با تلاش متخصصان مغز و اعصاب دانشگاه سان فرانسیسکو میسر شد؛

ارتباط بین یادگیری زبان جدید و پایداری مغز

مطالعه بر روی بیماران مبتلا به صرع به محققان کمک می کند تا بفهمند چگونه مغز وظیفه یادگیری یک زبان جدید را در حالی حفظ می کند که زبان مادری ما حفظ شود. این مطالعه این سوال قدیمی را روشن می کند که چرا یادگیری زبان دوم در بزرگسالی بسیار مشکل است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ یادگیری زبان جدید یکی از دشوارترین وظایفی است که بر عهده مغز گذاشته می شود با این حال فواید آن به قدری زیاد است که تمام سختی یادگیری را جبران می کند. به گفته محققان، یادگیری زبان های خارجی موجب افزایش خاصیت ارتجاعی مغز و توانایی آن در کدگذاری اطلاعات می شود.

فواید مهم و شگفت انگیز یادگیری زبان خارجی

به نقل از مجله اینترنتی نمناک؛ بسیاری از افراد قبل از این که خواندن زبان خارجی را شروع کنند، تسلیم می شوند. بدون این که متوجه شوند زبان های خارجی می تواند چه فوایدی برای آن ها داشته باشد. در واقع این روزها همه به مطالعه زبانی غیر از زبان مادری نیاز دارند. در ادامه به 53 فایده یادگیری زبان جدید اشاره می شود.

1. رشد مغزی: تحقیقات نشان می دهد که بعد از سه ماه مطالعه زبان خارجی افراد یادگیرنده با رشد مغزی در چهار ناحیه مواجه می شوند. در واقع هر چقدر که مدت زمان مطالعه زبان خارجی افزایش پیدا کند، مغز انسان توانایی بیشتری برای یادگیری پیدا می کند و کم کم به مهارت بسیار بالایی دست پیدا خواهد کرد.

2. حافظه بهتر: کودکانی که زبان دوم یاد می گیرند، در به یاد آوردن اتفاقات حافظه بهتری دارند. آن ها می توانند تمرین های حافظه را بهتر از دیگران انجام دهند و در واقع ذهن آن ها سریع تر کار می کند.

3. بهبود مهارت های شنیداری: آیا به نظرتان می آید از همان اول که شروع به خواندن زبان انگلیسی کردید، مهارت شنیداری شما در چه سطحی بود؟ قطعاً یادآوری آن برایتان کابوس است. مغز شما بعد از گذشت مدت زمانی از مطالعه زبان خارجی یاد می گیرد که چگونه بین انواع مختلف صدا ها در زبان جدید تمایز برقرار کند.

4. هوش کلامی و غیرکلامی بالاتر: افرادی که از لحاظ مکالمه در بیش از یک زبان مسلط باشند، یعنی هوش کلامی و غیرکلامی بالاتری نسبت به بقیه دارند و انعطاف پذیری ذهنی آن ها بیشتر است.

5. افزایش میزان توجه: مطالعه ای در سال 2010 نشان می دهد که افراد دو زبانه کنترل بیشتری روی توجه و تمرکز خود دارند و می توانند عوامل حواس پرتی را از بین ببرند. آن ها راحت تر روی وظیفه ای که دارند، تمرکز می کنند.

6. کاهش قدرت ذهنی آهسته تر انجام می شود: تحقیقات نشان می دهد افرادی که دو زبانه یا چند زبانه هستند، فارغ از جنسیت، نوع شغل و تجربه های مختلف معمولاً کاهش قدرت ذهنی آن ها بر اثر کهولت سن بسیار آهسته تر از افراد تک زبانه رخ می دهد.

7. توانایی بهتر در انجام چند کار به طور همزمان: تحقیقات انجام شده نشان می دهد که یادگیری یک زبان انعطاف پذیری مغز را افزایش می دهد و باعث می شود که مغز بتواند به طور همزمان چند کار را با یکدیگر انجام دهد.

8. خلاقیت بیشتر: یادگیری یک زبان خارجی نه تنها توانایی حل مشکلات و فکر منطقی را افزایش می دهد، بلکه خلاقیت ذهنی را نیز بالا می برد زیرا شما را مجبور می کند که مدام کلمات جایگزین را به کار ببرید و عبارات و کلمات جدید استفاده کنید که همین امر عاملی برای افزایش خلاقیت است.

9. بهبود عملکرد اجرایی: عملکرد های اجرایی یعنی همان کنترل ذهنی و توانایی توجه و تمرکز که یکی از عوامل مهم برای مدیریت است و باعث می شود که شما از همه لحاظ هم برنامه ریزی، هم حل مشکلات و هم اجرا قوی تر از دیگران باشید.