با تلاش دانشمندان دانشگاه لیدن هلند محقق شد؛

درمان سردردهای خوشه ای با تحریک الکتریکی عصب

یک کاشت کوچک در پشت سر تحریک الکتریکی را به عصب پس سری منتقل می کند، از تعداد و شدت حملات در بیماران مبتلا به سردرد خوشه ای مزمن می کاهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ سردرد خوشه ای یک سر درد شدید میباشد که در اطراف چشم حس میشود و از آنجا با نقاط مجاور در صورت گسترش پیدا میکند. بطور معمول هر حمله سردرد حدود نیم تا سه ساعت طول میکشد ولی حملات سردرد میتواند چندین بار در طول روز یا شب رخ دهند (بصورت خوشه ای ) و چندین هفته تا چند ماه این روند ادامه داشته باشد .

شیوع و همه گیری شناسی

به نقل از بنیاد بیماری های نادر ایران؛ فقط در کشور آمریکا حدود یک میلیون نفر به این بیماری دچار هستند. برعکس سردرد میگرنی که در زنان شایعتر از مردان است، این بیماری در مردان حدود 7-8 برابر شایعتر از زنان می باشد. اولین حمله سردرد خوشه ای معمولاً در سنین بین 50-20 سال رخ میدهد و حدود 80% این سردرد در شب رخ میدهد.

علت بیماری

گر چه علت این نوع سردرد هنوز بخوبی شناخته نشده است، گمان میرود که این سردرد از فعالیت غیر طبیعی سلولها در ناحیه ای از مغز بنام هیپوتالاموس ایجاد شود.

علایم ناشی از بیماری

علائم ناشی از این بیماری درد شدیدی که در اطراف یک چشم و یا گاهی در نزدیکی شقیقه متمرکز است. درد، عمقی بوده و حالت انفجاری دارد و معمولاً در عرض 5 دقیقه به حداکثر خود می رسد و سپس می تواند به نقاط مجاور مثل گونه و چانه گسترش یابد. علام سردرد خوشه ای عبارتند از:

  • درد شدید به داخل  فرو رونده و اذیت  کننده
  • قرمز و پرعروق  بودن ملتحمه
  •  وجود مردمک کوچکتر و افتادگی پلک در طرفی که سردرد احساس  میشود.
  • آبریزش بینی و یا احساس گرفتگی بینی در همان طرفی که سردرد احساس  میشود.
  • کند شدن ضربان قلب
  •  تهوع
  •  تعریق
  • بی قراری
  • زیاد شدن فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری همراه با رفتار خشونت آمیز
  • وجود قرمزی چشم و یا اشک ریزش در همان طرفی که احساس درد وجود دارد.

بسیاری از افرادی که از سردرد خوشه ای رنج  میبرند، هنگامی که در طول سردرد فعالیتی انجام دهند بیشتر احساس راحتی می کنند که این حالت بر عکس یک فرد مبتلا به میگرن است که دوست دارد در یک محل ساکت و تاریک قرار گیرد.     

روش تشخیص 

پزشک با پرسیدن سوالاتی از بیمار در مورد نوع سردرد و علائم آن می تواند به وجود سردرد خوشه ای و یا احیاناً سردرد ناشی از عوامل زمینه ای دیگر پی ببرد. همچنین پزشک با معاینه بیمار، سایر عواملی را که باعث ایجاد سردرد می شوند را بررسی  میکند. اگر معاینه بیماری طبیعی بوده و نکته خاصی را نداشته باشد و خصوصیات سردرد نیز کاملاً با الگوی سردرد خوشه ای منطبق باشد دیگر به هیچگونه آزمایش دیگری نیاز نیست. البته گاهی پزشکان تست های اضافی دیگری را نیز انجام  میدهند که بعضی از عوامل خطرناک ایجاد کننده سردرد را از قلم نیندازند. این تستها می توانند شامل سی تی اسکن و ام آر آی باشد.

 درمان

درمان ممکن  است شامل  دارو و تغییر در شیوه  زندگی  باشد. با توجه به اینکه طول مدت این نوع سردرد اغلب کوتاه بوده و سردرد حالت انفجاری دارد. و تا زمانی که فرد بخواهد به مطب پزشک و یا اتاق اورژانس برسد، سردرد به اتمام رسیده است. بنابراین درمان بطور کلی روی پیشگیری از حملات بعدی متمرکز است تا بتوان از این راه هم شدت حملات و هم تعداد حملات بیماری را کاهش داد و همچنین بتوان طول دوره ای را که سردردهای خوشه ای رخ  میدهند ،کوتاه کرد.

لیتیم و وراپامیل دو داروئی هستند که بیش از بقیه در پیشگیری از سردرد خوشه ای مؤثر بوده اند. سایر داروهائی که به این منظور بکار می روند شامل پردنیزون ،سیپروهپتادتین و متی سرژید می باشد. استنشاق اکسیژن 100% بمدت 15 دقیقه از طریق ماسک اکسیژن هم می تواند در کنترل سردرد مؤثر باشد.

مراقبت های لازم

به علت اینکه هنوز مکانیسم اصلی ایجاد این نوع سردرد شناخته نشده است، بنابراین راهی برای جلوگیری از حمله اولیه این بیماری وجود ندارد. البته بیماران می توانند احتمال ایجاد حملات بعدی را با پرهیز از مصرف الکل، ترک سیگار و داشتن یک الگوی خواب منظم ،کاهش دهند.

همیشه راست ومستقیم بایستید وبنشینید طرز نشستن غلط و ناجور قرار گرفتن ستون فقرات موجب وارد آمدن فشار به  مهرههای گردن شده و سردرد را موجب  میشود. در مصرف دارو زیاده روی نکنید. آب فراوان بنوشید. از هوای تازه تنفس کنید.

--------------------------------------------

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از نیواطلس؛ ایده تحریک الکتریکی برخی از اعصاب برای درمان درد مزمن بیش از نیم قرن است که وجود دارد. با گذشت زمان، این روش اصلاح شد زیرا دانشمندان کشف کردند که الکترودهای کاشت برای تحریک عصب پس سری می توانند میگرن را درمان کنند. در سال 2011 این درمان برای استفاده در اروپا تأیید شد اما فقط برای کسانی که میگرن مزمن دارند و حداقل به سه دارو پاسخ نمی دهند، تصویب شد.

این تحقیق جدید به طور خاص بر بیماران مبتلا به یک بیماری با عنوان سردرد خوشه ای مزمن از لحاظ پزشکی قابل حل (MICCH) متمرکز شده است. این وضعیت حدود 15 درصد از بیماران مبتلا به سردردهای خوشه ای مزمن را شامل می شود، که حملات مزمن شدیدی را تجربه می کنند اما به هیچ درمان فعلی پاسخ نمی دهند. مشخص شده است که یک روش درمانی به نام تحریک عصب پس سری (ONS) باعث کاهش دفعات و شدت سردرد در بیماران مبتلا به سردردهای خوشه ای مزمن می شود.

به مدت شش ماه 130 بیمار از دستگاه ONS استفاده کردند و جالب اینکه محققان شاهد بهبودهایی در گروه های با دوز کم و زیاد بودند. در حقیقت، هر دو گروه دوز میزان بهبودی مشابهی را گزارش کردند که نشان می دهد دوزهای پایین تر می توانند به همان اندازه دوز پذیرفته شده بالاتر مفید باشند.

همه شرکت کنندگان بسیار معلول بودند و دارای سابقه مزمن طولانی و بی وقفه از حملات مکرر و شدیداً دردناک سردرد خوشه ای بودند. در پیگیری سه ساله حداقل نیمی از کل گروه کاهش 50 درصدی مداوم فرکانس حمله سردرد را گزارش کرده اند. محققان در این مطالعه توضیح دادند که حذف کامل دارونما در این یافته ها غیرممکن است اما توجه داشته باشید که بعید به نظر می رسد بهبودهای دیده شده به طور کامل پاسخ دارونما باشد.

رولف فرانچک، متخصص مغز و اعصاب که با ONS در هلند کار می کند، می گوید: این یافته های جدید امید بیماران MICCH را که هیچ گزینه درمانی دیگری ندارند فراهم می کند. او خاطرنشان كرد كه بيماران بايد از نزديك تحت نظر قرار گيرند، زيرا اين درمان هنوز نسبتاً تجربي است.

فرانچک می گوید: بیمارانی كه قبلاً قابل معالجه نبوده اند، هم اكنون می توانند از یك درمان جدید و امیدواركننده بهره مند شوند. با این حال ، ارزیابی و نظارت دقیق همچنان لازم است تا درمان آنها در حد مطلوب باشد.

انتهای متن/ ص

https://newatlas.com/medical/severe-cluster-headaches-ons-electric-nerve-stimulation/

زمان انتشار: پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 96729

مطالب مرتبط :
۲۲۵۵۵۸۵

توسط محقق ایرانی و تیم تحقیقاتی اش انجام گرفت؛

بازسازی ویروس ابولا به دست دانشمند ایرانی

جمعی از پژوهشگران و محققین ایرانی در هلند برای نخستین بار فرایند بیماری ابولا و تب هموراژیک آن را بر روی یک تراشه کوچک بازسازی کردند.

استامینوفن

مجله Nature: ابداع روشی که حافظه افراد ۶۰ ساله را مثل ۲۰ ساله‌ها قوی می‌کند

یک دانشمند دیگر که پیش از این گزارش دیگری از انجام تحریک الکتریکی مغز برای افزایش قدرت حافظه منتشر کرده بود، اشاره میکند که کاهش توانایی حافظه با کهولت سن چندان قابل توجه نیست. اما در این مطالعه جدید آنها تاثیرات سن را در این افراد از میان برده‌اند. این یک قدم رو به جلوی بسیار عظیم برای درمان بیماری‌هایی نظیر زوال عقل و آلزایمر به شمار می‌آید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب