طبق تازه ترین تحقیقات محققان چینی دانشگاه پزشکی جنوبی؛

تاثیر افسردگی بر عملکرد کلیه

نتیجه این پژوهش نشان داد که علائم افسردگی بالا به طور قابل توجهی با کاهش سریع عملکرد کلیه در میان بزرگسالان چینی با عملکرد طبیعی کلیه ارتباط دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ کلیه ها یک جفت اندام لوبیا شکل در دو طرف ستون فقرات، زیر دنده ها و پشت شکم هستند. کلیه راست به دلیل جابجایی جزئی توسط کبدکمی پایین تر از کلیه چپ است. قسمت های بالای کلیه ها تا حدودی توسط دنده یازدهم و دوازدهم محافظت می شوند. هر کلیه در مردان حدود 125 تا 175 گرم و در زنان 115تا 155 گرم وزن دارد. طول آنها حدود 11 تا 14 سانتی متر، عرض 6 سانتی متر و ضخامت 4 سانتی متر دارند و مستقیماً توسط یک کپسول فیبری متشکل از بافت پیوندی متراکم و نامنظم پوشیده شده اند که به حفظ شکل و محافظت از آنها کمک می کند

وظایف کلیه ها

به نقل از دانشنامه رشد؛ مهمترین وظیفه کلیه ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفیه شده به بدن می باشد. هر دقیقه حدود یک لیتر خون (یک پنجم خونی که توسط قلب پمپ می شود) از طریق سرخرگ کلیوی وارد کلیه ها می شود. پس از اینکه خون تصفیه شد خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ های کلیوی به بدن باز می گردد. داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد بسیار ریز عملکردی بنام نفرون وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک بنام کلافه (گلومرول) که به یک لوله کوچک (توبول) متصل است تشکیل می شود. آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا می شوند و به داخل لوله های کوچک (توبول ها) جریان پیدا می کنند.

قسمت عمده این آب توسط لوله های کوچک باز جذب می شود و مواد زائد بصورت غلیظ وارد ادرار میشوند تا دفع گردند. ادرارهای جمع شده از لوله های کوچک وارد قسمت قیفی شکل بنام لگنچه کلیه شده و سپس از طریق لوله ای بنام حالب وارد مثانه می شود. مثانه ادرار را تا زمانی که ادرار کنید نگهداری می کند. پس از مثانه ادرار از طریق لوله ای بنام پیشابراه از بدن خارج می شود. کلیه سالم بطور معمول یک تا ٢ لیتر ادرار در روز و بر اساس میزان مایعات دریافتی تولید می کند. کلیه سالم قابلیت افزایش فعالیت خود را دارد بطوری که اگر یک کلیه از دست رود کلیه دیگر بزرگ شده و کار دو کلیه را انجام خواهد داد.

 

وظیفه اصلی کلیه ها

کلیه ها آب بدن را تنظیم می کنند: برای اینکه بدن شما بدرستی و به نحو مطلوب فعالیت کند لازم است که دارای حجم مناسب آب باشد. یکی از مهمترین وظایف کلیه ها برداشت آب اضافی یا حفظ آب بدن در موارد ضرورت می باشد.

کلیه ها مواد زائد را برداشت می کنند: بسیاری از مواد در خون و مایعات بدن باید در اندازه مناسب وجود داشته باشند تا بدن به درستی عملکرد داشته باشد. برای مثال سدیم و پتاسیم مواد معدنی هستند که برای سلامتی لازمند اما باید در حد معینی نگهداشته شوند. کراتی نین یک محصول زائد عضلات است. اگر فعالیت کلیه ها کاسته شود، اوره و کراتی نین در خون افزایش می یابند بسیاری از محصولات زائد اگر از مایعات بدن جدا نشوند برای بدن سمی هستند برای مثال، وقتی فردی دارویی مصرف می کند، مواد زائد شیمیایی که از مصرف این دارو در بدن بوجود می آیند، عمدتا توسط کلیه ها از بدن خارج می شوند.

کلیه ها هورمون می سازند: کلیه های سالم پیک های شیمیایی مهمی بنام هورمون ها را نیز می سازند. این هورمون ها در جریان خون گردش کرده و بعضی از عملکردهای بدن مانند: فشار خون، ساخت گویچه های قرمز و برداشت کلسیم از روده ها را تنظیم می کنند.

پیشگیری از بیماری های کلیوی و مراقبت از کلیه

 به نقل از مجله اینترنتی بیمارستان عرفان؛ بررسی علل و پیشگیری بیماری های کلیوی به سلامت ما کمک می نماید. مواردی که سلامت کلیه ها را به خطر می اندازد عبارتند از:

 • استفاده از دخانیات: استعمال دخانیات می تواند بر داروهای مورد استفاده در درمان فشار خون بالا تأثیر بگذاردکه از دلایل اصلی بیماری های کلیه است.همچنین مصرف سیگار جریان خون را به اندامهای مهمی مانند کلیه کند کرده و بیماری کلیه را بدتر کند.
 • مصرف الکل: کلیه های مواد مضر را از خون فیلتر می کندکه یکی از این مواد الکل است. الکل برروی سلول های کلیه که کار فیلترینگ را انجام می دهند اثر می گذارد. همچنین عملکرد دیگر کلیه ها که تنظیم آب بدن است تحت تاثیر مصرف الکل قرار می گیرد. مصرف بیش از حد  الکل موجب کم آبی بدن شده و همین امر برعملکرد طبیعی سلول ها و اندام ها از جمله کلیه ها تأثیر بگذارد. مصرف الکل می تواند بر فشار خون نیز تأثیر بگذارد و موجب بالارفتن فشار خون در فرد شده و داروهای فشار خون بالا می توانند تحت تأثیر الکل قرار بگیرند. فشار خون بالا یک دلیل شایع در بیماری کلیوی است.
 • اضافه وزن و چاقی: در افرادچاق، احتمال ابتلا به دیابت یا فشار خون بالا بیشتر است که از مهمترین دلایل بیماری کلیوی و نارسایی کلیه هستند.
 • رژیم غذایی ناسالم: مصرف غذاهای دارای چربی و قند بالاو عدم مصرف میوه ها و سبزیجات باعث اختلال در عملکرد کلیه ها می شود.
 • مصرف نمک در غذا: رژیم های غذایی حاوی سدیم باعث افزایش فشار خون می شوند. فشار خون بالا به مرور زمان به کلیه ها آسیب می رساند و عامل اصلی نارسایی کلیه است. توجه به برچسب مواد غذایی آماده و نیمه آماده و میزان کالری، چربی و سایر مواد از جمله سدیم و پتاسیم جدول حقایق تغذیه را نشان می دهد. برچسب های مواد غذایی می توانند به شما کمک کنند ببینید کدام غذاها بهترین گزینه برای رژیم غذایی شما هستند.
 • ورزش نکردن: حفظ وزن مناسب و فعالیت بدنی موجب کنترل فشار خون و کلسترول خون شده و از بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت ، بیماری های قلبی و کلیوی جلوگیری می کند
 • کم آبی بدن: نوشیدن آب کافی و حفظ تعادل مایعات بدن  می تواند عامل مهمی در  جلوگیری از برخی بیماری ها مانند سنگ کلیه یا عفونت ادراری باشد.

بیماری مزمن کلیه (CKD) چیست؟

بر اساس مطالب منتشرشده در مجله اینترنتی دکتر علی اکبر کرمی؛ بیماری مزمن کلیه (CKD) یک اصطلاح است برای توصیف یک بیماری یا وضعیت دیرپایی که باعث از دست دادن تدریجی عملکرد کلیه می شود. عملکرد اولیه کلیه ها برای دفع زباله ها و تنظیم تعادل آب و اسید و پایه بدن است. بدون این توابع، فرد نمی تواند زنده بماند. با گذشت زمان، از دست دادن تدریجی عملکرد کلیه می تواند دومینویی شبیه آبشاری از علائم بیماری قلب، ریه ها، مغز، استخوان ها و سایر اندام ها ایجاد کند.

نشانه های مکرر بیماری مزمن کلیه

علائم CKD اغلب در مراحل اولیه بیماری ناموفق هستند و در بسیاری از موارد تا زمانی که عارضه قابل توجهی رخ نداده است، کاملا نامرئی می باشند. بر خلاف آسیب شدید کلیه (AKI) که علائم آن به طور ناگهانی ظاهر می شوند و اغلب برگشت پذیر هستند، CKD با آسیب پیشرونده و دائمی در طی ماه ها و سال ها مشخص می شود. علائم CKD به این دلیل است که کلیه ها قادر به فیلتر کردن آب و دفع خون نیستند. انباشت این و دیگر مواد دفع شده (مانند اسید اوریک، کلسیم و آلبومین) می تواند تعادل طبیعی اسید و الکترولیت ها در بدن را از بین ببرد و باعث اختلال در گردش خون، فشار خون، هضم، تنفس و حتی فعالیت مغز شود.

علاوه بر این، همچنان که کلیه ها شروع به عدم کارایی مناسب می کند، آنها تولید یک هورمونی به نام erythropoietinرا متوقف می کنند که به بدن می گوید که چگونه می تواند باعث ایجاد اریتروسیت ها (گلبول های قرمز) شود. از بین بردن این سلولهای حاوی اکسیژن به عنوان آنمی شناخته می شود. علائم اختلال عملکرد کلیه عبارتند از:

 • عدم تحمل سرما (احساس سردی تمام وقت)
 • مشکل ادرار کردن
 • سرماخوردگی و سرگیجه
 • تنگی نفس
 • کبودی آسان
 • تورم صورت
 • خستگی
 • ادرار فوم (به علت پروتئین بیش از حد در ادرار)
 • از دست دادن غلظت
 • تهوع و استفراغ
 • ادرار مکرر در شب
 • درد در پاها و پشت بالا
 • تورم اندامها، به ویژه دست، مچ پا و پاها
 • خارش
 • بوی آمونیاک در نفس

عوارض جانبی بیماری مزمن کلیه

همانطور که CKD پیشرفت می کند و عملکرد کلیه شما کمتر از ۲۵ درصد از ارزش طبیعی خود را نشان می دهد، دامنه علائم شدید خواهد بود. به عنوان بخشی از یک سیستم درونی، از دست دادن عملکرد کلیه به طور پیوسته بر تمام سیستم های اندام دیگر تاثیر می گذارد. بدون ابزار برای فیلتر کردن خون و پاک کردن زباله، حتی مواد مفید می توانند به عنوان سطوح سمی انباشته شوند و منجر به چنین عوارضی متابولیکی مانند hypercalcemia (بیش از حد کلسیم)، هیپوکالمی (پتاسیم بیش از حد)، hyperphosphatemia (فسفات بیش از حد) و سمیت اورمیک (اضافه بار اسید اوریک ) گردد .در ادامه عواقب هر کدام را بررسی می کنیم .ارتباط بین کلیه ها واعضای دیگر باعث نگرانی های شدیدی جهت سلامت می شود.

 • هایپرکلسمی: می تواند باعث ادرار بیش از حد، سنگ کلیه، بی حسی، از دست دادن اشتها، اختلال روانی، نکستاری، ضعف، خستگی و کما شود.
 • هایپرکالمی: می تواند درد قفسه سینه، گلودرد، ضعف، ضعف عضلانی، تهوع، بی حسی، طحال، ضربان قلب و مرگ ناگهانی قلب را ایجاد کند.
 • هایپر فسفاتمی: می تواند باعث درد استخوان، گرفتگی عضلات، درد مفاصل و خارش شود.
 • سمیت اورامیک: می تواند موجب درد شکمی، پوکی استخوان، درد قفسه سینه، اختلال نعوظ، هماچوری (خون در ادرار)، بی خوابی، دوره های نامنظم، از دست دادن میل جنسی، از دست دادن حافظه، سردرگمی، پریکاردیت (التهاب قلب)، تغییرات شخصیتی، تشنج و بیماری عروق کرونر گردد .

آخرین مرحله بیماری کلیوی

بزرگترین نگرانی زمانی رخ می دهد که کلیه ها شروع به خاموش شدن کنند، وضعیتی که به نام نارسایی کلیه یا بیماری کلیوی (ESRD) پایان می یابد. ESRD نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه برای زنده ماندن دارد. ایست قلبی شایع ترین علت مرگ در افراد مبتلا به ESRD است.  علائم مرحله پایانی معمولا شامل موارد زیر می شود:

 • از دست دادن اشتها
 • بی قراری و خارشک
 • خواب بیشتر در طول روز
 • بی نظمی و سردرگمی
 • هذیان ها
 • تجمع مایع در ریه ها
 • تغییر در تنفس
 • تغییرات رنگ و دمای پوست  

--------------------------------------

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از سایتک دیلی؛ افسردگی یک بیماری شایع در بزرگسالان میانسال و مسن است و می تواند به انواع مشکلات روحی و جسمی منجر شود. تحقیقات قبلی ارتباط بین علائم افسردگی و کاهش سریع عملکرد کلیه در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD) مشخص شده بود. برای یافتن پیوند بالقوه در بزرگسالان با عملکرد طبیعی کلیه نیز، یک تیم به سرپرستی ژیان هوی شین در بیمارستان Nanfang دانشگاه پزشکی جنوبی در چین، اطلاعات مربوط به 4763 فرد با کلیه های سالم را ثبت کردند.

در آغاز مطالعه 39٪ از شرکت کنندگان دارای علائم افسردگی بالا بودند و طی یک پیگیری متوسط ​​4 ساله، 260 (6٪) شرکت کننده کاهش سریع عملکرد کلیه را تجربه کردند. بین علائم افسردگی در ابتدای مطالعه و کاهش سریع عملکرد کلیه در طی پیگیری ارتباط معنا داری وجود داشت. شرکت کنندگان با علائم مکرر افسردگی 1/4 برابر بیشتر از شرکت کنندگان با علائم افسردگی نادر دچار کاهش عملکرد سریع کلیه می شوند.CKD  یک عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی عروقی، نارسایی کلیه و مرگ و میر در سراسر جهان است.

در حالی که مطالعه علیت را نشان نمی دهد، نشان داد که علائم افسردگی بالا به طور قابل توجهی با کاهش سریع عملکرد کلیه در میان بزرگسالان چینی با عملکرد طبیعی کلیه ارتباط دارد. در صورت تأیید بیشتر، داده های شواهدی برای غربالگری علائم افسردگی و مداخلات روانشناختی موثر برای بهبود پیشگیری از CKD ارائه می دهد.

انتهای متن/ص

https://scitechdaily.com/depression-linked-to-rapid-kidney-function-decline-even-in-people-with-healthy-kidneys/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 96594

مطالب مرتبط :
۱۰ درصد موارد زوال عقل به دلیل بیماری مزمن و عملکرد ضعیف کلیه است

ارائه خدمات درمانی رایگان به بیماران دیالیزی کهگیلویه و بویراحمد

کارشناس مسئول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: خدمات درمانی مورد نیاز به طور رایگان به ۲۴۳ بیمار دیالیزی کهگیلویه و بویراحمد ارائه می شود.

افسردگی

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

افسردگی بیشتر با التهاب بدن

التهاب می تواند یکی از ویژگی های اصلی افسردگی باشد که باید جدی گرفته شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب