تشخیص اوتیسم با استفاده از هوش مصنوعی

دانشمندان الگوریتم هوش مصنوعی را براساس تجزیه و تحلیل خودکار ویدئوها ارائه کرده اند که امکان مطالعه ارتباطات غیرکلامی کودکان را به صورت ناشناس و استاندارد فراهم می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک اصطلاح گسترده است که برای توصیف گروهی از اختلالات رشدی عصبی استفاده می شود. این اختلالات با مشکلات ارتباطی و تعامل اجتماعی مشخص می شوند. افراد مبتلا به ASD اغلب علائم یا الگو های رفتاری محدود ، تکراری و کلیشه ای را نشان می دهند.

ASD فارغ از نژاد ، فرهنگ یا پیشینه اقتصادی در افراد مختلف در سراسر جهان یافت می شود. اوتیسم در پسران بیشتر از دختران اتفاق می افتد ، با نسبت ۴ مرد به ۱ زن. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد موارد ASD رو به افزایش است. برخی این افزایش را به عوامل محیطی نسبت می دهند. با این حال ، متخصصان درباره ی اینکه آیا افزایش واقعی موارد وجود دارد یا اینکه فقط تشخیص های مکرری اتفاق می افتد، بحث می کنند.

اوتیسم

انواع اختلالات نافذ رشد چیست؟

چندین اختلال در زیر گروه اختلالات نافذ رشد وجود دارد. در اختلالات نافذ رشد آسیب شدید در چندین حوزه رشدی وجود دارد. افرادی كه در طبقه بندی اختلالات نافذ رشد قرار می گیرند در برقراری ارتباط اجتماعی دچار مشكل هستند ولی شدت آن متفاوت است.

نكات عمده ای كه تفاوت میان اختلالات را بیان می كنند عبارت اند از :

1.اختلال اوتیستیك:

ارتباط ، تعامل اجتماعی و بازی تخیلی به طور مشخص آسیب دیده است. علائق ، فعالیت ها و رفتارهای تكراری دیده می شود . اختلال در سه سال اول زندگی شروع می شود.

Young red-haired boy facing away from camera, stacking a seventh can atop a column of six food cans on the kitchen floor. An open pantry contains many more cans.

2.اختلال آسپرگر :

با آسیب در تعاملات اجتماعی و وجود فعالیت ها و علائق محدود مشخص می گردد . علائم بالینی كلی كه نشان دهنده تأخیر در زبان باشد وجود ندارد یعنی در حقیقت مبتلایان مشكلات تكلمی كمتری دارند. هوش طبیعی و یا بالاتر از طبیعی است.

3.اختلال رت:

اختلال پیش رونده ای است كه فقط در دختران دیده می شود. ابتدا مراحل رشد طبیعی است ولی بعد مهارت های به دست آمده قبلی و استفاده هدف دار از دست ها را از دست می دهند و به جای آن حركات تكرار شونده دست ایجاد می شود كه بین سنین1-4 سالگی شروع می شود.

4.اختلال فرو پاشنده دوران كودكی :

رشد حداقل در دو سال اول زندگی طبیعی است . از دست دادن جدی مهارت هایی كه قبلاً داشته است مشاهده می شود.

5.اپیدمیولوزی :

اوتیسم یك ناتوانی طولانی مدت است كه منجر به اختلال عملكرد عصبی – روانی در فرد می شود. گر چه به نظر می رسد كه اوتیسم عارضه نادری است اما اطلاعات اخیر گویای آن است كه شیوع اوتیسم حتی تا20 مورد در هر10000 تولد زنده می رسد. اوتیسم در پسران3 - 4 برابر بیشتر از دختران دیده می شود. و اين اختلال بين تمام نژادها وهمه طبقات جهان، با شدت متفاوت به چشم مي خورد.

تشخیص اوتیسم

6.اتیولوژی:

اگر چه علت اصلی آن كاملاً شناخته شده نیست، اما در سال های اخیر تحقیقات و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است.تحقیقات تأكید زیادی بر منشاء زیست شناختی و عصب شناختی در مغز دارد . در بسیاری از خانواده ها سابقه اوتیسم و یا اختلالات مربوط به آن وجود داشته است كه ریشه ژنتیك را مطرح می كند اگر چه تا به حال ژن خاصی كه مربوط به اوتیسم باشد شناخته نشده است . پژوهشگران در مورد نقش ژنتیك در علت شناسی اوتیسم اختلاف نظر دارند و عده ای از آنها تركیب چندین ژن را به عنوان علت اختلال مطرح می كنند . چندین نظریه درباره اوتیسم مطرح شده كه هیچیك به طور دقیق اثبات نشده است.

عوامل مستعد کننده بر اساس برخی تحقیقات و پژوهش های اخیر شامل:

مصرف موادی که منجر به بروز آسیب به جنین شود به خصوص مصرف بیش از حد ویتامین ها و آهن دوران بارداری در حدی که سبب و مسمومیت جنین با این مواد می شود.

همچنین امروزه پژوهشگران دریافته اند ارتباطی بین اوتیسم و واکسن MMR (سرخک - سرخجه - اوریون ) وجود ندارد اگرچه برخی معتقدند ارتباطی بین اتیسم و Thimerosal که یک ماده محافظت کننده واکسن ها که حاوی جیوه است وجود دارد.

autism-AI

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که سرخجه مادر زادی و فنیل کتو نوریا و آنسفالیت و مننژیت به عنوان عوامل مستعد کننده این بیماری می باشد .

برخی از سموم و آلودگی هوا: در معرض سموم قرار گرفتن به عنوان یکی از علل اوتیسم پیشنهاد شده است . گرچه در معرض قرار گرفتن در بعضی افراد اوتیسم مشخص شده اما یک نقش علتی در کلیه افرادمبتلا به اوتیسم ثابت نشده است. مناطق خاصی از زمین ممکن است به علت وجود سموم خاص بروز مشخصی داشته باشند مثلا” افزایش اوتیسم در مناطق خاصی از ژاپن را به علت سم منتقل شده از ماهی می دانند. گرچه سموم ممکن است نقشی در بعضی افراد اوتیستیک در ژاپن داشته باشد اما در کل ژاپن این مطلب بطور عموم به عنوان علت ثابت نشده است. یکی دیگر از دلایل میزان بالای اوتیسم در ژاپن را آموزش و دقت زیاد پزشکان ژاپنی می دانند.

محققان مي‌گويند: احتمال بروز اين بيماري در فرزندان پدران بالاي چهل سال شش برابر پدران با سن زیر 30 سال است.

تشخیص اوتیسم با هوش مصنوعی

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم اغلب مشکلات ارتباط و تعامل را تجربه می کنند. علیرغم شایع بودن ، تشخیص این اختلال قبل از سن پنج سالگی بسیار چالش برانگیز است.

دانشمندان دانشگاه ژنو الگوریتم هوش مصنوعی را براساس تجزیه و تحلیل خودکار ویدئوها ارائه کرده اند که امکان مطالعه ارتباطات غیرکلامی کودکان را به صورت ناشناس و استاندارد فراهم می کند.

Example of skeleton’ extraction

نادا کوجوویچ ، محقق تیم ماری شائر و اولین نویسنده این مطالعه ، گفت: اوتیسم با یک ارتباط غیر کلامی که با یک کودک معمولاً در حال رشد متفاوت است مشخص می شود. این موضوع در چندین نقطه متفاوت است ، مانند مشکل در برقراری ارتباط چشمی ، لبخند زدن ، اشاره به اشیاء یا نحوه علاقه آنها به آنچه در اطراف آنها وجود دارد.

به همین دلیل است که ما الگوریتمی را با استفاده از هوش مصنوعی طراحی کردیم که حرکات کودکان را بر روی ویدئو تجزیه و تحلیل می کند و مشخص می کند که آیا آنها ویژگی اختلال طیف اوتیسم هستند یا خیر.

استفاده از این فناوری جدید آسان است. در طول آزمایشات ، 80 درصد موارد را از ویدئوهای کوتاه طبقه بندی کرد که نشان می داد کودکی با یا بدون اوتیسم زیر 5 سال با بزرگسال بازی می کند.

این الگوریتم قصد دارد فیلم ها را فقط بر اساس حرکات کودک هنگام تعامل با شخص دیگر طبقه بندی کند. برای توسعه این امر ، دانشمندان ابتدا از فناوری به نام OpenPose استفاده کردند که اسکلت افراد متحرک را در یک ویدئو گرفته شده استخراج می کند و با حذف تمام ویژگی هایی که می تواند تبعیض آمیز باشد ، تجزیه و تحلیل حرکات را امکان پذیر می کند.

سپس دانشمندان الگوریتمی را برای تشخیص اوتیسم طراحی کردند. آنها آن را روی 68 کودک معمولاً در حال رشد و 68 کودک مبتلا به اوتیسم ، همه زیر پنج سال آزمایش کردند.

توماس میلارت ، محقق در موسسه علوم اطلاعات و عضو هیئت علمی اقتصاد و مدیریت مدرسه ژنو (GSEM) ، می گوید: ما هر گروه را به دو گروه تقسیم کردیم: 34 گروه اول در هر گروه هوش مصنوعی ما را برای تمایز" آموزش "دادند. رفتارهای غیر کلامی کودکان مبتلا به اوتیسم و ​​بدون آن دیگران سپس به ما در آزمایش صحت آن کمک کردند. ما همچنین 101 کودک دیگر را مورد ارزیابی قرار دادیم.

نادا کوجوویچ می گوید: هوش مصنوعی فیلم هایی از کودکان را بازی می کند که آزادانه با بزرگسالان بازی می کنند. هیچ سناریویی از پیش تعیین شده وجود ندارد. این یک مسئله است که رفتارهای غیر کلامی کودکان را آزادانه تجزیه و تحلیل می کند و وسایل مختلفی را در اختیار آنها قرار می دهد که تعیین وجود یا عدم وجود یک اختلال اوتیسم را ممکن می سازد.

درمان اوتیسم

درمان اوتیسم شامل آموزش رفتاری ویژه می‌شود. آموزش رفتاری باعث ایجاد رفتار مناسب در کودک و تدریس نحوه برقراری ارتباط و نحوه‌ی کمک به خود فرد اوتیسمی با افزایش سن می‌شود.

با انجام درمان اولیه اکثر کودکان مبتلا به اوتیسم یاد می‌گیرند با دیگران ارتباط برقرار کنند. آن‌ها یاد می‌گیرند هم‌زمان با افزایش سن خود با دیگران ارتباط برقرار کنند و کارهایشان را انجام دهند.

بسته به کودک درمان ممکن است شامل مواردی مانند گفتاردرمانی یا درمان فیزیکی باشد. دارو گاهی برای درمان مشکلات مانند افسردگی و رفتارهای وسواسی- اجباری استفاده می‌شود.

نوع درمان دقیق موردنیازکودک شما بستگی به علائم دارد که برای هر کودک متفاوت است و ممکن است در طول زمان تغییر کند. ازآنجاکه افراد مبتلا به اوتیسم خیلی متفاوت هستند، چیزی که به یک فرد کمک می‌کند ممکن است به دیگران کمک نکند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که به همراه همه‌کسانی که در آموزش و پرورش فرزندتان مشغول به کار هستید بهترین راه برای مدیریت علائم را پیدا می‌کنید.

روشهای نوین پزشکی برای تشخیص اوتیسم با استفاده ازخون،ادرار و بزاق دهان

روش های تشخیص پزشکی اوتیسم

در حال حاضر مرکز کنترل و پیشگیری امریکا و دیگر متخصصین، تشخیص قطعی و درست اوتیسم را با روشهای مشاهده ای و با استفاده از تست های استاندارد ممکن و صحیح عنوان می کنند.اما تلاشهایی در زمینه تشخیص های پزشکی در حال انجام است که می تواند در اینده نوید بخش تشخیص زود هنگام حتی در بدو تولد باشد.

محققان دانشگاه وارویک انگلستان در سال 2018 ازمایش خونی را طراحی نموده اند که می تواند با دقت 92 درصد اوتیسم را مورد تشخیص قرار دهد.

این دانشمندان ارتباطی را میان آسیب های پروتئینی موجود در پلاسمای خون افراد اوتیسم مشاهده نمودند که می تواند به نوعی معرف خون فرد دارای اوتیسم باشد.این شیوه تشخیص هنوز مورد تایید قرار نگرفته است و مخالفانی دارد که با دلایل خود می توانند این رویکرد تشخیصی نوین را زیر سوال ببرند.

در آزمایشی مشابه بر روی خون افراد دارای اوتیسم در کشور امریکا در سال 2019 که بر روی اسید امینه های موجود در خون کار می کند عنوان گردیده است که انها نیز می توانند با استفاده از تست خون اوتیسم را تشخیص دهند.در بررسی های انها مشخص گردیده است که 94 درصد از کودکان دارای اوتیسم دارای اشتراکاتی در نسبت های غیر معمول اسید های امینه اند و این فاکتور را به عنوان معیار در تست خود مشخص نموده اند.

بررسی های دیگر سال 2019که بر روی نشانگر های زیستی اوتیسم کار نموده است نیز اسید های آلی موجود در ادرار را برای تشخیص اوتیسم استفاده نموده و در این ازمایش نیز عنوان می گردد که نتایج نوید بخشی برای این نوع تشخیص نیز وجود دارد که نیازمند تحقیقات بیشتر در اینده است.

در سال 2019 آزمایشی بیولوژیک به نام کلاریفای ابداع گردید که با استفاده از تست بزاق دهان و با استفاده از RNA اقدام به تشخیص اختلال اوتیسم می کند.پژوهشگرانی که بر روی این شیوه کار می کنند با تمام نقد هایی که بر کار انها می گردد عنوان نموده اند که شیوه انها در حدود 82 درصد از کودکان را به درستی تشخیص داده است.

تمام این رویکردها و شیوه ها می توانند در آینده ای شاید نزدیک به عنوان گزینه ای اصلی برای تشخیص زود هنگام اوتیسم مورد استفاده قرار گیرد اما این شیوه ها هنوز راه درازی برای اثبات خود در مجامع علمی دارند.

رفتار خانواده با کودک مبتلا به اوتیسم

بخش مهمی از برنامه مراقبت از کودک شما این است که اطمینان حاصل کنید که سایر اعضای خانواده در مورد اوتیسم و نحوه مدیریت علائم آن آموزش می‌بینند. آموزش می‌تواند استرس خانواده را کاهش دهد و به بهبود عملکرد فرزند شما کمک کند. بعضی از خانواده‌ها نیاز به کمک بیشتری نسبت به دیگران دارند. از مزایای هر نوع کمکی که می‌توانید پیدا کنید، استفاده کنید. با پزشک خود نیز در مورد امکانات محل زندگی صحبت کنید. خانواده، دوستان، سازمان‌های دولتی و سازمان‌های اوتیسم همه منابع در دسترس ممکن هستند.

علائم اوتیسم

نکاتی جهت یادآوری:

زمان استراحت مشخص کنید. مراقبت روزانه از کودک مبتلا به اوتیسم می‌تواند باعث خستگی شود. وقفه‌های برنامه‌ریزی‌شده به تمام خانواده کمک خواهد کرد.

هنگامی‌که فرزند شما بزرگ‌تر می‌شود کمک اضافی دریافت کنید. سال‌های نوجوانی می‌تواند برای کودکان مبتلا به اوتیسم بسیار سخت باشد.

با خانواده‌های دیگر که فرزند مبتلا به اوتیسم دارند ارتباط برقرار کنید. شما می‌توانید در مورد مشکلات خود صحبت کنید و با افرادی که درک خواهند کرد مشاوره کنید.

پرورش کودک مبتلا به اوتیسم کار سختی است. اما با پشتیبانی و آموزش، خانواده شما می‌توانند یاد بگیرند که چگونه با آن روبرو شوند.

پیشگیری از اوتیسم

اگرچه نمی‌توانید از داشتن کودک مبتلا به اختلال اوتیسم جلوگیری کنید اما با ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی می‌توانید برخی خطرها را کاهش دهید:

زندگی سالم: معاینه منظم، خوردن وعده‌های متعادل و ورزش منظم. اطمینان حاصل کنید که مراقبت‌های زایمانی مناسب داشته باشید و همه توصیه‌ها را رعایت کنید.

در دوران بارداری از داروها استفاده نکنید: قبل از مصرف هر دارو از پزشک خود مشورت بگیرید. این توصیه به‌ویژه برای برخی از داروهای ضد تشنج مهم است.

درمان برای بیماری‌های پزشکی فعلی: اگر شما مبتلا به بیماری سلیاکو یا PKU هستید به دنبال مشاوره پزشک برای کنترل آن باشید.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98117

مطالب مرتبط :
اوتیسم

علائم و نشانه های اوتیسم و عوامل ایجاد و راه‌های درمان آن

اوتیسم یک اختلال و ناتوانی در رشد است. با توجه به این‌که هر اختلال در رشدی به عنوان معلولیت شناخته می‌شود، بنابراین می‌توان گفت اوتیسم نیز در گروه معلولیت‌ها جای دارد.

Chile authorizes Sinovac vaccine for kids of ۶ and older

اولین کشور آمریکای لاتین؛

شیلی به واکسن سینوواک برای کودکان ۶ سال به بالا مجوز می‌دهد/توصیه WHO برای افراد بالای ۱۸ سال

مقامات بهداشتی شیلی روز دوشنبه استفاده از واکسن سینوواک علیه ویروس کرونا برای کودکان ۶ ساله و بزرگتر را تأیید کردند، این اولین کشور آمریکای لاتین که این اقدام را انجام داد، این در حالی است که سازمان بداشت جهانی در مقاله ای که سومن سپتامبر صادر کرد، این واکسن را برای افراد ۱۸ سال و بالاتر توصیه می کند.

کاهش بارش در سرچشمه‌های آبی زاینده رود به ۴۰ درصد رسید

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرد:

کاهش بارش در سرچشمه‌های آبی زاینده رود به ۴۰ درصد رسید

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان در وبیناری که امروز و با حضور اصحاب رسانه برگزار شد اعلام کرد: بر اساس آمار ایستگاههای هواشناسی استان میانگین وزنی بارش ۱۰۹میلی متر بوده که نسبت به مقدار بلند مدت ۳۰ درصد و نسبت به سال گذشته ۳۵ کاهش نشان می‌دهد که کاهش در سرچشمه های زاینده رود به حدود ۴۰ درصد رسیده است.

ی

جانشین دادستان مرکز استان ایلام ؛

نخبگان سرمایه های ارزشمند جامعه هستند

دکتر شهرام غلامحسینی اظهار کرد: دادستانی استان همواره آمادگی خود را برای حمایت از راهکارها و ایده های نخبگان جهت توسعه بخشهای مختلف جامعه اعلام نموده و پذیرای نظرات و پیشنهادات این قشر تاثیرگذار جامعه جهت رفع کاستی ها و مشکلات استان خواهد بود.

ژن درمانی

گزارش//

هزینه ۱۰ میلیارد ریالی کهگیلویه و بویراحمدی ها برای آزمایشات ژنتیک/ آزمایشگاه ژنتیک از نیازهای استان است

آمارها نشان می دهد که سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰ میلیارد ریال از سوی مردم کهگیلویه و بویراحمد برای انجام آزمایشات ژنتیک با مراجعه به دیگر نقاط کشور هزینه شده است.

اهمیت صرف صبحانه در سلامت دانش آموزان

اهمیت صرف صبحانه بر سلامت سیستم ایمنی بدن دانش آموزان

متخصصان تغذیه معتقدند، مصرف مواد غذایی سالم و متناسب برای دانش آموزان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نفوذ هوش مصنوعی به زندگی زنبورهای عسل

نفوذ هوش مصنوعی به زندگی زنبورهای عسل

دانشمندان با بهره مندی از دید رایانه ای و هوش مصنوعی موفق به کنترل و ارزیابی فرایند تولید و استخراج عسل از کندوهای رباتیکی شدند.

۱۲

توسط محققان دانشگاه کمبریج میسر شد؛

بهبود علائم اوتیسم در کودکان به کمک داروهای ارزان قیمت و رایج

یک مطالعه جدید چگونگی تأثیر بومتانید روی علائم ASD در کودکان خردسال و همچنین روند بهبود عملکرد GABA در مغز را مورد بررسی قرار داده است.

ردیاب

تعیین فاصله اجتماعی با فناوری سه بعدی

دانشمندان آزمایشگاه EPFL ردیاب های سه بعدی را طراحی کرده اند که می توانند فاصله اجتماعی را برای کمک به مبارزه با Covid-۱۹ اندازه گیری می کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب