وقتی آنتی بادی قوی تر از "واکسن فـایـزر" عمل می کند

داده‌های اولیه یک تحقیق نشان می‌دهد احتمال بسیار کمتری دارد افرادی که از عفونت طبیعی کووید-۱۹ به بهبود رسیده‌اند، نسبت به افرادی که به طور کامل با واکسن فایزر واکسینه شده‌اند؛ مجددا دچار عفونت دوباره با سویه‌ دلتای کرونا شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان مرکزی؛ چه به‌تازگی از بیماری کرونا نجات پیدا کرده باشید، چه واکسن کوید۱۹ زده باشید، دانستن اینکه سیستم ایمنی بدن‌تان در برابر ویروس کرونا چه واکنشی از خود نشان داده و در آینده چگونه عمل می‌کند، بسیار مهم است. با شناخت عملکرد سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس می‌توان آینده کرونا و میزان ابتلا به آن را پیش‌بینی کرد.

 

واکسن فایزر چیست؟
واکسن کووید-۱۹ فایزر–بیواِن‌تِک (به انگلیسی: Pfizer–BioNTech COVID-19 vaccine) با کد BNT162b2 که بیشتر به‌عنوان واکسن کووید-۱۹ فایزر شناخته می‌شود، یک واکسن جهت پیشگیری از بیماری کووید-۱۹ است. این واکسن توسط شرکت آلمانی بیوان‌تک توسعه داده شده و توسط شرکت آمریکایی فایزر با نام تجاری Comirnaty تولید و توزیع شده‌است. این واکسن همچنین با همکاری و مشارکت شرکت بیوان‌تک و شرکت چینی داروسازی فوسان، با نام واکسن کووید-۱۹ فوسان–بیوان‌تک نیز تولید می‌شود.

این واکسن به‌صورت دو دوز با فاصله سه هفته و به شکل تزریق عضلانی تجویز می‌شود. مجوز استفاده از این واکسن برای افراد بالای ۱۲ سال در برخی از کشورها صادر شده‌است. در برخی کشورهای دیگر، مجوز تزریق، تنها برای افراد بالای ۱۶ سال صادر شده‌است.

اثر بخش واکسن فایزر در پیشگیری از کرونا هفت روز پس از تزریق دز دوم معادل ۹۵ درصد اعلام شده است. این واکسن، دربردارنده ماده مؤثر توزینامران است. شرکت فایزر پیش‌بینی کرده‌است که در سال ۲۰۲۱، سه میلیارد دوز از این واکسن را تولید کند. اجازه تزریق واکسن فایزر در اکثریت کشورهای دنیا داده شده‌است. تا اواسط زمستان ۱۳۹۹، یعنی فوریه ۲۰۲۱، حداقل ۴۴ کشور شروع به واکسینه کردن مردم کشورشان با واکسن فایرز کردند. این رقم در اواخر مرداد ۱۴۰۰ به حداقل ۱۱۵ کشور در دنیا رسید.
 

فرمولاسیون

علاوه‌بر مولکول mRNA، این واکسن شامل مواد غیرمؤثره (ماده جانبی) زیر نیز می‌باشد:

    ALC-0315 = ((4-hydroxybutyl)azanediyl)bis(hexane-6,1-diyl)bis(2-hexyldecanoate)
    ALC-0159 = 2-[(polyethylene glycol)-2000]-N,N-ditetradecylacetamide
    دی‌استئارویل‌فسفاتیدیل‌کولین (DSPC)
    کلسترول
    دی‌سدیم فسفات
    مونوپتاسیم فسفات
    پتاسیم کلرید
    سدیم کلرید
    ساکارز
    آب قابل تزریق

پس از تایید این واکسن از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا و اتحادیه اروپا، تزریق آن از سوی کشور‌های غربی با سرعت آغاز شد. با این حال، گذشت زمان نشان داد این واکسن بدون عوارض جانبی نیست. یافته‌های پژوهشگران حاکی از وجود طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی برای واکسن فایزر – بیون تک است.

پیش‌تر شرکت فایزر اعلام کرده بود در آزمایش‌های مرحله سوم واکسن کرونا، ۷۷ درصد از افراد عوارض جانبی محدود و ملایمی از خود نشان داده بودند. آلبرت بورلا، مدیر اجرایی فایزر پیشبینی کرده است افراد پس از دریافت دو دوز واکسن کرونا احتمالاً نیازمند دریافت دوز سوم واکسن پس از ۱۲ ماه برای ایمنی کامل در برابر کووید ۱۹ هستند.

براساس اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا رایج‌ترین عوارض جانبی واکسن فایزر پس از تزریق شامل موارد ذیل می‌شود:

۱- خستگی

۲- سردرد

۳- تب

۴- لرز

۵- درد عضلانی یا درد مفاصل

۶- حالت تهوع

۷- اسهال

۸- تورم غدد لنفاوی

 

عوارض جانبی واکسن کرونای شرکت فایزر

شرکت فایزر پیش‌تر اعلام کرده بود در طول آزمایش واکسن کرونا، شرکت کنندگان به طور عمومی از سردرد و بی حالی رنج می‌بردند. این عوارض جانبی در نوجوانان و جوانان نیز یکسان گزارش شده است. نوجوانان همان دوز واکسنی را دریافت می‌کنند، که بزرگسالان دریافت کرده اند. عوارض جانبی در این گروه سنی بیشتر شامل درد بازو و نیز تب آنفلوآنزایی شکل، لرز، و درد می‌شود که نشان دهنده پاسخ سیستم ایمنی بدن به واکسن است.

از جنبه جنسیتی نیز، یافته‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا نشان می‌دهد زنان بیشتر از مردان احتمال دارد عوارض جانبی واکسن کرونا را از خود نشان دهند.

همچنین احتمال آنکه افراد پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونای شرکت فایزر عوارض جانبی داشته باشند بیشتر از دوز نخست است. محققان می‌گویند در صورت بروز عوارض جانبی، این عوارض در زمان دریافت دوز دوم واکسن شدیدتر از دوز نخست خواهد بود.

یافته‌های متخصصان آمریکایی حاکی از آن است که یک نفر از هر ۱۰ نفری که واکسن شرکت فایزر را دریافت کرده است دچار درد مفاصل، اسهال یا تب می‌شود.

گرچه بسیاری از عوارض جانبی واکسن کرونا شدید نیست، اما مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا اعلام کرده است در صورتی که افراد پس از دریافت دوز نخست واکسن دچار شوک آنافیلاکسی شدند، باید از تزریق دوز دوم آن اجتناب کنند. شوک آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک جدی است که می‌تواند باعث مرگ فرد شود.

 

واکنش سیستم ایمنی بدن به ویروس‌ کرونا

وقتی فردی به بیمار کوید۱۹ مبتلا می‌شود معمولا ۱۰ روز طول می‌کشد تا سیستم ایمنی بدن او در برابر ویروس کرونا پادتن تولید کند. همچنین بدن فردی که به‌شدت بیمار می‌شود قوی‌ترین واکنش ایمنی را از خود نشان می دهد. وقتی واکنش سیستم ایمنی بدن به‌اندازه کافی قوی باشد، یک حافظه مدت‌دار روی سیستم ایمنی باقی می‌گذارد و بدین‌ترتیب بدن فرد در آینده هم در برابر ویروس کرونا ایمن خواهند ماند.

در بررسی‌ها مشخص شده است، در بدن افرادی که پادتن ویروس کرونا دارند، دو نوع سلول تی هم وجود دارد که سلول‌های آلوده را شناسایی و تخریب می‌کنند. بنابه گفته محققان دانشگاه امپریال کالج لندن تقریبا تمام افرادی که در معرض ویروس کرونا قرار می‌گیرند، سلول‌های تی قوی و بادوام‌تری دارند.

مدت دوام سیستم ایمنی بدن پس از درمان از بیماری کرونا

حافظه سیستم ایمنی بدن درست مثل حافظه خودمان می‌ماند. این حافظه می‌تواند عفونت‌ها را به یاد داشته باشد، اما عادت فراموش کردن آنها را هم دارد. برخی از عوامل بیماری‌زا بسیار به‌یاد ماندنی! هستند و حافظه سیستم ایمنی بدن آنها را به‌خوبی و گاهی تا آخر عمر به خاطر می‌سپارد. مانند ویروس سرخک که پس از زدن واکسن، یا بهبودی از بیماری، سیستم ایمنی بدن آن را همیشه به خاطر می‌سپارد و فرد دیگر به آن بیماری مبتلا نمی‌شود.

اما برخی از ویروس‌ها، مانند ویروس سین‌سیشیال تنفسی کودکان که شبیه سرماخوردگی است ممکن است کودکان را در یک مدت زمان کوتاه بارها بیمار کند.

وقتی فردی به نوعی ویروس مبتلا می‌شود، سیستم ایمنی بدن آن را به خاطر می‌سپارد. سلول‌های سیستم ایمنی بدن و پروتئین‌هایی که در کل بدن در گردش هستند، به محض برخورد با عوامل بیماری‌زای آشنا آنها را شناخته و از بین می‌برند و بدین‌ترتیب از ابتلای فرد به بیماری پیشگیری کرده یا از شدت بیماری می‌کاهند.

سیستم ایمنی بدن از چهار بخش زیر تشکیل شده است:

* پادتن‌ها که نوعی پروتئین هستند و درون خون گردش کرده و مواد خارجی مانند ویروس‌ها را شناسایی کرده و آنها را از کار می‌اندازند.

* سلول‌های تی کمک‌کننده که در تشخیص بیماری‌زاها به پروتئین‌ها کمک می‌کنند.

* سلول‌های تی قاتل، عوامل بیماری‌زا را می‌کشند.

* سلول‌های بی (B) که نوعی سلول ایمنی بدن است، هم هر وقت که بدن به پادتن جدید نیاز داشت، آن را تولید می‌کند.

در بررسی‌ها مشخص شده افرادی که از بیماری کوید۱۹ جان سالم به‌در می‌برند، این چهار جزء سیستم ایمنی را دارند. 

 

محققان در پژوهشی تازه دریافتند وجود مقادیر بالای آنتی بادی در بدن فرد مبتلا به کرونا به معنای مصونیت فرد در برابر ویروس کرونا است. این مطالعه که توسط محققان دانشگاه ویسکانسین در آمریکا انجام شده، به عنوان نسخه اولیه منتشر شده هنوز به تایید نهایی نرسیده است. محققان آزمایش خون ۱۱۳ بیمار آلوده به ویروس کرونا را ابتدا پس از ۵ هفته بهبودی از بیماری و سپس ۳ ماه پس از بیماری، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

آن‌ها دریافتند افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا شده و در بیمارستان بستری شده اند؛ یعنی افراد بهبود یافته‌ای که حال وخیم تری داشته اند، سطح آنتی بادی بیشتری نسبت به دیگران دارند.

۴ علامت که نشان می‌دهد ایمنی شما در مقابل کرونا قوی است
اما محققان در مورد افرادی که به کووید ۱۹ مبتلا شده و در بیمارستان بستری نبودند، یعنی ابتلای حاد نداشته اند، ۴ عارضه می‌تواند نشانه وجود آنتی بادی زیاد در بدن آن‌ها باشد که این عوارض عبارتند از: تب، شکم درد، اسهال، کاهش اشتها.
این بدان معناست که بروز این علائم در هنگام بیماری بر روی شما می‌تواند نشانه آن باشد که احتمالاً مصونیت بیشتری در برابر کرونا دارید.

غلبه بر همه گیری
محققان تاکید کردند که برای غلبه بر اپیدمی کووید ۱۹، ایمنی دائمی که اغلب توسط آنتی بادی‌های مداوم ارزیابی می‌شود ضروری است.

در سندرم حاد تنفسی (SARS)، آنتی بادی ویروس‌ها در اکثر بیماران حداقل ۳ سال پس از بیماری وجود دارد. از طرف دیگر، اطلاعات کمی در مورد ویروس کرونا وجود دارد، اما برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ایمنی در مقابل کرونا ممکن است دست کم ۶ ماه ادامه داشته باشد.

با این حال، گزارش‌های دیگر نشان می‌دهد که آنتی بادی‌های کرونا ممکن است در چند ماه اول کاهش یابد. با این حال همان جمله پیشگیری بهتر از درمان است را باید همیشه در تمام کارها در اولویت قرار دهیم و از ترددهای غیرضرور و حضور در اماکن شلوغ، مسافرت، مهمانی و... خودداری کنیم.

 

وقتی آنتی بادی بهتر از واکسن کرونا فایزر عمل می کند

به نقل از گاردین این یافته‌ها که می‌تواند بر سیاست‌های بهداشتی در سراسر جهان تاثیر بگذارد، از یک پژوهش بزرگ درباره مقایسه‌ میان ایمنی طبیعی ناشی از عفونت‌ قبلی با حفاظت به دست آمده از یکی موثرترین واکسن‌های موجود نشان می‌دهد عفونت دوباره با کروناویروس در افرادی که قبلا دچار کووید-۱۹ شده‌اند، بسیار کمتر رخ می‌دهد.

این داده‌ها در یک مقاله هنوز منتشرنشده در سایت medRxiv ارسال شده است و هنوز بوسیله پژوهشگران دیگر داوری همتا نشده است، بنابراین باید درباره آنها احتیاط به خرج داد. این نتایج با یافته‌های بررسی‌های اولیه در تضاد است که نشان داده بودند واکسیناسیون حفاظت بیشتری نسبت به ایمنی طبیعی ایجاد می‌کنند، هر چند آن بررسی‌ها سویه‌ی دلتا را ارزیابی نکرده بودند.

با این حال تفاوت میان تاثیر ایمنی ناشی از عفونت طبیعی و حفاظت ناشی از واکسیناسیون کاملا چشمگیر است. بر اساس این داده‌ها، افرادی که هر دو دوز واکسن فایزر-بیونتک را دریافت کرده‌اند، نسبت به افرادی که از عفونت قبلی کرونا بهبود یافته‌اند، با احتمالا تقریبا شش برابر بیشتر ممکن است دچار عفونت با سویه‌ی دلتا و با احتمال هفت برابر بیشتر ممکن است دچار بیماری علامت‌دار شوند.

این پژوهشگران می‌نویسند: «این آنالیز نشان داد که ایمنی طبیعی محافظت طولانی‌تر و قوی‌تری در برابر عفونت، بیماری علامت‌دار و بستری‌شدن ناشی از سویه‌ی دلتای کرونا ویروس ایجاد می‌کند»

این آنالیز همچنین نشان داد که حفاظت ناشی از عفونت قبلی کرونا نیز به طور قابل‌توجهی در طول زمان افت می‌کند.

این بررسی پرسش‌هایی جدی درباره تصمیم اخیر سازمان و غذا و داروی آمریکا در این هفته برای دادن مجوز کامل به واکسن فایزر مطرح می‌کند.

یافته‌های این بررسی پس از گزارش «مجله ساینس» در هفته گذشته منتشر می‌شود که نشان داد موارد عفونت‌ در افراد واکسینه‌شده (عفونت «رخنه‌ای») بسیار شایع‌تر از آن حدی است که تصور می‌شد، به طوری که با وجود پوشش ۷۸ درصدی واکسیناسیون کرونا در افراد ۱۲ ساله و بالاتر در اسرائیل، ۶۰ درصد افراد بستری‌شده به علت کووید-۱۹ در بیمارستان‌ها به طور کامل واکسینه شده بودند.

این گزارش به این نتیجه رسیده بود که با توجه به درصد بسیار بالای افراد واکسینه‌شده در اسرائیل  و رخ دادن گریزناپذیر مواردی از عفونت در آنها این یافته‌ها قابل‌انتظار است و هنوز احتمال اینکه افراد غیرواکسینه به علت کووید کارشان به بیمارستان بکشد با بمیرند، بسیار بیشتر است. اما این تجربه به سایر کشورها ضرورت بررسی استفاده از دوز سوم یادآور واکسن را حتی در موارد پوشش بالای واکسیناسیون برای مواجهه با موج سویه‌ی دلتا یادآور می‌شود.

با این حال، گزارش‌های دیگر نشان می‌دهد که آنتی بادی‌های کرونا ممکن است در چند ماه اول کاهش یابد. با این حال همان جمله پیشگیری بهتر از درمان است را باید همیشه در تمام کارها در اولویت قرار دهیم و از ترددهای غیرضرور و حضور در اماکن شلوغ، مسافرت، مهمانی و... خودداری کنیم.
 
انتهای پیام / ن

زمان انتشار: شنبه ۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۷:۳۷

شناسه خبر: 97839

مطالب مرتبط :
واکسن

اثر بخشی "واکسن فایزر" پس از ۶ ماه کاملاً از بین می‌رود

مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که آنتی‌بادی‌های واکسن "فایزر ـ بیونتک" بعد از ۶ تا ۷ ماه از زمان تزریق دوز دوم به‌طور کلی از بین می‌روند و کارایی آنها تا ۱۰برابر کاهش پیدا می‌کند!

کدام واکسن ها در مقابل کرونا تاثیر گذارند؟

کدام واکسن ها در مقابل کرونا تاثیر گذارند؟

با توجه به جهش‌های جدید ویروس کرونا و کاهش اثربخشی برخی واکسن‌ها روی سویه‌های اخیر، دانشمندان درحال بررسی‌های بیش‌تری روی اثربخشی واکسن‌ها بر جهش دلتا داشته باشند. نکته قابل تأمل این است که هنوز نمی‌توان با قطعیت میزان اثربخشی واکسن‌ها در برابر گونه دلتا را اعلام کرد.

۰۵

توسط محققان دانشگاه پرینستون؛

پپتیدها، کوچکترین ساختار پیوند یافته جهان

دانشمندان پپتیدهای قفل شده مکانیکی را ایجاد کرده اند که کوچکترین ساختار بیولوژیکی قفل شده مکانیکی جهان را تشکیل می دهند.

همه چیز درباره تزریق واکسن کرونا برای زنان باردار

همه چیز درباره تزریق واکسن کرونا برای زنان باردار

شانس ابتلای زنان باردار به کرونا بیش از سایر افراد جامعه نیست. در ادامه به پرسش های متداول در این زمینه پاسخ داده ایم.

۲۰ سال آینده؛ تلفن های همراه چگونه خواهد بود؟

۲۰ سال آینده؛ تلفن های همراه چگونه خواهد بود؟

شاید با خود فکر کرده باشید که مراحل تکامل تلفن های همراه امروزی چگونه بوده است. به ویژه در شرایطی که دوران شیوع کرونا، بخش قابل توجهی از زندگی و کار ما به همین تلفن‌های همراه برمی‌گردد؛ ۲۰ سال آینده چگونه خواهد بود؟

جزایری

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری؛

۱۶ پایگاه تجمیع واکسیناسیون در چهارمحال و بختیاری فعال است

سید راشد جزایری گفت: هم‌اکنون ۱۶ پایگاه تجمیعی واکسیناسیون فعال شده که از این تعداد پایگاه تجمیعی مشترک با گروه‌های جهادی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

قارچ سیاه

قارچ سیاه بیماری قدیمی و مربوط به سیستم ایمنی بدن که باید جدی گرفته شود

بیماری قارچ سیاه يك بيماري قديمي و قابل درمان است اما کشنده و خطرناک كه باید مراقب بود.

تصویر

کسب رتبه زیر ۱۰۰۰ کنکور توسط ۶ دانش‌آموز تحت حمایت کمیته امداد

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی گفت: ۶ نفر از دانش‌آموزان تحت حمایت این نهاد موفق به کسب رتبه زیر هزار در کنکور سراسری امسال شدند.

تجربه کشورها در محار کرونا

تجربه کشورها در مهار کرونا

تجربه کشورهای موفق در زمینه کنترل اپیدمی نشان می‌دهد، قرنطینه و اعمال محدودیت جدی رفت و آمد می‌تواند روزانه جان ده‌ها نفر را نجات دهد.

واکسن

واکسن فایزر برای اولین بار تأییدیه کامل FDA را دریافت می کند

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اکنون واکسن mRNA فایزر را به طور کامل تأیید کرده است، و این اولین واکسن کووید ۱۹ است که کاملاً مجاز و علامت گذاری شده است که برای استفاده ایمن است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب