توسط تیمی از دانشمندان بین المللی؛

آب فلزی برای اولین بار در شرایط زمینی تولید شد

تیمی از محققان از ۱۱ موسسه در سراسر جهن برای اولین بار موفق به ایجاد آب فلزی شدند، ایجاد آب فلزی تحت شرایط فشار فقط در هسته سیارات بزرگ مانند مشتری وجود دارد و این مطالعه نشان داد که آب فلزی می‌تواند بر روی زمین تولید شود،

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از نئو اطلس، تیمی از محققان از 11 موسسه در سراسر جهان و در مرکز BESSY II در برلین آلمان؛ برای اولین بار موفق به ایجاد آب فلزی شدند، از طریق یک آزمایش بسیار دقیق، این تیم یک لایه نازک از یک آب فلزی به رنگ طلایی در خارج از یک قطره فلز مایع پرورش داد، ایجاد آب فلزی تحت شرایط فشار فقط در هسته سیارات بزرگ مانند مشتری وجود دارد و این مطالعه نشان  داد که آب فلزی می‌تواند بر روی زمین تولید شود، بلکه ویژگی‌های طیف‌سنجی مرتبط با درخشش فلزی طلایی آن را نیز مشخص می‌کند.

 

شاید برای اکثر مردم شگفت‌آور باشد که دریابند آب در واقع یک عایق است - حداقل وقتی کاملا خالص باشد. اما مواردی که از شیر خارج می‌شوند، به دلیل نمک‌ها و ناخالصی‌های موجود در آن، رسانای شناخته شده الکتریسیته هستند. با این حال ساختن آب خالص فلزی یا رسانا، از دیرباز یک چالش علمی بوده است.

هر کودک می داند که آب الکتریسیته را هدایت می‌کند - اما این به آب روزمره "عادی" حاوی نمک اشاره دارد. از طرف دیگر، آب مقطر خالص، عایق تقریباً کاملی است. این ماده از مولکوله‌ای H2O تشکیل شده است که از طریق پیوندهای هیدروژنی به هم پیوند خورده‌اند. الکترون‌های ظرفیتی محدود می‌مانند و متحرک نیستند. برای ایجاد یک باند هدایت با الکترون‌هایی که آزادانه در حال حرکت هستند، فشار آب باید به حدی باشد که اوربیتال الکترون‌های خارجی با هم تداخل داشته باشند. با این حال، محاسبه نشان می‌دهد که این فشار فقط در هسته سیارات بزرگ مانند مشتری وجود دارد و بنابراین ساختن آب خالص فلزی یا رسانا، از دیرباز یک چالش علمی بوده است.

اما اکنون، یک همکاری بین المللی با 15 دانشمند از 11 موسسه در سراسر جهان این کار را در مرکز BESSY II در برلین انجام داده‌اند. کلید دستیابی به موفقیت این بود که آب را با یک فلز قلیایی جفت کنند، که مشخص است به راحتی الکترون‌ها را از پوسته خارجی اتم‌های خود آزاد می‌کند.

محققان فلز قلیایی را در یک لایه نازک از آب پوشاندند

اما مشکل این است که آب و فلزات قلیایی به خوبی با هم مخلوط نمی‌شوند - این فلزات در صورت ریختن در آب می‌توانند ایجاد گاز کند، مشتعل شده و حتی منفجر شوند. بنابراین برای این آزمایش محققان مخلوط معمول را برعکس کردند، یعنی فلز قلیایی را در یک لایه نازک از آب پوشاندند.

درون یک محفظه خلا، یک آلیاژ سدیم-پتاسیمNa-K) ) که به صورت مایع در دمای اتاق وجود دارد - از یک نازل چکه می‌شد. سپس بخار آب به داخل محفظه لوله شده و در خارج از قطره فلز، پوستی فوق العاده نازک تشکیل می‌شود. سپس الکترون‌ها و کاتیون‌های فلزی از Na-K به درون آب جریان می‌یابند و آب فلزی رسانایی ایجاد می‌کنند.

"شما می‌توانید انتقال فاز به آب فلزی را با چشم غیر مسلح مشاهده کنید!" دکتر روبرت سایدل، نویسنده این مطالعه می‌گوید: "شما می‌توانید انتقال فاز به آب فلزی را با چشم غیر مسلح ببینید! لایه نازک آب فلزی به رنگ طلایی برای چند ثانیه قابل مشاهده است، که بسیار چشمگیر است."

برای بررسی آنچه در حال رخ دادن بود، دانشمندان آب فلزی کوتاه مدت را با استفاده از طیف‌سنجی بازتاب نوری و طیف‌سنجی فوتوالکترون اشعه ایکس سنکروترون بررسی کردند. این فاز فلزی را تأیید کرد.

سیدل می‌گوید: "مطالعه ما نه تنها نشان می‌دهد که آب فلزی می‌تواند بر روی زمین تولید شود، بلکه ویژگی‌های طیف‌سنجی مرتبط با درخشش فلزی طلایی آن را نیز مشخص می‌کند."

این تحقیق در مجله نیچر منتشر شده است

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://newatlas.com/science/metallic-water-experiment/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 97297

مطالب مرتبط :
استاتین‌های کاهنده کلسترول بقای بیماران سرطان پستان سه گانه منفی را ۵۸ درصد افزایش داد

دانشمندان گزارش کردند؛

استاتین‌های کاهنده کلسترول بقای بیماران سرطان پستان سه گانه منفی را ۵۸ درصد افزایش داد

مطالعه‌ای که توسط محققان مرکز سرطان دانشگاه اندرسون تگزاس انجام شد، ارتباط قابل توجهی بین داروهای کاهش دهنده کلسترول که معمولاً به عنوان استاتین شناخته می‌شوند و میزان زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان پستان سه گانه منفی را نشان داد.

محققان گزارش کردند:

"لولا مصنوعی" دریچه‌ای به روی انسولین هوشمند و پاسخگو به گلوکز

گروهی از دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا گامی امیدوارکننده را در جهت آینده برداشته‌اند و نوعی "لولا مصنوعی" را نشان می‌دهند که هنگامی که سطح گلوکز خون نیاز به اقدامات اصلاحی دارد، عمل می‌کند.

رتبه سوم گروه آزمایشی علوم انسانی، به فلسفه علاقه دارم اما به دلایلی رشته حقوق دانشگاه تهران را انتخاب می‌کنم

رتبه سوم گروه آزمایشی علوم انسانی؛

کنکور خیلی راحت‌تر از آن بود که فکر می‌کردم/ رشته حقوق دانشگاه تهران را انتخاب می‌کنم

رتبه سوم گروه آزمایشی علوم انسانی از شاهین شهر اصفهان، با بیان این که کنکور امسال به نظرم خیلی راحت‌تر از آن چیزی بود که فکر می‌کردم ، گفت رشته حقوق دانشگاه تهران را انتخاب می‌کنم.

برگزاری اولین رویداد شتاب (استارت آپی) نوآوری در صنعت لوازم خانگی/ رویداد ایده‌های برتر را به خط تولید می‌برد

معاون علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان؛

برگزاری اولین رویداد شتاب، نوآوری در صنعت لوازم خانگی/رویداد ایده‌های برتر را به خط تولید می‌برد

معاون علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان، گفت: اولین رویداد شتاب (استارت آپی) نوآوری در صنعت لوازم خانگی توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با همکاری گروه صنعتی انتخاب الکترونیک بصورت مجازی در اسنواتک برگزار می‌شود، رویداد ایده‌های برتر را به خط تولید می‌برد.

سامانه نوبت‌دهی واکسن کرونا برای خبرنگاران باز شد

وزارت بهداشت اعلام کرد:

سامانه نوبت‌دهی واکسن کرونا برای خبرنگاران باز شد

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعلام کرد: سامانه نوبت‌دهی واکسن کرونا برای خبرنگاران باز شده است.

بیشتر در خانه خودم درس می‌خواندم/کنکور سخت بود بیشتر به نظرم فارسی و ریاضی

رتبه هفتم گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، گفت:

بیشتر در خانه خودم درس می‌خواندم/کنکور سخت بود بیشتر فارسی و ریاضی

رتبه هفتم گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، با بیان این که بیشتر در خانه خودم درس می‌خواندم و از کلاس‌ها و یا دوره‌های کمکی استفاده نمی‌کردم، گفت: کنکور سخت بود بیشتر به نظرم فارسی و ریاضی.

رتبه پنجم گروه آزمایشی زبان، ترجیحم رشته پزشکی است و دانشگاه اصفهان

کنکور سراسری۱۴۰۰؛

رتبه پنجم گروه آزمایشی زبان، ترجیحم رشته پزشکی است و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانیال منتظری از اصفهان که رتبه پنجم گروه آزمایشی زبان و همزمان رتبه ۷۶ گروه آزمایشی تجربی را کسب کرده، گفت: ترجیحم رشته پزشکی است و ترجیحا هم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را انتخاب می‌کنم.

آغاز ریاست جمهوری آیت الله سیدابراهیم رئیسی

امروز؛

آغاز ریاست جمهوری آیت الله سیدابراهیم رئیسی/ خداحافظی با دولت روحانی

با تنفیذ حکم ریاست جمهوری آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت اجرایی کشور رسماً به وی سپرده شد، دولت هشت ساله حسن روحانی به پایان رسید.

کووید۱۹ با اختلال شناختی طولانی مدت، تسریع علائم آلزایمر؛ همراه است

در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر (AAIC®) ۲۰۲۱ گزارش شد؛

کووید۱۹ با اختلال شناختی طولانی مدت، تسریع علائم آلزایمر؛ همراه است

تحقیقات جدید گزارش شده در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر (AAIC®) ۲۰۲۱، که به طور مجازی و در دنور برگزار شد، ارتباطاتی بین کووید۱۹ و نقص‌های شناختی مداوم، از جمله تسریع آسیب شناختی و علائم بیماری آلزایمر را نشان داد.

دستگاه تولید برق از نوک انگشتان هنگام خواب اختراع شد

توسط محققان؛

دستگاه تولید برق از نوک انگشتان هنگام خواب اختراع شد

محققان دستگاه جدیدی را توسعه داده‌اند که از عرق نوک انگشتان در همه نقاط انرژی می‌گیرد. این دستگاه کارآمدترین دستگاه جمع آوری انرژی بدن است که تا کنون اختراع شده است و ۳۰۰ میلی ژول انرژی در سانتی‌متر مربع بدون هیچگونه انرژی مکانیکی در طول خواب ۱۰ ساعته و ۳۰ میلی گرم انرژی اضافی با یک پرس از یک انگشت تولید می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب