یادداشت معاون تبیین و گفتمان‌سازی بسیج اساتید استان اصفهان:

در انتخابات شرکت کنید، در انتخابات شرکت نکنید/چه کسانی دائم بر طبل عدم حضور در انتخابات می‌کوبند

فرهاد مصری نژاد معاون تبیین و گفتمان‌سازی بسیج اساتید استان اصفهان، در یادداشتی تحت عنوان " در انتخابات شرکت کنید، در انتخابات شرکت نکنید"، می‌نویسد: بررسی این موضوع که در حال حاضر چه افراد یا جریان‌هایی بر طبل عدم حضور در انتخابات می‌کوبند می‌تواند فهم دقیقی از میزان مشارکت در انتخابات بدست آورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، فرهاد مصری نژاد معاون تبیین و گفتمان‌سازی بسیج اساتید استان اصفهان، در یادداشتی تحت عنوان " در انتخابات شرکت کنید، در انتخابات شرکت نکنید"، می‌نویسد: بررسی این موضوع که در حال حاضر چه افراد یا جریان‌هایی بر طبل عدم حضور در انتخابات می‌کوبند می‌تواند فهم دقیقی از میزان مشارکت در انتخابات بدست آورد.

در روزهای اخیر بحث‌های مختلفی در خصوص میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری 1400 در جریان است و بر خلاف تمام انتخابات گذشته این‌بار تمرکز بحث‌ها بر آنست که میزان مشارکت بالاست یا نه و آگاهانه یا ناآگاهانه اشاره عدم تصمیم مردم به حضور در انتخابات را مطرح می‌نمایند. در این راستا حتی صدا و سیما هم در مصاحبه‌های مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری سوالی که از مخاطبین می‌کند در خصوص شرکت کردن با نکردن است.

همچنین به نظر می‌رسد دشمنان و رسانه‌های مرتبط با استکبار جهانی در انتخابات اخیر بیش از گذشته بر عدم حضور در انتخابات تاکید دارند و به بیان‌ها و روش‌های مختلف این موضوع را ترویج می‌کنند. مشکلات اخیر در توزیع بعضی از اقلام مصرفی بهانه را برای موج سواری دشمنان بیش از پیش فراهم نموده است.

برخی میزان مشارکت در انتخابات را مبنای مشروعیت نظام معرفی می‌نمایند و این موضوع نیز در بسیاری از رسانه‌های مخالف بطور پررنگی مطرح می‌شود. البته این تحلیلی غلط است چرا که در هیچ کجای دنیا مشارکت پایین، باعث مشروعیت‌زدایی از نظام سیاسی نشده است (بعنوان نمونه آمریکا) و در ایران  نیز چنین برداشتی صحیح نمی‌باشد. از طرفی فراز و فرود‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در طول سال‌های گذشته بر مشارکت مردم تاثیر گذاشته است و گاهی آن را زیاد و گاهی هم کم کرده است. در هر صورت تا زمانی که صندوق رایی وجود دارد، مشارکت حداقلی نیز رقابت نسبی به همراه دارد و عدم شرکت در انتخابات توسط برخی حتی اگر قابل توجه باشد، منجر به مشروعیت‌زدایی از نظام سیاسی کشور نخواهد شد ضمن اینکه بسیاری از آنان در انتخابات بعد حتما به انتخابات باز خواهند گشت.

با این مقدمه هدف از این یادداشت آن است که کسانی که قصد عدم شرکت در انتخابات را دارند یا در اثر نارضایتی از سیستم اجرایی یا تبلیغات هنوز تصمیم برای حضور یا عدم حضور نگرفته‌اند را بعنوان مخاطب در نظر گرفته و نکاتی مطرح گردد.

 

چه کسانی دائم بر طبل عدم حضور در انتخابات می‌کوبند 

بررسی این موضوع که در حال حاضر چه افراد یا جریان‌هایی بر طبل عدم حضور در انتخابات می‌کوبند می‌تواند فهم دقیقی از میزان مشارکت در انتخابات بدست آورد. بنابراین در این یادداشت دو گروه افراد که گروهی تبلیغ عدم شرکت در انتخابات می‌کنند و گروهی که نگاه‌شان حضور حداکثری در انتخابات است معرفی خواهند شد. گرچه این موضوع کاملا مشخص است اما شاید این دسته‌بندی تا حدی بر افرادی ‌که دچار تردید شده‌اند و هنوز تصمیم قطعی مبنی بر حضور یا عدم حضور نگرقته‌اند موثر باشد.

اما چه کسانی دائم بر طبل عدم حضور در انتخابات می‌کوبند. با نگاهی به مجموعه رسانه‌های مختلف می‌توان به این نتیجه رسید که این گروه عبارتند از: گروه اول استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و صهیونیزم که از ابتدای انقلاب تاکنون تمام تلاش خود را برای سرنگونی نظام اسلامی به کار بسته‌اند و کاهش حضور را به نوعی پیروزی خود تلقی خواهند کرد و از آن در مواضع بعدی سوء استفاده خواهند کرد.

گروه دوم منافقین کوردلی که در طول سال‌های گذشته از هر گونه ترور وحشیانه و همکاری با دشمنان قسم خورده این ملت کوتاهی نکرده و شقاوت و سنگدلی و خیانت آنان بر همگان آشکار است و بر این باورند که افرادی‌که در انتخابات شرکت نمی‌کنند با آنان همراه هستند.

گروه سوم سلطنت طلبانی هستند که روزگاری در این کشور بر همه منابع تسلط داشته و طبیعی است به هر نحوی در تلاش برای ضربه زدن به نظام هستند. از جمله رفتارهای این گروه تطهیر خاندان منحوس پهلوی و بزرگنمایی برخی از اقدامات آنان و پوشاندن تمام خیانت‌های پهلوی پدر و پسر بوده است.

چهارمین گروه افرادی هستند که به نحوی از نظام ضربه خورده‌اند که شامل خانواده‌های محکومین حوزه‌های مختلف و افرادی که قبلا مسئولیتی داشته‌اند و اکنون بنا به دلایلی مختلف کنار گذاشته شده‌اند. اقدامات این گروه اگر در چارچوب سه گروه قبلی نباشد صرفا اقدامات تلافی‌جویانه می‌باشد اما می‌تواند در برخی موارد احساسات افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد.

گروه پنجم که البته با گروه‌های قبلی تفاوت داشته و بعنوان عناصر داخل نظام تلقی می‌شوند بخشی از اصلاح‌طلبان می‌باشند که در این رویکرد شرکت در انتخابات یک حق شهروندی است؛ به این معنی که فرد با حضور در انتخابات از حق رای خودش می‌تواند استفاده کند، از طرف دیگر می‌تواند از حق رای ندادن خود هم بهره‌مند شود. در این نگاه رای ندادن هم یک رفتار سیاسی است و معنای آن لزوماً قهر با نظام سیاسی کشور تلقی نمی شود.

در تحلیل میزان اثرگذاری گروه‌های فوق شاید بتوان گفت بیشترین تاثیر مربوط به گروه اول بخاطر روش‌های هوشمندانه و استفاده از شیوه‌های جنگ‌روانی و گروه‌های چهارم و پنجم بواسطه ارتباط و شناخت نسبی بخشی از مردم است و البته گروه اول بخشی از جنگ روانی خود را به استناد حرکات و مواضع گروه‌های چهارم و پنجم تنظیم می‌نماید. خوشبختانه بخش عمده‌ای از مردم اطمینانی به گروه‌های دوم و سوم ندارند.

 

و اما افرادیکه همچنان وفادار به نظام بوده و هستند و همچنان معتقد به حضور حداکثری مردم در انتخابات بوده و برای این امر تبلیغات نیز می‌کنند عبارتند از: مراجع معظم تقلید، علما، بسیاری از دانشگاهیان، خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان، بسیجیانی که در طول تاریخ انقلاب بدون هیچ چشم داشتی در صحنه‌های مختلف حضور داشته‌اند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که وظیفه اصلی آن دفاع از انقلاب اسلامی است، جریان اصول‌گرایی که در نگاه آنان مشارکت در انتخابات حق شهروندی است، در عین حال تکلیف هم هست. در واقع حقی است در شرایط عادی مجاز به استفاده از آن نیست. مشارکت مردم از نگاه اصول‌گرایانه در انتخابات آنقدر تکلیف محور است که فرد باید حتما در انتخابات شرکت کند، حتی اگر برگه رای سفید داخل صندوق انداخته و یا رای به گونه‌ای اعلام شود که در زمره آرای باطله منظور شود.  در راس همه این افراد رهبر فرزانه انقلاب قرار دارند که همچنان با تمسک به شیوه امام راحل (ره) میزان را رای ملت می‌دانند و محور سخنان ایشان همواره تاکید بر حضور حداکثری بعنوان اولویت اول و انتخاب اصلح بعنوان اولویت بعدی بوده است. تاکید بر حضور حداکثر در انتخابات از سوی فردی مطرح می‌شود که در طول دوران رهبری و حتی قبل از آن بر همگان اثبات شده است که ایشان هرگز بدنبال نفع شخصی یا جناحی نبوده و مبنای فکری ایشان همواره مبتنی بر قرآن، اسلام و حفظ عزت بوده است و همواره این شخصیت یزرگ نقطه اتکاء ملت ایران و بلکه جهان اسلام بوده‌اند.

البته پرداختن به صحبت‌های مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات در این یادداشت نمی‌گنجد و لذا  در پایان ضمن تاکید بر این نکته که موافقین حضور همواره دلسوزان ملت، کشور و نظام بوده و برعکس مخالفین حضور عمدتا دشمنان ملت هستند و همچنین دعوت از همگان به حضور پر شور در انتخابات مطالب را با بیانی از رهبر معظم انقلاب به پایان می‌بریم.

"امروز تبلیغات دشمنان سوگندخورده‏ی این ملت متوجه این است که این انتخابات را کم‌رنگ و بی‏رونق کند. معنای کار آنها چیست؟ از انتخابات شما ضرر می‏بینند. انتخابات شما جمهوری اسلامی را در دنیای اسلام و در افکار عمومی عالم به درستی معنی می‏کند؛ آنها از این ناراحتند؛ لذا با انتخابات مخالفند. اگر به تبلیغات دشمنان نگاه کنید، می‏بینید همه بر ضد انتخابات است"  (بیانات در مراسم شانزدهمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)- 1384.03.14)

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95724

مطالب مرتبط :
گفتمان

دبیر گفتمان مجازی توسعه و پیشرفت چهارمحال و بختیاری:

کمبود آب؛ مساله جدی که آینده چهارمحال و بختیاری را نابود می کند

سید معبود ستوده دبیر گفتمان مجازی توسعه و پیشرفت چهارمحال و بختیاری گفت: مساله جدی که آینده استان چهارمحال و بختیاری را تهدید می کند کمبود آب است بنابراین در اولین تجربه مجازی ما هم این موضوع را طرح کردیم.

مهندس سعید رحیمی

نخبه رامهرمزی:

ملت ایران پرشور و آگاهانه در انتخابات حضور یابند/نخبگان مردم را به سوی انتخاب اصلح هدایت کنند

نخبه رامهرمزی با بیان اینکه ملت ایران پرشور و آگاهانه در انتخابات حضور یابند، گفت: نخبگان مردم را به سوی انتخاب اصلح هدایت کنند.

چرا چند میلیون آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند

نیویورک تایمز:

میلیون ها آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند/ دوز دوم با مارکی متفاوت

نیویورک تایمز گزارش کرد: اطلاعات جدید دولت امریکا نشان می‌دهد بیش از ۵ میلیون آمریکایی دوز دوم واکسن کووید۱۹ خود را از دست داده‌اند، به این دلیل که برخی از افراد که اولین بار واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم خود را در داروخانه‌هایی که فقط واکسن دیگر در دست آنها است، دریافت می‌کنند، اما دیگران منصرف شده‌اند.

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی گفت:

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی کمیته استانی انتخابات ۱۴۰۰ بسیج اساتید استان اصفهان گفت:دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است.

فراخوان اولین جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ‌ساز»

توسط معاونت فرهنگ‌سازی بسیج دانشجویی با همکاری بسیج اساتید استان اصفهان؛

فراخوان اولین جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ‌ساز»

اولین جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ‌ساز» به همت معاونت فرهنگ‌سازی ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان با همکاری بسیج اساتید استان برگزار می‌شود.

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل گزارش کردند:

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل بر اساس تحقیقات جدید، گزارش کردند: یک روش اتصال مجدد شبکیه رتینوپکسی پنوماتیک (چسباندن شبکیه با استفاده از گاز) با حداقل تهاجم که می‌تواند در مطب چشم پزشک انجام شود، منجر به یکپارچگی و ساختار بهتر گیرنده‌های نوری شبکیه شده با نتایج بهتر بینایی همراه است.

گفتار درمان‌گران با درمان اختلالات گفتاری امید را به زندگی درمانجویان اضافه می‌کنند

مدیر گروه گفتار درمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت:

گفتار درمان‌گران با درمان اختلالات گفتاری امید را به زندگی درمانجویان اضافه می‌کنند

دکتر لیلا قسیسین، مدیر گروه گفتار درمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان این که حیطه فعالیت گفتار درمان‌گر بسیار وسیع است، گفت: همانگونه که پزشکان با ارائه درمان مناسب خود روزها را به زندگی اضافه می‌کنند، گفتار درمان‌گران کیفیت ارتباطی افراد را ارتقا داده و زندگی را به روزها اضافه می‌کنند.

گیاه خرفه

خُرفه گیاهی سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین

خُرفه به عنوان غذای برتر آینده دارای بسیاری از ترکیبات مغذی و غنی از آنتی اکسیدان و اسید های چرب می باشد.

بورس پژوهشی

دانشجوی محقق اردبیلی برنده بورس پژوهشی GRC شد

دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی برنده بورس پژوهشی Research Fellowship دانشگاه Johannes Gutenberg Mainz آلمان شد.

دولت آینده باید بتواند از داخل کارآمدی و آسیب های خود را جبران کند و با دست پر در مقابل دشمنان بایستد

حسین عبدالهی فر معاون بررسی و گفتمان سازی سازمان بسیج اساتید:

دولت آینده با دست پر در مقابل دشمنان بایستد

حسین عبدالهی فر معاون بررسی و گفتمان سازی سازمان بسیج اساتید با اشاره به این که اقتضائات جهانی یکی از موضوعات مهم است، گفت: نیاز داریم به دولتی که بتواند از داخل کارآمدی و آسیب های خود را جبران کند و با دست پر در مقابل دشمنان بایستد و اگر قرار است سرمیز مذاکره ای هم برود باید حتما آسیب ها رفع شده باشد و نتواند دشمن روی نقاط ضعف ما دست بگذارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب