مدیر روابط عمومی مجتمع گل گهر خبر داد:

طرح بازیافت آب از باطله های تر برای نخستین بار در کشور توسط متخصصين داخلي طراحی و اجرا شده است

ابوذر حلوایی پور گفت: شركت معدني و صنعتي گل‌گهر در راستای اجرای طرح بازبافت آب ، دو طرح احداث تيكنر HRT و احداث واحد فيلتراسيون باطله با تكنولوژي فيلترپرس را در دستور كار خود قرار داده است که در مجموع آبگيري بيش از ۱۴۰۰ تن باطله تر در ساعت توسط اين دو طرح انجام خواهد گرفت.

ابوذر حلوایی پور مدیر روابط عمومی و امور بین الملل مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر در گفتگو با خبرگذاری علم و فناوری کرمان، اظهار کرد: یکی از طرح های توسعه ایی در این مجتمع معدنی طرح بازیافت اب است که سال ها به دنبال اجرای ان هستیم ضمن اینکه در ابندای این طرح از فاضلاب شهری استفاده شد که بعد از بازیافت به چرخه تولید وارد شد و این واحد معدنی اجرای طرح فاضلاب شهری را در سایه مسئولیت های اجتماعی محول شده به وی را متقبل شد که در کنار ان استفاده از آب بازیافتی هم برای این واحد تولیدی مورد توجه قرار گرفت.

 

وی افزود: کارخانه‌های فرآوری سنگ آهن از جمله مصرف کننده های اصلی آب در مجتمع هستند که در حال حاضر مقدار قابل توجهی آب در جریان باطله تر که بعد از خردایش در این کارخانه ها وجود دارد لذا  با توجه به پیشرفت امروزه تکنولوژی، قابلیت بازیابی و بازچرخانی ابن اب از باطله های تر ممکن شده است.

این مقام مسول عنوان کرد:  شركت معدني و صنعتي گل‌گهر دو طرح احداث تيكنر HRT و احداث واحد فيلتراسيون باطله با تكنولوژي فيلترپرس را در دستور كار خود قرار داده است که در مجموع آبگيري بيش از 1400 تن باطله تر در ساعت توسط اين دو طرح انجام خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در این راستا، انتقال جریان های باطله تر کارخانه های فرآوری با ظرفیت حدود 1000 متر مکعب بر ساعت و با درصد جامد 40-50% ضروری خواهد بود به همين منظور پروژه احداث ایستگاه پمپاژ و خطوط انتقال باطله به ناحیه فیلتراسیون در دست اجرا است.

حلوایی پور افزود: در راستای اجرای این طرح با احداث تاسیسات بازگشت آب در حدود 525 مترمکعب بر ساعت آب بازیابی شده، جهت استفاده مجدد در کارخانه های فرآوری ، ازناحیه آبگیری  به مجتمع باز خواهند گشت لذا این پروژه از حیث مشخصات و ظرفیت بسیار با اهمیت بوده و برای نخستین بار در کشور توسط متخصصين داخلي طراحی و اجرا شده است.

 

وی به مزایای اجرای طرح بازبافت آب از زباله های باطله اشاره کرد و  گفت : بازیابی حداکثری آب، عدم نیاز به احداث سد باطله (با توجه به مخاطرات بسیار بالای آن)، کاهش قابل توجه محدوده انباشت باطله، حداقل نشت آب به پیت معدن و عدم ناپایداری شیب دیواره معدن و به حداقل رساندن اثرات تخریبی زیست محیطی مانند آلودگی آب های زیرزمینی و از بین رفتن پوشش گیاهی اشاره کرد.

 

انتهای پیام ./ طهماسبی 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 97676

مطالب مرتبط :
گل گهر

در معادن روباز سنگ اهن گل گهر سیرجان رخ داد؛

شیوه نوین پاوردِک برای اولین بار توسط متخصصان ایرانی آزمایش شد

مدیر روابط عمومی مجتمع صنعتی و معدنی گل و گهر گفت : در روش انفجار به صورت پاوردک اضافه‌حفاری حذف می‌شود و هنگام خرج گذاری چال، با یک ابزار مخصوص از پرشدن انتهای چال جلوگیری شده و فضای خالی را برای حرکت گاز و موج انفجار به پایین فراهم می کند.

گل گهر

از صرفه جویی ارزی تا بازسازی شاول های کابلی در گل گهر؛

ساخت ماده شيميايي فوق العاده ارزبر MIBC كه در فرآیند فلوتاسيون(شناورسازی) موثر است

مدیر عامل گل گهر گفت: فلوتاسیون یکی از اصلی ترین روش های جدایش فیزیکی شیمیایی است، پیریت (کانی حاوی سولفور) موجود در کنسانتره آهن به حباب ناشی از اين فرآیند شیمیایی چسبیده و به صورت سرریز جدا می شود.

دانشگاه آزاد اسلامی

تعامل با دانشجویان جهان اسلام به رشد پرشتاب علمی کشور کمک می‌کند/ گفتمان انقلاب اسلامی آگاهی مردم منطقه را افزایش داده است

آخرین گفتگوی آنا با معاون امور بین الملل و دانشجویان غیرایرانی دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب