نخبه جوان خوزستانی:

فرار مغزها پیامد غیرقابل جبران بی توجهی به نحبگان است/ دولت جدید مشکلات مخترعان جوان کشور را بررسی کند

مخترع و نخبه جوان رامهرمزی گفت: فرار مغزها یکی از پیامدهای منفی و غیرقابل جبران برای کشور است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که روز جمعه 28 خرداد ماه سال 1400 در سراسر کشور برگزار شد مردم ایران آیت الله سید ابراهیم رئیسی را به عنوان هشتمین رئیس جمهور خود انتخاب کردند.

افراد مختلف جامعه به ویژه نخبگان و مخترعان انتظاراتی از رئیس جمهور منتخب دارند که برای رفع مشکلات کشور می تواند راه گشا باشد.

هر نخبه یک سرمایه مهم و بالقوه برای کشور است

در همین ارتباط مهندس سعید رحیمی یکی از نخبگان و مخترعان استان خوزستان و شهرستان رامهرمز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان با اشاره به انتظارات خود از رئیس جمهور انتخاب شده توسط مردم در انتخابات روز جمعه 28 خرداد سال 1400 اظهار کرد: نخستین درخواست بنده این است در دولت سیزدهم که مرداد ماه کار خود را آغاز می کند توجه ویژه ای به مخترعان و نخبگان شود.

وی با بیان اینکه فکر و اندیشه هر فرد نخبه خود به تنهایی یک سرمایه مهم و بالقوه برای کشور ایران محسوب می شود، خاطرنشان کرد: هر نخبه می تواند با استفاده از فکر و ایده خود کارهای خوبی برای پیشرفت کشور انجام دهد.

این مخترع جوان رامهرمزی در ادامه سخنان خود سختی ها و دشواری های فعالیت های نخبگان و مخترعان را برشمرد و یکی از مشکلات مهم نخبگان و مخترعان جامعه را ثبت اختراعات و ایده های نو اعلام کرد.

وی در تشریح این بخش از سخنان خود تصریح کرد: مخترع و نخبه جوان با هزار امید و با استفاده از فکر خود ایده جدیدی را به ثبت می رساند ولی متاسفانه خیلی این ایده ها فقط در حد همان ثبت باقی می مانند و تجاری سازی نمی شوند.

مخترعان هیچ گونه حمایتی نمی شوند

رحیمی با گلایه از برخورد مسئولان و دست اندرکاران با مخترعان و نخبگان در سطح جامعه عنوان کرد: وقتی یک فرد مخترع و نخبه در کشور ایده خود را عملی می سازد و با جسارتی که به خرج می دهد آن ایده را به اختراع تبدیل می کند متاسفانه پس از ثبت آن هیچ گونه حمایتی از او نمی شود.

وی در ادامه به برخی از پیامدهای حمایت نکردن مسئولان از نخبگان و مخترعان اشاره کرد و در همین ارتباط یادآور شد: وقتی مخترعی که ایده خوبی برای پیشرفت گشور و حل مشکلات دارد و آن را عملی می سازد مورد حمایت قرار نگیرد سرخورده می شود و به ناچار فکر خروج از کشور و مهاجرت به کشوری دیگر را در سر می پروراند که این مسئله عواقب خوبی برای ایران ندارد.

این نخبه جوان خوزستانی فرار مغزها را یکی از پیامدهای منفی و غیرقابل جبران برای کشور توصیف کرد و در همین زمینه گفت: در بسیاری از موارد نخبگان به دلیل عدم حمایت مناسب از سوی نهادها و ارگان های دولتی از کشور می روند تا بتواند فکر و ایده خود را عملی سازند.

رحیمی در ادامه گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان تاکید کرد: وقتی فرد نخبه و مخترع جوان بداند که در کشور دیگر ایده و اختراع او مورد حمایت قرار می گیرد و می تواند ایده های خود را عملی سازد تصمیم می گیرد که از کشور برود تا بتواند پیشرفت کند.

ضرورت حمایت از مخترعان و نخبگان جوان کشور

وی تکمیل این بخش از سخنان خود به بیان برخی از خواسته های جامعه نخبگان از رئیس جمهور منتخب پرداخت و در همین زمینه بیان کرد: از دولت آینده انتظار داریم که مشکلات مخترعان و نخبگان جوان کشور را بررسی کند و این قشر از جامعه ایران را بیش از گذشته مورد حمایت خود قرار دهد تا بتوانند ایده ها و نظرات خود را عملی سازند.

این مخترع جوان خوزستانی خاطرنشان کرد: امیدواریم که رئیس جمهور منتخب در دولت سیزدهم شرایطی را به وجود بیاورد که علاوه بر توجه ویژه به نخبگان و مخترعان زمینه فعالیت گسترده آنها را در سطح جامعه فراهم سازد تا بتوان با کمک آنها به شکوفایی اقتصادی در کشور دست پیدا کنیم.

وی با تاکید بر این نکته مهم که می توان با استفاده از نخبگان و مخترعان رفع بیکاری در سطح جامعه را برطرف کرد، افزود: وقتی نخبه و مخترع بتواند ایده های خود را تجاری سازی کند زمینه برای اشتغال افراد دیگر نیز فراهم می شود.

رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی دیگر از انتظارت خود از رئیس جمهور منتخب مردم اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور خود را به کشور و ملت ایران بدهکار بداند و حرفی را بزند که بتواند آن را عملی کند، تا حمایت همه جانبه مردم را به سمت خود برانگیزاند.

توجه دولت به مسکن و ازدواج جوانان

وی با یادآوری این مطلب که همه مسئولان در سطح کشور می بایست خود را بدهکار نظام و مردم بدانند، خاطرنشان کرد: مسئولان باید شفافیت را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوان از این طریق اعتماد از دست رفته مردم به سیستم مدیریتی کشور را تا حدودی جبران کرد.

این نخبه جوان رامهرمزی ارتقای معیشت خانواده های ایرانی را یکی دیگر از خواسته های از رئیس جمهور منتخب اعلام کرد و در ادامه افزود: همچنین حمایت از بازنشستگان و بیمه عمومی مردم از دیگر خواسته هایی است که امیدوارم در دولت آینده به آن توجه شود.

رحیمی با بیان اینکه توجه به مسکن و ازدواج جوانان نیز باید در دستور کار رئیس جمهور منتخب قرار گیرد، تصریح کرد: از رئیس جمهور منتخب انتظار داریم که مشکل گرانی را حل کند به ویژه گرانی در اقلام کالاهای اساسی مانند خوراک و پوشاک زیرا به دلیل گرانی بسیاری از اقلام به ویژه خوراکی ها از سفره مردم برداشته شده است.

 انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 96864

مطالب مرتبط :
نخبگان

نخبه و مخترع رامهرمزی:

رئیس جمهور منتخب به نخبگان توجه ویژه ای داشته باشد/رفع بیکاری جوانان با کمک مخترعان

نخبه و مخترع رامهرمزی گفت: از رئیس جمهور انتخاب شده توسط مردم انتظار داریم که در دوران مسئولیت خود به عنوان رئیس جمهور به نخبگان توجه ویژه ای داشته باشد.

مهندس سعید رحیمی

نخبه رامهرمزی:

ملت ایران پرشور و آگاهانه در انتخابات حضور یابند/نخبگان مردم را به سوی انتخاب اصلح هدایت کنند

نخبه رامهرمزی با بیان اینکه ملت ایران پرشور و آگاهانه در انتخابات حضور یابند، گفت: نخبگان مردم را به سوی انتخاب اصلح هدایت کنند.

تقدیر از مخترع جوان خوزستانی در جشنواره جهادگران علم و فناوری

با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین انجام شد

تقدیر از مخترع جوان خوزستانی در جشنواره جهادگران علم و فناوری+تصاویر

با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین مخترع جوان خوزستانی در جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری در تهران تقدیر شد.

مخترعان خوزستانی در جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری

پس از معرفی برترین ها صورت گرفت

درخشش مخترع رامهرمزی در جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری+عکس

مخترع جوان رامهرمزی در جشنواره ملی جهادگران علم و فناوری در تهران خوش درخشید.

آلودگی هوا

توسط یک مبتکر جوان

دستگاه اندازه گيري ميزان گازهاي سمي در رامهرمز ساخته شد

توسط یک مبتکر جوان دستگاه اندازه گيري ميزان گازهاي سمي در رامهرمز ساخته شد.

مانیتور

توسط یک جوان مبتکر صورت گرفت

اختراع دستگاه کنترل و مانتیورنیک دمای محیط در رامهرمز

توسط یک جوان مبتکر دستگاه کنترل و مانتیورنیک دمای محیط به عنوان یک ترموستات هوشمند اختراع شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
امید اسدی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۲:۲۸

https://www.farsnews.ir/my/c/۶۱۲۷۱ با سلام ، یکی از اشکالات اساسی ثبت اختراعات نخبگان کشور از سال ۱۳۹۲ الی ۱۴۰۰ ( به مدت ۸ سال ) : اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید است ولی مراجع و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند ! در این خصوص یکی از متقاضیان به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کرده‌است : کارشناس محترم با سلام، اینجانب بشخصه اعتقادی به روند مارکسیستی و وارداتی اداره اختراعات که با قانون اساسی کشور در تضاد می‌باشد ندارم. بر فرض مثال اداره ثبت پرونده متقاضی را در مجموع به حداقل ۵۰ مرجع ارسال کند و پرونده ۳ ماه در هر مرجع طبق قانون توقف کند تا یکی از این مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوری قرار دهند، این یعنی اتلاف وقت چیزی حدود ۸ سال و پرداخت هزینه چیزی حدود ۳۰ میلیون تومان. در حال حاضر ۱۱ مرجع در پرونده‌های قبلی اعلام کرده‌اند داور متخصص ندارند!. اولا بعد از ۸ سال پرونده به چه درد متقاضی می‌خورد؟، دوم اینکه اگر متقاضیان بخواهند ۳۰ اظهارنامه با این روند ثبت کنند یه چیزی حدود ۹۰۰ میلیون باید هزینه کنند (بنظر شما امکان ثبت اختراع به صورت غیر مستقیم از اینجانب سلب نشده‌است ؟)، ایا بعد از اینکه سند را دریافت کردم همین دولت (قوه مجریه) این هزینه را می‌تواند طی فرآیندی به اینجانب برگرداند (به قول دوستمون خود سند اختراع ۵ کیلو روغن نباتی ارزش دارد ؟)، یا قرار است متقاضی در جامعه رها شود ؟. در اداره شما مردم دو دسته هستند برخی با سرمایه‌های خود اختراع ثبت می‌کنند برخی با دارایی‌های خود. اشخاصی که با دارایی خود اختراع ثبت می‌کنند مثل اعضا هیئت علمی، اشخاصی که به بدنه آزمایشگاه و پژوهشگاه‌ها متصل هستند، این افراد هر هزینه ای بابت اختراع انجام می‌دهند دولت طی فرآیندی این هزینه را به آن‌ها برگشت می‌دهد یا از طریق گرنت دانشگاهی یا از طریق پژوهش تولید. یعنی این وسط فقط پول جابجا می‌شود و کسی ضرر نمی‌کند. دسته دوم کسانی هستند که با سرمایه‌های خود اختراع انجام می‌دهند مثل افراد که مدارک عالیه دانشگاهی دارند مشغول کار هستند اما به بدنه دولت وصل نیستند، این افراد تحت هر شرایطی اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن‌ها هم سرمایه خود را از دست داده‌اند و هم دارایی خود را که همان اختراع می‌باشد. چون این افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول یک مرحله بیشتر برای فرایند ثبت انرژی صرف کنند، این روند به صورتی طراحی شده که به مرور زمان قشر متوسط جامعه که ابزار تولید را در اختیار دارد منحل خواهد شد و کاپیتالیسم رخ خواهد داد و ..

اشتراک گذاری مطالب