نیویورک تایمز:

میلیون ها آمریکایی از دوز دوم واکسن کووید۱۹چشم‌پوشی کرده‌اند/ دوز دوم با مارکی متفاوت

نیویورک تایمز گزارش کرد: اطلاعات جدید دولت امریکا نشان می‌دهد بیش از ۵ میلیون آمریکایی دوز دوم واکسن کووید۱۹ خود را از دست داده‌اند، به این دلیل که برخی از افراد که اولین بار واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم خود را در داروخانه‌هایی که فقط واکسن دیگر در دست آنها است، دریافت می‌کنند، اما دیگران منصرف شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال اکسپرس، نیویورک تایمز گزارش کرد: اطلاعات جدید دولت امریکا نشان می‌دهد بیش از 5 میلیون آمریکایی دوز دوم واکسن کووید19 خود را از دست داده‌اند، به این دلیل که برخی از افراد که اولین بار واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم خود را در داروخانه‌هایی که فقط واکسن دیگر در دست آنها است، دریافت می‌کنند، اما دیگران منصرف شده‌اند.

به نظر می‌رسد روند رو به رشد است. نیویورک تایمز گزارش داد، طبق آخرین داده‌ها، تعداد دریافت کنندگان واکسن که دوز دوم خود را فراموش کرده‌اند در حال حاضر تقریباً 8 درصد است، که بیش از دو برابر میزان مشاهده شده در بین افرادی است که در طی چند هفته اول فعالیت ملی واکسن تلقیح شده‌اند.

در حال حاضر، میلیون‌ها نفر در مورد واکسیناسیون کاملاً محتاط هستند و اکنون مقامات محلی بهداشت در تلاشند تا اطمینان حاصل کنند که کسانی که اولین تزریق را انجام می‌دهند، مورد دوم را نیز دریافت کنند.

دکتر پاول اوفیت، استاد دانشگاه پنسیلوانیا و عضو هیئت مشاوره واکسن سازمان غذا و داروی ایالات متحده، به تایمز گفت: "من بسیار نگران هستم، زیرا شما به آن دوز دوم نیاز دارید."

 

چرا واکسن‌های نوبت دوم از دست رفته؟

برخی گفته‌اند که از عوارض جانبی که می‌تواند علائم شبیه آنفولانزا را داشته باشد، ترسیده‌اند، در حالی که دیگران اظهار داشتند که احساس می‌کنند با یک بارتزریق به اندازه کافی محافظت می‌شوند.

 تایمز گزارش داد، اما یک مانع شگفت‌آور نیز وجود دارد: تعدادی از ارائه دهندگان واکسن قرارهای مصرف دوز دوم را لغو کرده‌اند زیرا منبع تغذیه آنها تمام شده است یا مارک مناسبی در انبار ندارند. این روزنامه می‌گوید والگرینز، یکی از بزرگترین تأمین کنندگان واکسن در ایالات متحده، برخی از افراد که اولین بار واکسن فایزر یا مدرنا را دریافت کرده‌اند، دوزهای دوم خود را در داروخانه‌هایی که فقط واکسن دیگر در دست آنها است، دریافت می‌کنند. این روزنامه افزود، چندین مشتری والگرین گفتند كه برای گرفتن دوز دوم صحیح  دچار مشکل شده‌اند، اما دیگران احتمالاً منصرف شده‌اند.

مقامات بهداشت عمومی از ابتدا نگران بودند که سخت باشد که همه بتوانند برای تزریق دوم خود برگردند و اکنون برخی از مقامات دولتی در تلاشند تا شمار افراد تا حدی واکسینه شده را حفظ کنند.

تایمز گفته، در مقایسه با رژیم دو دوز، یکبار تزریق پاسخ ایمنی ضعیف‌تری ایجاد می‌کند و ممکن است برخی از افراد را مستعد ابتلا به انواع خطرناک ویروس کند. و اگرچه یک دوز محافظتی در برابر کووید19 ایجاد می‌کند، مشخص نیست که این محافظت تا چه مدت ادامه خواهد داشت.

در آرکانزاس و ایلینوی، مقامات بهداشتی تیم‌ها را راهنمایی کرده‌اند تا با تماس، پیام کوتاه یا ارسال نامه به مردم یادآوری کنند که نوبت دوم را بگیرند. تایمز گزارش داد، در پنسیلوانیا، مقامات در تلاشند اطمینان حاصل کنند که دانشجویان پس از ترک دانشگاه برای تابستان می‌توانند نوبت دوم را بگیرند. کارولینای جنوبی چندین هزار دوز اختصاصاً برای افرادی که موعد تأخیر برای نوبت دوم خود را اختصاص داده‌اند.

تایمز خاطرنشان کرد: در حالی که میلیون‌ها آمریکایی واکسن دوم خود را از دست داده‌اند، اما میزان کلی پیگیری، با حدود 92 درصد واکسینه شدن کامل، طبق استانداردهای تاریخی خوب است. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، از روز دوشنبه، نزدیک به 140 میلیون آمریکایی اولین واکسن خود را دریافت کرده‌اند، در حالی که نزدیک به 97.8 میلیون نفر نوبت دوم را دریافت کرده‌اند.

 

FDA مکث روی واکسن جانسون جانسون را برداشت

سازمان غذا و داروی ایالات متحده روز جمعه مکث موقت خود را در واکسن جانسون جانسون‌ کووید19 را برداشته و اعلام کرد که یادداشتی را به برچسب واکسن اضافه می‌کند و هشدار می‌دهد احتمال لخته شدن خون نادر است.

این اقدام تنها چند ساعت پس از توصیه‌های هیئت ویژه‌ای از متخصصان CDC در زمینه استفاده مجدد از واکسن صورت گرفت.

کمیته مشورتی CDC در اقدامات ایمن‌سازی  (ACIP) تشخیص داد که فواید واکسن در جلوگیری از مرگ و بستری در بیمارستان بسیار بیشتر از خطرات لخته شدن خون نادر است، خطراتی که عمدتا توسط زنان جوان‌تر تحمل می‌شود. واکسن جانسون جانسون مزایای خاصی نسبت به فایزر و مدرنا دارد همچنین برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است، زیرا بر خلاف آن واکسن‌ها فقط به یک دوز نیاز دارد و به ذخیره‌سازی فوق‌العاده سرد نیاز ندارد.

 

رای هیئت 10 رای موافق، 4 رای مخالف و یک رای ممتنع بود. آرای مخالف، هشدار شدیدتری را برای زنان زیر 50 سال به همراه داشت که به آنها امکان انتخاب واکسن دیگری را می‌دهد. توصیه هیئت بیش از یک هفته پس از فشار CDC بر روی مکمل واکسن جانسون جانسون، ارائه می‌شود.

 

مزایای واکسن جانسون جانسون چقدر بیشتر از خطرات آن است؟/خطر لخته خون در زنان و مردان ۱۸ تا ۴۹ 

ACIP هنگام تصمیم‌گیری، تجزیه و تحلیل خطر/ سود را در نظر گرفت که تخمین می‌زند، به ازای هر یک میلیون دوز واکسن جانسون جانسون تجویز شده:

13 مورد لخته شدن خون در زنان 18 تا 49 ساله رخ خواهد داد، اما در همان زمان 12 مرگ مرتبط با کووید، از 127 بستری در ICU برای کووید و 657 بستری در بیمارستان جلوگیری می‌شود. 2 مورد لخته شدن خون در زنان 50 سال به بالا رخ می‌دهد، اما از 593 مرگ، 1،292 بستری در ICU و 4794 بستری در بیمارستان جلوگیری می‌شود. 2 مورد لخته شدن خون در مردان 18 تا 49 سال رخ می‌دهد، اما 11 مورد مرگ کووید،114 پذیرش ICU و از 601 بستری در بیمارستان جلوگیری می‌شود.

هیچ موردی از لخته شدن خون در مردان 50 سال به بالا رخ نخواهد داد، اما از 708 مرگ، 485 مورد پذیرش ICU و 5،513 بستری در بیمارستان جلوگیری می‌شود.

مکث در استفاده از واکسن یک دوز پس از شش گزارش ایالات متحده، مورد کشنده، از یک نوع نادر اما شدید لخته خون مربوط به استفاده از واکسن جانسون جانسون، که همه در زنان رخ داده است.

تایمز گزارش داد در جلسه روز جمعه، دانشمند CDC در سخنرانی خود نه مورد تایید شده جدید که از این اختلال، به 15 رسیده است. دانشمندان CDC گفت: همه موارد در زنان و 13 مورد در زنان در سنین 18 تا 49 سال بوده است. سه زن در اثر لخته‌های نادر جان خود را از دست داده‌اند و هفت نفر در بیمارستان بستری شده‌اند، چهار نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

در زمان مکث، بیش از 7 میلیون دوز واکسن جانسون جانسون در ایالات متحده تجویز شده است.

دکتر جوان والدسترایخر، مدیر ارشد پزشکی جانسون جانسون گفته است که این شرکت با سازمان غذا و داروی ایالات متحده توافق کرده است که یک برچسب هشدار دهنده به واکسن اضافه کند، که نشان می‌دهد "بیشتر موارد" اختلال لخته شدن در زنان رخ داده است در سنین 18 تا 49 سالگی.

در همین حال، با توجه به تقاضای واکسیناسیون کووید19 در ایالات متحده که نشانه‌هایی از کاهش تقاضا وجود دارد، رئیس جمهور امریکا روز چهارشنبه انگیزه‌های جدیدی را به مشاغل ارائه داد تا کارگران بیشتری برای گرفتن واکسن تقاضا کنند.

بایدن اعلام کرده که 200 میلیون آمریکایی اکنون حداقل یک دوز واکسن کووید19دریافت کرده‌اند. این نقطه عطف بدان معناست که بایدن قبلاً به هدفی که برای صدمین روز کار خود یعنی پنج شنبه تعیین کرده بود، رسیده است. اما ممکن است کار سخت‌تری نیز در پیش باشد: اکثر آمریکایی‌هایی که از قبل مشتاق دریافت واکسن بودند قبلاً این کار را انجام داده‌اند و در هفته‌های آینده متقاعد کردن واکسن مردد برای صف‌آرایی برای فروش یک واکسن سخت‌تر خواهد بود.

مایکل کارنی معاون ارشد رئیس جمهور در زمینه مسائل جدید در گفتگو با تایمز گفت: "اگر این را جنگ می‌دانید، ما در شرف ورود به مرحله جنگ تن به تن هستیم."

دستیابی به افراد واکسینه نشده برای افزایش میزان ایمن‌سازی تا 70٪ تا 90٪ دانشمندان معتقدند که برای ایمنی‌گله مورد نیاز و بسیار مهم است. تایمز گفت، در حال حاضر، حدود 40٪ از بزرگسالان آمریکایی حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند، اما میزان آن در ایالات مختلف بسیار متفاوت است.

طبق شمارش دانشگاه جان هاپکینز، تعداد پرونده ویروس کرونا در ایالات متحده در روز دوشنبه از 32 میلیون نفر گذشت، در حالی که تعداد کشته‌ها بیش از 572000 نفر بود. در سراسر جهان، 147.2 میلیون مورد تا روز دوشنبه گزارش شده است، با بیش از 3.1 میلیون نفر مرگ در اثر کووید19.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 95759

مطالب مرتبط :
هشدار جدید FDA به واکسن کووید۱۹ جانسون جانسون اضافه شد

روز دوشنبه؛

هشدار جدید FDA به واکسن کووید۱۹ جانسون جانسون اضافه شد

تنظیم کننده‌های ایالات متحده روز دوشنبه هشدار جدیدی به واکسن کووید۱۹جانسون و جانسون در مورد ارتباط با یک واکنش عصبی نادر و بالقوه خطرناک "سندرم گیلن-باره" اضافه کردند.

mri

استفاده از فناوری جدید در کشف اندام های داخلی هشت پا

دانشمندان توانستند با فناوری MRI و CT scan اندام های داخلی موجود و سایر بافت های نرم هشت پا با موفقیت در مجموعه ای از تصاویر سه بعدی با وضوح بالا کشف کنند.

زن ایتالیایی شش دوز واکسن فایزر را به اشتباه دریافت کرد

خبرگزاری AGI گزارش داد:

زن ایتالیایی شش دوز واکسن فایزر را به اشتباه دریافت کرد

یک پرستار ایتالیایی به اشتباه کل ویال واکسن فایزر معادل شش دوز را به یک دانشجوی ۲۳ ساله تزریق کرد. مصرف بیش از حد واکسن فایزر تا ۴ دوز قبلاً در ایالات متحده، استرالیا، آلمان و اسرائیل گزارش شده بود.

فاز نیمه صنعتی تولید واکسن کووایران برکت با ظرفیت ۳۰۰ هزار دوز افتتاح شد/ بزودی تکنولوژی واکسن فایزر را به مرحله تست انسانی می‌بریم

مدیر فنی شرکت‌های زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان امام)(ره)، اعلام کرد:

تولید واکسن "کووایران برکت" آغاز شد/ تست انسانی تکنولوژی واکسن فایزر نزدیک است

رضا لشنی با اعلام این خبر که امروز فاز نیمه صنعتی تولید واکسن کووایران برکت با ظرفیت ۳۰۰ هزار دوز در ماه افتتاح شد، گفت: مرحله حیوانی تکنولوژی واکسن فایزر را نیز گذرانده و بزودی آن را به مرحله تست انسانی می‌بریم.

سنتز و تولید۱۰نانو هیبرید پر کاربرد تا سنتر نانو هیبریدی استراتژیک برای رنگ‌ها و پوشش‌های دریایی

توسط محققان شرکت پیشگامان ایده‌پردازی و طراحی جامدات؛

نانوهیبریدهای پرکاربرد و استراتژیک سنتز و تولید شد

هادی شمس پور، اظهار کرد: برای اولین بار در کشور ۱۰ نانو هیبرید پر کاربرد همچنین نانو هیبریدی استراتژیک برای رنگ‌ها و پوشش‌های دریایی طراحی و سنتز کرده ایم.

م

شرایط مصرف آسپرین در دوره کرونا

یک متخصص بیماری های عفونی گفت: مصرف خودسرانه آسپرین می تواند خطرناک باشد و حتما این دارو نیز باید با تجویز پزشک استفاده شود.

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با موارد کووید۱۹ در ۲۱ کشور از جمله ایران/ سه مورد نیز مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان بیمارستان متودیست هیوستون؛

۴۳ مورد بیماری عصبی نادر مرتبط با کووید۱۹/ سه مورد مرتبط با واکسن آسترازنکا

محققان ۴۳ مورد بیماری عصبی نادر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ شناسایی کرده‌اند که ۷ مورد از ایران است، واکسن آسترازنکا هم منجر به سه مورد شده است.

نانو

اولین ترانزیستور قابل چاپ در جهان کاملاً قابل بازیافت با آب و صدا است

مهندسان دانشگاه دوک اولین الکترونیکی چاپی کاملاً قابل بازیافت در جهان را تولید کرده اند که به شکل ترانزیستور قابل نمایش است و می تواند با کمک آب و امواج صوتی به بلوک های اصلی آن تقلیل یابد.

کار جهادی

فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل مطرح کرد:

کار جهادی و روحیه انقلابی، مهمترین مولفه مقابله با کرونا

فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل گفت: کار جهادی و روحیه انقلابی بعنوان مهمترین مولفه مقابله با کرونا است.

فایزر

افزایش نگرانی‌ها در مورد کیفیت واکسن فایزر در اروپا+عکس

واکسن های اولیه کرونا حالا یکی پس از دیگر با گزارشات و شایعات نگران کننده به تیتر اصلی خبرگزاری ها بدل می شوند. این بار نوبت به واکسن فایزر رسیده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب