با تلاش محققان دانشگاه ملی سنگاپور میسر شد؛

کمک آنتی بیوتیک های رایج به تسریع بهبودی بیماری سل

محققان کشف کرده اند که استفاده از یک آنتی بیوتیک معمول داکسی سایکلین ، همراه با درمان دارویی سل ، اندازه حفره های ریه را کاهش می دهد و نشانگرهای بهبودی ریه را تسریع می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ بیماری سل (tuberculosis) یکی از 10 عامل مهم مرگ و میر در سرتاسر جهان می باشد. سل یک بیماری عفونی شایع، و در بسیاری از موارد مرگبار است. این بیماری توسط گونه‌های مختلف مایکوباکتریا، به‌طور معمول مایکوباکتریوم توبرکلوزیس  ایجاد می‌شود.این بیماری معمولا به‌طور معمول به شش‌ها حمله می‌کند، اما بر قسمت‌های دیگر بدن نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. وقتی افرادی که عفونت سلی فعال دارند سرفه، عطسه، یا بزاق خود را از طریق هوا منتقل می‌کنند سل از طریق هوا پخش می‌شود.

وضعیت بیماری  سل در سطح جهانی

به نقل از سلامت اول؛

 • در مجموع 1.5 میلیون نفر در سال 2018 بر اثر سل فوت کردند. 251000 نفر از درگذشتگان که مبتلا به HIV بودند. در سال 2018، حدود 10 میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری سل (سل) مبتلا شدند. 5.7 میلیون مرد ، 3.2 میلیون زن و 1.1 میلیون کودک. مبتلایان به این بیماری در همه کشورها و گروه های سنی مختلف وجود داشت. اما  خوشبختانه بیماری سل قابل درمان و پیشگیری است.
 • در سال 2018 ، 1.1 میلیون کودک در سراسر جهان به بیماری سل مبتلا شدند و 205000 کودک در اثر سل از بین رفتند. سیستم های خدمات بهداشتی معمولاً سل کودک و نوجوان را دیر تشخیص می دهند و این موضوع باعث می شود که درمان آن نیز به دشواری انجام شود.
 • در سال 2018 ، 30 کشور شاهد ظهور مبتلایان جدید بودند که هشت کشور از این تعداد شامل دو سوم کل کشور را تشکیل می دهند که هند پیشرو در شمارش است و پس از آن چین ، اندونزی ، فیلیپین ، پاکستان ، نیجریه ، بنگلادش و آفریقای جنوبی قرار دارند.
 • سل مقاوم به دارو (MDR-TB) همچنان یک بحران بهداشت عمومی و تهدیدی برای سلامت است. سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که 484000 مورد مبتلا به این بیماری با مقاومت در برابر ریفامپیسین  که موثرترین داروی درمان این بیماری می باشد  وجود دارند.
 •  در سطح جهانی ، میزان ابتلا به سل حدود 2٪ در سال در حال کاهش است. برای رسیدن به نقطه عطف استراتژی پایان سل در سال 2020 ، این کار نیاز به کاهش سالانه 4 تا 5 درصدی این بیماری دارد.
 • حدود 58 میلیون نفر از طریق تشخیص و درمان سل بین 2000 و 2018 نجات یافتند.
 • پایان دادن به اپیدمی سل تا سال 2030 از جمله اهداف بهداشتی اهداف توسعه پایدار جهانی  است.

عامل بیماری و روش های انتشار

بیماری سل توسط باکتری های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود که اغلب ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. سل قابل درمان و پیشگیری است. سل از طریق هوا و از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. هنگامی که افراد مبتلا به سل ریه سرفه ، عطسه یا تف می کنند ، میکروب های سل را به هوا منتقل می کنند. فرد برای آلوده شدن  کافیست فقط تعداد کمی از این میکروب ها را استشمام نماید.

حدود یک چهارم جمعیت جهان به سل پنهان مبتلا هستند، این بدان معناست که افراد به باکتری سل آلوده شده اند اما هنوز به صورت واقعی مبتلا محسوب نمی شوند و قادر به انتقال بیماری نیستند. افراد آلوده به باکتری سل در طول زندگی 5-15٪ خطر ابتلا به بیماری سل را دارند. افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی ، مانند افراد مبتلا به HIV ، سو تغذیه یا دیابت ، یا افرادی که از دخانیات استفاده می کنند ، بیشتر در معرض خطر بیماری قرار دارند.

هنگامی که فرد به بیماری سل فعال مبتلا می شود، علائم (مانند سرفه ، تب ، تعریق شبانه یا کاهش وزن) ممکن است برای چند ماه اول خفیف باشد. این امر می تواند منجر به تأخیر در تشخیص و شروع درمان موثر باشد  و منجر به انتقال باکتری به دیگران شود. افراد مبتلا به سل فعال می توانند در طی یک سال 5-15 نفر دیگر را از طریق تماس نزدیک آلوده کنند. بدون درمان مناسب ، 45٪ افراد HIV منفی با سل و تقریباً همه افراد HIV مثبت با سل می میرند.

انواع  بیماری سل

اگرچه بدن شما ممکن است باکتریهای عامل سل را در خود جای دهد ، اما سیستم ایمنی بدن شما معمولاً می تواند مانع بیماری شما شود. به همین دلیل ، پزشکان سل را به دو نوع تقسیم می نمایند:

سل نهفته :در این شرایط ، بیمار به عفونت سل مبتلا است ، اما باکتری ها در بدن فرد در حالت غیر فعال باقی می مانند و علائمی ایجاد نمی کنند. سل نهفته ، که به آن عفونت سل یا سل غیرفعال نیز گفته می شود ، مسری نیست. این بیماری می تواند به سل فعال تبدیل شود ، بنابراین درمان برای فرد مبتلا به سل نهفته و کمک به کنترل شیوع سل مهم است. تخمین زده می شود که 2 میلیارد نفر سل نهفته داشته باشند.

سل فعال :این شرایط باعث بیماری فرد می شود و در بیشتر موارد به دیگران نیز سرایت می کند. ممکن است در چند هفته اول پس از آلوده شدن به باکتری سل رخ دهد یا ممکن است سالها بعد اتفاق بیفتد.

علائم و نشانه های سل فعال عبارتند از:

 • سرفه ای که سه هفته یا بیشتر طول بکشد.
 • سرفه آلوده به خون
 • درد قفسه سینه ، یا درد همراه با تنفس یا سرفه
 • لاغری ناخواسته
 • خستگی
 • تب
 • عرق شبانه
 • لرز
 • از دست دادن اشتها

 سل ریوی

در صورتیکه بیماری سل، پارانشیم ریه را درگیر کرده باشد به آن  سل ریوی اطلاق می گردد. سل ریوی بیش از 80% موارد ابتلا به سل را تشکیل می دهد و نزد بالغین غالباً همراه با اسمیر خلط مثبت است که در آن صورت به شدت قابل سرایت می باشد. مواردی که در آنها خلط در آزمایش مستقیم منفی یا فقط در کشت مثبت باشد، کمتر مسری است.

پیشگیری بیماری سل

در صورت مثبت شدن آزمایش بیمار برای عفونت سل نهفته ، پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند که برای کاهش خطر ابتلا به سل فعال ، داروهایی مصرف کنید. تنها نوع سل که مسری است ، انواع فعال است . بنابراین اگر بیمار بتواند از فعال شدن سل نهفته خود جلوگیری نماید ، سل را به شخص دیگری منتقل نخواهد کرد.

برای جلوگیری از بیمار شدن دوستان و خانواده خود ، این نکات را رعایت  کنید:

 • در خانه بمانید. لازم است در چند هفته اول درمان بیماری سل فعال ، به محل کار یا مدرسه نروید و در اتاق مشترک با افراد دیگر نخوابید.
 • اتاق را تهویه کنید. میکروب های سل در فضاهای کوچک بسته که هوا حرکت نمی کند به راحتی گسترش می یابند. اگر در فضای باز هوا خیلی سرد نیست ، پنجره ها را باز کنید و با استفاده از یک فن هوای داخل را بیرون بکشید.
 • دهان خود را بپوشانید. در هر زمان که می خندید ، عطسه می کنید یا سرفه می کنید از یک دستمال برای پوشاندن دهان خود استفاده کنید. دستمال کاغذی را درون کیسه ای بریزید ، آن را مهر و موم کرده و دور بریزید.
 •  ماسک بزنید. استفاده از ماسک جراحی در هنگام حضور در کنار افراد دیگر در طی سه هفته اول درمان ممکن است به کاهش خطر انتقال کمک کند.
 • دوره مصرف دارو را به پایان برسانید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت تب، کاهش وزن غیر قابل توضیح ، عرق شبانه یا سرفه مداوم به پزشک مراجعه کنید. این موارد معمولا علائم سل هستند ، اما همچنین می توانند از دیگر مشکلات پزشکی ناشی شوند. پزشک می تواند آزمایشاتی را برای کمک به تعیین علت انجام دهد.

-------------------------------------------------------

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از ساینس دیلی؛ درمان استاندارد کوتاه ضد سل هنوز به یک رژیم حداقل شش ماهه داروهای ضد میکروبی نیاز دارد و سل مقاوم به دارو تهدیدی برای افزایش سلامت جامعه است. حتی پس از برطرف شدن آثار بیماری سل، بیماران اغلب از عوارض قابل توجهی مانند زخم ریه رنج می برند. بازماندگان سل تقریباً سه تا چهار برابر بیشتر از جمعیت محلی خود مرگ و میر دارند.

در سل ریوی، شایعترین شکل بیماری سل فعال، باکتری Mycobacterium tuberculosis باعث ایجاد مکان هایی با بار باکتری بالا می شود که به حفره معروف است. پس از اتمام درمان سل، احتمال آسیب بافتی در ریه ها وجود دارد که می تواند منجر به مشکلات بیشتر ریوی مانند اختلال عملکرد دائمی تنفسی ، سفتی در ریه ها، برونشکتازی و سرفه های خونی شود.

محققان دانشکده پزشکی NUS Yong Loo Linدانشگاه ملی سنگاپور کشف کردند که استفاده از آنتی بیوتیک معمول داکسی سایکلین، همراه با درمان دارویی سل ، اندازه حفره های ریه را کاهش می دهد و نشانگرهای بهبودی ریه را تسریع می کند.

در آزمایشی که در بیمارستان دانشگاه ملی و واحد کنترل سل انجام شد، مشخص شد که این درمان ایمن است و عوارض جانبی آن مشابه قرص های دارونما است. این مطالعه نوید ارائه مراقبت استاندارد را می دهد كه می تواند به طور بالقوه از عوارض طولانی مدت جلوگیری کند.

استادیار کاترین اونگ، محقق اصلی تحقیق و عضو برنامه تحقیق ترجمه ترجمه بیماریهای عفونی (TRP) گفت: بیماران سل ریوی از مشکلات ریه پس از سل رنج می برند، که با مرگ و میر و کیفیت پایین زندگی همراه است. داکسی سایکلین یک آنتی بیوتیک ارزان قیمت است که می تواند آسیب ریه را کاهش دهد و به طور بالقوه کیفیت زندگی را برای این بیماران بهبود بخشد.

پروفسور پل تامبیا، که در این مطالعه شرکت داشت و معاون بیماری های عفونی TRP است، اظهار داشت: در حالی که ما در چند دهه گذشته توانسته ایم اکثر موارد سل را با موفقیت درمان کنیم، اما بسیاری از افراد شاهد عوارض ناشی از آسیب ریه از عفونت اصلی سل هستند. اگر این داروی رایج، داکسی سایکلین، بتواند از بروز عوارض سل جلوگیری کند، کمک بزرگی به بسیاری از بیماران در سنگاپور و جهان شده است.

انتهای متن/ ص

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/06/210619160806.htm

 

زمان انتشار: جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 96723

مطالب مرتبط :
آنتی بیوتیک سازی

مدیرعامل شرکت آنتی‌بیوتیک سازی ایران خبر داد:

افزایش ۱۰۰ درصدی حجم تولید آنتی‌بیوتیک در کشور/ روند رو به رشد وضعیت تولید حلال‌ها در کشور

مدیرعامل شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران از افزایش ۱۰۰ درصدی حجم تولید انتی‌بیوتیک‌ها در کشور و رشد چشم گیر در تولید حلال‌ها در این مجموعه خبر داد.

آنتی بیوتیک عمر را افزایش می‌دهد

دانشمندان کشف کردند؛

آنتی بیوتیک عمر را افزایش می‌دهد

محققان موسسه ملی بهداشت ایالات متحده برای درک بهتر نقش باکتریها در سلامتی و بیماریها، مگس میوه را با آنتی بیوتیک تغذیه کردند و با بررسی فعالیت صدها ژنی که دانشمندان تصور می کردند پیری را کنترل میکنند، کشف کردند:آنتی بیوتیک ها نه تنها عمر مگس ها را افزایش می دهند بلکه فعالیت بسیاری از ژن های پیری را نیز به طرز چشمگیری تغییر می‌دهند.

سل

اقدامی نوین در تشخیص بیماری سل از پژوهشگران اراکی

بهره برداری دستگاهی که قابلیت تشخیص سریع مایکوباکتریوم توبرکلوزیس را در زمان کم برای تشخیص سل دارد.

۱۲

توسط محققان دانشگاه جورجیا؛

از بین بردن مقاومت آنتی بیوتیکی

محققان مکانیزم جدیدی را شناسایی کرده اند که می تواند با هدف قرار دادن مولکول های سمی باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک آن ها را از بین ببرد.

۰۲۲۵

محققان دانشگاه ملی سنگاپور موفق شدند؛

تولید هواژل اسفنجی برای تبدیل هوا به آب

محققان دانشگاه ملی سنگاپور موفق به تولید هواژل اسفنجی جدیدی شدند که قادر است مولکول‌های موجود در هوا را به آب آشامیدنی مبدل کند.

ببب

علائم ، تشخیص و درمان بیماری سلیاک

بیماری سلیاک معمولا در افرادی که به لحاظ ژنتیکی مستعد هستند با علائمی همچون سوء جذب ناشی از آسیب روده باریک ، کم خونی، اسهال مزمن، درد شکم، اختلال رشد ، خستگی ، تهوع ، سردرد، نفخ، یبوست ، زخم های دهانی، ریزش مو همراه است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب