بزرگترین سازمان تامین کننده خدمات درمانی انگلستان اعلام کرد:

تزریق هوشمند "خاموش کننده ژن" برای درمان کلسترول بالا تایید شد

بزرگترین سازمان تامین کننده خدمات درمانی انگلستان (NHS)، اعلام کرد: اخیراً یک داروی جدید برای کاهش کلسترول تصویب شده است که طی سه سال آینده به ۳۰۰ هزار نفر ارائه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از ساینس آلرت، بزرگترین سازمان تامین کننده خدمات درمانی انگلستان (NHS) اخیراً یک داروی جدید برای کاهش کلسترول تصویب شده است که طی سه سال آینده به 300 هزار نفر ارائه می‌شود بنابراین برای اولین بار تکنولوژی در مقیاس وسیع ارائه‌ می‌شود.

داروی اینکلیسیران دو بار در سال به صورت تزریق تجویز می‌شود.

 

این دارو عمدتا برای بیمارانی که از بیماری ژنتیکی رنج می‌برند که منجر به کلسترول بالا می‌شود، و کسانی که قبلاً دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده‌اند یا کسانی که به سایر داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند استاتین‌ها پاسخ خوبی نداده‌اند، تجویز می‌شود.

هیجان زیادی در مورد تأیید این دارو وجود داشته است، هم به دلیل آنچه ممکن است بتواند به آن برسد، و هم به دلیل اینکه این دارو از تکنیکی استفاده می‌کند که به عنوان "خاموش کردن ژن" شناخته می‌شود.

این یک روش درمانی نوظهور است که با هدف قرار دادن علل زمینه‌ای یک بیماری، به جای علائم ایجاد شده، کار می کند. این دارو کار را با هدف قرار دادن یک ژن خاص انجام می‌دهد و از تولید پروتئین تولید شده توسط آن جلوگیری می‌کند.

 

این یکی از اولین داروهای خاموش کننده ژن است که برای درمان مردم در مقیاس وسیع استفاده می‌شود

تا کنون، بیشتر روش‌های درمانی با استفاده از فناوری خاموش کردن ژن برای درمان بیماری های ژنتیکی نادر استفاده می‌شده است. این بدان معناست که ضربه کلسترول یکی از اولین داروهای خاموش کننده ژن است که برای درمان مردم در مقیاس وسیع استفاده می‌شود.

محققان در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستند که آیا خاموش شدن ژن می‌تواند برای درمان انواع مختلف بیماری‌ها از جمله بیماری آلزایمر و سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

خاموش کننده ژن

داروهای خاموش کننده ژن با هدف قرار دادن نوع خاصی از RNA اسید ریبونوکلئیک در بدن، به نام RNA "پیام رسان" عمل می‌کنند. RNA ها در هر سلول بدن یافت می‌شوند و نقش مهمی در جریان اطلاعات ژنتیکی ایفا می‌کنند.

اما RNA پیام رسان (mRNA) یکی از مهمترین انواع RNA بدن ماست، زیرا دستورات ژنتیکی را از DNA ما کپی و حمل می‌کند و بسته به دستورالعمل‌ها پروتئین‌های خاصی را تولید می‌کند.

در مورد کلسترول، خاموش کننده ژن با هدف قرار دادن پروتئینی به نام PCSK9 و تخریب آن عمل می‌کند. این پروتئین در تنظیم کلسترول در بدن ما نقش دارد، اما در افرادی که دارای سطح بالای کلسترول LDL (کلسترول "بد") هستند، بیش از حد وجود دارد. جلوگیری از تولید این پروتئین در وهله اول باعث کاهش سطح کلسترول می‌شود.

برای هدف قرار دادن این mRNA خاص، محققان باید نسخه‌ای مصنوعی از نوع دیگری ازRNA  به نام RNA کوچک تداخل کننده (siRNA) د ر آزمایشگاه ایجاد کنند. این یک محدوده RNA بسیار خاص است که می‌تواند برای هدف قرار دادن mRNAهای خاص مورد استفاده قرار گیرد.

در این مورد، siRNA طوری طراحی شده است که به طور خاص mRNA را که دستورالعمل پروتئین PCSK9 را شامل می‌شود، هدف قرار دهد. این ماده به mRNA هدف خود متصل می‌شود و دستورالعمل‌ها را از بین می‌برد، که میزان پروتئین‌های تولید شده را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

ژن درمانی معمولاً با استفاده از یک ناقل ویروسی انجام می‌شود-وسیله‌ای شبیه ویروس که ژن‌ها را به سلول‌های ما می‌رساند به همان روشی که ویروس می‌تواند آنها را آلوده کند. تاکنون، درمان‌های ناقل ویروسی برای درمان اختلالات نادر ژنتیکی خون، نابینایی ژنتیکی و آتروفی عضلانی ستون فقرات استفاده شده است.

اگرچه وکتورهای ویروسی با یک درمان بسیار موثر هستند، اما در صورت نیاز به دلیل واکنش‌های ایمنی نامطلوب، تجویز دوز دوم غیرممکن است. این داروها بسیار گران هم هستند.

به همین دلیل، بسیاری از داروهای خاموش کننده ژن که در حال حاضر در حال بررسی هستند با استفاده از تکنیک متفاوتی تحویل داده می‌شوند. این داروها که به عنوان ژن‌های بردار غیر ویروسی شناخته می شوند، دارو را با استفاده از نانوذره‌ای که از آن در برابر تخریب خون محافظت می‌کند، تحویل می‌دهند، بنابراین می‌تواند به طور خاص به هدف-مانند کبد، که هدف ضربه کلسترول است، برسد.

به نظر می‌رسد درمان‌های خاموش کننده ژن ارائه شده توسط وکتورهای غیر ویروسی نویدبخش‌تر هستند زیرا می‌توانند چندین بار با عوارض جانبی محدود تجویز شوند. در حال حاضر، درمان‌های ناقل غیر ویروسی برای درمان یک بیماری ژنتیکی نادر به نام آمیلوئیدوز ارثی ترانستیرتین و همچنین در واکسن‌های mRNA مانند فایزر و مدرنا استفاده می‌شود.

اما نکته جالب این است که ضربه کلسترول در داخل یک نانوذره دفن نشده یا با ناقل ویروسی تحویل داده نمی‌شود.

در عوض، siRNA در آزمایشگاه به شدت اصلاح شده است تا در برابر تخریب خون مقاومت کند. همچنین یک لیگاند (یک مولکول قند که کمی شبیه قلاب عمل می‌کند) به آن متصل شده است که به آن اجازه می‌دهد سلول‌های کبد را به طور خاص هدف قرار دهد.

 

درمان‌های آینده

در حال حاضر چندین داروی خاموش کننده ژن دیگر برای درمان انواع دیگر اختلالات مانند کلیه (مانند جلوگیری از واکنش‌های نامطلوب پس از پیوند)، پوست (زخم)،  سرطان (شامل ملانوم، پروستات، لوزالمعده، مغز و سایر موارد) و تومورها و اختلالات چشمی (مانند دژنراسیون ماکولا و گلوکوم ناشی از افزایش سن) در حال بررسی است.

محققان همچنین در حال بررسی این موضوع هستند که آیا درمان‌های خاموش کننده ژن می‌تواند در درمان اختلالات عصبی و مغزی مانند بیماری هانتینگتون و آلزایمر مفید باشد؟

هر یک از این درمان‌های خاموش کننده ژن از تکنیک‌های مشابه سایر داروهای موجود استفاده می‌کند - با هدف قرار دادن یک ژن یا پروتئین خاص و خاموش کردن آن. اما در مورد سرطان، چون بسیار پیچیده است، ممکن است نیاز باشد چندین پروتئین متفاوت مورد هدف قرار گیرد.

 

 

این فناوری های خاموش کننده ژن باید در کارآزمایی‌های بالینی بعدی موثر واقع شوند تا بتوانند در مقیاس وسیع‌تری استفاده شوند.

چالش مهم دیگر این است که اطمینان حاصل شود که هزینه این داروها پایین است تا بسیاری از مردم بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند. اما به طور کلی، این تحولات بسیار امیدوار کننده است: داروهای خاموش کننده ژن تخصص بیشتری دارند زیرا می‌توانند پروتئین‌های خاصی را در سلول‌های ما هدف قرار دهند. شاید به همین دلیل باشد که آنها می‌توانند در درمان بیماری‌ها موفق‌تر از درمان‌های فعلی باشند.

دکتر آریستیدس تاگالاکیس، محقق در زمینه تحویل ژن و نانوپزشکی در دانشگاه Edge Hill است.

این مقاله تحت مجوز Creative Commons از The Conversation بازنشر شده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 98314

مطالب مرتبط :
۱۰۰هزار متر مربع فضای مورد نیاز دانشگاه اصفهان بدون بار اضافه مالی بر دوش دولت آماده شد

رئیس دانشگاه اصفهان خبر داد؛

۱۰۰هزار متر مربع فضای مورد نیاز دانشگاه اصفهان بدون بار اضافه مالی بر دوش دولت آماده شد

رئیس دانشگاه اصفهان، گفت: ۱۰۰هزار متر مربع فضای مورد نیاز دانشگاه اصفهان شامل احداث ۵۰ هزار مترمربع فضای ساختمان جدید و همین مقدار بازسازی و تغییر کاربری را بدون این که پول اضافه و بار اضافه مالی بر دوش دولت بگذاریم، انجام داده ایم.

تشریح استاندارسازی نیروی انسانی دانشگاه اصفهان تا احقاق حق چندهزار کارمند/ ۱۴پروژه عمرانی این دانشگاه افتتاح شد

با حضور رئیس دانشگاه؛

تشریح استاندارسازی نیروی انسانی دانشگاه اصفهان تا احقاق حق چندهزار کارمند/۱۴پروژه عمرانی این دانشگاه افتتاح شد

امروز معاون اداری و مالی دانشگاه اصفهان، به تشریح استاندارسازی نیروی انسانی دانشگاه اصفهان تا پیگیریهایی که الگویی برای احقاق حق چندهزار کارمند شده پرداخت و گفت: از نظر عمرانی و تجهیزات هم کارهای بسیار قابل توجهی انجام شده است. امروز هم ۱۴ پروژه عمرانی دانشگاه اصفهان افتتاح شد.

ثبت عادت‌واره‌های تاثیرگرفته از عاشورا وسعت و سرعت بگیرد/حدود ۷۰ منظومه نشانه‌ای عاشورا در قالب کتاب منتشر می‌شود

حجت الاسلام قطبی گفت؛

ثبت عادت‌واره‌های تاثیرگرفته از عاشورا وسعت و سرعت بگیرد/حدود ۷۰ منظومه نشانه‌ای عاشورا در قالب کتاب منتشر می‌شود

مدیرعامل مرکز نوآوری و خلاقیت اشراق در وبینار «ابعاد فرهنگی قیام عاشورا» با بیان این که در عادت واره‌ها به شدت از عاشورا تاثیر گرفته‌ایم، بر ثبت این میراث ناملموس تاکید کرد و گفت: حدود ۷۰ منظومه نشانه‌ای عاشورا در قالب کتاب منتشر می‌شود .

پارک علم و فناوری

رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد:

مرکز رشد در شهر سی سخت راه اندازی می شود

بزودی و در صورت تأمین زیرساخت های لازم مرکز رشد در شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا ایجاد و راه اندازی می شود.

"نیروگاه های خورشیدی شناور" فناوری نوین با حفظ منابع آب و تولید انرژی

استفاده از پنل‌های خورشیدی شناور روی سطح آب ضمن جلوگیری از تبخیر آب، می‌تواند در مناطقی که با محدودیت زمین برای احداث نیروگاه خورشیدی مواجه هستند، مورد استفاده قرار بگیرد.

داروی سیس پلاتین، ۵۰ تا ۷۵ درصد کودکان را دچار کم شنوایی می‌کند

دانشکده پزشکی اطفال بریتیش کلمبیا گزارش کرد:

داروی سیس پلاتین، ۵۰ تا ۷۵ درصد کودکان را دچار کم شنوایی می‌کند

تحقیقات جدید دانشکده پزشکی اطفال بریتیش کلمبیا نشان داده است که داروی شیمی درمانی سیس پلاتین با خطر بالای کم شنوایی حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد در کودکان همراه است

«استاد رحمت‌الله رضایت»، معمار و مرمتگر سردر بازارهای اصفهان درگذشت

به دلیل ابتلا به کرونا؛

«استاد رحمت‌الله رضایت»، معمار و مرمتگر سردر بازارهای اصفهان درگذشت

استاد رحمت‌الله رضایت، معمار و مرمتگر سردر بازارهای اصفهان به دلیل ابتلا به کرونا به دیار حق شتافت.

زوال عقل در والدین، پدربزرگ و مادربزرگ‌های افراد با اختلال نقص توجه بسیار بالاتر است

محققان سوئدی طبق مطالعه‌ای بزرگ گزارش کردند:

زوال عقل در والدین، پدربزرگ و مادربزرگ‌های افراد با اختلال نقص توجه بسیار بالاتر است

یک مطالعه بزرگ در موسسه کارولینسکا در سوئد نشان داده است که والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌های افراد مبتلا به بیش فعالی بیش از کسانی که دارای فرزندان و نوه‌های بدون این اختلال هستند در معرض خطر زوال عقل قرار دارند.

دوازده گونه‌ دارویی مناسب منطقه شرکت‏های تعاونی زراعی منطقه کاشان مشخص شد/ اجرای طرح با رویکرد اقتصادی و تغییر اقلیم

مسئول بخش بذر مرکز تحقیقات کشاورزی استان اصفهان خبرداد:

دوازده گونه‌ دارویی مناسب منطقه شرکت‏های تعاونی زراعی منطقه کاشان مشخص شد/ اجرای طرح با رویکرد اقتصادی و تغییر اقلیم

مسئول بخش بذر مرکز تحقیقات کشاورزی استان اصفهان در پاسخ به درخواست شرکتهای تعاونی زراعی شهرستان کاشان، دوازده گونه‌ دارویی مناسب منطقه شرکت‏های تعاونی زراعی منطقه کاشان مشخص شده که اجرای طرح با رویکرد اقتصادی و تغییر اقلیم است.

 ستاره‌های نوترونی چیست و انواع آن  چه  ویژگی‌هایی دارد

گزارش؛

ستاره‌های نوترونی چیست و انواع آن چه ویژگی‌هایی دارد

ستاره‌های نوترونی یکی از شگفت انگیزترین چیزهایی است که در جهان می شناسیم، تپ اخترها که از نظر زمان‌بندی خود بسیار حساس‌اند، مگنتار که میدان مغناطیسی فوق العاده‌قوی دارد، در باینری‌ها ادغام بسیار عجیب است و فوق سیال که مانند ابررسانا عمل می‌کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب