در گفت و گو با پژوهشگر رسانه و فضای مجازی اعلام شد

واقعیت‌های هدیه رایگان جشن ۸۰ سالگی تویوتا

پژوهشگر رسانه و فضای مجازی درباره لینک جشن ۸۰ سالگی تویوتا و هدیه رایگان، گفت: این سایت جعلی بوده و سایت virustotal.com این لینک را فیشینگ تشخیص داده است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از مازندران، از صبح امروز پیام‌های تحت عنوان جشن 80 سالگی تویوتا در فضای مجازی به ویژه واتساب دست به دست می‌شود.

این پیام که تحت عنوان 80 سالگی تویوتا، هدیه رایگان برای تو و به آدرس WWW.toyota.com و با لینک http://hwoig53lerk9.fyxzmat.cn/fengtian/tb.php?v=ss1621259

درباره جعلی بودن پیام‌های از این دست خبر و گزارش‌های منتشر کردیم که مورد استقبال بسیار مناسب مخاطبان این رسانه قرار گرفته است.

اولین گزارش درباره شایعه تا واقعیت اختصاص هدیه ۲۰ گیگ اینترنت رایگان در پیام رسان واتساپ( اینجا بخوانید)

و دومین گزارش هم در ارتباط با شایعه تا واقعیت دریافت هدیه رایگان واتساب(اینجا بخوانید) بوده است.

هر دو این گزارش در ایام نزدیک به نوروز 99 و 1400 دست به دست می‌شده است.

اما در ارتباط با بحث هدیه 80 سالگی تویوتا گفت و گو کردیم با  دکتر حسین اعتصامی اعتصامی پژوهشگر رسانه و فضای مجازی که به صورت علمی‌تر و با دلایل و قرائن اعلام کرده است که سایت virustotal.com  این لینک را فیشینگ تشخیص داده است.

وی  اضافه کرد:ورود به این لینک مخاطب را به یک سایت جعلی هدایت کرده که منجر به برداشت اطلاعات می‌شود.

این پژوهشگر رسانه و فضای مجازی، گفت: با کلیک به روی این لینک مخاطبان به سایت جعلی هدایت می‌شوند که منجر به فیشنگ اطلاعات هویتی یا مالی می‌شود.

وی اضافه کرد: این سایت مشابه یک سایت اصلی بوده و به دلیل تشابه آدرس یا شکل و شمایل یک سری اطلاعات از افراد درخواست می‌شود که ممکن است بعدها مورد سوء استفاده قرار گیرد.

اعتصامی یادآور شد: این اطلاعات ممکن است که بانکی یا اطلاعات هویتی یا شناسنامه‌ای باشد که اگر گردانندگان این سایت‌ها به اطلاعات بانکی دسترسی پیدا کرده باشند می‌توانند نسبت به تخلیه حساب بانکی اقدام کنند و اگر اطلاعات هویتی دریافت شود می‌تواند منجر دزدی هویت افراد شود به این صورت که به نام فرد  در شبکه‌های اجتماعی صحفه‌ای درست کرده و به وسیله آن اقدام به اخاذی کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که این سایت‌های در داخل کشور مدیریت می‌شود یا خارج از محدوده جغرافیایی کشور ما، بیان کرد: این افراد معمولا دامنه‌های غیر dat.ir ثبت می‌کنند.

پژوهشگر رسانه و فضای مجازی خاطر نشان کرد: دامنه دات آی ار موقع ثبت دومین باید مشخصات شناسنامه‌ای و هویتی کامل ارائه دهند اما دامنه‌های مانند دات کام یا مانند آن امکان سوء استفاده از آنها وجود دارد و نظارت جدی بر آن وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سئووال که اگر فردی وارد این درگاه شده است و متوجه جعلی بودن آن شده چه اقدامی باید انجام دهد،افزود: اگر فردی اطلاعات هویتی خویش را به تاراج گذاشته است باید مراقب باشد که پیجی به نامش در فضای مجازی ایجاد نشود اما اگر اطلاعات کارت بانکی خویش را ارائه داده باید در اولین فرصت نسبت به تغییر رمز حساب‌های بانکی خویش اقدام کند.

اعتصامی با بیان اینکه ممکن است افراد اعلام کنند که به دلیل فعال شدن رمز دوم پویا امکان تخلیه حساب بانکی وجود ندارد، گفت: برخی سایت‌های جعلی که در حوزه پولی و مالی فعال هستند که در زمینه شخم زنی حساب‌های مالی فعال هستند اگر گردانندگان این سایت‌ها به اطلاعات مالی افراد دسترسی پیدا کنند نسبت به تخلیه حساب بانکی افراد فریب خورده به مبلغ روزانه زیر 100 هزار تومان اقدام می‌کنند.

وی با اعلام اینکه افراد باید  توجه داشته باشند که روی لینک‌ها و نرم افزارهای که از منابع ناشناس دریافت می‌کنند، باشند، گفت: این کم توجهی باعث می‌شود که افراد سودجو به همه یا بخشی از اطلاعات گوشی تلفن همراه دسترسی پیدا کنند.

اعتصامی ادامه داد: گاهی باید نگاه غیر اعتمادی به این لینک‌ها و نرم‌افزارها داشته باشیم.

وی یادآور شد: اگر قرار باشد مجموعه اقتصادی نسبت به پرداخت هدیه اقدام کند بهتر است افراد به درگاه‌های اصلی سایت‌ها مراجعه کنند به عنوان نمونه دو اپراتور تلفن همراه هم به مناسبت‌های مختلف نسبت به ارائه هدیه اقدام می‌کنند که با مراجعه به سایت اصلی می‌توان درباره صحت و سقم این پیام‌ها اطلاعات کسب کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری امروز مخاطبان فضای مجازی در واتساب به صورت گسترده نسبت به انتقال این پیام و دعوت از مخاطبان برای کلیک بر روی نرم افزاری که تحت عنوان هدیه 80 سالگی تویوتا اقدام می‌کردند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 96085

مطالب مرتبط :
دکتر اعتصامی

کارشناس ارشد فضای مجازی در کشور:

فعالیت قانون‌مند پلت فرم‌ها در اتحادیه اروپا هم اجرایی شده است/ رقبت توئیتر برای ایجاد دفتر نمایندگی در کشور

کارشناس ارشد فضای مجازی کشور با اعلام اینکه قانون مند کردن پلت فرم‌ها در فضای مجازی اقدام جدیدی نیست، گفت: قانون مند کردن پلت فرم‌هاتجربه اتحادیه اروپا نیز بوده است هند، روسیه فعالیت پلت فرم‌ها را قانونی کرده و و ترکیه هم در حال اجرای آن است.

۰۶

با همت دانشمندان حوزه انرژی دانشگاه فردریش شیلر آلمان؛

نجات باتری های فلزی لیتیوم از خرابی با استفاده از غشاء متخلخل

دانشمندان اثبات کرده اند که چگونه یک غشای کربنی تنظیم شده می تواند از خرابی باتری های لیتیومی جلوگیری کند و آنها را قادر به شارژ ایمن در بیش از صدها دوره کند.

دکتر اعتصامی

شایعه تا واقعیت دریافت هدیه رایگان واتساب/ آیا لینک نظر سنجی منتشر شده به نام واتساب بد افزار است؟/ چگونگی تشخیص لینک‌های مخرب در فضای مجازی

پژوهشگر رسانه و فضای مجازی، گفت: لینکی که این روزها به نام واتساب در فضای مجازی منتشر می‌شود معتبر نبوده و ماهیتش کلیک دزدی است.

فضای مجازی

یادداشت/

فضای مجازی؛ مکانی برای نزدیک شدن به خدا

جنگ نرم همچون دفاع مقدس نیازمند نقش آفرینی مجاهدانی است که حاضر به فداکاری و جانبازی برای ایجاد مقدمات ظهور هستند، ابتدا بايد نيت كنيم و با نيت قربته الي الله و نزدیک شدن به خدا به فعالیت در فضای مجازی مشغول شویم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
روحانی
۱ مخالف          ۴ موافق
جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۴:۳۰

این روزا مفتی تف در کون هیشکی نمیندازن، بیان جایزه بدن!

اشتراک گذاری مطالب