یادداشت؛

کرونا؛ تکراری پرتکرار

چه بسیارند غافلانی که چندین پیک و موج سهمگین را با چشمان خود نظاره گر بوده اند، اما هیچگونه تلاشی برای آرام شدن این موج ها و رسیدن به ساحل آرامش در شرایط کنونی نکرده اند

یادداشت:فرشته نیازی، خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام

قریب به 2 سال است واژه ای پرتکرار به نام کرونا با پسوندها و پیشوندهای مختلف، ملکه اذهان عمومی شده است. ویروس کرونا، واکسن کرونا، ستاد کرونا، بخش کرونا، مرگ و میر کرونا، کرونای دلتا ، پیک کرونا و هزاران پسوند و پیشوند دیگر برای ویروسی که خلاصی از آن، مستلزم الزامات و اقداماتی ساده توسط بشر است .

 ویروسی که ابتدایش می توانستیم با جدیت و در بازه زمانی کوتاه مدت، آن را مهار و در حافظه کوتاه مدت به فراموشی بسپاریم. ویروسی که تعداد مرگ و میر روزانه آن، بیش از 600 خانواده را عزادار می کند. ویروسی که در اسفند 98 شمار مبتلایان آن یک یا دو نفر در هر استان بود و رعب و وحشت مردم چند صد برابر شرایط کنونی.  اما همان ویروس این روزها تنها در ایران صدها قربانی می گیرد و کک خیلی ها هم نمی گزد.

به یاد آوریم وقایع و اتفاقات قبل از سال 99 را، که به تبع آن، از دست دادن تعدادی از عزیزانمان در حوادث و اتفاقات، منجر به اعلام عزای عمومی می شد و تا روزها و هفته ها در شوک از دست دادن درگذشتگانمان بودیم. اما اکنون چه بر سرمان آمده که با مرگ صدها نفر در طول روز که ناقلان و غافلان مسبب آن هستند، عزا و نوایی در کار نیست و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است.

اوایل دهه 60 را به یاد آوریم که با تشدید جنگ تحمیلی که هیچ بویی از ارتباطات و تکنولوژی و فضای مجازی نبود، رزمندگان اسلام برای دفاع از کیان ایران اسلامی، بدون هیچگونه سلاح فناورانه ای جنگیدند و در طول 8 سال جنگ نابرابر، تعدادی قریب به 200 هزار نفر به شهادت رسیدند. اما این روزها شاهد آن هستیم که با وجود تاکیدات بسیار و تکرار پرتکرار مسئولان به طرق مختلف حضوری و مجازی و رسانه ای، روزانه قریب به 600 نفر و در کمتر از دو سال قریب به یکصدهزار ایرانی را به تبع غفلت از این ویروس ناشناخته اما نام آشنا، از دست داده ایم.

بر هیچ انسانی پوشیده نیست، تلاش مدافعان سلامت وطن را؛ همان انسانهای سخت کوش و جنگنده ای که در شرایط سخت کنونی شباهت عجیبی با رزمندگان دوران دفاع مقدس به خود گرفته اند. همانانی که تمام وجودشان را طبق اخلاص و فداکاری گذاشته اند تا نفس های به شماره افتاده ی مردمان این دیار دوباره به ساحل آرامش برگردد. همانانی که روزها و هفته ها و ماهها بدون هیچ چشمداشتی خدمت به بیماران را بر حضور در کنار خانواده ترجیح داده اند و افتخارشان  لبخند رضایت خانواده ها از سلامتی عزیزانشان است. به راستی که باید بر چنین مدافعانی که جانانه حافظ جان مردمند سر تعظیم فرود آورد که تلاش آنان کاری بس شایسته است.

اما در این بین چه بسیارند غافلانی که چندین پیک و موج سهمگین را با چشمان خود نظاره گر بوده اند، اما هیچگونه تلاشی برای آرام شدن این موج ها و رسیدن به ساحل آرامش در شرایط کنونی نکرده اند. غافلانی که هزار روی کرونا را دیده اند و می دانند که هر بار چهره اش مخوف تر و خطرناک تر  ظاهر می شود،  اما باز با انجام اعمالی غیر انسانی و حضور بی مورد در اجتماعات، سلامت جامعه و هموطنان را به مخاطره می اندازند.

یادمان باشد، ما مردمانی هستیم که تا قبل از اپیدمی کرونا، در بدترین شرایط بسیاری از مشکلات را نه شکست بلکه ضربه فنی کرده ایم. یادمان باشد ما همان مردمانی هستیم که جهان را در پیروزی دوران دفاع مقدس متحیر ساختیم. یادمان باشد ما مردمانی هستیم که جزء معدود تولید کنندگان واکسن کرونا در جهان هستیم و با تحسین بسیاری از ابرقدرتان و کشورها مواجه شدیم.

اما این را نیز به یاد داشته باشیم که موفقیت های پیشین در گرو خرد جمعی بوده و شکست کرونا هم مددی ملی می خواهد، چراکه با عادی انگاری مردم، تشدید دورهمی های خانوادگی، حضور در اجتماعات و تجمعات بی اساس، این ویروس را تا سالیان بسیار میهمان ناخوانده خانواده ها خواهد کرد و حتی واکسیناسیون عمومی نیز در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و اجتماعی، نمی تواند این ویروس را به خاطره ها بسپارد.

انتهای پیام/ن

زمان انتشار: جمعه ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۱:۴۱

شناسه خبر: 97705

مطالب مرتبط :
بهانه ای برای شناخت فرصت در کنار چالش سلامت برای مقابله با کرونا

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

اثرات سوء مصرف تریاک در درمان کرونا

پزشک عمومی با اشاره به اثرات سوء مصرف مواد مخدر به ویژه تریاک در درمان کرونا، گفت: در بین فوتی‌ها ناشی از کرونا افرادی بودند که اعتیاد به مواد مخدر داشتند.

ی

همذات پنداری مخرب زنگ خطری برای کودکان و نوجوانان

همذات پنداری منفی کودکان و نوجوانان با بازیهای رایانه ای، منجر می شود تا تاثیر خشن شخصیت ها و بازیها تا مدت ها به فرد منتقل شود و اثرات مخرب و غیر قابل جبرانی را متوجه کودک و نوجوان نماید.

درمان سرپایی بیماران باعث ماندگاری بیشتر بیماری و شدت بالاتر شده/ با جنگی تمام عیار روبه رو هستیم، مردم با رعایت پروتکل‌ها کمک کنند

مدیر مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان:

درمان سرپایی بیماران باعث ماندگاری بیشتر بیماری و شدت بالاتر شده/ با جنگی تمام عیار روبه رو هستیم، مردم با رعایت پروتکل‌ها کمک کنند

مدیر مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان، با بیان این که درمان سرپایی بیماران به دلیل نبود ظرفیت باعث گردیده ماندگاری بیماری بیشتر و شدت آن بالاتر برود، گفت: ما با جنگی تمام عیار روبه رو هستیم و افسران ما در این جنگ بیشتر خانم‌ها هستند و مردم باید با رعایت پروتکل‌ها کمک کنند.

مدرنا آزمایش انسانی واکسن  mRNAایدز را فردا آغار می‌کند

مدرنا آزمایش انسانی واکسن mRNA ایدز را فردا آغار می‌کند

طبق گزارش جدید ارائه شده ثبت کارآزمایی بالینی موسسه ملی سلامت ایالات متحده، مدرنا آزمایش انسانی واکسن HIV مبتنی بر mRNA خود را فردا (۱۹ اوت) آغاز خواهد کرد.

بب

دیدار روسای سازمان بسیج علمی و پژوهشی ایلام و پارک علم و فناوری

دیدار روسای پارک علم و فناوری و سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان ایلام در راستای هم افزایی و همکاری‌های دوجانبه برگزار شد.

۲۵

یادداشت// دلنامه ای به بهانه ۱۷مرداد روز خبرنگار

خبرنگار حرمت و اعتبار می خواهد

در حالی که هر ساله ۱۷ مرداد خبرنگاران و اصحاب رسانه با سیلی از پیام های تبریک از سوی مدیران رده بالا ومیانی و ... مواجه می شوند اما خودشان در بازکردن گره های هزارتوی روزمره مشکلات شخصی خود مانده اند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب