در کارگاه مقاله نویسی پایگاه زینبیه مطرح شد:

هدف از نگارش یک مقاله خوب چاپ آن در نشریات معتبر دنیا است

یک محقق زمانی موفق است که بتواند نتایج تحقیقات خود را در اختیار دیگران قرار دهد و این کار جز با نگارش مقاله و چاپ آن در نشریات معتبر دنیا امکان پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ انجمن علمی علوم تربیتی و مشاوره پایگاه زینبیه حوزه ۲۲۰ میثاق ناحیه مقداد باهمکاری موسسه آموزشی عالی آل طه کارگاه مقاله نویسی را به صورت آنلاین در روزهای اول، دوم و سوم شهریور ماه با حضور دکتر علی نوری برگزار کرد.

نوشتن یک مقاله علمی تقریبا برای همه محققین بخصوص دانشجویان مقطع ارشد که تجربه ای در نگارش مقاله ندارند کار نسبتا دشواری می‌باشد. اما با این وجود ارزش و اعتبار هر کار پژوهشی به انتشار آن در نشریات و مجلات معتبر می‌باشد. 

با توجه به اینکه اکثر مقالات منتشر شده در جهان به زبان انگلیسی می‌باشند بنابراین محققین کشورهای آمریکایی و اروپایی که زبان مادری آنها انگلیسی می‌باشد، نگارش مقاله به زبان انگلیسی برای آنها کار آسانی می‌باشد. اما در بیشتر کشورهای آسیایی از جمله ایران، نگارش مقاله به زبان انگلسی برای بسیاری افراد بخصوص دانشجویان، بسیار مشکل است.

هر فردی دلایل خاص خود را از نگارش مقاله دارد. ممکن است یک فردی برای ترفیع شغلی خود اقدام به نگارش و چاپ مقاله نماید. برخی دیگر با هدف شرکت در یک کنفرانس بین المللی یا سمینار داخلی دست به نگارش مقاله بزند. یا دانشجویان مقطع ارشد برای اخذ ۲ نمره پایان نامه خود و یا اخذ بورسیه برای ادامه تحصیل در کشور دیگری اقدام به چاپ مقاله نمایند. 

 این موارد امروزه می‌توانند از دلایل شایع برای نوشتن مقاله باشند اما به عنوان یک هدف کلی می‌توان گفت که وظیفه یک محقق این است که نتایج تحقیقات خود را تا آنجا که می‌توانید در اختیار دیگران قرار دهد و این کار جز با نگارش مقاله و چاپ آن در نشریات معتبر دنیا امکان پذیر نیست. انتشار نتایج مطالعات تحقیقاتی می‌تواند باعث گسترش و پیشرفت مرزهای دانش شده و باعث تشویق محققین به انجام پژوهش های جدید شود.

با توجه به استاندارد های گفته شده مجلات پژوهشی در خصوص چاپ مقالات، عبور از فیلتر داوری و پذیرش در مجلات معتبر علمی بسیار مشکل می‌باشد. پژوهش های زیادی امروزه در حال انجام است اما در نهایت تعداد کمی از آنها پذیرفته شده و به مرحله چاپ می‌رسند.

اما اگر محققی مهارت کافی در نگارش مقاله پژوهشی خوب داشته باشد، مطمئنا مقاله او بدون هیچ ایرادی از سوی مجلات علمی پذیرفته خواهد شد. از سوی دیگر چنین افرادی در نگارش سایر مقالات (مروری، سمپوزیوم، خبرنامه، کنفرانسی و...) هیچ مشکلی نخواهند داشت و به راحتی می‌توانند این مقالات را بنویسند.

با وجود اینکه ممکن است مجلات مختلف علمی دارای الگو و قالب خاصی برای نوشتن مقاله باشند، اما یک فرمت کلی برای نوشتن مقاله که برای اکثریت مجلات نیز قابل استفاده است شامل موضوع مقاله، چکیده، مقدمه، روش تحقیق، نتایج، بحث و تجزیه و تحلیل، نتیجه گیری و منابع می‌باشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۶:۲۰

شناسه خبر: 98291

مطالب مرتبط :
جلسه علمی، پژوهشی حوزه ۲۱۹ فلق ناحیه مقداد

جلسه علمی، پژوهشی حوزه ۲۱۹ فلق ناحیه مقداد

جلسه علمی، پژوهشی حوزه ۲۱۹ فلق ناحیه مقداد با حضور معاونین علمی، پژوهشی پایگاه های این حوزه برگزار شد.

مقاله نویسی

در چهارمحال و بختیاری /

برگزاری کارگاه مقاله نویسی جهت پایگاه علمی خواهران بن

مدیر مطالعاتی و تحقیقات سازمان بسیج علمی و پژوهشی چهارمحال و بختیاری گفت: سازمان بسیج علمی و پژوهشی چهارمحال و بختیاری اقدام به برگزاری کارگاه مقاله نویسی جهت پایگاه علمی خواهران در بن کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب