یادداشت//

سفر، بی سلامت!

«مردیم از بس توی خونه موندیم!»، «بعد از دو سال این اولین باره اومدیم بیرون!»، «شمال خودمون رو قرنطینه می کنیم!»، «چرا هیئت ها رو نمی بندن؟!»، «جلوی عزاداری ها رو بگیرن!»، « اتوبوس و قطار که خطرناک ترن، چرا جلوی اونا رو نمی گیرن؟!»، «چرا انتخابات رو تعطیل نکردن؟!» و ...

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ هر روز شاهد مرگ ۵۰۰-۶۰۰نفر از هموطنان عزیزمان هستیم در حالی که سکوتی بی پایان دولتمردان را فراگرفته و سرنوشت واکسن های اهدایی هم مشخص نیست .

این روزهای تلخ در حالی که کرونا هر روز وحشی تر و بی رحم تر از دیروز، در حال غارت آرزوها و آمال بشریت است و جهانیان را از دست بی رحمی های بی پایانش، مفری نیست، این دست جملات و توجیهات عوامانه به دفعات از سوی مسافرانی شنیده می شود که همسفر شدن با کرونا را به هیچ قیمت از دست نمی دهند و نوعاً از آن با افتخار یاد می کنند!

شهروندانی که با اعلام چند روز تعطیلی از سوی دولت، غافل از فشار مضاعف بر کادر بی رمق درمان، کمبود تخت و سرم و دارو و بی توجه به آمار فوت شدگان روزهای اخیر، با خودخواهی تمام عیار، فرار چند روزه از زندگی صنعتی و تکاندن خستگی را بهانه سفر با طعم کرونا می کنند و دل به جاده می زنند. آنها در این تلاش مذبوحانه با پلیس و نیروهای امنیتی درگیر می شوند؛ خودروی پلاک شمال و کارت ملی افراد بومی را اجاره می کنند؛ از جاده های ییلاقی و کوهستانی عبور می کنند؛ خودروی شان را در استان های شمالی بیمه می کنند، قولنامه صوری خرید ملک تهیه می کنند و ... تا خودشان را فاتحانه به شمال برسانند، بعد هم با به اشتراک گذاشتن عکس هایشان از خوابیدن در چادر مسافرتی کنار جوی آب و پهن کردن سفره ناهار در پیاده رو، این پیروزی مسرت بار و تاریخی شان را اطلاع رسانی می کنند!

این روزها همهمۀ کرونایی سواحل دریای خزر و خلیج فارس شلوغی بازارهایی که در آن مسافران سینه به سینه کرونا در یکدیگر می لولند، بیش از همیشه کادر مظلوم درمان را می آزارد که با اندک توان باقیمانده و کمبود امکانات باید صبورانه طوری که زانوی آهوی بی جفت نلرزد، به ارائه خدمات به بیمارانی بپردازند که حاضر به ترک دور همی و مسافرت نشده اند!  

با مشاهده وضع موجود به نظر می رسد مقابله با این بیماری در کشور ما بسیار دشوار از تر از سایر نقاط دنیا باشد چرا که برخی ملاحظات راهبردی(!) و مسایل سیاسی، مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و ... پشت پرده بر ریشه کنی این بیماری ارجحیت دارند و تصمیمات دولت های قبلی و فعلی گواه این مدعاست! از یک سو صعود یک نفره به ارتفاعات و کوه پیمایی را ممنوع اعلام کرده اند، ولی سفر به کیش با هواپیمایی که در آن سبیل به سبیل مسافر در کنار هم نشسته اندویا در اتوبوسی که ۴۰مسافر ۱۲ساعت در هم می لولند آزاد و مجاز است!

در حالی سفر با خودروی شخصی به شهرهای قرمز ممنوع اعلام شده است که سفر با وسایل حمل و نقل عمومی که به مراتب انتشار ویروس در آنها گسترده تر است، آزاد و مجاز است!

قرار بود واکسن باعث پیشگیری از تلفات کووید نوزده شود؛ ولی صف های طویل و هجوم متقاضیان واکسن هنگام گشودن درهای ورودی محل تزریق واکسن، تنها لبخند را بر لبان ویروس کرونا می نشاند!  

اما با وجود این تعارضات و عدم توانایی دولت ها در برخورد با مافیای گردشگری، هتلداری، کنکور، مدارس غیر انتفاعی و ... ، واکسیناسیون دیرهنگام و نامنظم ، تصمیمات مقطعی و کم اثر و ... نباید سهم مردم را در ریشه کنی این ویروس نادیده گرفت. در موج های اول کرونا آگاهی مردم از این ویروس حداقلی بود ولی امروز که همگان از تبعات این بیماری آگاه هستند و کمتر کوچه ای است که پرچم سیاه عزا در آن برافراشته نشده باشد، این حجم از بی تفاوتی و ساده انگاری و سفرهای خودخواهانه با هیچ منطقی سازگاری ندارد و قابل توجیه و دفاع نیست. در حالی که روزانه، بیش از 600 نفر از هموطنان مان را از دست می دهیم، هنوز عده ای در بحث استفاده از ماسک به اجماع نرسیده اند چه رسد به اینکه سفرها و دورهمی های دوستانه و خانوادگی را تعطیل کنند!!

در این بین اندک سایت ها و رسانه های زرد که بی گمان سر و سری با مافیای هتلداری و گردشگری و حمل و نقل دارند و به اصطلاح با مُشتی روغنی سبیل شان چرب می شود، با انتشار مطالبی نظیر « در ایام کرونا کجا سفر کنیم؟!»،  «چگونه در سفر کرونا نگیریم؟!»، «پس از سفرهای کرونایی چه کنیم؟!»، «چه کنیم در مسافرت با جریمه یک میلیونی و ۵۰۰ هزارتومانی مواجه نشویم؟» و مطالبی از این دست، آتش سفرهای کرونایی را باد می زنند و جاماندگان را به بار سفر بستن تشویق می نمایند!

 آنچه مسلم است دیر یا دیرتر روزی بساط زجر آور و دردناک این بیماری جمع خواهد شد و زندگی به روال عادی باز خواهد گشت؛ ولی آن روز نفرین بی پایان کودکانی که در این ایام والدین خود را از دست دادند، همسرانی که در عنفوان جوانی بیوه شدند، پدران و مادرانی که داغدار فرزندان خود شدند و ... تا ابد همراه شهروندانی خواهد ماند که نه تنها در جلوگیری از گسترش این بیماری مهلک سهمی نداشتند بلکه با رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و مسافرت های غیر ضروری، با خود «مرگ» سوغات آوردند و «نفرین» ارمغان بردند! سفرتان بی سلامت!

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹:۳۶

شناسه خبر: 97746

مطالب مرتبط :
۲۵

همزمان با هفته دولت؛

۱۲پروژه آبخیزداری و آبخوانداری در استان هرمزگان به بهره برداری می رسد

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان هرمزگان از افتتاح ۱۲پروژه آبخیزداری و آبخوانداری در استان خبرداد.

دانش آموزان هنرستانی سریعا برای ثبت سفارش کتب اقدام کنند/ کتب جدید به نام کدملی دانش آموز می‌آید

کارشناس آموزش فنی و حرفه‌ای اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان؛

دانش آموزان هنرستانی سریعا برای ثبت سفارش کتب اقدام کنند/کتب جدید به نام کدملی دانش آموز می‌آید

کارشناس آموزش فنی و حرفه‌ای اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با تصریح این که فرآیند ثبت سفارش کتب هنرستان تا ارسال آن به استان حداقل یک ماه طول می‌کشد، گفت: ثبت سفارش کتب هنرستانی حتما باید توسط خانواده سریعا انجام گیرد چون کتب جدید فقط به نام کدملی دانش آموز می‌آید.

۲۵

مدیرکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان در گفت وگو با علم وفناوری:

کودکان ذاتا به دنبال کارگروهی و بازی های دسته جمعی اند

مدیرکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هرمزگان گفت: کودکان از تنهایی گریزانند و نمی توانند به تنهایی عادت کرده و نیازمند کارگروهی می باشند.

 نگارش ۳۳۰ اثر کوتاه داستانی با موضوع کمک های خیرخواهانه به حوزه بهداشت و درمان/ مهلت ارسال آثار تمدید شد

دبیر نخستین جشنواره ملی داستان کوتاه کوتاه «ذکر خیر» خبر داد:

نگارش ۳۳۰ اثر کوتاه داستانی با موضوع کمک های خیرخواهانه به حوزه بهداشت و درمان/ مهلت ارسال آثار تمدید شد

دبیر نخستین جشنواره ملی داستان کوتاه کوتاه «ذکر خیر» از ارسال ۳۳۰ اثر داستانی به دبیرخانه این جشنواره تا پایان مردادماه سال جاری خبر داد و گفت: بنا به درخواست‌های زیاد مهلت ارسال آثار تا ۱۵ شهریور تمدید شد.

همه بضاعتمان را درگیر مسئله مبارزه با کرونا خواهیم کرد

فرمانده کل سپاه گفت:

همه بضاعتمان را درگیر مسئله مبارزه با کرونا خواهیم کرد

فرمانده کل سپاه در جلسه ستاد کرونا استان اصفهان، با بیان این ما نمی تواتیم سلامت جامعه را به دشمنانی بسپاریم که استفاده از سلاح های بیولوژیک جزیی از استراتژی مواجه با دشمنانشان است، گفت: ما به عنوان سپاه همه بضاعتمان را درگیر مسئله مبارزه با کرونا خواهیم کرد.

سردار سلامی

همزمان با افتتاح مرکز واکسیناسیون شهید پور جعفری کرمان مطرح شد؛

تامین ۳۰۰ دستگاه اکسیژن‌‌ساز خانگی در کرمان با کمک سپاه پاسداران/ افزایش تولید واکسن کرونا را با جدیت پیگیری خواهیم کرد

سردار سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سفر یک روزه اش به کرمان ضمن افتتاح مرکز واکسیناسیون شهید پور جعفری از طرح اجرایی، عملیاتی شهید سلیمانی تشکر کرد و تامین واکسن و دستگاه اکسیژن ساز برای این استان را از سوی سپاه مصوب کرد.

صث

بررسی عارضه خشکیدگی خوشه خرما در نخلستان های هرمزگان

گسترش عارضه خشکیدگی خوشه خرما در اکثر نخلستانهای استان هرمزگان توسط محقق مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي بررسی شد.

۱

مسئول کارگروه کشاورزی خانه نخبگان بسیج گیلان گفت:

اثر باکتری حل کننده فسفات و کود شیمیایی فسفره بر عملکرد لوبیای محلی استان گيلان

دکتر طاهره رضاپور گفت اهداف تحقیق ارزیابی تاثیر باکتری های حل کننده فسفات بر جذب فسفر، بررسي عملكرد و صفات زراعي لوبيا، ارزيابي كيفيت لوبيا در اثر كاربرد باكتري های حل كننده فسفات بوده است بر اساس نتایج این آزمایش در اثر کاربرد باکتری های حل کننده فسفات به منظور کاهش مصرف کود فسفره و آلودگی های زیست محیطی و افزایش عملکرد دانه لوبیا قابل توصیه می باشد.

ثق

استاندار هرمزگان در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اعلام کرد:

تمامی مبادی ورودی و خروجی به شدت کنترل و از سفرها جلوگیری می‌شود

استاندار هرمزگان گفت: اعمال ممنوعیت تردد دو هفته‌ای از ۲۴ مرداد و تعطیلی یک هفته‌ای ادارات از ۲۵ مرداد همزمان با سراسر کشور در استان هرمزگان با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا صورت می گیرد.

وکسن

همزمان با ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان

ابتکار جوانان اهوازی به کمک کادر درمان آمد/ راه اندازی مرکز شبانه روزی واکسیناسیون در هیئت مذهبی

همزمان با ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان ساختمان هیئت حضرت ابوالفضل العباس (ع) در منطقه زیتون کارمندی اهواز به مرکز شبانه روزی واکسیناسیون اختصاص یافت.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب