فرصت سوزی تولید کاغذ در اراضی شالیزاری

کاه و کلش‌های باقی مانده از اراضی شالیزاری به نداشتن برنامه مناسب برای تولید توسط کشاورزان سوزانده و برخی موارد هم بلااستفاده می‌ماند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران،تولید خمیر کاغذ از کاه و کلش موضوعی که از سال 84 تاکنون مطرح شده است.

تولید کننده استان گیلان نسبت به بهره‌برداری از این محصول اقدام کرده است.

اما در استان مازندران با وجود قابلیت‌های زیادی که در زمینه تولید برنج وجود دارد اقدام خاصی برای تولید کاغذ در این زمینه نشده است.

در سال بیش از 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی مازندران زیر کشت محصول برنج می‌رود و هر هکتار حدود یک و نیم تن کاه و کلش دارد که قابل استفاده برای تولید خمیر کاغذ است.

با توجه به حجم تولید بالای کاه و کلش در استان مازندران تاکنون ظرفیت مناسبی برای استفاده از این محصول حداقل در مهد تولید برنج کشور نشده است.

در استان‌های همجوار مازندران یعنی در گیلان و گلستان ظرفیت‌های برای بهره‌برداری از کاه و کلش ایجاد شده اما در استان مازندران همچنان این محصول بلا استفاده یا سوزانده می شود.

کاه و کلش‌ها در حالی در استان مازندران سوزانده یا رها می شود که در کنار آن ظرفیت بسیار بزرگی تحت عنوان کارخانه چوب و کاغذ وجود دارد که مواد اولیه این واحد تولیدی چوب است.

به دلیل عدم ظرفیت سازی مناسب در بحث تولید و زراعت چوب گاهی این مجموعه بزرگ تولیدی با حداقل ظرفیت مشغول فعالیت است.

یکی از اقداماتی که در طرح توسعه کارخانه چوب و کاغذ کمتر به آن توجه شده برنامه ریزی برای استفاده از سایر ظرفیت‌ها و مواد اولیه برای تولید کاغذ است.

طرح‌های متعددی برای تولید کاغذ در این مجموعه تولیدی تحت عنوان وعده و وعید مطرح شده اما به دلیل تغییر مدیریت‌ها عملیاتی نشده است.

آنچه که در حال حاضر بسیار حائز اهمیت است و کمتر به آن توجه می شود عدم استفاده از ظرفیت کاه و کلش‌های ناشی از برداشت برنج است.

ظرفیتی که به راحتی سوزانده می شود یا اینکه در طبیعت بلااستفاده رها می شود.

یکی از مشکلات اساسی در کشور که انتظار است دولت انقلابی آیت الله رئیسی نسبت به رفع آن اقدام کند کاهش بروکراسی اداری در بحث نخبگانی است.

طرح‌های نخبگانی با وجود اینکه می تواند در کشور ارزش افزوده ایجاد کند به راحتی به دلیل ضعف دانش مدیران و بروکراسی بیش از اندازه بر زمین می‌ماند و یا به مرحله تولید نمی رسد.

در جستجوی ساده در فضای مجازی روش‌ها متعددی برای تولید کاغذ از کاه و کلش برنج و گندم وجود دارد که مقالات تولید شده مربوط به محققان داخلی است.

آنچه که در حال حاضر داری اهمیت است، استفاده بهینه از ظرفیت کاه و کلش های تولیدی برنج کاران است که یا بلااستفاده رها شده و یا اینکه به صورت غیر قانونی سوزانده می شود و آلودگی‌های جدی زیست محیطی را به همراه دارد.

انتظار است که سیاست گذاران در کشور با برنامه ریزی مدون و مشخص ظرفیت تولید کاه و کلش را شناسایی کرده و با حمایت از تولید کنندگان زمینه استفاده مطلوب از مواد اولیه ای که ارزان به دست می آید را فراهم کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 97384

مطالب مرتبط :
۱

توسط جوان میاندوآبی

تولید کاغذ از کود حیوانی برای اولین بار در جهان/تا چه اندازه از این اختراع حمایت شده است؟

جوان میاندوآبی موفق به تولید کاغذ از کود حیوانی شد.

کاغذ

بزرگترین کارخانه تولیدی کاغذ مازندران چشم انتظار حمایت وزارت آموزش و پرورش

کارخانه چوب و کاغذ مازندران بزرگترین تولید کننده کاغذ در خاورمیانه است که به اذعان مدیرعامل این مجموعه مورد بی مهری متولیان آموزشی کشور به ویژه در حوزه آموزش و پرورش قرار گرفته است.

ظفرمند

مدیرکل بیمه سلامت مازندران:

صرفه جویی ۱۰ میلیارد تومانی بیمه سلامت با اجرای طرح دولت الکترونیک در مازندران/ حذف چاپ کاغذی ۷۰ هزار دفترچه بیمه سلامت

مدیرکل بیمه سلامت مازندران، گفت: حذف ماهیانه ۷۰ هزار دفترچه بیمه سلامت زمینه صرفه جویی ۱۰ میلیارد تومانی هزینه سازمان بیمه سلامت تنها در استان مازندران را فراهم کرده است.

۱

۹ بهمن برگزار می شود؛

سومین همایش ملی دانش و نوآوری در صنعت چوب و کاغذ

سومین همایش ملی دانش و نوآوری در صنعت چوب و کاغذ روز پنجشنبه، ۹ بهمن، ۱۳۹۹ توسط سازمان بسيج مهندسين كشاورزي و منابع طبيعي استان البرز و تحت حمایت سیویلیکا به صورت آنلاین برگزار می شود.

علم شیمی

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

دست یابی نخبه مازندرانی به فرمول تولید انواع کاغذ گلاسه در کشور/ساخت فرمول ۱۶ کاغذ گلاسه وارداتی در کشور

نخبه مازندرانی موفق به تهیه و تولید فرمول انواع کاغذ گلاسه در کشور شد که در صورت حمایت نیازمندی‌های وارداتی به این محصول به کلی صفر می‌شود.

پایان نامه

علم و فناوری بررسی می کند؛

اجرای طرح حذف پایان نامه های کاغذی دکان پایان نامه نویس ها را کساد می کند

با اجرای نسخه های الکترونیکی پایان نامه می توان گفت که کپی برداری از پایان نامه های کاذی نیز کمتر خواهد شد، که این امر مهم علاوه بر صرفه جویی در بحث کاغذ کمک بزرگی نیز به حوزه علم و پژوهش خواهد کرد.

سیل

فرآیند تولید کاغذ

در این کلیپ به بررسی فرآیند تولید کاغذ میپردازیم.

کوتینگ کاغذ

پس از حضور در غرفه بسیج علمی اعلام شد

حمایت استاندار مازندران از سازنده دستگاه کوتینگ کاغذ در ساری

استاندار مازندران پس از حضور در غرفه بسیج علمی مازندران حمایت خویش را از تولید کننده دستگاه گوتینگ کاغذ در ساری اعلام کرده است.

کورتینگ کاغذ

به همت نخبه مازندرانی ؛

طرح تولید کاغذ گلاسه با تکنولوژی ایرانی در آستانه بهره برداری

مخترع مازندرانی دستگاه کورتینگ کاغذ از رایزنی با یکی از واحدهای تولیدی کشور برای تولید کاغذهای بسته بندی صنایع غذایی و سیگار خبر داد.

خبر

تکنولوژی امروز در یک نگاه؛

نخستین عمل جراحی ستون فقرات توسط ربات تا تولید ورقه شیشه‌ای به ضخامت یک کاغذ A۴

خبرگزاری علم و فناوری، هر شب به معرفی مهمترین اخبار و رویدادهای دنیای تکنولوژی و IT که در جهان و ایران رخ می دهد می پردازد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب