مدیر تحقیق و توسعه فولاد بردسیر مطرح کرد؛

غبار فولاد، طلای سیاه صنعت / طراحي تانك جديد در فرآيند ليچينگ اسيدي برای اولین بار در ایران

ابراهیم بوسفی گفت :: مطالعه بر روي غبارهاي حاصله از کوره قوس الکتریکی به منظور جداسازي عناصر کاربردی با استفاده از طراحي تانك جديد در فرآيند ليچينگ اسيدي اولین مورد مطالعاتی است که بسیار موفق بوده است.

 

ابراهیم یوسفی مدیر مرکز تحقیقات و توسعه فولاد مشیز در گفتگو با خبرگذاری علم و فناور از طرح مطالعاتی استخراج عناصر غبار کوره های ذوب گفت: گرد و غبار حاصل از کوره های قوس الکتریکی جزء پسماندهای خطرناک طبقه بندی می شود، اما امروزه می‌توان از غبار به عنوان طلای سیاه صنعت فولاد نام برد، که متاسفانه هنوز در کشور زیاد مورد توجه قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: تحقیقات نشان می دهد که عناصر با ارزش موجود در غبار کوره قوس الکتریکی، قابلیت استفاده در بخش‌های مختلف صنعتی و اقتصادی مانند صنایع آسفالت، سیمان و بتن، صنایع سرامیک و لعاب، شیشه سازی تزئینی، پوشش دهی آهن اسفنجی و صنعت کشاورزی را دارا هستند بنابراین با بکارگیری از فناوری‌های نوین، علاوه بر کاهش اثرات مخرب زیست محیطی، می توان هزینه‌های تولید را نیز در کارخانه های فولاد سازی کاهش داد.

ابراهیم یوسفی تاکید کرد: مطالعه بر روي غبارهاي حاصله از كارخانه هاي فولادسازي به عنوان دو پروژه مجزا، از اسفندماه 1399 با همکاری مهندس محمدمهدی زیدآبادی نژاد از شرکت صنایع فولاد مشیز بردسیر و اساتید بخش متالورژی دانشگاه شهید باهنر کرمان آغاز شده است که به طورکلی این تحقیقات به منظور مدیریت پسماند ویژه، کاهش آلودگی محیط زیست و رفع مشکل دفع پسماندهای صنعت فولادسازی در دو بخش مورد تحقیق قرار گرفت.

این مقام مسول افزود: در بخش اول مطالعه بر روي غبارهاي حاصله از کوره قوس الکتریکی با هدف سنجش مقدار فلزهای سنگین در گرد و غبار و بررسی حذف آلاینده های آلی صورت گرفت.

وی  هدف اصلی این پروژه  را جداسازی فلزات از غبار کوره قوس الکتریکی جهت استفاده مجدد  عنوان کرد و گفت : با جدا شدن فلزات در سایر صنایع و امکان سنجی استفاده از غبار به عنوان جاذب برای حذف آلاینده های آلی از آب های آلوده با هدف کاهش حجم پسماند نیز محقق می شود

این مقام مسول اذعان کرد: در این راستا نمونه برداری ، انجام آزمایشات و تست های مورد نظر اولیه، انجام شده و سایر بررسی ها جهت استفاده از غبار بعنوان جاذب و بررسی عدم آلودگی، در صورت استفاده از غبار بعنوان جاذب در حال انجام است.

یوسفی افزود: مطالعه بر روي غبارهاي حاصله از کوره قوس الکتریکی به منظور جداسازي عناصر کاربردی با استفاده از طراحي تانك جديد در فرآيند ليچينگ اسيدي دومین مورد مطالعاتی است که موفق بوده است.

وی در پایان به هدف اجرای این طرح اشاره کرد و گفت:  بررسي ميزان جداسازي عناصر اصلی و امكان استفاده از آنها در مصارف صنعتي مانند توليد گاز هيدروژن، تصفيه پساب ها  و غيره است و  لازم به ذكر است كه مطالعه و طراحي روش نوين پيشنهادي، براي اولين بار در كشور در حال انجام است.

انتهای پیام/ طهماسبی

 

زمان انتشار: شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹:۴۹

شناسه خبر: 98235

مطالب مرتبط :
کاربرد زبرافیش‌ها در علوم آزمایشگاهی/ از آکواریوم تا تحقیق و توسعه

کاربرد زبرافیش‌ها در علوم آزمایشگاهی/ از آکواریوم تا تحقیق و توسعه

در حال حاضر یکی از نوآوری‌های علوم آزمایشگاهی زیستی استفاده از نوعی آبزی خاص در تحقیقات علمی است، این ماهی با نام گورخر ماهی یا زبرافیش (نام علمی: Danio rerio) شناخته می‌شود. زبرافیش‌ها اغلب در آب‌های شیرین و گرمسیری جنوب آسیا یافت می‌شوند.

فولاد

به همت نخبگان فولاد مشیز کرمان رقم خورد؛

خروج اولین شمش فولادی از خط رخته گری ۱۰۰ درصد ایرانی/ فعل "می توانیم "را صرف کرده ایم

همزمان با یازدید اصحاب رسانه از واحد فولاد مشیز کرمان خط چهار ریخته گری این واحد تولیدی افتتاح و اولین تست شمش فولاد این خط تماما ایرانی صورت گرفت

مرادی

رییس مجمع نمایندگان هرمزگان در گفت وگو با علم وفناوری:

وزیرنیرو متعهد شد مشکل قطعی برق را حل کند/تولید ۱۰تن فولاد در منطقه اتفاق نوینی است

رییس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس گفت: یکی از رایزنی های مهم نمایندگان با وزیرنیرو برطرف شدن مشکل برق استان است.

خبرگزاری علم و فناوری

تولید فولاد ایران

اهمیت تولید فولاد و جایگاه جهانی ایران در تولید این محصول استراتژیک

۲۲۵۵۵۵۵۵

وقتی فناوری ناجی صنعت می شود؛

صنعت فولاد کشور با رنگ و بوی فناوری/دانش بنیان های ضد تحریم در حوزه فولاد

شرکتهای دانش بنیان اخیراً توانسته اند با تولید محصولاتی بخشی از نیاز صنعت فولاد را برطرف کنند محصولاتی که وارداتی بوده و با تحریمها امکان دسترسی به آنها از خارج وجود ندارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب