یادداشت// دلنامه ای به بهانه ۱۷مرداد روز خبرنگار

خبرنگار حرمت و اعتبار می خواهد

در حالی که هر ساله ۱۷ مرداد خبرنگاران و اصحاب رسانه با سیلی از پیام های تبریک از سوی مدیران رده بالا ومیانی و ... مواجه می شوند اما خودشان در بازکردن گره های هزارتوی روزمره مشکلات شخصی خود مانده اند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ به گفته مدیران خبرنگاران، پیشتازان جبهه آگاهی، چشم بینا و زبان گویای مردم و تجسم امانت‌داری، مسئولیت، تعهد و وظیفه‌شناسی هستند؛ خبرنگاران سربازان عرصه اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی هستند که جامعه را با حقایق و واقعیت‌های موجود آشنا می‌نمایند، از این‌رو رسالت بسیار مهمی بر عهده دارند و از جایگاه بالایی برخوردار می‌باشند اما در واقع اینگونه نبوده و نیست .

خبرنگاری که به قلم سوگند یادکرده و هر روز به چشمداشت در هر جلسه و نشست ومیدانی جهت انعکاس فعالیت های مدیران حاضر می شود گرما و سرما را به جان می خرد؛ بحران کرونا و سیل و ظوفان و .... را بی محابا پشت سرمی گذارد تا به سوگندش وفادار بماند و در خط مقدم آگاهی بخشی و انعکاس صحیح وبی غل وغش به جامعه پیشرو باشد امروز در پشت وعده های رنگین مدیران همچنان به انتظار نشسته است تا شاید وعده توخالی بیمه و بازنشستگی، سختی کار و معیشت درست و درمانی نصیبش بشود و پایان یک ماه کار و تلاش شرمنده خانواده اش نشود.

مدیرانی که این روز را سرسری تبریک می گویند و رد می شوند بدانند که تا خبرنگار نباشد و یک خط منتشر نکند هرگز و هرگز صدای تبلیغاتی آنان به جایی نمی رسد؛ تا خبرنگار به رسالت خود عمل نکند هیچگاه مردم از اقدامات کرده و نکرده انان باخبر نمی شوند اما جایگاهی برای شان و اعتبار این قشر ظاهرا تعریف نشده است.

خبرنگاران همیشه در صف مقدم حوادث بوده اند در صحنه های مختلف حضور داشته و تا پاسی از شب پابه پای مدیران، وزیران و .... در سخت ترین شرایط به رسالت خود عمل کرده اند اما با کوچکترین اقدام و انتقادی در وصف مشکلات کهنه شهرو استان بلافاصله با تهدیدات پیداو پنهان و شکایات قضایی و حقوقی مواجه می شوند چرا که فقط خواسته اند به وظایف و رسالت واقعی خود عمل کنند.

دیروز خبری از یک امام جماعت در شهری خواندم که گفته بود خبرنگاران مشکلات را منعکس نکنند تا جامعه به تشنج کشیده نشود باید گفت حاج آقا شما که بهتر می دانید جامعه امروز در چه شرایط سخت و پردردی دست و پا می زند چرا از خبرنگار می خواهید که به وظیفه خود عمل نکند؟ لابد ازتمامی اقشار می خواهید به همین شکل از وظایف خود سرپیچی کنند تا جامعه شلوغ نشود؟!

براستی چه کرده ایم که امروز با وجود صدها خبرنگار و رسانه مکتوب و شنیداری و مجازی بازهم صدای مان به جایی نمی رسد و نمی توانیم حتی حق خودمان را بگیریم؟ چرا واکسنی که وزارت بهداشت برای خبرنگاران اختصاص می دهد در استان ها خصوصا هرمزگان به خبرنگاران نمی رسد و مدیران علوم پزشکی هم پاسخگو نیستند و گوشی خودرا از دسترس خارج می کنند تامبادا بخواهند سهمیه ای برای خبرنگاران که طی دوسال بحران کرونا پابه پای آنان بی چشمداشت پیش آمده اند اختصاص دهند.

چرا مدیران از اکرام واحترام به خبرنگار و اهالی رسانه ابا داشته و حاضر نیستند فضایی برای رفاه و راحتی و آسایش خبرنگاران فراهم نمایند و به وعده های خود عمل کنند.

چرا خبرنگاری که 20سال از عمر خود را در این شغل سخت و پرخطر گذاشته تاکنون بیمه نبوده و سختی کار شاملش نمی شود مدیرمسئول حاضر نیست خبرنگارش را بیمه کند و مدیران اداره کار زیربار سختی کار برای خبرنگاران نمی روند؟

شغل خبرنگاری در هرمزگان ارج و قربش از رانندگان وصیادان و نانوایان هم کمتر است و مسئولان حاضر نیستند صدای این قشرکه هر روز و هر لحظه در حال انعکاس درد جامعه هستند را بشنوند و کاری برای این عزیزان نمایند.

خبرنگاری که پایان هر ماه دغدغه و دلهره وام های عقب مانده ، اجازه خانه و معیشت خانواده اش را دارد چگونه می تواند دراین فضای مسموم و پرالتهاب بدور ازشایبه و قلم فروشی واقعیت ها را بدون حب و بغض بنویسد و نتیجه مطلوب برای جامعه کسب نماید؟

باید گفت خبرنگار حرمت واعتبار می خواهد، شان و امنیت می خواهد تا بتواند واقعیت های پیدا و پنهان؛ فساد مسموم وپنهان در لایه های زیرین جامعه و سیستم های اداری را منعکس نماید، تا راه را بر خلافکاران و سوءاستفاده کنندگان سد کند و اجازه ندهد تعرض به حقوق بیت المال صورت بگیرد. خبرنگار امروز امنیت می خواهد تا حرفش را بی دغدغه و استرس شکایت قضایی بزند و بداند که شنیده و دیده می شود نه اینکه بعداز انعکاس و انتشار حرفش منتظر پیامک دستگاه قضایی باشد تا پاسخگوی واقع نگاری خود بشود و صاحب زر و زور و قدرت شادمان از کرده خود و دورویی شان، لبخند نفاق بزنند.

دراین روز که بنام خبرنگار نامیده شده از تمام مدیران ومسئولان می خواهیم که از ابراز تبریک وشادباش خودداری کرده و به جای این شادباش های صوری و زودگذر فکری به حال معیشت ، بیمه و امنیت شغلی و رفاه و آسایش این قشر تاثیرگذار و معمار فرهنگی جامعه نمایند شاید جامعه بیمار و رو به موت ما ازاین بن بست اجتماعی عاطفی و اقتصادی خارج شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۵:۲۱

شناسه خبر: 97504

مطالب مرتبط :
ی

یادداشت؛

کرونا؛ تکراری پرتکرار

چه بسیارند غافلانی که چندین پیک و موج سهمگین را با چشمان خود نظاره گر بوده اند، اما هیچگونه تلاشی برای آرام شدن این موج ها و رسیدن به ساحل آرامش در شرایط کنونی نکرده اند

روز خبرنگار

گاه یک تصویر یا چند کلمه جهان را منقلب می نماید

گاه یک تصویر یا چند کلمه جهان را منقلب می نماید، با درک صحیح این معنا رسالتی باید برای این گروه تصور نمود که ابعاد و تاثیرش شاید کمی دشوار باشد.

۲۵

سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان هرمزگان برگزار می کند؛

فراخوان جذب پژوهشگر در مرکز تحقیقات کاربردی تحول محلات

سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان هرمزگان با اعلام فراخوانی نسبت به جذب پژوهشگر و انعقاد قراردادهای پژوهشی با علاقمندان خبرداد.

۱۲

استاندار هرمزگان:

۲۰ هزار نفر مبتلا به کرونا در هرمزگان در قرنطینه خانگی هستند/قدردان کادر درمانیم

استاندار هرمزگان گفت: حدود ۲۰ هزار نفر مبتلا به کرونا در هرمزگان در قرنطینه خانگی هستند که باید حتما دوره ماندن در قرنطینه را رعایت کنند.

۱۷ مرداد، میعاد گرامیداشت شهید صارمی، روز خبرنگار و یادآور مجاهدت های اصحاب خبر است

پیام تبریک رئیس دانشگاه بیرجند به مناسبت روز خبرنگار

۱۷ مرداد، میعاد گرامیداشت شهید صارمی، روز خبرنگار و یادآور مجاهدت های اصحاب خبر است

۱۷ مرداد ماه هر سال، میعاد گرامیداشت شهادت شهید صارمی و روز خبرنگار و یادآور مجاهدت های اصحاب خبر و رسانه در مسیر مقدس اطلاع رسانی به جامعه است.

۲۵

گزارش علم وفناوری از وضعیت فوق بحرانی هرمزگان

اعزام ۲۷ پرستار از سراسر کشور به هرمزگان/ کمبود دارو بیداد می کند

بر اساس اطلاعات منتشر شده دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، در شبانه روز گذشته ۲۲ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا در هرمزگان به علت کمبود دارو و فضای بیمارستانی جان باختند.

۰۹

رییس روابط عمومی سازمان انتقال خون هرمزگان هشدار داد

تخت های اهدای خون خالی است /نیاز مبرم به گروه های خونی

رییس روابط عمومی انتقال خون هرمزگان از خالی بودن تخت های اهدا خون و نیاز مبرم به تمامی گروههای خونی در هرمزگان خبر داد.

رمزپایه بین المللی زر هوشمند

همزمان با آیین رونمایی از واحد رمزپایه بین المللی زر هوشمند ( SZAR ):

آغاز عرضه اختصاصی سکه زر هوشمند با پشتوانه سهام شبکه زر و ارائه گواهی اوراق برگ بیمه البرز و برگ کارت بانک آینده

مراسم رونمایی از واحد رمزپایه بین المللی زر هوشمند با نماد ( SZAR ) همزمان با عید سعید غدیر خم برگزار شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب