دانشمندان مرکز تحقیقات سرطان آلمان گزارش کردند؛

کارایی واکسن علیه سرطان‌های ارثی اثبات شد

دانشمندان مرکز تحقیقات سرطان آلمان و بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ برای اولین بار توانستند با واکسیناسیون محافظتی توسعه سرطان ارثی روده بزرگ را به تأخیر بیندازند، بنابراین واکسیناسیون علیه سرطان‌های ارثی مفهوم امیدوار کننده‌ای است که اکنون می‌خواهیم آن را بیشتر به کاربردهای بالینی منتقل کنیم..

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از تکنولوژی نت ورک؛ دانشمندان مرکز تحقیقات سرطان آلمان و بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ برای اولین بار توانستند با واکسیناسیون محافظتی توسعه سرطان ارثی روده بزرگ را به تأخیر بیندازند. موش‌هایی با استعداد ارثی به سرطان روده بزرگ پس از واکسیناسیون به طور قابل توجهی بیشتر از حیوانات واکسینه نشده زنده ماندند. ترکیب واکسیناسیون با داروی ضد التهاب باعث افزایش اثر محافظتی می‌شود. آنها اعلام کردند واکسیناسیون علیه سرطان‌های ارثی مفهوم امیدوار کننده‌ای است که به مرحله بالینی منتقل می‌شود.

در سرطان‌های ناپایدار موسوم به ریز ماهواره، یک سیستم مهم ترمیم سلولی که به طور معمول خطاهای کوچک DANN را تصحیح می کند ، شکست خورده است. اگر چنین نقص های DNA اصلاح نشده باقی بماند ، کل طرح پروتئین می تواند از همگام شود. سلول ها سپس ساختارهای پروتئینی جدیدی ایجاد می کنند ، اصطلاحاً نئوآنتی ژن ها ، که اغلب توسط سیستم ایمنی بدن به عنوان خارجی شناخته می شوند.

تومورهای ناپایدار میکرو ماهواره  (MSI) میتوانند خود به خود یا در نتیجه استعداد ارثیT سندرم لینچ ایجاد شوند. حدود یک چهارم تومورهای MSI روده بزرگ ناشی از سندرم لینچ است. حدود نیمی از مبتلایان در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می شوند.

یک تیم به سرپرستی مگنوس فون کنبل دوبریتز ، که ریاست یک بخش تحقیقاتی مستقر در بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ و مرکز تحقیقات سرطان آلمان را دارد، در سال‌های طولانی کارهای مقدماتی توانسته است نشان دهد که بسیاری از بیماران مبتلا به سندرم لینچ جهش‌های یکسانی دارند و بنابراین نئوآنتیژن های یکسان در تومورهای خود.

ماتیاس کلور، که تحقیق در مورد واکسن‌های پیشگیرانه در سندرم لینچ را رهبری می‌کند، می‌گوید: "بنابراین ما می‌خواستیم آزمایش کنیم که آیا چنین نئوآنتی ژن‌هایی که مرتباً اتفاق می‌‌افتند قادر به فعال کردن سیستم ایمنی در برابر سلول‌های تومور به عنوان یک واکسن محافظ هستند و از این طریق از پیشرفت سرطان جلوگیری می‌کنند".

یک آزمایش بالینی فاز I / IIa که توسط محققان هایدلبرگ در مورد ایمنی و اثر ایمنی این واکسیناسیون آغاز و قبلاً با موفقیت در بیمارستان نورث وست فرانکفورت انجام شده است. این که آیا این واکسیناسیون واقعاً می‌تواند از بروز تومور جلوگیری کرده و بقای بیمار را طولانی کند، فقط چند سال دیگر مشخص خواهد شد.

اما تیم تحت رهبری فون کنبل دوبریتز و کلور در حال حاضر به مرحله مهمی در راه واکسیناسیون سرطان دست یافته‌اند. محققان با کارهای فعلی خود برای اولین بار در یک مدل حیوانی نشان داده‌اند که واکسیناسیون محافظتی با نئوآنتی ژن‌های معمولی MSI می‌تواند در برابر سرطان محافظت کند. برای این منظور، تیم تحقیق یک گونه موش را مورد بررسی قرار داد که در نتیجه نقص در آنزیم‌های ترمیم DNA در افرادی که از سندرم لینچ رنج می‌برند، سرطان روده بزرگ ایجاد می‌کند. در"موش لینچ" از شش ماهگی تومورها را  در روده  توسعه داده و چند هفته یا چند ماه بعد می‌میرند.

تیم هایدلبرگ با همکاری استیون لیپکین از کالج پزشکی ویل کورنل در نیویورک و همکاران دیگر موسسات تحقیقاتی ایالات متحده، ساختارهای مختلف پروتئینی را در موش‌های لینچ شناسایی کرد که در نتیجه نقص DNA رخ می‌دهد. یک الگوریتم ویژه پیش‌بینی کرد که کدام یک از این نئوآنتی‌ژن‌ها می‌توانند باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی در موش‌ها شوند. در نهایت چهار پپتید واکسن برای آزمایش انتخاب شدند.

موش‌های واکسینه شده به طور متوسط ​​351 روز زنده مانده بودند، در حالی که حیوانات واکسینه نشده فقط 263 روز زنده مانده بودند. همچنین توده تومور در حیوانات واکسینه شده به طور قابل توجهی کمتر بود. اگر موش‌ها علاوه بر واکسن، داروی ناپروکسن نیز دریافت کنند، این امر اثر پیشگیرانه واکسیناسیون را بیشتر می‌کند. ناپروکسن ضد التهاب و مسکن است که مانند آسپرین در گروه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) قرار دارد. در حال حاضر عوامل این گروه برای پیشگیری شیمیایی از سرطان روده بزرگ در بیماران مبتلا به سندرم لینچ در برخی از کشورها توصیه میشود.

مگنوس فون کنبل دوبریتز توضیح می‌دهد: "حتی در موش‌های واکسینه نشده لینچ، ما دیده‌ایم که سیستم ایمنی بدن در برابر چهار نئوآنتی ژن فعال است." "بنابراین واکسیناسیون ما پاسخ ایمنی طبیعی موجود در برابر سلول‌های سرطانی را افزایش می‌دهد."

 

برای اولین بار، کارایی واکسیناسیون با نئوآنتی‌ژن‌ها در برابر سرطان اثبات شد

ماتیاس کلور تأکید می‌کند: "ما برای اولین بار در ارگانیسم زنده توانستیم ثابت کنیم که واکسیناسیون با نئوآنتی‌ژن‌ها در برابر سرطان محافظت می‌کند" نتایج نشان می‌دهد که واکسیناسیون علیه سرطان‌های ارثی مفهوم امیدوار کننده‌ای است که اکنون می‌خواهیم آن را بیشتر به کاربردهای بالینی منتقل کنیم. "

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.technologynetworks.com/tn/news/colorectal-cancer-vaccine-successful-in-mice-351368

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸:۴۱

شناسه خبر: 97293

مطالب مرتبط :
جلوگیری از رشد تومور با استفاده از

جلوگیری از رشد تومورها با استفاده از "نمک"

محققان اخیرا با مطالعه بر روی موش‎ها دریافته‌اند که رژیم غذایی حاوی نمک زیاد می‎تواند با رشد تومورها مبارزه کند.

۰۸

توسط محققان مرکز پزشکی ویل کرنل بررسی شد؛

فروکتوز عامل افزایش توانایی روده در جذب چربی

مصرف بیش از حد فروکتوز، به ویژه به شکل شربت ذرت با فروکتوز بالا، ممکن است توانایی سلول های روده را در جذب چربی های غذایی افزایش دهد.

استاتین‌های کاهنده کلسترول بقای بیماران سرطان پستان سه گانه منفی را ۵۸ درصد افزایش داد

دانشمندان گزارش کردند؛

استاتین‌های کاهنده کلسترول بقای بیماران سرطان پستان سه گانه منفی را ۵۸ درصد افزایش داد

مطالعه‌ای که توسط محققان مرکز سرطان دانشگاه اندرسون تگزاس انجام شد، ارتباط قابل توجهی بین داروهای کاهش دهنده کلسترول که معمولاً به عنوان استاتین شناخته می‌شوند و میزان زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی را نشان داد.

دستگاه تولید برق از نوک انگشتان هنگام خواب اختراع شد

توسط محققان؛

دستگاه تولید برق از نوک انگشتان هنگام خواب اختراع شد

محققان دستگاه جدیدی را توسعه داده‌اند که از عرق نوک انگشتان در همه نقاط انرژی می‌گیرد. این دستگاه کارآمدترین دستگاه جمع آوری انرژی بدن است که تا کنون اختراع شده است و ۳۰۰ میلی ژول انرژی در سانتی‌متر مربع بدون هیچگونه انرژی مکانیکی در طول خواب ۱۰ ساعته و ۳۰ میلی گرم انرژی اضافی با یک پرس از یک انگشت تولید می‌کند.

واکسن کرونا

واکسیناسیون فرهنگیان فارس تا نیمه مردادماه

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت: در دوز اول واکسیناسیون کرونا قرار است تمام فرهنگیان واجد شرایط واکسینه شوند.

درمان سرطان

ابداع راهکاری نو برای درمان انواع سرطان

آنزیم AKT معمولا به صورت غیرطبیعی در سلول‌های سرطانی فعال می‌شود تخریب دارویی AKT، یک درمان متناسب برای سرطان‌هایی است که ژن‌های ویژه‌ای در آنها جهش می‌یابند.

کووید۱۹ با اختلال شناختی طولانی مدت، تسریع علائم آلزایمر؛ همراه است

در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر (AAIC®) ۲۰۲۱ گزارش شد؛

کووید۱۹ با اختلال شناختی طولانی مدت، تسریع علائم آلزایمر؛ همراه است

تحقیقات جدید گزارش شده در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر (AAIC®) ۲۰۲۱، که به طور مجازی و در دنور برگزار شد، ارتباطاتی بین کووید۱۹ و نقص‌های شناختی مداوم، از جمله تسریع آسیب شناختی و علائم بیماری آلزایمر را نشان داد.

آب فلزی برای اولین بار در شرایط زمینی تولید شد

توسط تیمی از دانشمندان بین المللی؛

آب فلزی برای اولین بار در شرایط زمینی تولید شد

تیمی از محققان از ۱۱ موسسه در سراسر جهن برای اولین بار موفق به ایجاد آب فلزی شدند، ایجاد آب فلزی تحت شرایط فشار فقط در هسته سیارات بزرگ مانند مشتری وجود دارد و این مطالعه نشان داد که آب فلزی می‌تواند بر روی زمین تولید شود،

سامانه ارزیابی و مدیریت اداره غله و خدمات بازرگانی ایجاد شد

برای اولین بار در کشور؛

سامانه ارزیابی و مدیریت اداره غله و خدمات بازرگانی ایجاد شد/استقبال چندین استان برای راه اندازی

برای اولین بار در کشور سامانه‌ای‌ تحت عنوان روما(ROMA) جهت ارزیابی و مدیریت اداره غله و خدمات بازرگانی طراحی و در یکی از استان ها راه اندازی شده است، سامانه در آینده‌ای نزدیک در چندین استان دیگر هم بطور همزمان نصب و راه اندازی می شود و توجیه اقتصادی آن هم رقم فوق العاده بالا و فرا مبلغی است.

دانش‌آموزان اصفهانی ۴ رتبه برتر کنکور ۱۴۰۰ را کسب کردند

با اعلام سازمان سنجش؛

دانش‌آموزان اصفهانی ۴ رتبه برتر کنکور ۱۴۰۰ را کسب کردند

با اعلام رتبه‌های برتر پنج گروه آزمایشی بر روی سایت سنجش آموزش کشور، دانش‌آموزان اصفهانی ۴ رتبه برتر کنکور ۱۴۰۰ را کسب کردند که سه نفر از شهر اصفهان و یک نفر از شاهین‌شهر است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب