علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

ماسک بهتر است یا فاصله گذاری اجتماعی؟

تحقیقات جدید نشان می دهد ماسک ها و تهویه مناسب، دارای عملکرد بهتری در منع گسترش ویروس COVID-۱۹ نسبت به فاصله گذاری اجتماعی هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که ماسک و تهویه مناسب ممکن است کلیدی برای ایجاد ظرفیت بیشتر در مدارس ، مشاغل و سایر فضا های داخلی مورد استفاده، باشد.

مطالعه جدیدی از دانشگاه فلوریدا مرکزی نشان می دهد که ماسک ها و سیستم تهویه مناسب برای کاهش شیوع COVID-19 در کلاس های درس از فاصله اجتماعی مهم ترند.

این پژوهش اخیراً در ژورنال Physics of Fluids در مقطع حساس کنونی منتشر شده است ، که مدارس و دانشگاه ها در حال بررسی بازگشت به کلاسهای حضوری در پاییز می باشند.

 مایکل کینزل ، استادیار گروه مهندسی مکانیک و هوا فضا و همیار مقاله در این زمینه می گوید: "این تحقیق از آنجایی که راهنمایی در مورد چگونگی درک ایمنی در محیط های داخلی است از اهمیت ویژه ای برخوردار است."

وی افزود: "این پژوهش نشان می دهد كه مسیرهای انتقال آئروسل نیازی به فاصله اجتماعی شش فوت هنگام استفاده از ماسك ندارند." " همچنین نتایج بیان می کند احتمال انتقال با افزایش فاصله فیزیکی کاهش نمی یابد ، و این امر تأکید می کند که موضوع استفاده از ماسک در زمینه افزایش ظرفیت مدارس و مکان های دیگر نکته کلیدی می باشد."

در این مطالعه ، محققان یک مدل رایانه ای از یک کلاس با دانش آموزان و یک معلم ایجاد کردند ، سپس با مدل سازی جریان هوا و انتقال بیماری، خطر انتقال از طریق هوا را محاسبه نمودند.

کینزل می گوید: مدل كلاس با مساحت 709 فوت مربع وارتفاع 9 فوت ، مشابه كلاس های كوچك دانشگاهی بود.  دراین مدل دانش آموزان و یك معلم دارای ماسک جلوی كلاس داشت؛ که احتمال ابتلای هرکدام از آنها وجود دارد.

 محققان کلاس را با استفاده از دو سناریو، یک کلاس با تهویه و یک حالت بدون تهویه و با بهره گیری از دو مدل Wells-Riley و Computational Fluid Dynamics بررسی کردند.

مدل Wells-Riley معمولاً برای ارزیابی احتمال انتقال در محیط داخلی و دینامیک سیالات محاسباتی اغلب برای درک آیرودینامیک اتومبیل ها ، هواپیماها و حرکت زیر آب زیردریایی ها استفاده می شود.

کینزل می گوید ، ماسک ها با جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مستقیم آئروسل سودمند هستند ، زیرا ماسک ها یک بازدم ضعیف از هوای گرم را ایجاد می کنند که باعث حرکت عمودی آئروسل ها می شود ، بنابراین از رسیدن آنها به دانش آموزان مجاور جلوگیری می کند.

 علاوه بر این ، یک سیستم تهویه همراه با یک فیلتر هوای مناسب ، خطر آلودگی را 40 تا 50 درصد در مقایسه با کلاس بدون تهویه کاهش می دهد، به این دلیل که سیستم تهویه یک حالت گذار (steady current) از جریان هوا ایجاد می کند که بسیاری از آئروسل ها را در قالب چرخه به صورت مداوم به فیلتر منتقل می کند و بخشی از آئروسل ها را از بین می برد در مقایسه با سناریوی بدون تهویه که در آن آئروسل ها بالاتر از افراد اتاق جمع می شوند.

کینزل همچنین می گوید ، این نتایج رهنمودهای اخیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده را تأیید می کند که توصیه شده فاصله اجتماعی در مدارس ابتدایی هنگام استفاده جهانی از ماسک به شش فوت کاهش یابد. "اگر هنگام استفاده از ماسک احتمال ابتلا را مقایسه کنیم ، سه فوت فاصله اجتماعی نشان دهنده افزایش احتمال ابتلا نسبت به شش پا نیست ، که ممکن است دلیلی برای فعالیت مدارس و سایر مشاغل فراهم کند تا با خیال راحت از طریق بقیه موارد همه گیر عمل کنند."

این محقق می گوید: "نتایج دقیقا عملکرد CDC را نشان می دهد ،  که سیستم های تهویه و استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتقال از اهمیت بیشتری برخوردار هستند در حالی که به نظر می رسد فاصله اجتماعی اولین کاری است که باعث آرامش می شود."

با مقایسه این دو مدل ، محققان دریافتند كه Wells-Riley و Computational Fluid Dynamics نتایج مشابهی ایجاد می كنند ، به ویژه در سناریوی فاقد تهویه ، اما احتمال ابتلا در مدل Wells-Riley و سناریوی تهویه حدود 29 درصد می باشد.

 در نتیجه ، آنها توصیه می کنند برخی از اثرات پیچیده به دست آمده در دینامیک سیالات محاسباتی برای Wells-Riley اعمال شود تا درک کامل تری از خطر ابتلا در یک فضا فراهم آید.

آرون فاستر ، دانشجوی دکترای دپارتمان مکانیک UCF و مهندسی هوافضا و نویسنده اصلی پژوهش، میگوید:  "در حالی که نتایج دقیق دینامیک سیالات محاسباتی بینش جدیدی در مورد تغییرات خطر و روابط بر اساس فواصل فیزیکی فراهم می کند ، آنها همچنین تاییدی برمدل های مورد استفاده متداول Wells-Riley  با بیشترین بره گیری از تهویه با دلایل معقول می باشند و این نکته مهمی می باشد زیرا این ابزارها در دسترس عموم قرار گرفته است و امکان استفاده هرکس جهت کاهش خطر میسر می باشد. "

 

Reference: “Estimating COVID-19 exposure in a classroom setting: A comparison between mathematical and numerical models” by Aaron Foster and Michael Kinzel, 24 February 2021, Physics of Fluids.

DOI: 10.1063/5.0040755

 

گزارش از سلمان مرادی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 97005

مطالب مرتبط :
ماسک

تحقیقات جدید از اثرات ماسک‎های صورت

ماسک‎های صورت مسافتی که پاتوژن‎های موجود در هوا طی می‎کنند را به نصف کاهش می‎دهد

یافته‎های جدید می ‏تواند اقدامات توصیه شده برای فاصله گذاری اجتماعی را دقیقتر نشان دهد

ماسک

ابداع دستگاه پوشیدنی برای تصفیه هوا

Biotlab یک پوشیدنی بر روی گردن ارائه کرده است که طیف وسیعی از محافظ های مغناطیسی صورت را به شما ارائه می دهد و یک منبع شخصی از فیلتر تصفیه شده با HEPA و اشعه ماورا UV بنفش را برای شما فراهم می کند.

فاصله گذاری اجتماعی

وقتی حیوانات فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند

در دوران شیوع پاندمی، فاصله گذاری اجتماعی یکی از مهمترین راهکارهای قطع زنجیره انتقال بیماری است. اما حیوانات چرا فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب