یادداشت:

کرونا را فراموش نکنیم

نگاهی گذرا به مرکز و بازار شهر ایلام و ازدحام مردم در اماکن پر تردد، بی میلی آنان به رعایت پروتکل های بهداشتی را تداعی می سازد ،انگار فراموش کرده اند که کرونا هنوز می تازد.

یادداشت:فرشته نیازی

 با وجود شروع موج جدید و خطرناک کرونا درکشور با عنوان"کرونا دلتا"، که به عقیده ستاد ملی مبارزه با کرونا، بسیار خطرناک تر از گونه های قبلی است، عادی انگاری آن توسط مردم به بحران جدیدی برای ستاد بحران تبدیل شده است .

نگاهی گذرا به مرکز و بازار شهر ایلام و ازدحام مردم در اماکن پر تردد، بی میلی آنان به رعایت پروتکل های بهداشتی را تداعی می سازد .انگار مردم فراموش کرده اند که در استان کوچکی همچون ایلام، در کمتر از دو سال بیش از هشتصد عزیز را از دست داده ایم، انگار خاطرات وحشتناک  مرگ و میر در آبان 99 را فراموش کرده اند.انگار مردم به زندگی عادی خود برگشته اند و انگار نه انگار که این موج پنجم چند ده برابر خطرناکتر از موجهای قبلی است.

سر صحبت بعضی ها تاریخ مراسم عروسی دوستانشان است و بعضی دیگر از مراسم چله و سالگرد عزیزانشان می گویند.مردم فراموش کرده اند که کادر درمان ما قریب به دوسال است، رنگ آرامش لحظه ای و خلوتی مراکز درمانی را ندیده اند. مردم عهدشان در اسفند سال 98 را فراموش کرده اند.ما عهد بستیم کرونا را شکست دهیم نه کادر درمان را.

خانم سالخورده ای که با وجود گرمای بالای40 درجه، دو ماسک بر صورت دارد می گوید، من سال گذشته درد و رنج کرونا را به چشم خود دیدم، هر روز هزار بار تا آستانه مرگ پیش رفتم، اما خداوند به من عمر دوباره بخشید و عهد بستم تا پایان کرونا و اعلام عمومی، ماسک بر روی صورتم باشد.

خانم جوانی که عرق پیشانیش از روی شیلد صورتش جاری شده است، از مرگ دوست جوانش بر اثر کرونا سخن گفت و اعلام کرد:کرونا هر بار خطرناک تر می شود، هیچگاه روی خوشی به مردم نشان نداده است و تا پایان کرونا به خاطر سلامتی عزیزانش از ماسک و شیلد و دستکش استفاده می کند.

چند جوان دیگر که بصورت فشرده بر روی صندلی پیاده راه طالقانی ایلام نشسته اند و هیچکدام ماسکی بر روی صورت ندارند، وسط صحبت یکدیگر می پرند، اما مفهوم صحبتهایشان، بی توجهی به کرونا و قبول نداشتن این بیماری است.

یکی از آنها می گوید، بیماری کرونا آنفلانزایی است که اگر ریه فرد مشکل داشته باشد، به سبب اضطراب و استرسی که سایرین بر او وارد می کنند عود کرده و کشنده می شود، والا هیچ خطری برای مردم ندارد.

کاسبی که گوشه ی خیابان ماسک می فروشد اما خود بدون ماسک است می گوید؛ این بسته های ماسک را بفروشم دیگر به کاسبی ماسک نخواهم پرداخت.چراکه به عقیده او پایان عمر ماسک است و با واکسینه شدن مردم، دیگر ماسک برای او درآمدزایی نخواهد داشت .

اما نگاهی به آمار صعودی مبتلایان به کرونا و واکسینه شدن درصد بسیار اندکی از مردم کشور نشان می دهد که هنوز در حاشیه امنی قرار نگرفته ایم. شرایط حاد کرونایی استان ایلام نیازمند توجه همگانی مردم و مسئولان است و می بایست با خرد جمعی، تمکین از قوانین و رعایت پروتکل های بهداشتی، زمینه خروج و مهار این بیماری را فراهم آوریم.

انتهای پیام/

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام: فرشته نیازی

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۳:۱۶

شناسه خبر: 96968

مطالب مرتبط :
آسپرین مرگ و میر بیماران کووید۱۹ را نصف می‌کند

دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان گزارش کردند:

آسپرین مرگ و میر بیماران کووید۱۹ را نصف می‌کند

دانشمندان دانشگاه ایالتی میشیگان، با یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز گزارش کردند: استفاده از آسپرین با کاهش قابل توجهی در میزان مرگ و میر کلی و در بیمارستان همراه است.

اولین ساعت پیش‌بینی سلامت ایمنی و بیماری‌های مزمن پیری ایجاد شد

توسط محققان موسسه باک و دانشگاه استنفورد؛

اولین ساعت پیش‌بینی سلامت ایمنی و بیماری‌های مزمن پیری ایجاد شد

محققان موسسه باک و دانشگاه استنفورد ساعت التهابی پیری (iAge) را ایجاد کرده‌اند که بار التهابی را اندازه‌گیری کرده و چند عارضه، ضعف، سلامت سیستم ایمنی، پیری قلب و عروق را پیش‌بینی می‌کند و همچنین با طول عمر استثنایی در افراد صد ساله مرتبط است.

ی

آسیب شناسی خشونت در بین هواداران فوتبال

خشونت تماشاچیان فوتبال به یکی از معضلات اساسی تبدیل شده و آسیب های فیزیکی و روانی بسیاری را متوجه هواداران خواهد کرد.

 نخستین جشنواره ملی داستان کوتاه ذکر خیر با شعار

به همت مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان "امام هادی(ع)"؛

نخستین جشنواره ملی داستان کوتاهِ کوتاه "ذکر خیر " برگزار می‌شود

نخستین جشنواره ملی داستان کوتاهِ کوتاه ذکر خیر با شعار درکار خیر، قلم بگذاریم، به همت مجمع خیرین بهداشت و سلامت استان اصفهان امام هادی(ع) برگزار می‌شود.

دانشگاه صنعتی اصفهان

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت:

اقبال عجیب به دانشگاه صنعتی از جهت فناوری/ اکوسیستم شمال اصفهان به سمت منطقه ویژه فناوری می‌رود

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در آیین انعقاد تفاهم و راه اندازی مرکز نوآوری بسیج اساتید استان اصفهان در دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: اقبال بیرون به دانشگاه صنعتی اصفهان از جهت فناوری عجیب است و اکوسیستم شمال اصفهان به سمت منطقه ویژه فناوری می‌رود.

وضعیت قرمز کرونایی

افزایش شهرستان‌های قرمز فارس به شانزده

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گفت: شمار شهرستان‌های با وضعیت قرمز کرونا در استان فارس به ١۶ شهرستان افزایش یافت.

دانشگاه صنعتی اصفهان در کشور و منطقه بی نظیر است/ چشم انداز طولانی در راه‌اندازی مرکز نوآوری بسیج اساتید

فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان، گفت:

راه اندازی مرکز نوآوری بسیج اساتید جهت کمک به مبتکرین و مخترعین

فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان، در آیین انعقاد تفاهم و راه اندازی مرکز نوآوری بسیج اساتید استان اصفهان در دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: راه اندازی این مرکز نوآوری جهت بهره مندی از ظرفیتهای ویژه برای کمک به مبتکرین و مخترعین است.

ع

لزوم توجه به توسعه پایدار و یکپارچه سازی اقدامات حوزه سلامت

کارشناس مسئول بهداشت و پایش سلامت دانشگاه تهران اظهارکرد: توجه به توسعه پایدار بخش سلامت و کاستن از پیامدهای زیست محیطی، باید در صدر توجه برنامه ریزان اقتصادی قرار گیرد.

مرکز نوآوری بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان افتتاح شد

با حضور فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) و رئیس دانشگاه؛

مرکز نوآوری بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان افتتاح شد

امروز صبح مرکز نوآوری بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور سردار مجتبی فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان و سید مهدی ابطحی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان افتتاح شد.

ننن

این هفته؛

مدرنا آزمایشات انسانی واکسن آنفلوانزا مبتنی بر mRNA را آغاز می‌کند

مدرنا اولین دوزهای واکسن آنفلوانزا مبتنی بر mRNA را به گروهی از شرکت کنندگان در یک آزمایش بالینی فاز اولیه تزریق می‌کند، این مرحله بعدی کار مدرنا در مورد این نوع فناوری واکسن است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب