گياه داروئی آلوئه ورا (صبر زرد)

گیاه آلوئه ورا علاوه بر اینکه خاصیت داروئی زیادی دارد از ماده ژلاتینی که درون برگ این گیاه وجود دارد برای مصارف بهداشتی آرایشی هم استفاده می شود این گیاه خواص دارویی خارق العاده ای دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری گیلان، گیاه «آلوئه ورا»گیاهی است که به طور عمده در مناطق خشک ، گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند.گياه آلوئه ورا نيازمند خاك با هوموس كم، زهكشي مناسب، خشك مي باشد. در روش کاشت سنتی این گیاه می بایست در اواخر تابستان و اوايل پاييز پاجوشها را ازگياه جدا نموده و در درون گلخانه­ها، در بستر مناسب كشت نمود تا ريشه دار شوند و استحكام كافي پيدا كنند، سپس پاجوش­هاي ريشه­دار شده را در فصل بهار به مزرعه اصلي منتقل نمود. سيستم كاشت به صورت موازي و خطي مي­باشد.

داشت گياه آلوئه ورا، گياه آلوئه ورا گياهي است كه ميتواند محدوديت هاي آبي، خاكي و شرايط سخت اقليمي را به راحتي تحمل نمايد، وليكن در مراحل داشت براي گياه آلوئه ورا مي بايست فاكتورهايي را مد نظر داشت كه به ترتيب به آنها اشاره خواهد شد.خاك، اين گياه بسيار بردبار است و مي تواند در هر خاكي رشد كند ولي خاك هاي سبك كه داراي زهكشي مناسب باشند را ترجيح مي دهند اين گياه در ماسه خالص به رشد مطلوب دست نمي يابد  بلكه خاك خوب و مقوي نياز دارد مخلوط خاكي كه براي اين گونه گياهان توصيه مي شودمي تواند از يك قسمت خاك سبك يا مخلوط خاك باغچه به اضافه خاك برگ و تركيبات هوموسي يا كود دامي پوسيده به اضافه يك قسمت ماسه ريز به نسبت مساوي تقسيم كرد خاك در كل بافت خاك بايد سبك باشد تا بتواند آب را از خود عبور دهد.

آبياري، گياه آلوئه ورا به آبياري زيادي نياز ندارد اين گياه نبايد به ميزان زيادي آبياري شود، البته با توجه به شيب زمين و نوع خاك متفاوت مي باشد بدين مفهوم كه با توجه به اقليم منطقه و گرماي هوا به طور ميانگين  بهار هر ده روز يكبار، تابستان هفته­اي دوبار و  پاييز هفته اي يكبار و زمستان ماهي يكبارآبياري مي شود به طور ميانگين هفته اي ۱/۵ ليتر هر گياه به آب نياز دارددر ۱۰۰۰متر در هفته ۶۰۰۰ ليترآب نياز مي باشد به طوركلي درآبياري بيش ازحد يا خيلي كم ( در هر دو مورد) برگ هاي آلوئه ورا شروع به خشك شدن مي­كنند و يا ممكن است رنگ برگ­ها زرد يا قهوه­اي شود در نهايت برگ تنها به پوست خشكي تبديل مي شوند و گياه از بين مي رود. بهترين حالت براي آبياري آلوئه ورا زماني است كه خاك آن كاملا خشك باشد براي چك كردن خشكي خاك كافيست خاك را با انگشت تان لمس كرده يا يك بند انگشت را در خاك فرو كنيد تا از ميزان خشكي خاك مطمئن شويد، دراين شرايط آلوئه ورارا آبياري كنيد فراموش نكنيد فاصله آبياري آلوئه ورا در زمستان ماهي يكبار آبياري مي شود اين گياه درزمستان به خواب مي رود و نيازش به آبياري كمتر مي شود.

دما، همانطور كه پيش از اين اشاره شدآلوئه ورا گياه كم نيازي است كه بومي مناطق گرم و خشك و از اين رو متحمل به گرما مي باشد دماهاي پايين براي گياه آلوئه ورا مناسب نيست البته گياه آلوئه ورا قادر است يخبندان را نيز تحمل نمايد و همچنين در اقليم هايي كه يخبندان طولاني ندارند نيز مي توان اين گياه را كشت نمود.

گياه آلوئه ورا از جمله گياهاني است كه در صفردرجه سانتي گراد از بين مي رود و معمولا دماي رشد آن مي بايست بالاتر از دو درجه سانتي گراد باشد و به همين علت است كه مناطق جنوبي ايران كه هرگز درجه حرارت آن به صفر درجه سانتي گراد نمي رسد از مناطق مستعد براي توليد اين گياه محسوب مي شوند. گياه آلوئه ورا در دماي بيش از  80-70  درجه سانتي گراد نمي ميرد، ولي برگ هاي بلند ضعيفي توليد ميكند (در گلخانه نبايد اجازه داد كه دما از 10 درجه كمتر و از 50 درجه بيشتر شود) پيشنهاد مي شود گياه آلوئه ورا در زمستانهاي سرد، در گلخانه­هاي گرم نگهداري شوند گرما و سرماي شديد سلامت گياه را به خطر مي اندازد.

نور و حرارت، اين گياه، در مقابل نور مستقيم تابش زياد آفتاب حساس است از خود واكنش نشان مي دهد و به رنگ قهوه اي در خواهد آمد پس بهتراست آنرا در مقابل نور غير مستقيم نگهداري كرد البته چنانچه اشعه اي خورشيد در تماس مستقيم با گياه آلوئه ورا قرار گيرد ممكن است گياه را بسوزاند و در اين حالت برگه ها با رنگ قهوه اي روشن در مي آيند از اين رو، در روزهاي شديدا آفتابي نبايد گياه را در تماس مستقيم اشعه ي خورشيد قرار گيرد.

تغذيه كودي، آلوئه ورا گياهي كم توقع مي باشد ولي چنانچه خواستار شادابي هميشگي و توليد برگ، برگ هايي مملو از ژل  باشيد مي بايست هر 15 روز يكبار به خاك اين گياه كود مناسب بيافزاييد. به طور كلي، خاك مناسب بايد به نسبت خاك/ماسه بادي/خاك برگ تهيه شود تا تأثير فوق العاده بر رشد گياه آلوئه ورا داشته باشد.

آفات و بيماري هاي گياه، اين گياه از جمله گياهاني است كه يك سال كاشته مي شود و تا شش سال مورد استفاده قرار مي گيرد بيماري اين گياه نسبت به ديگر گياهان بسيار كم است و آب بسيار ناچيزي مصرف مي كند  تا كنون اين گياه آفت خاصي نداشته است اما در شمال كشور تنها يك مورد آنهم حلزون گزارش شده است كه جهت مبارزه با حلزون مي توان از پوست برنج در اطراف زمين استفاده كرد يا از توتون سوخته شده در اطراف زمين  استفاده شود نكته مهم،  به هيچ عنوان در طول دوره رشد اين گياه از هيچگونه سمومي جهت مبارزه با علفهاي هرز و يا آفات و بيماريها ها و استفاده نمي شود همچنين هيچ كودي (اسپري) مانند نيز استفاده نمي شود فقط كودهاي دامي پوسيده و يا كمپوست قارچ استفاده می شود.

مراقبت هاي روزانه از گياه آلوئه ورا بهتر است هفته اي يكبار گياه آلوئه ورا را بررسي نمود و چنانچه گياه داراي برگ هاي خشك شده،زرد يا قهوه اي رنگ مي باشدآنها را جدا نمود همچنين جهت نگهداري گياه آلوئه ورا مي بايست ساقه هاي گل دهنده و برگ هاي پير را بعد از گلدهي از گياه جدا نمود.

برداشت برگها، هنگاميكه 70 درصد گلخانه (گياه آلوئه ورا)وزن برگ بالاتر از 450 گرم شده باشد مي توان برگها را برداشت كرد جهت برداشت برگ از پايين ترين برگي كه در گياه مي باشد با يك تيغ موكت بري يا چاقوي تيز تنها يه برش 2 سانتي محلي كه برگ به بدنه متصل شده ايجاد و سپس برگهارا قطع و با دست از بدنه گل جدا نمود و تنها برگهايي را كه در بالاي گل وجود دارد و هنوز طول آن ها زير 30 سانت مي باشدرا گذاشته و در مرحله بعد برداشت نماييد وزن زير 450 گرم و حتي دو برگ بالاي 450 گرم نگه داشته شود نكته دركشت گلخانه­اي هر كشاورزسه  بار برداشت را انجام مي دهد كه حداقل از هر بوته 4 كيلو تا 12 كيلو برداشت مي شود.

موارد مصرف، غذايي، بهداشتي، آرايشي، داروسازي غذايي، انواع اقسام نوشيدني­ها، كمپوت؛ انواع و اقسام مرباها و بهداشتي: شامپو- خميردندان- دستمال كاغذي- روغن آلوئه ورا و عرق (عرقيات) آلوئه ورا و پوشك بچه به علت حساس بودن پوست بچه­ها و ترميم سريع پوست آنها استفاده مي شود آرايشي،كرم صورت- كرم و براق كننده موي سر انواع اقسام رنگ مو- ژل مو دارويي،در منابع دارويي فهرست مصارف آلوئه وراتقريبا به اندازه فهرست مواد تشكيل آن طويل است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98183

مطالب مرتبط :
۱

برخي نكات مهم در زراعت كلزا

کلزا با نام علمی berassica napus به انگلیسی Rapeessed و به فرانسه Colza نامیده می شود که در ایران به کلزا معروف می باشد کلزا گیاهی یک ساله با دو تیپ رشدی بهاره و پاییزه که با توجه به شرایط اکولوژیک مناطق مختلف مورد زراعت قرار می گیرد.

۰

در گفتگو با کارشناس گیاهان داروئی، عنوان شد:

درمان آسم، سرطان پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن، از جمله فواید گیاه داروئی “زیره سبز” می باشد

ابراهیمی، با اشاره به فواید کاشت گیاه داروئی “زیره سبز”، اظهارداشت: این گیاه داروئی برای درمان بیماری های تنفسی مانند آسم، درمان سرطان پوست و… بسیار مفید می باشد.

Aloe vera28

مدير جهاد کشاورزي سلسله:

افتتاح نخستين گلخانه توليد گياه آلوئه ورا در شهرستان سلسله لرستان

مدير جهاد کشاورزي سلسله گفت: نخستين گلخانه توليد گياه آلوئه ورا لرستان در شهرستان سلسله افتتاح مي‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب