علم و فناوری گزارش می دهد؛

از پروژه "Natick" ماکروسافت چه می دانید ؟/ امکان نگهداری و پردازش اطلاعات در عمق ۳۵۰۰ متری دریا فراهم شد + فیلم و عکس

شرکت مایکروسافت تحت پروژه ای با عنوان "Natick" ، یک مرکز داده کوچک را درون یک استوانه زیر دریایی قرار داده و آن را ۱۱۷ فوت یا حدود ۳۵۰۰ متر زیر آب شناور ساخت؛ تیم پروژه ناتیک عقیده دارند که این روش بازدهی انرژی و اعتبار دیتاسنترها را افزایش می‌دهد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری فاصله از مراکز داده ها و سرورهای ارتباطی یکی از مشکلات دسترسی به اطلاعات می باشد به عبارت دیگر هرچه کاربر از مراکزی که داده ها را پردازش و سپس در اختیار آن ها قرار می دهد بیشتر باشد علاوه بر آن که با کاهش سرعت دریافت و ارسال روبه رو خواهند شد باید هزینه های بیشتری برای دسترسی به این سرویس ها پرداخت کنند. برای رفع این مشکل، شرکت مایکروسافت تحت پروژه ای با نام "Natick" ، یک مرکز داده کوچک را درون یک استوانه زیر دریایی قرار داده و آن را 117 فوت یا حدود 3500 متر زیر آب شناور ساخته است؛ تیم پروژه ناتیک عقیده دارند که این روش علاوه بر آن که بازدهی انرژی و اعتبار دیتاسنترها را افزایش می‌دهد باعث می گردد با نزدیک‌تر شدن سرورها به کاربرانی که در نواحی ساحلی قرار دارند تاخیر در ارتباطات با آن ها را نیز به صورت چشمگیری کاهش دهد . در این گزارش سعی خواهیم کرد شما را با این پروژه جدید آشنا نماییم .

گرما ، عامل از بین رفتن اطلاعات دیجیتال

زمانیکه شما از لپتاپ یا سیستم یا حتی گوشی های هوشمند خودتان استفاده می کنید این تجهیزات تولید گرما می کنند ، این تولید گرما باعث کاهش کیفیت سرویس دهی و علاوه بر آن ، احتمال از بین رفتن داده ها را نیز زیاد می کند. حال تصور کنید که یک مرکز داده (وقتی صحبت از مراکز داده بزرگ می شود به عنوان یک ITPRO منظور ما مراکز داده ای مثل گوگل ، یاهو و فیسبوک است) چقدر می تواند با صدها سرور ، سویچ و روتر گرما تولید نماید ؟!

مراکز داده ها که شامل تعداد زیادی رایانه و سیستم های محاسباتی هستند

یکی از راهکارهایی که اینگونه شرکت ها در پیش می گیرند انتقال دادن مراکز داده خود به مناطق سردسیری از جمله قطب شمال و جنوب است که هزینه های آنها را به شدت بالا می برد زیرا تمامی بسترهای ارتباطی نیز باید فراهم شود ، اما در این میان مایکروسافت یک راهکار خلاقانه را ابداع و در حال آزمایش نهایی آن است ؛ مایکروسافت مراکز داده های خودش را تحت عنوان پروژه Natick"" به زیر اقیانوس ها و دریاها که خنک و سرد هستند منتقل می کند که با اینکار می تواند انقلابی عظیم در این زمینه به وجود بیاورد .

پروژه Natick"" چگونه عمل می کند ؟

مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ یک دیتاسنتر را به مدت چند ماه در ساحل کالیفورنیا زیر آب قرار داد تا مشخص شود که آیا کامپیوترها در این محیط دوام خواهند آورد یا خیر؟، بعد از این آزمایش، شرکت مایکروسافت پروژه جدیدی را در سال 2018 با نام "ناتیک" آغاز نمود که در آن دیتاسنتری را به شکل کپسول به اعماق آب‌های اسکاتلند فرستاد که درون آن ۸۶۴ سرور و ۲۷/۶ پتابایت حجم حافظه در عمق ۳۶ متری دریا قرار داده شد.

آماده سازی مرکز داده مایکروسافت جهت استقرار در زیر دریا

تیم پروژه ناتیک در مایکروسافت عقیده داشتند که این روش بازدهی انرژی و اعتبار دیتاسنترها را افزایش می‌دهد. چرا که روی خشکی دیتاسنترها با مشکلاتی همچون زنگ‌زدگی و رطوبت مواجه می‌شوند و کنترل دما نیز امری بسیار دشوار است. اما محیط زیردریا با دمای ثابت مشکلات بسیار کمتری را برای این دیتاسنترها ایجاد می‌کند.

لحظه خارج کردن کپسول دیتاسنترهای مایکروسافت از زیر دریا

شرکت مایکروسافت با کمک محققین خود بعد از گذشت نزدیک به سه سال در سال 2020 کپسول سرورهای کامپیوتری خود را از زیر آب خارج نمودند که پس از باز نمودن آن به نتایج جالبی برخورد نمودند. "جان روچ" از محققان مایکروسافت در مورد نتایج این آزمایش گفت:

 این پروژه، مرحله نهایی یک تلاش چند ساله است که ثابت کرد مفهوم مراکز داده در زیر آب از نظر لجستیکی، زیست محیطی و اقتصادی عملی است. وی افزود : یکی از اولین مواردی که محققان متوجه آن شدند این بود که مرکز داده در بستر دریا از نرخ خرابی کمتری نسبت به یک مرکز داده معمولی برخوردار بوده و از ۸۵۵ سرور موجود فقط هشت مورد آنها طی این زمان از کار افتاده اند. این آمار بدان معناست که دیتاسنتر زیردریایی نسبت به دیتاسنترهای موجود در خشکی هشت برابر کمتر دچار نقص می‌شود. کاهش نقص‌ها اهمیت بالایی دارد، زیرا تعمیر سرور زیردریایی فرایند دشوار و زمان‌بری خواهد بود.

ماکروسافت چه اهدافی را از طراحی پروژه Natick"" دنبال می کند ؟

قرار داده مراکز داده در زیر آب نه تنها از نظر خنک سازی باعث بهبود کارایی و کاهش هزینه می شود بلکه از نظر منطقی هم دارای مزایای زیادی است چرا که طبق برآوردی که مایکروسافت انجام داده است باعث دسترسی آسان تر مردم به سرورها نیز خواهد شد. چنین راهکاری می تواند باعث کاهش بسیاری از هزینه ها و سادگی پیاده سازی اینگونه مراکز داده در داخل و زیرآب شود و همچنین دیگر محدودیت فضای کاری مرکز داده نیز وجود نخواهد داشت و هر زمانی که نیاز باشد یک ITPRO می تواند مرکز داده خودش را بزرگتر کند.

همچنین مایکروسافت بر این عقیده است که ایجاد کردن کپسول های سرور یا همان مرکز داده حداکثر 90 روز زمان می برد و پیاده سازی آن نیز بسیار سریعتر و راحت تر خواهد بود و بصورت آماده نیز قابل استفاده است. برای مثال راه اندازی یک مرکز داده استاندارد ممکن است تا دو سال به طول بیانجامد. کارشناسان طراح این پروژه بر این عقیده هستند که حتی روزی خواهد رسید که این نوع مراکز داده نیروی مورد نیاز برق برای سرویس دهی را نیز از آب اقیانوس دریافت کنند و توربین های آبی توان کاری انها را تامین کند.

یکی دیگر از مزایای این مراکز داده عدم نیاز به سرکشی و بازرسی مرتب است ، یک ITPRO می تواند هر چند ماه یکبار یا حتی هر سه ماه یکبار از مرکز داده بازرسی کند اما مایکروسافت هدفگذاری کرده است که مرکز داده ای ایجاد کند که بتواند یک سال بدون نیاز به هرگونه نگهداری و نظارت در زیر آب کار کند. هدفگذاری نهایی این پروژه مرکز داده ای بدون نیاز به نظارت به مدت 10 سال است که فعلا در حد حرف است اما اصلا بعید نیست .

نتیجه گیری ...

یکی از آرزوی کارشناسان حوزه فناوری، بالا بردن سرعت دسترسی به داده ها و اطلاعات می باشد؛ پروژه Natick"" مایکروسافت ، با ساخت انواع سرورهای در اندازه و ابعاد کوچک و بزرگ در نزدیکی مناطق ساحلی می تواند این آرزوی کارشناسان را به واقعیت تبدیل نماید و به این ترتیب امکان دسترسی بیشتر و راحت تر به سرورها میسر خواهد شد و از آنجا که تقریبا نیمی از جمعیت جهان در فاصله حدودا ۲۰۰ کیلومتری سواحل زندگی می‌کنند، با قراردادن دیتاسنتر در نزدیکی شهرهای ساحلی،‌ این کاربران به خوبی می‌توانند از خدمات آن با سرعت بالا و هزینه کم استفاده نمایند.

منبع : freethink.com

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 96322

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

آشنایی با بهترین ترفندهای جالب و مخفی و امکانات کاربردی ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ به‌طور پیوسته در حال تکمیل شدن است ، همواره در نسخه‌های متفاوت ویندوز، ترفند‌ و اصطلاحات ویندوز ۱۰ وجود دارد که موجب استفاده بهتر از امکانات آن می‌شود.

۱

ترفندهای کاربردی رایانه؛

آموزش صفر تا صد پارتیشن بندی هارد دیسک در محیط ویندوز+ عکس

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید اطلاعات داخل رایانه و یا لب تاپ خود را دسته بندی نماید اما علارغم ، خالی بودن محیط هاردتان (حافظه سیستم) ، به دلیل کم بودن تعداد داریوها، این امکان برای شما وجود ندارد. یکی از روش های حل این مشکل، استفاده از قابلیتی به نام "پارتیشن هارد دیسک " می باشد که در این گزارش سعی خواهیم کرد به صورت گام به گام و کامل این روش را به شما آموزش دهیم.

بالای ۳۰۰ گزارش طرح شکایت مجلس یازدهم از قوه مجریه

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:

دولت حزب اللهی راهبرد اساسی ماست/ بالای ۳۰۰ طرح شکایت مجلس یازدهم از قوه مجریه

نماینده مردم شاهین شهر و میمه، گفت: مجلس یازدهم از همان ابتدا اقدامات نظارتی خود را شروع کرده و الان شاید حدود ۳۰۰ به بالا گزارش‌هایی هست که طرح شکایت شده علیه رئیس جمهور فعلی و وزرا و یا روسای سازمان‌ها و مسئولینی که در قوه مجریه مسئولیت دارند.

۱

ترفندهای کاربردی رایانه؛

با این روش می توانید مودم خود را به صورت صددرصد از هک شدن محافظت نمایید + عکس

استفاده از مودم، یک راه مناسب برای اتصال به اینترنت به صورت بی سیم است. در مودم ها برای افزایش امنیت از پسورد برای تایید هویت استفاده می شود؛ اما گاهی تنها استفاده از رمز عبور نمی تواند مانع هک کردن مودم تان شود به همین منظور به شما روش هایی را آموزش می دهیم که مانع صددرصدی نفوذ هکرها می شود.

۲

به روزرسانی ماه آینده ویندوز ۱۰ در دسترس کاربران ویژه قرار گرفت

به روزرسانی جدید ویندوز ۱۰ که قرار است در ماه نوامبر عرضه شود، از هم اکنون در اختیار برخی کاربران ویژه مایکروسافت قرار گرفته است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب