برخي نكات مهم در زراعت كلزا

کلزا با نام علمی berassica napus به انگلیسی Rapeessed و به فرانسه Colza نامیده می شود که در ایران به کلزا معروف می باشد کلزا گیاهی یک ساله با دو تیپ رشدی بهاره و پاییزه که با توجه به شرایط اکولوژیک مناطق مختلف مورد زراعت قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری گیلان، دکتر طاهره رضاپور مسئول خانه نخبگان بسیج استان گیلان گفت کلزا دارای یک ریشه اصلی و قوی بوده تا عمق  ۸۰   cmدر خاک نفوذ می کند و همچنین دارای ریشه های فرعی بوده که وظیفه جذب و مواد غذایی را برعهده دارند. ریشه های جانبی نیز مواد را در خود ذخیره و در بهار برای رشد گیاه در اختیار گیاه می گذارند.

وی افزود كلزا را بايستي در زميني كاشت كه خاك حاصلخيز، زهكشي خوب و جمعيت علف هرز كم داشته باشد. در مزارعي كه به علف هاي هرز هم خانواده با كلزا مانند تربچه وحشي و خردل وحشي آلودگي شديد دارند از كشت كلزا در آن زمين بايد خود داري نمود.

وی در ادامه گفت به منظور جلوگيري از گسترش آفات و بيماريهاي كلزا در زمين زراعي به مدت ۴ سال گياهان هم خانواده كلزا مانند كلم، گل كلم و غيره كاشته نشده باشد. از كاشت كلزا در زمين خيس و اشباع از رطوبت بايستي اجتناب نمود چون كلزا قادر به تحمل شرايط اشباع خاك به مدت طولاني نيست. از بذور گواهي شده با كيفيت خوب و سازگار با منطقه براي كشت كلزا استفاده كنيد. بذور كلزا را با سموم قارچ كش وحشره كش به منظور كنترل بيماري ها وآفات گياهچه قبل از كاشت ضد عفوني كنيد.

طاهره رضاپور ادامه داد جوانه زني و سبز شدن بستر كلزا به يك بستر مناسب از نظر بافت و خاكدانه و استحكام نياز دارد. كلزا را مي توان با رديف كار غلات به فاصله رديف ۱۵ تا ۵۰ cm كاشت. مقدار بذر لازم براي كاشت ارقام زمستاني ۵ تا ۹ كيلوگرم و براي ارقام بهاره ۴ تا ۷ كيلوگرم در هكتار مي باشد. معمولا تراكم ۶۰ تا ۸۰ بوته در متر مربع جمعيت گياهي مطلوب و كافي مي باشد. عمق كاشت بذر در خاكهاي داراي سله بندي بايستي ۱ تا ۲ سانتي متر باشد. درخاك بافت شني و بدون سله بندي مي توان بذر كلزا را در عمق ۵ cm نيز كاشت.

وی اشاره کرد از ماله براي بهبودي تماس بذر با خاك و بهتر سبز شدن كلزا پس از كاشت مي توان استفاده نمود. تاريخ كاشت در توليد كلزا اهميت زيادي دارد چون روي عملكرد دانه كلزا تأثير مستقيم مي گذارد. اگر كلزا در تاريخ مناسب كشت شود و با جوانه زني و سبز شدن به موقع رشد و برگدهي كافي داشته باشد در برابر اثرات نامطلوب سرما، گرما، خسارت آفات و بيماريها بهتر مقاومت نموده و كمتر دچار تنش محيطي مي شود. كلزا در دماي بالاي 10 درجه سانتي گراد خاك بسيار خوب سبز مي شود.

مسئول کارگروه کشاورزی خانه نخبگان بسیج گیلان عنوان کرد با تغذيه كلزا با عناصر غذايي مختلف مخصوصا ازت، فسفر، پتاسيم ، گوگرد مي توان به توليد مناسب دست يافت. كلزا گياهي روغني است  تشخيص رسيدگی وقتی كه پوشش نيام (غلاف) بوسيله انگشتان دست از هم باز و دانه ها رويت شود رنگ دانه ها بيانگر رسيده بودن يا نبودن می باشداگر رنگ دانه ها از حالت سبزی به رنگ تيره يا قهوه ای گرايش داشته باشد از لحاظ فيزيولوژيكی رسيده است. در مزارعی كه دارای رسيدگی غير يكنواخت می باشند وقتی كه بيشترين غلاف ها چنين حالتی داشته باشند می توان به امر برداشت اقدام نمود. هرچه مزارع يكنواخت تر باشند درصد بيشتری (قريب به اتفاق) از غلاف ها وضعيت مشابه خواهند داشت.

وی تصریح کرد زمان برداشت در مزارع دارای رسيدگی يكنواخت برای تعيين زمان برداشت ازخورجين های وسط ساقه اصلی تعدادی خورجين را جدا نموده و بين دو انگشت خم می نمايند، اگر پوشش نيام جدا شده و دانه ها نمايان گردد. زمان برداشت فرا رسيده است ولی اگر خورجين ها خم شوند ولی دانه ها بچشم نمی خورد برای برداشت زود است. گاهی جهت خالی كردن مزرعه و آماده نمودن برای كشت بعدی الزاماً بايد كلزا زودتر برداشت گردد در اين صورت اگر رنگ خورجين متمايل به زرد شده و رنگ دانه ها هم از حالت سبزی خارج شده برای اين منظور می توان برداشت كرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۴:۰۰

شناسه خبر: 98082

مطالب مرتبط :
۱

گياه داروئی آلوئه ورا (صبر زرد)

گیاه آلوئه ورا علاوه بر اینکه خاصیت داروئی زیادی دارد از ماده ژلاتینی که درون برگ این گیاه وجود دارد برای مصارف بهداشتی آرایشی هم استفاده می شود این گیاه خواص دارویی خارق العاده ای دارد.

۱

جلسه با مدیران جهاد علمی نواحی سپاه قدس گیلان

جلسه با حضور سید جلیل قاسمی رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه قدس گیلان برگزار شد در این جلسه در جمع مسئولان علمی فرمودند، تمام توان ما باید در این مسئولیت پیشرانی و پیشتازی علم در استان باشد و نخبه پروری در دستور کار قرارگیرد.

کلزا

ریشه راست،بزرگترین حسن کلزا نسبت به گندم/کاشت این دانه روغنی زمین را برای کشت های دیگر آماده می کند

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: کشت کلزا علاوه بر قیمت تضمینی و تأمین روغن برای کشور، بزرگ‌ترین حسنی که دارد تناوب کشت آن با گندم است، گندم ریشه افشان دارد و از مواد غذایی سطح خاک استفاده می‌کند اما کلزا با توجه به اینکه ریشه راست دارد، در عمق نفوذ کرده و لایه شکنی می‌کند تا شرایط استفاده از لایه‌های پایین‌تر زمین برای کشت بعدازآن فراهم شود.

۱

مسئول کارگروه کشاورزی خانه نخبگان بسیج گیلان گفت:

روشهاي مبارزه با علفهاي هرز مزارع برنج در استان گیلان

مسئول کارگروه کشاورزی خانه نخبگان بسیج گیلان گفت براي مبارزه و از بين بردن علفهاي هرز در شاليزارها، معمولا برنجکاران به روشهاي مختلف اقدام مي نمايند، این روشها عبارتند از، پيشگيري، مبارزه زراعي، مبارزه مکانيکي، کنترل بيولوژيک و روشهای شیمیایی می باشد.

شستشوی دستها

نکات مهمی در مورد ضدعفونی کردن دست‌ها که احتمالا نمی‌دانید

شستن دست‌ها نخستین گامی است که در پیشگیری از بیماری‌های ویروسی باید رعایت کرد، به‌خصوص گونه‌ای از بیماری ها که از طریق قطرات ناخوشایند بزاق و بینی منتقل می‌شوند. شاید باور نکنید که دانستن روش صحیح شستن دست ها تا چه حد از شیوع و گسترش کرونا یا هر بیماری ویروسی دیگری جلوگیری می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب