یادداشت

چرا سواد رسانه‌ای برای والدین اهمیت دارد؟

سواد رسانه ای به عنوان ابزاری برای حمایت شهروندان دربرابرآثار منفی رسانه های جمعی است که چارچوبی را جهت دسترسی، تحلیل، ارزیابی وخلق پیام ها به اشکال مختلف ازچاپ گرفته تا اینترنت، فراهم می کند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ روش های تربیتی والدین تاثیر قابل توجهی بر رشد کودکان دارند علاوه بر این، همین روش ها به دلایل مختلف تاثیر بسزایی در نوع استفاده کودکان از اینترنت دارد.از آنجاییکه اینترنت، محیط جدیدی است که والدین تجربه استفاده از آن را در دوره نوجوانی خود ندارند لذا عدم دقت در نوع کاربری فرزندان ممکن است آسیب های جبران ناپذیری در آنان ایجاد کند. این مقاله در خصوص اهمیت سواد رسانه ای در ارائه روش های مفید استفاده از اینترنت و تاثیر آنها در نحوه کاربرد اینترنت توسط فرزندان می باشد. سواد رسانه ای به عنوان توانایی دسترسی، تجزیه و تحلیل و ارزیابی محتوای رسانه ای تعریف شده است. والدین باید استقلال و فرصت های یادگیری رسانه های الکترونیکی را برای فرزندان خود فراهم کنند و در عین حال از فرزندان خود در برابر مضرات اینترنت محافظت کنند
از ویژگی‌های زندگی در عصر دیجیتال، این است که بچه‌ها از سنین کم با گوشی تلفن همراه آشنا و با بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی سرگرم می‌شوند. ناآشنایی از خطرات فضای مجازی، مشکلاتی را برای کودکان به همراه دارد، بنابراین والدین باید ضمن افزایش سواد دیجیتالی و رسانه‌ای خود، این مفاهیم را به فرزندانشان آموزش دهند و فعالیت آن‌ها را در فضای مجازی مدیریت کنند.

غوغای اطلاعاتی
در محیط رسانه ای و غوغای عظیم اطلاعاتی زندگی امروز، نگرانی از آسیب رسانی رسانه ها و آسیب پذیری کودکان و دنبال کردن راهی برای کاهش اثرات مخرب رسانه ها همواره مورد توجه بوده است. کودکان 5 تا 10 ساله بیشترین استفاده کنندگان تلویزیون و آسیب پذیرترین گروه هستند. بنابراین والدین و کودکان شان نیازمند سواد رسانه ای هستند تا بتوانند سبک زندگی و ارزش های القا شده در هر پیام را شناسایی کنند. اما باید گفت والدین بیشترین تاثیر را بر زندگی کودکان شان دارند و سواد رسانه ای والدین توانایی دسترسی به پیام را برای کودکان فراهم می کند.

تاثیر فضای مجازی بر کودکان
بنابراین توجه به سواد رسانه ای والدین و هویت اجتماعی می تواند نقش مهمی در مصرف رسانه ای نوجوانان داشته باشد. شیوع بیماری کرونا ضرورت بازنگری دربسیاری ازاطلاعات، دانش‌ها، مهارت‌ها و ظرفیت‌ها را گوشزد کرد که از جمله آن‌ها می توان به سواد رسانه‌ای درحوزه آموزش و پرورش اشاره کرد.
دراین شرایط کرونایی فضای مجازی ظرفیت مناسب را برای ادامه فعالیت ها به خصوص فرآیند آموزش به دانش آموزان و دانشجویان و تشکیل کلاس های درس را درفضای مجازی بوجود آورد و ثابت کرد باید به سواد رسانه ای اهمیت داده شود.

درزمان حاضر شبکه‌های اجتماعی مجازی مخرب روح و روان فرزندان شده و تاثیر منفی برجای می گذارد و زمان زیادی از زندگی دانش آموزان دراین شبکه‌ها سپری می شود.
غفلت والدین از ارتقای سواد رسانه‌ای زمینه‌ساز بروز آسیب‌

اگر چه آموزش به روش مجازی دارای فواید بسیار است، اما عدم توانایی والدین در مدیریت، کنترل و نظارت بر رفتار فرزند و همچنین غفلت از ارتقای سواد رسانه ای خود و فرزندشان می‌تواند باعث به وجود آمدن چالش‌ها و آسیب‌های خانوادگی، تحصیلی و یا فردی در دوران آموزش مجازی شود.
ورود به آموزش مجازی برای تداوم فرآیند تعلیم و تربیت از همان ابتدا با مخالفت برخی خانواده‌ها روبه‌رو شد، چرا که به دلیل سطح پایین شناخت دانش‌آموزان و والدین نسبت به سواد رسانه‌ای این تغییر رویه به مثابه یک شوک در عرصه تعلیم و تربیت کشور بود و سبب افزایش نگرانی و عدم تمایل والدینی شد که فرزندانشان تا قبل از شیوع کرونا و غیرحضوری شدن آموزش مدارس، با وجود تمکن مالی حق استفاده از گوشی همراه را نداشتند.

چالش حضور مستمر در منزل
مهم‌ترین چالش‌ها و آسیب‌های خانوادگی ناشی از حضور مستمر دانش آموزان در خانه، کم مهارتی و یا بی مهارتی والدین در مسائل مرتبط با فرآیند یاددهی و یادگیری به خصوص در دوره ابتدایی، ناتوانی در حل مشکلات عاطفی و رفتاری دانش آموزان ناشی از شرایط قرنطینه خانگی، سبک فرزندپروری نامناسب، کاهش و یا نبود نظارت مادران شاغل، افزایش خشونت‌های خانگی ناشی از کاهش تعاملات اجتماعی و فشار روانی حاکم، نبود سواد رسانه ای والدین، نبود قوانین و برنامه، جهت استفاده دانش‌آموز از فضای مجازی، کمال گرایی و دخالت برخی والدین در امور آموزش آنلاین است.

نقش بازی ویدیویی در افزایش سواد رسانه ای

کسب مهارت فرزندپروری برای والدین
به گفته روانشناسان کودک و نوجوان کسب مهارت‌های فرزندپروری در عصر دیجیتال، ارتقای سواد رسانه ای و آشنایی با فضای مجازی مورد استفاده فرزند، مدیریت و نظارت بر استفاده فرزندان از فضای مجازی، ثبات خانه و خانواده، همکاری والدین بر مشارکت و حضور فرزندان از آموزش‌های مجازی، تلاش در جهت تأمین امنیت روحی روانی و ایجاد یک فضای یادگیری امن از مهمترین راهکارها و توصیه‌های پیشگیرانه در این زمینه است که باید مورد توجه والدین قرار گیرد.
باید بدانیم که فرزندان اگر کار یا رفتاری انجام می‌دهند، همان کار یا رفتاری است که والدینشان در گذشته به شکل دیگر انجام داده‌اند. پس خوب رفتار کردن و آگاه بودن والدین، مهم‌ترین علت برای فرزندان آگاه و هوشمند است.
در پایان می توان گفت سواد رسانه ای والدین و مؤلفه¬ های آن¬ نقش مهمی در انگیزه پیشرفت تحصیلی دانش آموزان دارد و می¬ تواند منجر به بهبود انگیزه پیشرفت تحصیلی دانش آموزان شود.

انتهای پیام/م

زمان انتشار: شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۲:۳۱

شناسه خبر: 96360

مطالب مرتبط :
۲۵

روانشتاس بالینی و استاد دانشگاه:

نقش والدین در فرزند پروری نقشی کلیدی و آینده محور است

والدین با تصور فرزند‌دار شدن ایده‌ال‌ها و آرزوهایی در ذهنشان شکل می‌گیرد که گاهی با واقعیت‌های مواجه شده در آینده متفاوت می‌باشند. با آمدن فرزند، والدین امکان دارد بین دو حالت عاطفی و عقلانی سرگردان شوند. بخشی که مملو از عشق به فرزند و بخشنده بودن است و بخشی که نگران داشتن فرزندی قانون‌مند، مسئول و مستقل است. ایجاد تعادل بین این دو، مهارت‌هایی را می‌طلبد که یادگیری آن‌ها نیاز به آموزش و تمرین دارد.

دارایی بزرگ روزنامه همشهری محتوا است

عضو هیئت مدیره موسسه همشهری:

دارایی بزرگ روزنامه همشهری محتوا است/ رسانه بزرگترین گردش مالی را در دنیا دارد

عضو هیئت مدیره مؤسسه همشهری دارایی بزرگ روزنامه همشهری و دیگر رسانه‌ها را محتوا دانست و گفت: در این چرخه عده‌ای محتوا تولید می‌کنند و عده‌ای دیگر از منافع تولید محتوا بهره‌مند می‌شوند.

۰۱

خبرگزاری علم و فناوری بررسی میکند؛

درآمدزایی با اینستاگرام

اینستاگرام که یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران است، به یک منبع درآمد تبدیل شده و افراد زیادی با استفاده از این شبکه اجتماعی می توانند به درآمدهای بسیار زیادی در ماه برسند.

۱۲۲

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت وگو با علم وفناوری :

ویروس غالب درهرمزگان انگلیسی است

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان اینکه عادی انگاری از سوی مردم خطرات زیادی برای جامعه دارد گفت: ویروس کرونای غالب در هرمزگان عمدتا انگلیسی است.

۲۱

استاندار هرمزگان در ستاد استانی کرونا:

روند بستری و فوت در هرمزگان نگران کننده است/هرمزگانی ها مراقبت کنند

استاندار هرمزگان دقایقی قبل در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با ابراز نگرانی از شیوع جدی کرونا در این استان خواستار توجه جدی به رعایت پروتکل ها شد.

۱۱

عضو هيات علمي بخش گياهپزشكي مرکز تحقیقات کشاورزی هرمزگان خبرداد

بروز اثرات آفتاب سوختگي در گونه هاي مركبات هرمزگان

عضو هيات علمي بخش گياهپزشكي مرکز تحقیقات کشاورزی هرمزگان ازبروز اثرات آفتاب سوختگي در گونه هاي مركبات هرمزگان خبرداد.

۱

یادداشت

رسانه ها نشاط آفرین شور انتخاباتی

همواره تاثیر سیاسی اجتماعی و نقش تاثیرگذار رسانه‌ها در خصوص حضور آگاهانه و حداکثری مردم در انتخابات نیز برکسی پوشیده نیست .

زبان فارسی

کارشناس فضای مجازی هشدار داد؛

کام تلخ فارسی زبانان در فرهنگ جدید فضای مجازی

رحمان جلالی با اشاره به اینکه امروز فضای مجازی دچار آسیب‌های زبانی و ادبی زیادی شده است، گفت : به عنوان مثال کاربرد زیاد شکسته نویسی، آشفتگی در رسم الخط ، وجود غلط‌ها ی زیاد املایی، مبهم گویی، معلوم نبودن جای ضمیر در بسیاری از جمله‌ها، راه پیدا کردن واژه‌های بیگانه و ... اشاره کرد که این رویه در طول زمان خطرناک است و این هدیه فضای مجازی برای فارس زبانان در اینده است.

نظریه‌های توطئه ما را تقسیم می‌کنند، چگونه درباره آنها صحبت کنیم؟

محققان می‌گویند:

نظریه‌های توطئه ما را تقسیم می‌کنند، چگونه درباره آنها صحبت کنیم؟

اعتقاد به تئوری‌های توطئه باعث ایجاد مشکلاتی در خانواده‌ها و دیگر روابط نزدیک می‌شود. رشد اعتقادات توطئه‌آمیز در نتیجه رسانه‌های اجتماعی است و برای کسانی که به توطئه اعتقاد دارند، یافتن سایر معتقدان و اشتراک اطلاعات غلط را آسان می‌کنند. محققان می‌گویند بحث در مورد نگرانی‌های شما برای نزدیکان شما که به توطئه اعتقاد دارند، نیاز به یک رویکرد بسیار دقیق دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب