علم و فناوری گزارش می دهد؛

سوءبرداشت از طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌ مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی

عده ای تلاش بر جوسازی علیه طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی دارند درحالیکه بحث سالم سازی فضای مجازی می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، طی روزهای اخیر رسانه‌های معاند با انتشار اخباری با هدف جنجال و کارشکنی در مسیر ساماندهی استفاده از فضای مجازی در داخل کشور، حاشیه‌هایی برای طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی ایجاد و این طور القا کردند که، مجازات زندان در انتظار کاربرانی خواهد بود که از پیام‌رسان‌های فیلتر شده در داخل ایران استفاده می‌کنند.

مطابق با دستور کار جلسات علنی هفته جاری مجلس شورای اسلامی در روزهای یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه، یکی از طرح‌هایی که به بررسی گذاشته می‌شود طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» است که توسط کمیسیون فرهنگی ارائه شده است.

در این طرح با تاکید بر اینکه توسعه فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی و به خصوص پیام‌رسان های اجتماعی و تحولات مرتبط با آن، موجب ایجاد خلاء قانونی در این حوزه شده، لزوم حمایت از تولیدات داخلی و صیانت از حقوق کاربران که به‌دلیل این خلاء قانونی در معرض آسیب و نقض شدید قرار دارند، از جمله دلایل توجیهی آن عنوان شده است.

تأثیرات مختلف اقتصادی، اجتماعی، امنیتی، فرهنگی و سیاسی پیام‌رسان های اجتماعی به عنوان یک زیرساخت نرم افزاری، ارائه طرح قانونی صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان های اجتماعی را با هدف اعمال حاکمیت و حمایت از حقوق کاربران ضروری ساخته است.

جعفر قادری، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی که جزو امضا کنندگان این طرح است، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز اظهار داشت: عده ای تلاش بر جوسازی علیه طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی دارند درحالیکه بحث سالم سازی فضای مجازی می باشد.

رئیس مجمع نمایندگان شیراز و زرقان ادامه داد: با نگاه به جزئیات طرح مذکور می توان به بحث سالم سازی و جلوگیری از تخلفاتی که در فضای مجازی رخ می دهد، پی برد.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود فعالیت کاربران در شبکه های اجتماعی فیلترشده دارای مجازات از جمله زندان و جریمه نقدی است، گفت: نه اصلا چنین چیزی صحت ندارد.

جلال رشیدی کوچی، نماینده مردم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان نیز در واکنش به هجمه های صورت گرفته علیه طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای‌مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های‌اجتماعی در توییتر نوشت: اینها بر می گردد به عدم تصویب شفافیت در مجلس. امیدوارم کمیسیون آیین نامه داخلی هرچه سریع تر طرح شفافیت آراء نمایندگان را در دستور کار قرار دهد تا عده ای مغرضانه و با اهداف سیاسی خاص گاه و بیگاه به مجلس یورش نبرند.

علی نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به خبرهای منتشر شده در خصوص طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در رسانه‌ها، گفت: این طرح اکنون در حال بررسی بوده و هنوز به قانون تبدیل نشده است.

وی تصریح کرد: در صورت ارائه این طرح به صحن علنی، ما مدافع حقوق مردم بوده و قانونی مغایر با منافع مردم را تصویب نخواهیم کرد.
انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 96775

مطالب مرتبط :
دکتر اعتصامی

کارشناس ارشد فضای مجازی در کشور:

فعالیت قانون‌مند پلت فرم‌ها در اتحادیه اروپا هم اجرایی شده است/ رقبت توئیتر برای ایجاد دفتر نمایندگی در کشور

کارشناس ارشد فضای مجازی کشور با اعلام اینکه قانون مند کردن پلت فرم‌ها در فضای مجازی اقدام جدیدی نیست، گفت: قانون مند کردن پلت فرم‌هاتجربه اتحادیه اروپا نیز بوده است هند، روسیه فعالیت پلت فرم‌ها را قانونی کرده و و ترکیه هم در حال اجرای آن است.

کارگاه آموزشی فضای مجازی؛ از آسیب اخلاقی تا امکان رشد

۱۳ تیر برگزار می شود

کارگاه آموزشی فضای مجازی؛ از آسیب اخلاقی تا امکان رشد

کارگاه آموزشی فرصت‌ها و آسیب‌های فضای مجازی از دیدگاه روانشناسی به روز یکشنبه ۱۳ تیر برگزار می‌شود.

آموزش

مدیرکل آموزش و پرورش استان چهارمحال وبختیاری خبر داد؛

تولید بیش از ۴۰۰ محتوای آموزشی فضای مجازی برای دانش آموزان چهارمحال و بختیاری

فرحناز قائد امینی مدیر کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت: بیش از ۴۰۰ محتوای آموزشی فضای مجازی و بیش‌از ۱۰۰ هزار درسنامه برای دانش آموزان دوره ابتدایی توسط آموزش وپرورش استان چهارمحال و بختیاری در دوران کرونا تولید و توزیع شد

علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی:

عده ای با نامردی و ناجوانمردی دنبال کاسبی از مردم هستند/اطلاع از مشکلات مردم به صورت عینی

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نامردی و ناجوانمردی است که با نام زنان، با نام جوانان، با نام ایثارگران، با نام بازنشستگان عزیز،‌ با نام اقوام بزرگوار و با نام مذاهب محترم عده ای به دنبال کاسبی هستند

پزشک خانواده

در گفت و گو با علم و فناوری مطرح شد:

اختیاری شدن پزشک خانواده در فارس

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: پزشک خانواده در استان فارس اختیاری شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب