مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع)در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری

نیازمند اتصال چرخه تولید علم به ثروت در کشور هستیم / حضور میدانی بسیج علمی برای رفع مشکلات و موانع در کلیه شهرستانها

فرخنده مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع)با بیان اینکه اتصال چرخه تولید علم به ثروت یکی از نیاز های ضروری استان و کشور است، گفت: علم بدون معنویت، علم آمریکایی و غربی است لذا نیازمند علوم تربیت محور،پژوهش محور و حرفه محوردر کشور هستیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی،"علی فرخنده" مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع)در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با تسلیت ایام سوگواری اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اظهارداشت: در بسیج علمی، پژوهشی و فناوری جا برای کارکردن زیاد است.

وی ضمن تقدیر از مسئولین سابق بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه استان، گفت:اهمیت جایگاه سازمانی بسیج علمی، پژوهشی و فناوری از جایی برجسته شده است که اولویت اول رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب است که باید همه مجموعه های کشوردر عرصه های دانش بنیان کارانجام دهند.

 فرخنده با بیان اینکه باید اقتصاد، فرهنگ،مسائل اجتماعی دانش بنیان باشد ، ادامه داد:حتی مسلئه امنیت و آنچه که امروز شاهد آن هستیم در حوزه موشکی مسائل دانش بنیان است که رشد خوبی را درحوزه موشکی داشته ایم.

وی یادآورشد: رهبر معظم انقلاب در مطالبات خودکه در حوزه علم و پژوهش تحت عنوان انقلاب علمی، جهش علمی،علوم مردم پایه و راه نجات کشورمسئله علم است که مطرح می کنند اما ظرافتی دارد و آن این است؛علمی که گفتمان انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب و در سیره اهل بیت (ع) نیز اشاره شده است.

وی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب درتاریخ 13/10/1395در جمع نخبگانی مدال آور دانشگاه شریف داشتند این است که ایشان فرمودند" مباحث علمی به تنهایی نمی تواند موجب پیشرفت و مشکلات کشور را حل کند آن پیشرفت علمی می تواند مشکلات کشور را حل کند که برآمده از آرمانهای معنوی و انقلابی باشد".

علم بدون معنویت، علم غربی و آمریکایی است

مسئول بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) متذکرشد: علم بدون معنویت آمریکا و کشورهایی که برای بشریت خطر ایجاد کردند، می شود.

وی ادامه داد: علمی که امنیت ساز، سعادت ساز برای جامعه بشری است،علم توام با معنویت برای جامعه بشری است.

در حوزه علمی، فناوری وپژوهشی نیازمند نگاه انقلابی همراه با معنویت هستیم

فرخنده تاکیدکرد: ما در مجموعه سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه استان در حوزه های علمی،پژوهشی و فناوری باید با نگاه معنوی، انقلابی بتوانیم هم استعداد ها را شناسایی کنیم وهم آنها را توانمند کنیم.

وی ادامه داد: بایددر بسیج علمی،پژوهشی مهندسینی را درطراز شهید شهریاری ها، شهید علمحمدی ها وشهدای هسته ای که برای کشور درخشیدند تربیت کنیم.

تدریس مبانی غربی در مراکز دانشگاهی کشور

وی تصریح کرد: ما نیازمند این هستیم که امروز تحول عمیقی به فرموده رهبر معظم انقلاب در حوزه علوم انسانی داشته باشیم واز سمت علوم انسانی غرب حرکت کنیم که دانشمندان علوم غرب اساس کاررا چیدند وامروز در بسیاری از مراکزدانشگاهی ما مبانی غرب تدریس می شود.

نیازمند علوم تربیت محور،پژوهش محور و حرفه محور هستیم

فرخنده باید با تحول در حوزه علوم و مبانی اسلامی حرکت کنیم، گفت: علومی که تربیت محور،پژوهش محور و حرفه محور باشد لذا نظام آموزشی ما نیاز به تحول در این عرصه دارد.

وی با بیان اینکه مباحث درسی باید از دوران پیش دبستانی تحولاتی ایجاد کند ووارد دانشگاه شود، افزود: وقتی ما یک مهندسی که علم او توام با انقلابی گری همراه با داشتن روحیه جهادی داشته باشیم زمانی که عهده داریک مسئولیت در عرصه های مختلف قرار بگیرد با نگاه جهادی وانقلابی می تواند تحول افرین باشد و مردم نیز طعم خدمت این مسئول را نیز خواهند چشید و دیدگاه ما در سازمان بسیج علمی، پژوهشی این خواهد بود.

بسیج نخبگان سراسراستان برای رفع موانع و مشکلات

مسئول بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع)ادامه داد: برای تحقق این امر ابتدا از جمع نخبگان متعهد استان شبکه اندیشه ورزبسیج علمی،پژوهشی را فعال کرده ایم که تصمیم سازی برای پیشبر اهداف و برنامه های سازمان خواهد بود.

وی با اشاره به فعال سازی خانه نخبگان فنی مهندسی، افزود: با استفاده از توان معاونت های بسیج علمی در کلیه نواحی و برخی از اقشار دانشور در حوزه های کشاورزی، گیاهان دارویی، انرژِ های نو، فناوری، آب و معدن مباحثی که پیرامون شهرستانها است را احصاء کنند و مشکلات وپتانسیل آن شهرستان را اعلام کنند.

فرخنده ادامه داد: استفاده ازظرفیت سازمانها و ادارات متولی نیزمی تواند برای کمک به اهداف بسیج علمی، پژوهشی و فناوری تاثیر گذار باشند.

وی بیان داشت: ازبین مشکلاتی که توسط معاونت های بسیج علمی، اقشار دانشور و سازمانها به ما اعلام کنند مشکلات اولویت بندی ودر کارگروه ها برای رفع موانع مطرح خواهدشد.

حضور میدانی برای رفع مشکلات در کلیه شهرستانها

وی حضور میدانی در شهرستانهای استان برای رفع موانع موجود را از برنامه ها و اهداف بسیج علمی، پژوهشی استان دانست و گفت: در کارگروه رفع موانع شهرستانها که با حضور فرمانداران تشکیل خواهد شد ادارات مرتبط شهرستانی به همراه سپاه شهرستانی نیز حضور خواهند داشت.

فرخنده با اشاره به تبیین مسائل و مشکلات مورد نظرواهداف بسیج علمی در کارگروه ها، افزود: استفاده از نظرات کارشناسان محلی، بازدید میدانی انجام و بعد مشکلات موجود به کارگروه های برای رفع آن اعلام خواهد شد.

مسئول بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه خراسان جنوبی با بیان اینکه ادعا نداریم که بتوانیم همه مشکلات را حل کنیم، گفت: اگربتوانیم از همه مشکلات موجود در استان حداقل 5مورد آن را حل کنیم،کار مفیدی خواهد بود.

وصل زنجیره خانه نخبگان علوم انسانی به حوزه های علمیه

وی با اشار به فعالیت خانه نخبگان علوم انسانی، افزود: باید زنجیره خانه نخبگان علوم انسانی را به حوزه های علمیه وصل کنیم.

فرخنده ادامه داد: علوم انسانی و اسلامی بخشی از منابع اسلامی باید به ما کمک کند لذا ما به بدنه آموزش پرورش، وزارت آموزش و پرورش،وزارت علوم و تحقیقات کمک خواهیم کرد تا بتوانیم در حوزه تحول در منابع درسی ثمر بخش وسهم خود را لحاظ خواهیم کرد که به خانه نخبگان بسیج علمی مرتبط است.

برگزاری ارستارتاپ های علمی در چهارشهرستان

وی با اشاره به برنامه های بسیج و پژوهش نیز افزود: برگزاری استارت آپ ها با اولویت چهار شهرستان بیرجند، قائن، طبس و فردوس است بنابراین مراکز رشد را نیز باید در این شهرستانها فعال کنیم.

مسئول بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) بیان داشت: برای اینکه مراکز رشد را فعال شوند ونیازمند این هستیم که از طریق استارت آپ ها ورود پیدا کنیم ومشاوره ها را پررنگ واستعداد یابی را همزمان داشته  و حداقل تاپایان سال گفتمانی را دراین حوزه داشته باشیم.

وی ادامه داد: باید بتوانیم در حوزه های مشاوره، تسهیل گری و مباحثی چرخه تولید علم را به ثروت اتصال می کند، گام موثر برداریم.

فرخنده افزود: امسال بسیج علمی،پژوهشی بر حوزه های مراکز رشد و شتاب دهنده ها که چهار شهرستان بیرجند، قائن، طبس و فردوس متمرکز خواهیم داشت ولی اگر دیگر شهرستانها نیزاین آمادگی را داشته باشند سال اینده این موضوع را برای انها پیگیری خواهدیم کرد.

پالایش و به روز رسانی شرکت های دانش بنیان مستقر در بسیج علمی استان

مسئول بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه استان با اشاره به شرکت های دانش بنیان مستقر در بسیج علمی استان، گفت: پالایش شرکت های دانش بنیان و به روز رسانی در حوزه تخصصی و گزارش دهی به صورت فصلی یکی ازبرنامه های بسیج علمی استان در پردیس شرکت های دانش بنیان است.

وی ادامه: پشتیبانی واحصاء مشکلات ورفع موانع و استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان واتصال چرخه علم به ثروت از دیگر اهداف بسیج علمی استان است.

فرخنده برنامه های بسیج علمی را میدانی و حضور در صحنه دانست و گفت: حضور در کارگاه های مخترعین، مبتکرین وهمه عرصه ها ، برطرف کردن مشکلات و موانع که بسیج علمی می تواند داشته باشد ثمر بخش باشد.

وی عرض یابی و گزارش گیری برنامه های بسیج را میدانی دانست و افزود: اتصال چرخه تولید علم به ثروت یکی از نیاز های ضروری استان و کشور است که باید در این باره کارشود.

فرخنده یادآورشد: کشور ما در تولید علم 16 دنیا، فناوری 80 و اقتصاد بالای 100 را داریم لذا باید به اقتصاد دانش بنیان توجه کنیم.

مسئول بسیج ، علمی، پژوهشی و فناوری استان با اشاره به احیاء پایگاه های علمی بسیج افزود: این موضوع به صورت محله محور در راستای ترویج گفتمان علمی کشور باید اتفاق بیفتد که یکی ازراههکارهای آن تقویت پایگاه علمی که در دستورکار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه برنامه ویژه ای در هفته پژوهش خواهیم داشت، افزود: این برنامه با حضور استارتاپ ها برگزارخواهدشد.

فرخنده یادآورشد: در حوزه سیاست گذاری سازمان، قرارگاه جهاد علمی استان فعال و اولین جلسه آن نیز برگزارشده است.

فعال شدن شورای جهاد علمی در شهرستانهای استان

وی ادامه داد: شورای جهاد علمی نیز در شهرستانهای استان فعال کنند و سیاست گذاری ما در سطح استان زیل این قرارگاه و شورا خواهد بود که فرماندهان سپاه استان و شهرستانها مسئولین آن را برعهده دارند.

فرخنده با اشاره به تیم های اندیشه ورز درمعاونت های بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه سراسر استان افزود: چابک سازی نظام اداری، تحرک و پویایی سازمان در سطح کلان در دستور کار ما قرار دارد که بتوانیم از ظرفیت نخبگان استان استفاده کنیم.

مسئول بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع) با اشاره به تعامل با رده های هم سو با این سازمان، افزود: هم طراز بسیج علمی ،پارک علم و فناوری، جهاد دانشگاهی،مراکز دانشگاهی، علمی وپژوهشی نیروهای مسلح و سازمانهایی که در استان مستقر هستند، می باشند.

وی ادامه داد:تفاهم نامه هایی با این مراکز برای استفاده از پتانسیل و ظرفیت های آنها خواهیم داشت.

 

فرخنده تاکید کرد: ما باید گفتمان علمی،پژوهشی و فناوری را که مطالبه رهبر معظم انقلاب است و اولویت اول و نگاه بسیج علمی،پژوهشی می باشد را در ذهن مسئولین و مردم به صورت محله محور برجسته کنیم.

برگزاری مسابقات و فراخوانهای علمی

وی ادامه داد: این امر با ایجاد نمایشگاه، برگزاری مسابقات وهمایش ها و فراخوانهای علمی که در سطح استان خواهیم داشت و طراحی کرده ایم رخ خواهد داد.

وی شناسایی نخبگان، ظرفیت مراکز دانشگاهی وآموزش و پرورش را برای بسیج علمی مغتنم دانست و افزود: در این زمینه ارتباط های خوبی با بسیج اساتید، فرهنگیان، دانشجویی و دانش آموزی خواهیم داشت تا بتوانیم از ظرفیت نخبگان استفاده کنیم.

فرخنده با بیان اینکه برخی از نخبگان ما در بدنه حوزه های علمیه هستند، گفت: ممکن است مسئله علم،پژوهش و فناورانه کارهایی درحوزه های علمیه وجود داشته باشد که باید از ظرفیت حوزه ها نیز استفاده کینم.

وی بیان داشت: در حوزه منابع ازبنیاد تعاون و قرارگاه پیشرفت، آبادانی و محرومیت زدایی  می توان با تخصیص منابع مالی که دارند می توان با تخصیص منابع به افراد مخترع و مبتکرو کسانی که اقدامات فناورانه دارند، بهره مند شد.

توانمندسازی فرزندان کارکنان سپاه استان

وی در پایان یادآورشد: برای توانمندسازی فرزندان و کارکنان سپاه استان نیزمی تواند دوره های آموزشی در راستای توانمند سازی آنها و نخبه پروری اگر بلقوه است بلفعل کنیم تا از مجموعه فرزندان نیز در مجموعه سپاه غافل نباشیم.

فرخنده گفت: در این راستا می تواند تفاهم نامه هایی با مراکز حرفه آموز استان نیزمنعقد کنیم.

وی تاکید کرد: با نظارت میدانی، برنامه محوری،استعداد یابی، توانمندسازی و استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل استان را بسیج کردن می توان موانع پیش رو را برداشت.

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲:۳۴

شناسه خبر: 98268

مطالب مرتبط :
​استفاده ازظرفیت نخبگان برای حل مشکلات  / بسیج علمی پیگیر خلاءچرخه تحصیل وحرفه آموزی است

مسئول بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع)

​استفاده ازظرفیت نخبگان برای حل مشکلات / بسیج علمی پیگیر خلاءچرخه تحصیل وحرفه آموزی است

​فرخنده مسئول بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه انصارالرضا(ع)گفت: کارگروه آموزش، تحقیقات و فناوری با حضور جمعی از نخبگان خراسان جنوبی با هدف استفاده از نظرات کاربردی آنها برای حل عارضه یابی مشکلات استان و برنامه های بسیج علمی برگزار شد.

زوال عقل در والدین، پدربزرگ و مادربزرگ‌های افراد با اختلال نقص توجه بسیار بالاتر است

محققان سوئدی طبق مطالعه‌ای بزرگ گزارش کردند:

زوال عقل در والدین، پدربزرگ و مادربزرگ‌های افراد با اختلال نقص توجه بسیار بالاتر است

یک مطالعه بزرگ در موسسه کارولینسکا در سوئد نشان داده است که والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌های افراد مبتلا به بیش فعالی بیش از کسانی که دارای فرزندان و نوه‌های بدون این اختلال هستند در معرض خطر زوال عقل قرار دارند.

​برگزاری قرارگاه جهاد علمی با حضور سردار قاسمی

به همت بسیج علمی،پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی صورت گرفت

​برگزاری قرارگاه جهاد علمی با حضور سردار قاسمی

​قرارگاه جهاد علمی با حضور فرمانده سپاه انصارالرضا(ع) واقشار اندیشه ورز بسیج استان برگزارشد.

دوازده گونه‌ دارویی مناسب منطقه شرکت‏های تعاونی زراعی منطقه کاشان مشخص شد/ اجرای طرح با رویکرد اقتصادی و تغییر اقلیم

مسئول بخش بذر مرکز تحقیقات کشاورزی استان اصفهان خبرداد:

دوازده گونه‌ دارویی مناسب منطقه شرکت‏های تعاونی زراعی منطقه کاشان مشخص شد/ اجرای طرح با رویکرد اقتصادی و تغییر اقلیم

مسئول بخش بذر مرکز تحقیقات کشاورزی استان اصفهان در پاسخ به درخواست شرکتهای تعاونی زراعی شهرستان کاشان، دوازده گونه‌ دارویی مناسب منطقه شرکت‏های تعاونی زراعی منطقه کاشان مشخص شده که اجرای طرح با رویکرد اقتصادی و تغییر اقلیم است.

همایش ملی شهید فخری زاده

مرکز نجوم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) برگزار میکند؛

همایش ملی شهید فخری زاده و بنیاد اندیشی در توسعه دانش و فناوری

همایش ملی شهید فخری زاده به همراه اهدای سیزدهمین جایزه ویژه ی علمی-ترویجی حضرت عبدالعظیم (ع) همزمان با سالروز شهادت ایشان از سوی مرکز نجوم آستان عبدالعظیم شهرری برگزار میشود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب