بر طبق یک بررسی سیستماتیک جدید در دانشگاه بیرمنگام؛

آسیب‌های مغزی"حتی خفیف"خطر سکته مغزی را تا پنج سال افزایش می‌دهد

یک بررسی سیستماتیک جدید به سرپرستی یک تیم در دانشگاه بیرمنگام، نشان داد: به دنبال آسیب مغزی (TBI) ، خطر سکته مغزی برای چهار ماه اول پس از آسیب به طور قابل توجهی افزایش مییابد، همچنین خطر سکته مغزی تا پنج سال بعد از آسیب دیدگی سر قابل توجه است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از نوروساینس نیوز، یک بررسی سیستماتیک جدید به سرپرستی یک تیم در دانشگاه بیرمنگام، نشان داد: به دنبال آسیب مغزی (TBI) ، خطر سکته مغزی برای چهار ماه اول پس از آسیب به طور قابل توجهی افزایش مییابد، همچنین خطر سکته مغزی تا پنج سال بعد از آسیبدیدگی سر قابل توجه است.

یک بررسی سیستماتیک جدید به سرپرستی یک تیم در دانشگاه بیرمنگام، نشان داد: خطر سکته مغزی برای بیماران مبتلا به آسیب‌های مغزی تروماتیک در چهار ماه پس از آسیب در بالاترین حد است و تا پنج سال پس از آسیب همچنان قابل توجه است،

آسیب مغزی (TBI)  یک مشکل بهداشتی جهانی است که بیش از 60 میلیون نفر در سال در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. بروز آسیب مغزی به دلیل طیف وسیعی از عوامل از جمله افزایش سقوط در سالمندان، درگیری‌های نظامی، آسیب‌های ورزشی و تصادفات جاده‌ای در حال افزایش است. با این حال، پیشرفت در مراقبت‌های ویژه و تصویربرداری منجر به کاهش مرگ و میر ناشی از آسیب مغزی شده است.

مطالعات قبلی آسیب مغزی را با خطر طولانی مدت بیماری‌های عصبی از جمله زوال عقل، پارکینسون و صرع مرتبط دانسته و آسیب مغزی به عنوان یک عامل خطر مستقل برای سکته مغزی پیشنهاد شده است.

این آخرین بررسی، که 18 مطالعه از چهار کشور را گرد هم‌آورده و در مجله بین المللی سکته مغزی منتشر شده است، اولین مقاله در نوع خود است که خطر سکته مغزی پس از آسیب را بررسی می‌کند.

بررسی نشان داد که بیماران آسیب مغزی در مقایسه با بیمارانی که آسیب مغزی را تجربه نکرده‌اند 86٪ خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهند. در این بررسی ممکن است سکته مغزی در چهار ماه اول پس از آسیب به بالاترین حد خود برسد، اما تا پنج سال قابل توجه است.

هر میزان و نوع آسیب مغزی فاکتور خطر سکته مغزی است

به طور قابل توجهی، یافته‌ها نشان می‌دهد که آسیب مغزی فاکتور خطر سکته مغزی است بدون در نظر گرفتن شدت یا زیر نوع آسیب. این به ویژه قابل توجه است زیرا 70 درصد تا 90 درصد آسیب مغزی خفیف است و نشان می‌دهد آسیب مغزی باید حتی اگر خفیف باشد و بیماران خوب بهبود یابند، یک بیماری مزمن محسوب شود.

محققان همچنین دریافتند که استفاده از داروهای ضد انعقاد خون، مانند VKA و استاتین‌ها، می‌تواند به کاهش خطر سکته مغزی پس از آسیب مغزی کمک کند، در حالی که استفاده از برخی از گروه‌های ضد افسردگی با افزایش خطر سکته مغزی پس از آسیب مغزی در ارتباط است.

نویسنده اصلی دکتر گریس ترنر، از انستیتوی تحقیقات بهداشتی کاربردی دانشگاه بیرمنگام، گفت: "سکته مغزی دومین علت اصلی مرگ و سومین علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان است، با این حال، درمان فوری می‌تواند از مرگ ناشی از سکته مغزی و ناتوانی طولانی مدت جلوگیری کند.

"بررسی ما برخی شواهد را نشان داد که ارتباطی بین کاهش خطر سکته مغزی پس از آسیب مغزی و داروهای پیش‌گیری از سکته مغزی VKA و استاتین‌‌ها رانشان می دهد اما همانطور که مطالعات قبلی نشان داده است، داروهای پیش‌گیری از سکته مغزی اغلب هنگامی که فردی دچار آسیب مغزی شد متوقف می شود.

وی گفت که برای بررسی اثربخشی داروهای پیش‌گیری از سکته مغزی پس از آسیب مغزی برای کمک به آگاهی پزشکان از تجویز پزشکان و تسهیل تصمیم‌گیری مشترک، تحقیقات بیشتری لازم است.

دکتر ترنر در بیانیه ای اعلام کرد: "همانطور که بررسی ما نشان داده است، بیماران آسیب مغزی باید از احتمال افزایش خطر سکته مغزی مطلع شوند که بیشترین خطر سکته مغزی در چهار ماه اول پس از آسیب است، این یک دوره زمانی مهم برای آموزش بیماران و مراقبان آنها در مورد خطر و علائم سکته مغزی است.

"این دوره چهار ماهه اولیه باید توسط پزشکان برای استفاده از داروهای پیش‌گیری از سکته مغزی و توصیه‌های مربوط به سبک زندگی برای کاهش خطر بیش از حد سکته مغزی مرتبط با آسیب مغزی استفاده شود."

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶:۲۳

شناسه خبر: 95740

مطالب مرتبط :
۱۴

بر اساس جدیدترین پژوهش؛

کشف جنین ۶۶ میلیون ساله دایناسور

جنین ۶۶ تا ۷۲ میلیون ساله که در داخل تخم دایناسور فسیل شده کشف شده است، ارتباط بین رفتار پرندگان مدرن و دایناسورها را روشن می کند.

۰۸

با همت دانشمندان دانشگاه اوپسالا در سوئد محقق شد؛

نقش هورمون ها در بهبود آسیب مغزی

هورمون های منتشر شده پس از آسیب مغزی می توانند در مشکلات حرکتی در سمت چپ و راست بدن نقش داشته باشند همچنین بررسی ها نشان می دهد که درمان های مسدود کننده هورمون ممکن است به مقابله با این عوارض کمک کند.

۱۲

در تازه ترین تحقیقات به عمل آمده توسط دانشمندان کالج امپریال لندن میسر شد؛

تشخیص عارضه قلبی عروقی با کاوشگر درخشان

دانشمندان یک کاوشگر با مولکول های فلورسنت تولید کرده اند که در حضور آنزیم های مرتبط با مشکلات قلبی عروقی با شدت بیشتری می درخشد.

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با موارد کووید۱۹ در ۲۱ کشور از جمله ایران/ سه مورد نیز مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان بیمارستان متودیست هیوستون؛

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با کووید۱۹/ سه مورد مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان ۴۳ مورد بیماری عصبی نادر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ شناسایی کرده‌اند که ۷ مورد از ایران است، واکسن آسترازنکا هم منجر به سه مورد شده است.

چرا چند میلیون آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند

نیویورک تایمز:

میلیون ها آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند/ دوز دوم با مارکی متفاوت

نیویورک تایمز گزارش کرد: اطلاعات جدید دولت امریکا نشان می‌دهد بیش از ۵ میلیون آمریکایی دوز دوم واکسن کووید۱۹ خود را از دست داده‌اند، به این دلیل که برخی از افراد که اولین بار واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم خود را در داروخانه‌هایی که فقط واکسن دیگر در دست آنها است، دریافت می‌کنند، اما دیگران منصرف شده‌اند.

بیونیک

بینش بیونیک می تواند زندگی افراد نابینا را به طور اساسی تغییر دهد

این شرکت Pixium Vision SA یک فناوری بینایی بیونیک نسل بعدی برای امکان بینایی افراد نابینا طراحی کرده است.

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی گفت:

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی کمیته استانی انتخابات ۱۴۰۰ بسیج اساتید استان اصفهان گفت:دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است.

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل گزارش کردند:

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل بر اساس تحقیقات جدید، گزارش کردند: یک روش اتصال مجدد شبکیه رتینوپکسی پنوماتیک (چسباندن شبکیه با استفاده از گاز) با حداقل تهاجم که می‌تواند در مطب چشم پزشک انجام شود، منجر به یکپارچگی و ساختار بهتر گیرنده‌های نوری شبکیه شده با نتایج بهتر بینایی همراه است.

گفتار درمان‌گران با درمان اختلالات گفتاری امید را به زندگی درمانجویان اضافه می‌کنند

مدیر گروه گفتار درمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت:

گفتار درمان‌گران با درمان اختلالات گفتاری امید را به زندگی درمانجویان اضافه می‌کنند

دکتر لیلا قسیسین، مدیر گروه گفتار درمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با بیان این که حیطه فعالیت گفتار درمان‌گر بسیار وسیع است، گفت: همانگونه که پزشکان با ارائه درمان مناسب خود روزها را به زندگی اضافه می‌کنند، گفتار درمان‌گران کیفیت ارتباطی افراد را ارتقا داده و زندگی را به روزها اضافه می‌کنند.

ژنتیکی

دانشمندان مرغ و خوک را با قیچی ژنتیکی یکپارچه ایجاد کردند

دانشمندان دانشگاه فنی مونیخ TUM مرغ و خوک با قیچی ژنتیکی یکپارچه ایجاد کرده اند. این را می توان در تمام مراحل رشد حیوانات استفاده کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب