معاون توسعه‌ و اکتشافات شرکت ملی مس خبر داد؛

تولید کودهای شیمیایی برپایه اسید سولفوریک ارز اوری خوبی را رقم خواهد زد/ گازهای کوره های ذوب منبع غنی تولیدات زیست محیطی

بهروز رحمتی گفت: تولید اسید فسفریک که مهمترین ماده اولیه تولید انواع کودهای شیمیایی فسفاته است که ضمن رفع نیاز بخش کشاورزی کشور به کودهای کشاورزی و تأمین کود سالم با قیمت مناسب برای کشاورزان، مانع خروج ارز از کشور برای واردات این توع کودها می‌شود.

بهروز رحمتی معاون توسعه‌ و اکتشافات شرکت ملی مس در گفتگو با خبرگذاری علم و فناوری در خصوص طرح توسعه ساخت اسید سولفوریک گفت : در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای اجرای این طرح در مجموع برای مخازن ذخیره و زیرساخت انتقال به اسکله و بارگیری 13.4 میلیون یورو و 2080 میلیارد ریال هزینه شده است، ضمن اینکه برای احداث 5.5 کیلومتر خط ریلی و اتصال به راه‌آهن سراسری بیش از 5000 میلیارد ریال صرف شده است.

با اجرای طرح اسیدفسفریک و کود شیمیایی فسفاته، سود حاصل از تولید این محصولات و ارزش‌افزوده ایجادشده برای شرکت مس صرف طرح‌های توسعه شرکت و  در مجموع اثرات خیر و برکات آن شامل سهامداران، کشاورزان و دامداران خواهد شد.

وی با بیان اینکه با تولیدوعرضه کود سالم و استاندارد و تولید غذای سالم یکی از ستون‌های ایجاد جامعه سالم نیز ساخته خواهد شد، گفت: یکی از ارکان اصلی توسعه پایدار، توجه ویژه به محیط‌ زیست است.


رحمتی همچنین با اشاره به اینکه در صنعت مس زنجیره تولید تنها به تولید کاتد مس منتهی نمی‌شود، خاطرنشان کرد: در همین خصوص جذب SO2 موجود در گازهای خروجی کوره‌های ذوب و تبدیل آن به اسید سولفوریک ضروری به نظر می‌رسد و یکی از اقدامات رایج در این صنعت برای حفظ محیط ‌زیست به شمار می‌رود؛ این در حالی است که با اجرای طرح‌های توسعه این رقم بیشتر هم خواهد شد.


وی در خصوص دلایل ورود شرکت مس به طرح مخازن اسیدسولفوریک گفت: با توجه به ظرفیت تولید و مصرف اسید کشور و مازاد بودن عرضه نسبت به تقاضا، شرکت ملی صنایع مس ایران استراتژی صادرات این محصول به خارج از کشور و نیز تبدیل آن به محصول با ارزش‌افزوده بالا را در دستور کار خود قرار داد.


این مقام مسول با بیان اینکه استراتژی توسعه‌ای شرکت مس و رسالت صیانت از محیط ‌زیست با هدف نیل به توسعه پایدار، تولید اسید سولفوریک را اجتناب‌ناپذیر می‌کند، افزود: با توجه به چالش عدم توازن عرضه‌ و تقاضا در داخل کشور برای اسید سولفوریک، تبدیل آن به یک محصول با ارزش مطلوب‌ترین راهبرد است.


وی خاطرنشان کرد: با رفع چالش و تبدیل آن به فرصت، ضمن حذف نگرانی‌های ناشی از نوسانات بازار اسید سولفوریک و افت‌وخیز میزان تقاضا؛ تعریف نقطه مصرف تثبیت‌شده که همان کارخانه اسید فسفریک است و تولید پایدار و سازگار با محیط‌ زیست واحدهای ذوب مس موجب خواهد شد که علاوه بر اثرات اقتصادی، در تحقق اهداف زیست‌محیطی شرکت نیز نقش بسزایی خواهد داشت.

 

معاون توسعه ‌و اکتشافات شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: همچنین برای انتقال ایمن و سریع و نیز مزیت‌های زیست‌محیطی حمل ریلی، خطوط ریلی به طول 5.5 کیلومتر اجرا شد تا با اتصال محل تولید، بارگیری و تخلیه این محصول به خط آهن سراسری، امکان حمل ریلی برای 100 محصول تولیدی فراهم شود.


رحمتی گفت: در همین راستا با انتقال و ذخیره‌سازی اسیدسولفوریک تولیدی در کارخانه‌های ذوب مس دو مجتمع سرچشمه و شهربابک ضمن احداث مخازن ذخیره اسیدسولفوریک در منطقه ویژه خلیج‌فارس بندرعباس به تعداد 8 مخزن ذخیره‌سازی اسید سولفوریک به ظرفیت کل 112 هزار تن با تجهیزات کامل بارگیری و تخلیه، 100 واگن حمل اسیدسولفوریک، 200 ایزوتانک مخصوص حمل اسید سولفوریک، 5.5 کیلومتر مسیر ریلی و زیرساخت لازم برای انتقال و بارگیری در اسکله صادراتی منطقه ویژه خلیج‌فارس پیش‌بینی و اجرا شده که توان انتقال و صادرات یک میلیون تن اسید سولفوریک در سال را دارد.


معاون تحقیقات صنایع ملی مس همچنین به اهداف صادراتی مدنظر از اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: یکی از اهداف انتقال اسید به بندرعباس و ذخیره‌سازی در منطقه ویژه خلیج‌فارس در بندرعباس صادرات این محصول بوده که برای نیل به این هدف زیرساخت‌های انتقال اسید از داخل مخازن به اسکله صادراتی و بارگیری در کشتی‌های مربوطه پیش‌بینی و اجرا شده است.


وی در خصوص اهداف تعیین‌شده طرح اسید فسفریک، گفت: این طرح با هدف تولید اسید فسفریک به ظرفیت 670 هزار تن اسید فسفریک با گرید تجاری (54 درصد) با مصرف یک میلیون تن اسید سولفوریک تولیدی واحدهای ذوب شرکت ملی صنایع مس ایران در منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس- بندرعباس اجرا ‌شد.

رحمتی عنوان کرد: با تولید اسید فسفریک امکان تولید کود شیمیایی فسفاته در داخل کشور مهیا شده و در ادامه آن طرح تولید انواع کودهای فسفاته از قبیل TSP،DAP/MAP  و نیز مکمل غذایی دام مانند MCP/DCP  اجرا خواهد شد که با اجرای این طرح‌ها حدود 70 درصد نیاز کشور به این کودها تأمین می‌شود.


وی به تأثیری که این محصول بر بخش کشاورزی کشور و سودآوری شرکت خواهد داشت، اشاره کرد و گفت: با توجه به قیمت اسید فسفریک و ارزش‌افزوده بالا ناشی از تبدیل اسید سولفوریک به اسید فسفریک، شاخص‌های اقتصادی طرح مطلوب بوده و اجرای این طرح بسیار سودده با بازگشت سرمایه کمتر از 3 سال است. با اجرای این طرح‌ها ضمن رفع چالش اسید سولفوریک مازاد و تبدیل آن به فرصت، سهامداران شرکت ملی صنایع مس ایران و جامعه کشاورزی از برکات و سود آن بهره خواهند برد.

انتهای پیام /طهماسبی
.

زمان انتشار: جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98069

مطالب مرتبط :
۱

دکتر تاجه میری عنوان کرد:

حدود ۸۰ درصد جامعه به نحوي دچار گرسنگی سلولی هستند

پژوهشگر و فناور برتر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: به رغم سیری ظاهری بیشتر مردم کشور، با بررسی علمی مشخص خواهد شد که حدود ۸۰ درصد جامعه به نحوي دچار گرسنگی سلولی هستند زیرا تولید کنندگان محصولات کشاورزي توجهی به مفهوم امنیت و سلامت غذایی ندارند.

خبرگزاری علم و فناوری

تولید مس ایران

یک محصول استراتژیک و بسیار سود آور

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب