در اجلاس سالانه انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان اعلام شد:

یک داروی جدید مرگ و میر سرطان چشم را نصف می‌کند

محققان اعلام کردند: یک داروی پیشرفته آزمایشی در بیماران مبتلا به سرطان نادر اما تهاجمی چشم تقریباً نیمی از خطر مرگ را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان در اجلاس سالانه انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان (AACR) ، اعلام کردند: داده‌های کارآزمایی بالینی جدید نشان می‌دهد که یک داروی پیشرفته آزمایشی با نام Tebentafusp در بیماران مبتلا به سرطان نادر اما تهاجمی چشم تقریباً نیمی از خطر مرگ را کاهش می‌دهد. "ملانوم یووآل بیماری است که تاکنون هیچ درمان پزشکی نداشته همچنین در 50 سال گذشته از نظر تحقیقات بالینی نیز هیچ پیشرفتی نشان نداده است.

 

دکتر آنتونی ریباس، رئیس قبلی انجمن تحقیقات سرطان آمریکا(AACR) ، در مصاحبه‌ای، اعلام کرد: Tebentafusp در حال حاضر به اولین دارویی تبدیل شده است که بقای کلی بیماران مبتلا به ملانوم یووآل را بهبود داده است.

ریباس مدیر برنامه ایمنی‌شناسی تومور در مرکز جامع سرطان جانسون و مرکز ایمنی درمانی سرطان موسسه پارکر در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، گفت: "ملانوم یووآل بیماری است که تاکنون هیچ درمان پزشکی نداشته است." "در 50 سال گذشته از تحقیقات بالینی هیچ پیشرفتی نشان نداده است."

بر اساس نتایج ارائه شده در اجلاس سالانه انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان AACR))، بیمارانی که به طور تصادفی برای دریافت tebentafusp انتخاب شده بودند تقریباً نیمی از آنها خطر مرگ را نسبت به سایر بیماران تحت درمان با ایمونوتراپی یا شیمی‌درمانی داشتند.

تحقیقات ارائه شده در جلسات معمولاً مقدماتی در نظر گرفته می‌شود تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شود.

دکتر جسیکا هاسل، محقق کارآزمایی بالینی، گفت: "Tebentafusp خطر نسبی مرگ را به نصف کاهش داد و بنابراین، تأثیر زیادی در طولانی زنده ماندن مدت بیماران مبتلا به ملانوم یوول متاستاز دارد." وی که دانشیار و رئیس بخش پوست و مرکز ملی بیماری‌های تومور در بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ، آلمان است، افزود: " بدین ترتیب این اولین دارویی است که برای بیماران مبتلا به ملانوم یووآل اثبات بقا دارد، و این حتی در بیمارانی که ملانوم پیشرفت کرده است نیز صادق بود."

هاسل گفت، ملانوم یووآل در کل نادر است اما شایع‌ترین سرطان چشم در بزرگسالان است. تقریباً 3٪ تا 5٪ کل ملانوم‌ها را نشان می‌دهد.

دیواره چشم شامل سه لایه است. لایه بیرونی از "سفیدی چشم"، معروف به اسکلرا تشکیل شده است، در قسمت جلویی آن قسمت واضحی به نام قرنیه وجود دارد که نور از آن عبور می‌کند. لایه داخلی دارای یک پوشش بافت عصبی به نام شبکیه است که نور را حس می‌کند و از طریق اطلاعات نوری به مغز منتقل می‌شود.

در بین این دو لایه لایه‌ای به نام یووآ قرار دارد که در آنجا عنبیه رنگی قرار دارد و همچنین ماهیچه‌ها به شما کمک می‌کنند تا چشم شما متمرکز شود و رگ‌های خونی برای تأمین اکسیژن و تغذیه سلول‌های چشم کمک کنند.

هاسل گفت، تاکنون پیش آگهی ملانوم یووآل بسیار ضعیف بوده است، بطور متوسط ​​افراد کمتر از یک سال پس از سرطان چشم به سایر قسمت‌های بدن زندگی می‌کنند.

وی گفت: "هنگامی که ملانوم یووآل تشخیص داده می‌شود، بسته به اندازه تومور تحت تابش یا عمل قرار می‌گیرد." "نیمی از بیماران در نهایت متاستاز می‌کنند، به طور عمده در کبد، و در آن زمان استاندارد مراقبت در دسترس نیست."

پزشکان سعی کرده‌اند سرطانی که به کبد منتقل شده است را درمان کنند و همچنین داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را به کار گیرند اما هاسل گفت: "هیچ یک از این روش‌های درمانی فایده بقا را نشان نمی‌دهد.

او می گوید، Tebentafusp پروتئینی است که دو هدف مختلف گیرنده را تشخیص می‌دهد، یکی در سلول‌های ملانوم و دیگری در سلولهای T سرطانی که توسط سیستم ایمنی تولید می‌شود. این دارو هفته‌ای یکبار به صورت وریدی تجویز می‌شود.

هاسل گفت: "Tebentafusp پلی بین تومور و سلول‌های ایمنی ایجاد می‌کند و سلول‌های ایمنی را قادر می‌سازد تا به تومور حمله کنند." "این سلول‌های T را متصل کرده و آنها را برای مبارزه با سلول‌های ملانومای چشمی فعال می‌کند."

این آزمایش بالقوه tebentafusp را به عنوان یک درمان خط مقدم برای سرطان چشم مورد آزمایش قرار داد و 378 نفر مبتلا به ملانوم یوآل متاستاتیک را در آن ثبت نام کرد. محققان داروی آزمایشی را به 252 بیمار دادند، در حالی که بقیه یا شیمی درمانی یا ایمونوتراپی دریافت کردند.

محققان گزارش کردند: میزان بقای کلی یک ساله بیماران مبتلا به تورنتافوسپ 73 درصد است، در حالی که در میان کسانی که سایر روش‌های درمانی را دریافت کرده‌اند 59 درصد است. این میزان سود بقای 49٪ برای داروی جدید را نشان می‌دهد.

میزان کنترل بیماری - درصدی از بیمارانی که پاسخ کامل یا نسبی به درمان خود داشته‌اند، یا بیماری آنها برای مدت زمان طولانی تثبیت شده است - پس از 12 هفته در بیماران سبوره 46٪ بود. در مقایسه با کسانی که شیمی‌درمانی یا ایمنی‌درمانی کرده‌اند، این میزان در مقایسه 27٪ است.

هاسل اعلام کرد: عوارض جانبی به طور عمده در چند چرخه درمان بر پوست تأثیر می‌گذارد و در موارد نادرتر بیماران از تحریک بیش از حد سیستم ایمنی بدن دچار "طوفان سیتوکین" التهابی می‌شوند. فقط 2٪ بیماران به دلیل عوارض جانبی درمان را متوقف کردند.

بر اساس این نتایج، طبق گزارش خبری فوریه از Immunocore، توسعه دهنده دارو، سازمان غذا و داروی ایالات متحده موفقیت درمانی را برای tebentafusp اعطا کرده است.

این تعیین برای سرعت بخشیدن به تولید و بررسی داروها برای بیماری‌های جدی یا تهدید کننده زندگی است، پس از اینکه شواهد بالینی اولیه نشان داد که دارو ممکن است به طور قابل توجهی بهتر از روش‌های درمانی موجود باشد.

هاسل گفت، محققان اکنون قصد دارند ببینند آیا می‌توان از tebentafusp برای جلوگیری از عود مجدد سرطان در بیماران ملانوم یووال استفاده كرد كه وارد بهبودی شده‌اند. آنها همچنین می‌خواهند دارو را در ترکیب با سایر داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی آزمایش کنند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 95735

مطالب مرتبط :
سخت ترین امواج ناشی از بیماری چه بود؟

سخت ترین امواج ناشی از بیماری چه بود؟

سخت ترین امواج ناشی از بیماری چه بود؟

مصرف زیاد قهوه خطر نابینایی

پزشکان هشدار دادند:

نوشیدن زیاد قهوه نابینایی "آب سیاه" را چند برابر می کند

محققان دانشکده پزشکی آیکان، هشدار دادند: مصرف مقدار زیاد قهوه روزانه ممکن است خطر ابتلا به گلوکوم ("آب سیاه") را برای کسانی که دارای استعداد ژنتیکی برای فشار چشم بالاتر هستند، بیش از سه برابر افزایش دهد.

نوشیدنی‌های قنددار خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنان زیر ۵۰ سال را افزایش می‌دهد

پزشکان دانشگاه واشنگتن گزارش کردند:

نوشیدنی‌های قنددار با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنان زیر ۵۰ سال ارتباط دارد

در سال های اخیر تشخیص سرطان روده بزرگ در افراد زیر ۵۰ سال افزایش یافته است؛ یک مطالعه جدید که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس انجام گرفته است ارتباط بین نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین قنددار و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنان زیر ۵۰ سال را نشان داده است.

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با موارد کووید۱۹ در ۲۱ کشور از جمله ایران/ سه مورد نیز مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان بیمارستان متودیست هیوستون؛

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با کووید۱۹/ سه مورد مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان ۴۳ مورد بیماری عصبی نادر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ شناسایی کرده‌اند که ۷ مورد از ایران است، واکسن آسترازنکا هم منجر به سه مورد شده است.

چرا چند میلیون آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند

نیویورک تایمز:

میلیون ها آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند/ دوز دوم با مارکی متفاوت

نیویورک تایمز گزارش کرد: اطلاعات جدید دولت امریکا نشان می‌دهد بیش از ۵ میلیون آمریکایی دوز دوم واکسن کووید۱۹ خود را از دست داده‌اند، به این دلیل که برخی از افراد که اولین بار واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم خود را در داروخانه‌هایی که فقط واکسن دیگر در دست آنها است، دریافت می‌کنند، اما دیگران منصرف شده‌اند.

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی گفت:

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی کمیته استانی انتخابات ۱۴۰۰ بسیج اساتید استان اصفهان گفت:دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است.

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل گزارش کردند:

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل بر اساس تحقیقات جدید، گزارش کردند: یک روش اتصال مجدد شبکیه رتینوپکسی پنوماتیک (چسباندن شبکیه با استفاده از گاز) با حداقل تهاجم که می‌تواند در مطب چشم پزشک انجام شود، منجر به یکپارچگی و ساختار بهتر گیرنده‌های نوری شبکیه شده با نتایج بهتر بینایی همراه است.

ژنتیکی

دانشمندان مرغ و خوک را با قیچی ژنتیکی یکپارچه ایجاد کردند

دانشمندان دانشگاه فنی مونیخ TUM مرغ و خوک با قیچی ژنتیکی یکپارچه ایجاد کرده اند. این را می توان در تمام مراحل رشد حیوانات استفاده کرد.

مورچه

ساخت داربست های ایمنی توسط موچه ها

دانشمندان یک نمونه جدید و جذاب از این کار تیمی را کشف کرده اند که مورچه های ارتش را به هم می پیوندند و داربست هایی را تشکیل می دهند که مانع از لغزش زمین های شیب دار جفت لانه می شود.

بورس پژوهشی

دانشجوی محقق اردبیلی برنده بورس پژوهشی GRC شد

دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی برنده بورس پژوهشی Research Fellowship دانشگاه Johannes Gutenberg Mainz آلمان شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب