بازیافت ضایعات و پسماندهای MDF یکی از مهمترین مشکلات صنایع تبدیلی

بازیافت ضایعات و پسماندهای MDF یکی از مهمترین مشکلات مربوط به کارخانجات مبلمان و دیگر صنایع تبدیلی است که امروزه حتی نحوه مدیریت آن، در دریافت گواهی تضمین کیفیت و استاندارد ایزو تاثیرگذار است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ MDF مخفف Medium Density Fiberboard به معنی “تخته فیبر با چگالی (تراکم) متوسط” است. این نوع فرآورده  چوبی یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر وسایل منزل در زندگی امروزی محسوب می‌شود. تقریبا در هرخانه‌ای چندین بخش و وسیله‌ی چوبی وجود دارد که از MDF ساخته شده است.

در واقع MDF ماده مركب چوبی محسوب می شود با جرم حجمی بین 500 تا 800 كیلوگرم بر متر مكعب كه از مواد مختلفی می تواند تهیه شود. در جهان تولید بیشتر ورقهای MDF برپایه چوب و غالبا چوبهای نرم مثل درخت کاج می باشد. امروزه علاوه بر چوبهای نرم از مواد دیگری نظیر ساقه غلات، برنج، نی، نیشكر، ضایعات چوبها و كاغذهای غیر قابل مصرف و... برای تهیه این تخته صنعتی MDF استفاده می شود. تولید شده از چوب دارای كیفیت بهتری نسبت به سایر انواع MDF می باشد و MDF تهیه شده از باگاس نیشكر نیز از نظر كیفی در سطح جهانی در رده چوب طبقه بندی شده است.

با هر ورق ام دی اف (MDF) چند متر کابینت می سازند؟

 اساس تركیب MDF چوب و رزین است كه تحت فشار و حرارت قرار گرفته و با افزایش استحكام، مقاومت در برابر آتش و نفوذ ناپذیری در برابر آب خواص بهتری نسبت به چوب نرم خواهد داشت. همچنین قابلیت ماشین كاری بالایی نیز دارد كه قبل از این تنها چوبهای سخت قابلیت كارهای مكانیكی و ماشین كاری را داشتند.

در مقایسه با نئوپان،MDF دارای جرم یكنواخت تری در سطح ورق است همچنین از قابلیت سنبده زنی و اصلاح سطح .MDF  برخوردار است.  دارای دانسیته یکنواخت تر در سراسر تخته و لبه های صاف تر و منسجم تری دارد که در نتیجه بهتر می تواند مورد ماشین کاری قرارگیرد.

تخته فیبر با دانسیته متوسط به عنوان یکی از فراورده های جدید و پرکاربرد چوب دارای ساختاری همگن، سطوحی صاف و لبه های فشرده و متراکم می باشد که مانند چوب ماسیو قابلیت برش و ماشینکاری دارد. این مزایای نسبی باعث شده که تولید جهانی تخته فیبر با دانسیته متوسط تخته فیبر با دانسیته متوسط در سالهای اخیر به نحو محسوسی افزایش یابد.

خریدار  ضایعات چوب  و سلایی الوار پالت mdf

پسماند به سه دسته کلی گروه بندی می شود: پسماند به جا مانده از مبلمان و کابینت های کهنه که به مرور زمان غیرقابل استفاده شده اند، پسماند تولیدشده در کارخانه ها و کارگاه های تولیدکننده مبلمان و کابینت و پسماند تولید شده در کارخانه های تولید کننده این صفحات. درنتیجه کناره بری تخته ها منجر به از دست رفتن حجم قابل توجهی از صفحات تولید شده و درواقع بخش عمدهای از ماده اولیه میشود.

روزانه چندین هزار تن پسماند شهری در کشور تولید می شود که معمولا بخش قابل توجهی از آن را پسماندهای کاغذی، مقوا، سرشاخه ها، چوب و فرآورده های چوبی همچون تخته خرده چوب و MDF در برمی گیرد؛ که در این میان پسماندهای حاصل از تخته خرده چوب و MDF به علت دارا بودن مواد شیمیایی مختلف نظیر انواع چسب ها، اکستندرها و مواد سخت کننده از آلودگی های زیست محیطی بیشتری برخوردار هستند.

در حال حاضر این حجم گسترده پسماندی ما به عنوان زباله دورریز و یا سوزانده می شود . وجود مواد شیمیایی سمی در ترکیب رزین مورد استفاده در ساخت تخته فیبر با دانسیته متوسط و همچنین تصاعد گاز متان در اثر تخریب بیولوژیکی ایمن پسماند منجر به اثرات نامطلوب زیست محیطی گردد.

بازیافت ضایعات و پسماندهای MDF یکی از مهمترین مشکلات مربوط به کارخانجات مبلمان و دیگر صنایع تبدیلی است که امروزه حتی نحوه مدیریت آن، در دریافت گواهی تضمین کیفیت و استاندارد ایزو تاثیرگذار است. سالهای زیادی است که روشهای گوناگونی در جهان برای بازیافت اینگونه مواد پیشنهاد شده است.

ایران ازجمله کشورهایی است که جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز صنعت چوب خود با مشکلات جدی مواجه می باشد. با وجود مصرف بالای MDF در کشور و تولید ضایعات فراوان MDF صنایع تبدیلی مربوط به آن، تاکنون هیچ برنامه ریزی اصولی و مناسبی جهت استفاده از ضایعات مربوطه صورت نگرفته است.

ویژگی های الیاف بازیافت شده از پسماند ام دی اف که یکی ازمنابع بالقوه ی مهم قابل استفاده به عنوان ماده ی اولیه ی در ساخت ام دی اف می باشند.

تنها آسیب مکانیکی الیاف و کاهش طول یا خرد شدن آنها منجر به افت ویژگی های فیزیکی و مکانیکی تخته های حاصل نمی شود، بلکه تغییر احتمالی در ویژگیهای شیمیایی الیاف و همچنمین ترشوندگی الیاف نیز ممکن است اثر منفی روی کیفیت تخته های حاصل داشته باشد.

ترشوندگی چوب و الیاف چوبی می تواند تحت تأثیر عوامل مختلف قرار بگیرد، ازجمله انرژی سطح و وجود گروه های هیدروکسیل آزاد. حرارت دهی چوب یکی از عوامل بسیار مهمی است که می تواند روی انرژی سطحی و گروه های قطبی چوب و درنتیجه ترشوندگی آن تأثیر بگذارد. با توجه به اینکه در فرایند بازیافت ، الیاف در مرحله پرس و در زمان حرارت دهی برای بازیافت در دمای باال حرارت می بینند، انتظار می رود که ترشوندگی الیاف دستخوش تغییر شود. از این رو در این مطالعه خاصیت ترشوندگی الیاف بازیافتی مورد بررسی و مقایسه با الیاف بکر قرار گرفت.

ام دی اف MDF در سطل باقیمانده یا سطل بازیافت شورای محلی شما پذیرفته نیست. MDF می تواند در مرکز بازیافت زباله های خانگی محلی شما بازیافت شود.

آیا می توان چوب تولید شده را بازیافت کرد؟ هنگام کار با بازیافت چوب ، باید بتوانید چوب سخت مهندسی شده را در کنار سایر چوب های خود قرار دهید. چوب سخت مهندسی شده حتی یک قطعه جامد نیست اما چوب واقعی است. هنگام بازیافت، به هر حال به قطعات کوچک خرد می شود.

آیا چوب MDF سازگار با محیط زیست است؟

MDF تخته فیبر با چگالی متوسط" است و "سبز" یا سازگار با محیط زیست در نظر گرفته می شود زیرا از ترکیبی از چوب واقعی و محصولات قابل بازیافت تولید می شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 96639

مطالب مرتبط :
کابینت

آشنایی با ویژگی‌های ام دی اف و های گلاس

یک کابینت خوب، باید مقاومت نسبی در برابر نفوذ آب داشته و پس از جذب آب حداقل تورم رو داشته باشد . مهم هست که بدانید در طراحی و مدل کابینت چه چیزی برای شما اهمیت دارد.

صنایع تبدیلی

راه اندازی صنایع تبدیلی؛ تامین کننده امنیت غذایی درکشور

راه اندازی صنایع تبدیلی باعث افزایش تولیدات، بهره‌ وری، ایجاد فرصت‌ های شغلی، تامین نیازهای اساسی و تامین‌کننده امنیت غذایی در کشور است.

۱۲

توسط آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا گزارش شد؛

از بین رفتن پلاستیک جدید در برابر نور خورشید و اکسیژن طی یک هفته

نوع جدیدی از پلاستیک که توسط محققان در چین تولید شده است، می تواند در یک هفته در زیر نور خورشید و هوا تجزیه شود.

مهدی غفاری

کارخانه نوآوری گرگان در تیرماه به بهره‌برداری می رسد/ استقرار ۲۰ استارتاپ در کارخانه نوآوری گرگان

رئیس پارک علم و فناوری گلستان گفت: پیش بینی ما این است که کارخانه نوآوری گرگان در تیرماه به بهره برداری برسد.

مصالح ساختمانی

ابداع مواد ساختمانی قوی تر از بتن با استفاده از بازیافت ضایعات مواد غذایی

محققان موسسه علوم صنعتی دانشگاه توکیو روشی را برای بازیافت ضایعات مواد غذایی به مصالح ساختمانی قوی تر از بتن ابداع کرده اند اما هنوز هم خوراکی و خوشمزه هستند.

بزرگ ترین تولید کننده حنای کشور

گره کور دلالان بر کشاورزی جنوب کرمان؛

محرومیت بزرگ ترین تولید کننده حنای کشور از صنایع تبدیلی/ بهره گیری از ظرفیت بسیج علمی برای حل مشکلات کشاورزان

شهرستان رودبار جنوب بزرگ ترین تولید کننده حنای کشور و رتبه دوم تولید کنجد را به خود اختصاص داده است اما به دلیل نداشتن صنایع تبدیلی سود چندانی نصیب کشاوزان این منطقه نمی شود و متاسفانه کشاورزی در جنوب کرمان با دلالی گره خورده است و این منطقه علیرغم همه پتانسیل هایی که دارد هنوز یکی از محروم ترین مناطق کشور محسوب می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
بیتا معزی پور
۰ مخالف          ۱ موافق
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲:۲۰

شما بدون اجازه و بدون نام بردن از من از مطالب پایان نامه و مقالات من استفاده کرده اید . حتی در مواردی دقیقا جملات من رو کپی کرده اید این کار شما خلاف قانون و البته غیر اخلاقی است.

اشتراک گذاری مطالب