معاون هماهنگ کننده ارتش در همایش ملی خلیج فارس:

لزوم توجه به دریا و جبران عقب ماندگی ها

دریادار حبیب‌الله سیاری در همایش ملی خلیج فارس و سواحل مکران در آستانه قرن ۱۵خورشیدی در شیراز گفت: باید دریا را باور کنیم و باور کنیم که کشور ما یک کشور دریایی است، دریا در پیشرفت کشور بسیار موثر است، منابع و منافع بسیاری در دریا داریم، دریا منبع ثروت و قدرت است و استکبار در طول تاریخ ما را به خاطر ثروتمند و قدرتمند نشدن، از دریا دوره کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، دریادار حبیب‌الله سیاری در همایش ملی خلیج فارس و سواحل مکران در آستانه قرن ۱۵خورشیدی در شیراز افزود: اگر این کریدور را فعال نکنیم، مزیت ژئوپلیتیکی ما در جنوب شرق با رونق گرفتن بندر کشور همسایه کمرنگ خواهد شد در حالی که می‌توانیم از کمرنگ شدن مزیت‌های ژئوپلیتیکی کشور جلوگیری کنیم و در سایه امنیت توسعه پایدار داشته باشیم.

او ادامه داد: اگر به دنبال توسعه پایدار در سایه امنیت هستیم باید به استفاده از هر سه بعد تولید قدرت دریایی یعنی ناوگان تجاری، ناوگان نظامی و زیرساخت‌ها و ناوگان علوم و فنون دریایی توجه کنیم.

سیاری ادامه داد: صنایع ما توانمند هستند و می‌توانیم با نگاه به درون از منافع دریا استفاده کنیم، می‌توانیم در هر سه مولفه ناوگان تجاری، نظامی و زیرساخت‌ها و علوم و فنون دریایی، مولفه قدرت دریایی را رشد دهیم و در جهت ارتقای علم و دانش و زیرساخت‌های مربوطه در دریا فعال باشیم.

او  بیان کرد: در حقیقت توسعه در سایه امنیت شکل می‌گیرد و ناوگان نظامی هم در دریا تولید امنیت می‌کند.

سیاری، با اشاره به وجود برخی نقاط ضعف در بحث صنایع ناوگان تجاری و علوم و فنون دریایی کشور ادامه داد: ما در بین ۱۰ کشور برتر در دارای ناوگان و صنعت دریانوردی برتر حضور نداریم، در رتبه ۲۱ جهانی قرارداد‌های کشتی قرار گرفته‌ایم و در جمع بزرگترین کشور‌های تولید کننده کشتی نیستم، در بین ۱۸ دانشگاه برتر دنیا در حوزه اقیانوس شناسی و حوزه مهندسی دریایی و کشتی سازی حضور نداریم، در هفت دانشگاه برتر دنیا در مقطع کارشناسی ارشد، مهندسی دریایی و کشتی سازی حضور نداریم و در جمع ۶ دانشگاه برتر جهان در عرصه دریانوردی حضور نداریم.

او، در خصوص نتایج حضور در دریا گفت: برقراری امنیت اقتصاد ملی در دریا، باز ماندن خطوط مواصلاتی دریایی کشور، اقتدار جمهوری اسلامی در دریا‌های آزاد و ارتقای وزن و منزلت ژئوپلیتیکی جمهوری اسلامی در دریا از جمله این نتایج است.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی افزود: باید دریا را باور کنیم و باور کنیم که کشور ما یک کشور دریایی است، دریا در پیشرفت کشور بسیار موثر است، منابع و منافع بسیاری در دریا داریم، دریا منبع ثروت و قدرت است و استکبار در طول تاریخ ما را به خاطر ثروتمند و قدرتمند نشدن، از دریا دوره کرده است.

انتهای پیام

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۵:۴۹

شناسه خبر: 95768

مطالب مرتبط :
۲۱

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خبر داد

راه اندازی مرکز بزرگ واکسیناسیون کرونا در بندرعباس توسط ارتش

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: مرکز تجمیعی واکسیناسیون شهیده مدافع سلامت حکیمه شب روا واقع در سالن ورزشی ۷ تیر بندرعباس، به همت نیروهای مسلح راه اندازی شده و کار واکسینه کردن شهروندان بندرعباسی را انجام می دهد.

۸

نامی برای همیشه/ ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس

خلیج‌فارس با قدمتی طولانی در جنوب ایران یک آبراهه استراتژیک بوده که هر حکومتی با نگاهی مؤثر از آن بهره‌مند شده است و نه فقط برای ایران بلکه برای کشورهای دیگری چون انگلیس، پرتغال، هلند و ... بسیار مهم بوده است.

سعد محمدی

در مراسم افتتاح اب خلیج فارس به مس سرچشمه مطرح شد؛

سه پروژه جدید در حوزه مس در دره زار، درآلو و مس سرچشمه افتتاح می شود

سال آینده سه پروژه جدید در حوزه مس در دره زار، درآلو و مس سرچشمه افتتاح می شود و معادل ۸۰۰ میلیون دلار به آورده مس اضافه خواهد شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب