پزشکان بیمارستان سنت مایکل گزارش کردند:

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل بر اساس تحقیقات جدید، گزارش کردند: یک روش اتصال مجدد شبکیه رتینوپکسی پنوماتیک (چسباندن شبکیه با استفاده از گاز) با حداقل تهاجم که می‌تواند در مطب چشم پزشک انجام شود، منجر به یکپارچگی و ساختار بهتر گیرنده‌های نوری شبکیه شده با نتایج بهتر بینایی همراه است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال اکسپرس، پارگی شبکیه شایع‌ترین جراحی اورژانس چشمی است که در طی چند ساعت یا چند روز منجر به کاهش بینایی می‌شود. در حالی که تعدادی گزینه درمانی مختلف وجود دارد، پزشکان بیمارستان سنت مایکل بر اساس تحقیقات جدید که در 22 آوریل منتشر شده، گزارش کردند: یک روش اتصال مجدد شبکیه رتینوپکسی پنوماتیک (چسباندن شبکیه با استفاده از گاز) با حداقل تهاجم که می‌تواند در مطب چشم پزشک انجام شود، منجر به یکپارچگی و ساختار بهتر گیرنده‌های نوری شبکیه شده با نتایج بهتر بینایی همراه است.

این مطالعه به سرپرستی محققان در بیمارستان سنت مایکل واحد سلامت تورنتو انجام و در چشم پزشکیJAMA منتشر شده است، به رتینوپکسی پنوماتیک(PnR) به عنوان بهترین روش اتصال مجدد شبکیه برای دستیابی به بهترین نتایج بصری اشاره دارند.

پارگی شبکیه شایع‌ترین جراحی اورژانس چشمی است که در طی چند ساعت یا چند روز منجر به کاهش بینایی می‌شود. در حالی که تعدادی گزینه درمانی مختلف وجود دارد، اما محدود است داده‌های با کیفیت بالا و راهنمای انتخاب جراحی.

محقق اصلی دکتر راجئف اچ مونی، یک جراح پروستاتورینال و مایکل محقق در موسسه دانش لی کاشینگ "مطالعه ما نشان می‌دهد که تفاوت در یکپارچگی طولانی مدت گیرنده‌های نوری بین تکنیک‌های مختلف جراحی وجود دارد و این تفاوت‌های آناتومیک با نتایج بینایی همراه بود"

مطالعات قبلی انجام شده در بیمارستان سنت مایکل نشان داد که بیماران در نتیجه رتینوپکسی پنوماتیک کمتر تهاجمی نسبت به پارس پلانا ویترکتومی(PPV) ، یک روش اتاق عمل جایگزین، نتایج بینایی بهتری دارند. در این مطالعه، محققان تشخیص دادند که یک تفاوت واقعی در بهبود آناتومی گیرنده بین دو روش اتصال مجدد شبکیه وجود دارد.

با استفاده از داده‌های یک آزمایش تصادفی انجام شده در بیمارستان سنت مایکل محققان اسکن شبکیه 72 بیمار را که با استفاده از پارس پلانا ویترکتومی وصل مجدد شبکیه و 73 بیمار که با استفاده از رتینوپکسی پنوماتیک کم تهاجمی دوباره اتصال شبکیه داشتند، در 12 ماه پس از عمل انجام دادند.

رتینوپکسی پنوماتیک یک تکنیک اتصال مجدد شبکیه کمتر تهاجمی و کم هزینه است که میتواند در مطب چشم پزشک انجام شود. در رتینوپکسی پنوماتیک، یک حباب کوچک گاز برای بستن پارگی شبکیه و اجازه جذب مجدد مایعات به طور طبیعی و آرام استفاده میشود. پارس پلانا ویترکتومی یک روش جراحی است که در آن مایع زیر شبکیه به سرعت آسپیراسیون و خارج میشود، و به زور شبکیه را در موقعیت خود قرار می‌دهد.

این تصویربرداری نشان داد که ناپیوستگی - فقدان بخشی از لایه گیرنده نوری در 12 ماه بعد از عمل در بین بیمارانی که اتصال مجدد جراحی پارس پلانا ویترکتومی داشتند بیشتر از بیمارانی است که روش رتینوپکسی پنوماتیک کم تهاجمی داشتند. ناپیوستگی نشان دهنده آسیب به سلول‌هایی است که برای بینایی حیاتی هستند و مشخص شد که این آسیب با نتایج بدتری بینایی همراه است.

دکتر روکسان جی هیلیر، دیگر محقق اصلی آزمایش، گفت: "این داده‌ها یک اساس آناتومیکی مشخص برای نتایج عملکرد برتر دیده شده با رتینوپکسی پنوماتیک (چسباندن شبکیه با استفاده از گاز) فراهم می‌کند."

محققان می‌گویند یافته‌های آنها نشان می‌دهد که بستن پارگی شبکیه، انجام کمترین کار ممکن و اجازه اتصال مجدد شبکیه به طور طبیعی منجر به بهترین نتایج از نظر آناتومیک و دیداری می‌شود.

دکتر مونی گفت: "این موضوع قبلاً ناشناخته بود و به نظر من در زمینه فعالیت ما تغییر دهنده خواهد بود."

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2021-04-minimally-invasive-retinal-reattachment-procedure.html

 

زمان انتشار: جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۳:۲۷

شناسه خبر: 95743

مطالب مرتبط :
چشم بیونیک

ابداعی نو در دنیای پزشکی :

چشم بیونیک یا بازیابی کننده بینایی در مسیر آزمایشات انسانی

ممکن است امید جدیدی برای افراد مبتلا به انواع خاصی از نابینایی وجود داشته باشد، زیرا یک دستگاه آزمایشی بازگرداننده بینایی برای کاشت بی خطر ابداع شده است. با این حال هنوز باید روی انسان آزمایش شود که احتمالاً شکل نسبتاً ابتدایی دید را ارائه می دهد.

۱۴

توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا؛

مطالعه بیماری ارثی شبکیه

با تلاش بین المللی ژنی جدید و متفاوت برای گروهی از بیماریها که می تواند منجر به از دست دادن شدید بینایی یا کوری شود، شناسایی شد.

مصرف زیاد قهوه خطر نابینایی

پزشکان هشدار دادند:

نوشیدن زیاد قهوه نابینایی "آب سیاه" را چند برابر می کند

محققان دانشکده پزشکی آیکان، هشدار دادند: مصرف مقدار زیاد قهوه روزانه ممکن است خطر ابتلا به گلوکوم ("آب سیاه") را برای کسانی که دارای استعداد ژنتیکی برای فشار چشم بالاتر هستند، بیش از سه برابر افزایش دهد.

ژن درمانی چشم مرد نابینا را بعد از ۴۰ سال روشن کرد

پزشکان دانشگاه پیتسبورگ گزارش کردند:

ژن درمانی چشم مرد نابینا را بعد از ۴۰ سال روشن کرد

یک مرد ۵۸ ساله نابینا که ده‌ها سال پیش بینایی خود را به دلیل بیماری نورودژنراتیو چشم از دست داده بود، در اولین ژن درمانی آزمایشی در نوع خود، بینایی او تا حدی بهبود یافته است.

mri

استفاده از فناوری جدید در کشف اندام های داخلی هشت پا

دانشمندان توانستند با فناوری MRI و CT scan اندام های داخلی موجود و سایر بافت های نرم هشت پا با موفقیت در مجموعه ای از تصاویر سه بعدی با وضوح بالا کشف کنند.

سنتز و تولید۱۰نانو هیبرید پر کاربرد تا سنتر نانو هیبریدی استراتژیک برای رنگ‌ها و پوشش‌های دریایی

توسط محققان شرکت پیشگامان ایده‌پردازی و طراحی جامدات؛

نانوهیبریدهای پرکاربرد و استراتژیک سنتز و تولید شد

هادی شمس پور، اظهار کرد: برای اولین بار در کشور ۱۰ نانو هیبرید پر کاربرد همچنین نانو هیبریدی استراتژیک برای رنگ‌ها و پوشش‌های دریایی طراحی و سنتز کرده ایم.

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با موارد کووید۱۹ در ۲۱ کشور از جمله ایران/ سه مورد نیز مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان بیمارستان متودیست هیوستون؛

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با کووید۱۹/ سه مورد مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان ۴۳ مورد بیماری عصبی نادر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ شناسایی کرده‌اند که ۷ مورد از ایران است، واکسن آسترازنکا هم منجر به سه مورد شده است.

چرا چند میلیون آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند

نیویورک تایمز:

میلیون ها آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند/ دوز دوم با مارکی متفاوت

نیویورک تایمز گزارش کرد: اطلاعات جدید دولت امریکا نشان می‌دهد بیش از ۵ میلیون آمریکایی دوز دوم واکسن کووید۱۹ خود را از دست داده‌اند، به این دلیل که برخی از افراد که اولین بار واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم خود را در داروخانه‌هایی که فقط واکسن دیگر در دست آنها است، دریافت می‌کنند، اما دیگران منصرف شده‌اند.

بیونیک

بینش بیونیک می تواند زندگی افراد نابینا را به طور اساسی تغییر دهد

این شرکت Pixium Vision SA یک فناوری بینایی بیونیک نسل بعدی برای امکان بینایی افراد نابینا طراحی کرده است.

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی گفت:

دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است

علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ویژه برنامه شنبه‌های انتخاباتی کمیته استانی انتخابات ۱۴۰۰ بسیج اساتید استان اصفهان گفت:دوقطبی که جامعه را شرطی کند یک مسیر انحرافی و نادرست است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب