مدیر گروه گفتار درمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت:

گفتار درمان‌گران با درمان اختلالات گفتاری امید را به زندگی درمانجویان اضافه می‌کنند

دکتر لیلا قسیسین، مدیر گروه گفتار درمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان این که حیطه فعالیت گفتار درمان‌گر بسیار وسیع است، گفت: همانگونه که پزشکان با ارائه درمان مناسب خود روزها را به زندگی اضافه می‌کنند، گفتار درمان‌گران کیفیت ارتباطی افراد را ارتقا داده و زندگی را به روزها اضافه می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر لیلا قسیسین، مدیر گروه گفتار درمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان این که حیطه فعالیت گفتار درمان‌گر بسیار وسیع است، گفت: همانگونه که پزشکان با ارائه درمان مناسب خود روزها را به زندگی اضافه می‌کنند، گفتار درمان‌گران کیفیت ارتباطی افراد را ارتقا داده و زندگی را به روزها اضافه می‌کنند.

مدیر گروه گفتار درمانی دانشکده توانبخشی علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری که در آستانه روز گفتار درمانی انجام شد، اظهار کرد: وقتی این پرسش به میان می‌آید که گفتار درمانی چیست به دلیل عدم آگاهی جمعی، احتمالاً عموم افراد به یاد لکنت یا مشکل در تولید حروف مثل "س" می‌افتیم اگر چه این دو اختلال جز حیطه‌ی فعالیت گفتار درمانی به حساب می‌آید اما طیف فعالیت گفتار درمانی خیلی وسیع‌تر از این موارد خواهد بود.

وی افزود: گرچه گفتاردرمانی زیر شاخه علوم پزشکی و حوزه توانبخشی محسوب می‌گردد اما گاهی حتی در بین متخصصین نیز مشکل رایج به اشتباه در نظر گرفتن گفتاردرمانی به عنوان زیر شاخه‌ای از روان‌شناسی است.در اصل افراد تصور می‌کنند که این رشته افراد را با "گفتار" درمان می‌کند مثل روان شناسی؛ در حالی که در این رشته به صورت علمی فرایند تولید گفتار و مشکلات مربوط به آن بررسی و درمان می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ادامه داد: گفتار درمانی یکی از شاخه‌های توان‌بخشی است که به درمان و ارزیابی اختلالات مرتبط با گفتار (speech) و زبان (language) می‌پردازد در واقع ما انسان‌ها از طریق گفتار و زبان با همدیگر ارتباط برقرار کرده از این طریق خواسته‌ها، ایده‌ها و افکار‌مان را به همدیگر منتقل می‌کنیم و گفتار و زبان بخش خیلی مهمی از ارتباط ما را تشکیل می‌دهند که در رشته گفتار درمانی به این بخش مهم پرداخته می‌شود.

قسیسین با اشاره به این که در رشته‌های توانبخشی؛ فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارتوپدفنی، شنوایی‌شناسی و بینایی‌سنجی هدف درمان پزشکی نیست، بیان کرد: در این رشته‌ها هدف بالا بردن توانایی‌های فرد در آن حیطه مورد نظر است تا بتواند به بهترین شکل به استقلال برسد، در گفتار درمانی هم هدف این است که فرد براساس توانایی‌هایی که دارد بتواند با هم‌نوع خودش ارتباط برقرار کند و از این طریق کیفیت ارتباطی و زندگی بهتری داشته باشد

 مدیر گروه گفتار درمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، افزود: در واقع گفتار درمان‌گر ارتباط را مد نظر دارد و تلاش می‌کند با درمانی که انجام می‌دهد ارتباط را بهبود ببخشد، فعالیت‌های گفتار درمان‌ها حیطه بسیار وسیعی از کودکان تا بزرگسالان دارد از کودکانی که دچار کم شنوایی، اوتیسم، عقب‌ماندگی ذهنی و غیره می‌شوند تا بزرگسالانی که به دلیل آسیب‌های مغزی دچار مشکل در برقراری ارتباط شده‌اند.

 قسیسین خاطرنشان کرد: گفتار درمان‌گر نه تنها ارتباط به عبارتی گفتار و زبان را اصلاح می‌کند بلکه به اصلاح و بهبود محیط زندگی فرد هم می‌پردازد تا شرایط مساعدتری را برای برقراری ارتباط فرد بوجود بیاورد. .   

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در پایان ضمن قدردانی از زحمات این جامعه بیان داشت که اولین روز اردیبهشت‌ماه مصادف با زاد روز استاد سخن سعدی شیرازی روز ملی گفتار درمانی نامگذاری شده و این روز را بر همه گفتار درمان‌گران تبریک گفت.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 95726

مطالب مرتبط :
۱۴

توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت؛

کشف تغییرات ژنتیکی جدید مرتبط با بیماری لکنت زبان

محققان یک معماری ژنتیکی را برای لکنت رشدی زبان توصیف می کنند و از کشف تغییرات ژنتیکی جدید مرتبط با این بیماری گزارش می دهند.

 نخستین جشنواره ملی داستان کوتاه ذکر خیر با شعار

به همت مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان "امام هادی(ع)"؛

نخستین جشنواره ملی داستان کوتاهِ کوتاه "ذکر خیر " برگزار می‌شود

نخستین جشنواره ملی داستان کوتاهِ کوتاه ذکر خیر با شعار درکار خیر، قلم بگذاریم، به همت مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان امام هادی(ع) برگزار می‌شود.

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی گفت:

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی کمیته استانی انتخابات ۱۴۰۰ بسیج اساتید استان اصفهان گفت:دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است.

فراخوان اولین جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ‌ساز»

توسط معاونت فرهنگ‌سازی بسیج دانشجویی با همکاری بسیج اساتید استان اصفهان؛

فراخوان اولین جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ‌ساز»

اولین جشنواره ملی «دانشگاهیان تاریخ‌ساز» به همت معاونت فرهنگ‌سازی ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان با همکاری بسیج اساتید استان برگزار می‌شود.

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل گزارش کردند:

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل بر اساس تحقیقات جدید، گزارش کردند: یک روش اتصال مجدد شبکیه رتینوپکسی پنوماتیک (چسباندن شبکیه با استفاده از گاز) با حداقل تهاجم که می‌تواند در مطب چشم پزشک انجام شود، منجر به یکپارچگی و ساختار بهتر گیرنده‌های نوری شبکیه شده با نتایج بهتر بینایی همراه است.

در انتخابات شرکت کنید، درانتخابات شرکت نکنید/چه کسانی دائم بر طبل عدم حضور در انتخابات می‌کوبند

یادداشت معاون تبیین و گفتمان‌سازی بسیج اساتید استان اصفهان:

در انتخابات شرکت کنید، در انتخابات شرکت نکنید/چه کسانی دائم بر طبل عدم حضور در انتخابات می‌کوبند

فرهاد مصری نژاد معاون تبیین و گفتمان‌سازی بسیج اساتید استان اصفهان، در یادداشتی تحت عنوان " در انتخابات شرکت کنید، در انتخابات شرکت نکنید"، می‌نویسد: بررسی این موضوع که در حال حاضر چه افراد یا جریان‌هایی بر طبل عدم حضور در انتخابات می‌کوبند می‌تواند فهم دقیقی از میزان مشارکت در انتخابات بدست آورد.

آسیب‌های مغزی

بر طبق یک بررسی سیستماتیک جدید در دانشگاه بیرمنگام؛

آسیب‌های مغزی"حتی خفیف"خطر سکته مغزی را تا پنج سال افزایش می‌دهد

یک بررسی سیستماتیک جدید به سرپرستی یک تیم در دانشگاه بیرمنگام، نشان داد: به دنبال آسیب مغزی (TBI) ، خطر سکته مغزی برای چهار ماه اول پس از آسیب به طور قابل توجهی افزایش مییابد، همچنین خطر سکته مغزی تا پنج سال بعد از آسیب دیدگی سر قابل توجه است.

بورس پژوهشی

دانشجوی محقق اردبیلی برنده بورس پژوهشی GRC شد

دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی برنده بورس پژوهشی Research Fellowship دانشگاه Johannes Gutenberg Mainz آلمان شد.

دولت آینده باید بتواند از داخل کارآمدی و آسیب های خود را جبران کند و با دست پر در مقابل دشمنان بایستد

حسین عبدالهی فر معاون بررسی و گفتمان سازی سازمان بسیج اساتید:

دولت آینده با دست پر در مقابل دشمنان بایستد

حسین عبدالهی فر معاون بررسی و گفتمان سازی سازمان بسیج اساتید با اشاره به این که اقتضائات جهانی یکی از موضوعات مهم است، گفت: نیاز داریم به دولتی که بتواند از داخل کارآمدی و آسیب های خود را جبران کند و با دست پر در مقابل دشمنان بایستد و اگر قرار است سرمیز مذاکره ای هم برود باید حتما آسیب ها رفع شده باشد و نتواند دشمن روی نقاط ضعف ما دست بگذارد.

ضرورت پیگیری درآمد زایی و ایجاد لایسنس، پیشران‌ها و آب شیرین کن های هسته‌ای

یک استاد دانشگاه گفت:

فناوری هسته‌ای باید تکمیل و تعمیق و برای مردم ملموس شود

مجید توانپور مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور استان اصفهان، گفت: باید فناوری هسته‌ای را تکمیل کنیم تعمیق بدهیم و وجود آن را برای مردم ملموس کنیم،

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب