برای نخستین بار در کشور

کارخانه تولید آنتی بیوتیک های دامی در گچساران ساخته می شود

برای نخستین بار در کشور کارخانه تولید آنتی بیوتیک های دامی، گیاه پایه و آفت کُش های گیاهی در شهرک صنعتی چهاربیشه گچساران ساخته می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد، محمدقائم کاظمی بیدک رئیس جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار علم و فناوری اظهار داشت: جهاد دانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است که زیرنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت خودگران فعالیت می کند. 

وی افزود: جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد ردیف های بودجه ای در این استان ندارد و کمک هایی از دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی کشور دریافت می کند. 

کاظمی بیدک بیان کرد: تلاش شده که جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد بر اساس ظرفیت های موجود در استان گام بردارد زیرا این نهاد درصدد انجام کارهای معطل مانده و رفع خلاءهای موجود است. 

وی عنوان کرد: با این وجود جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد هیچگونه موازی کاری با دیگر دستگاه های اجرایی استان ندارد و بدنبال آن است که در شرایط تحریم و مواقعی که کشور نیاز به حوزه های فناورانه و دانش بنیان دارد، فعالیت کند. 

کاظمی بیدک ابراز داشت: کهگیلویه و بویراحمد در زمینه های مختلف از جمله گیاهان دارویی و صنایع دستی ظرفیت های مطلوبی  دارد اما تاکنون کار شاخص، فناورانه و دانش بنیانی در این زمینه ها انجام نشده بود. 

وی گفت: بر اساس بررسی های انجام شده  تصمیم بر این شد که در زمینه گیاهان دارویی طرح هایی در کهگیلویه و بویراحمد اجرا شود. 

کاظمی بیدک اظهار داشت: یک سری لوایح بودجه ای تدوین، تنظیم و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد و دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی ارسال شد و در دیدار اعضای جهاد دانشگاهی کشور با مقام معظم رهبری حدود 300 طرح ارائه شد که از این تعداد 31 طرح فناورانه و دانش بنیان که می تواند در شرایط تحریم خدمات ارائه دهد تأیید شد. 

وی افزود: 2 طرح برای جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد منظور شد و عنوان آن نیز ساخت کارخانه تولید آنتی بیوتیک های دامی، گیاه پایه و تولید آفت کُش های گیاهی بود که همگی منشأ گیاهی دارند. 

کاظمی بیدک بیان کرد: مهمترین اهداف اجرای این طرح جایگزینی برای آنتی بیوتیک های شیمیایی با استفاده از گیاهان دارویی در صنعت طیور و تأمین بخشی از نیازهای دارویی کشور، جلوگیری از خروج ارز و کاهش وابستگی به واردات داروهای شیمیایی برای کنترل عفونت ها در صنعت طیور است. 

وی عنوان کرد: این در حالی است که تولید محصولات سالم ارگانیک و جلوگیری از ورود باقیمانده آنتی بیوتیک های شیمیایی به مصرف کنندگان یا همان تولید گوشت سفید سالم از دیگر اهداف اجرای این طرح است. 

کاظمی بیدک ابراز داشت: دستیابی به دانش فنی فرمولاسیون، تولیدحداقل پنج داروی جایگزین آنتی بیوتیک های مصرفی در صنعت طیور و پنج آفت کُش گیاهی برای مصرف در گلخانه های صیفی جات و سبزیجات را می توان از دیگر اهداف اجرای طرح برشمرد. 

وی گفت: هم اکنون آفت کُش هایی که در کشور برای سبزیجات استفاده می شود شیمیایی هستند و تمام تلاش این است تا با استفاده از گیاهان دارویی یک سری آفت کُش هایی تولید شود که  شیمیایی نبوده و از خود گیاه فرآوری می شوند و عوارضی را متوجه مصرف کنندگان نمی کنند. 

کاظمی بیدک اظهار داشت: در آنتی بیوتیک های دامی نیز چنین حالتی وجود دارد و تلاش خواهد شد آنتی بیوتیک ها و داروهایی که برای این مهم تولید می شود پایه گیاهی داشته باشند تا گوشت سالم تولید شود. 

وی افزود: اقدام های انجام شده از سوی جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد برای اجرای این طرح شامل دریافت مجوز از سازمان صنعت، معدن و تجارت، خرید برخی تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز، راه اندازی آزمایشگاه مقدماتی در یاسوج، خرید پنج هزار و 350 مترمربع زمین در شهرک صنعتی چهاربیشه گچساران، انجام مطالعات امکان سنجی با همکاری واحد صنعتی اصفهان، طراحی نقشه ساختمان، خرید خط تولید به ارزش 43 میلیارد ریال، انتخاب مشاور، ناظر فنی و پیمانکار فونداسیون است. 

کاظمی بیدک بیان کرد: پیشرفت فیزیکی این طرح هم اکنون 65 درصد بوده و تعداد اشتغال مستقیم آن نیز 30 نفر در 2 شیفت کاری خواهد بود. 

وی عنوان کرد: با توجه به نیاز روزانه به تولید 100 کیلوگرم عصاره خشک گیاهی و 10 کیلوگرم اسانس در خط تولید حداقل به 200 هکتار زمین برای کشت گیاهان دارویی نیاز است و افزون بر 400 نفر برای این طرح اشتغالزایی غیرمستقیم پیش بینی می شود. 

کاظمی بیدک ابراز داشت: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح حدود 120 میلیارد ریال است که تاکنون حدود 60 میلیارد ریال آن تخصیص یافته است. 

وی گفت: امید است با حمایت مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد از جمله استاندار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و هر سه نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی این طرح تا پایان امسال به بهره برداری برسد. 

کاظمی بیدک اظهار داشت: برداشتن گام های بعدی در این طرح و تکمیل و افتتاح سریعتر آن نیازمند حمایت های جدی مسئولان اجرایی کهگیلویه و بویراحمد است. 

وی افزود: دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی کشور انتظارهای بالایی از کهگیلویه و بویراحمد در زمینه اجرای این طرح دارند زیرا منابع مالی لازم را در اختیار استان قرار داد و می طلبد که در استان نیز مبلغی برای تأمین اعتبار تخصیص داده شود تا هر چه سریعتر به فاز تولید برسد. 

انتهای پیام/ 

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98337

مطالب مرتبط :
۱۲درصد دانش آموزان استان دچار لاغری شدید هستند/ اجرای طرح های سلامت محوربرای دانش آموزان

برگزاری کاملاً حضوری کلاس ها در کهگیلویه و بویراحمد از آبان

کلاس های درس هر سه مقطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه اول و دوم در کهگیلویه و بویراحمد از آبان ماه امسال به طور کاملاً حضوری برگزار می شود.

دکتر احمد عریان

انعقاد قرارداد ۳۰ طرح پژوهشی با دانشگاه یاسوج

از ابتدای امسال تاکنون قرارداد ۳۰ طرح پژوهشی با دانشگاه یاسوج در راستای کمک به توسعه کهگیلویه و بویراحمد و رفع مسائل و مشكلات مختلف آن منعقد شده است.

پارک علم و فناوری

رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد:

مرکز رشد در شهر سی سخت راه اندازی می شود

بزودی و در صورت تأمین زیرساخت های لازم مرکز رشد در شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا ایجاد و راه اندازی می شود.

نوآوری

رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری:

مرکز نوآوری و شتابدهی جهاد دانشگاهی مرجعی برای حمایت از کارآفرینان

سیروس رضایی گفت: مرکز نوآوری و شتابدهی جهاد دانشگاهی با هدف فرهنگ کارآفرینی و حمایت از کسب و کارها به منظور حمایت از کارآفرینی مبتنی بر نوآوری کار خود را شروع کرد.

ی

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ممنوع

مصرف آنتی بیوتیک باعث از بین رفتن عفونت های باکتریایی می شود. با این حال، می تواند در برخی افراد، عوارضی را نیز به همراه داشته باشد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب