کلیه مصنوعی زیستی جایگزین دیالیز

محققان نمونه اولیه کلیه مصنوعی زیستی را با موفقیت نشان داده اند که می توان بدون نیاز به دارو کاشت و کار کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ بطور معمول در هر فرد سالم دو کلیه وجود دارد که هر یک در یکطرف ستون مهره ها و زیر دنده های تحتانی واقع شده اند. کلیه ها به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای بوده و از نظر شکل شبیه لوبیا می باشند. هر کلیه به اندازه مشت بسته فرد است. اکثر اعضائ بدن برای عملکرد مطلوب وابسته به کلیه ها هستند

وظایف کلیه ها

مهمترین وظیفه کلیه ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفیه شده به بدن می باشد. هر دقیقه حدود یک لیتر خون (یک پنجم خونی که توسط قلب پمپ می شود) از طریق سرخرگ کلیوی وارد کلیه ها می شود. پس از اینکه خون تصفیه شد خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ های کلیوی به بدن باز می گردد.

img/daneshnameh_up/5/58/kidney.jpg

داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد بسیار ریز عملکردی بنام نفرون وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک بنام کلافه (گلومرول) که به یک لوله کوچک (توبول) متصل است تشکیل می شود. آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا می شوند و به داخل لوله های کوچک (توبول ها) جریان پیدا می کنند.

قسمت عمده این آب توسط لوله های کوچک باز جذب می شود و مواد زائد بصورت غلیظ وارد ادرار میشوند تا دفع گردند.

ادرارهای جمع شده از لوله های کوچک وارد قسمت قیفی شکل بنام لگنچه کلیه شده و سپس از طریق لوله ای بنام حالب وارد مثانه می شود. مثانه ادرار را تا زمانی که ادرار کنید نگهداری می کند. پس از مثانه ادرار از طریق لوله ای بنام پیشابراه از بدن خارج می شود. کلیه سالم بطور معمول یک تا ٢ لیتر ادرار در روز و بر اساس میزان مایعات دریافتی تولید می کند. کلیه سالم قابلیت افزایش فعالیت خود را دارد بطوریکه اگر یک کلیه از دست رود کلیه دیگر بزرگ شده و کار دو کلیه را انجام خواهد داد.

علائم بیماری کلیوی

بیماری کلیوی معمولا بی سر و صدا پیشرفت می کند و قبل از ایجاد هر گونه شکایت موجب تخریب قسمت عمده ای از فعالیت و عملکرد کلیه می گردد. بنابراین افراد در معرض خطر پیشرفت بیماری کلیوی باید بطور مرتب مورد ارزیابی قرار گیرند. این افراد کسانی هستند که مبتلا به بیماری قند - دیابت - پرفشاری خون، بیماری عروقی و وابستگان نزدیک افراد مبتلا به بیماریهای ارثی کلیه می باشند.

عملکرد کلیه چگونه است و چرا یکی از اعضای حیاتی بدن است؟ - درمانکده

گاهی اوقات افراد با بیماری شدید کلیوی نیز بدون علامت می باشند. این موضوع اهمیت آزمایش خون یا ادرار را در بررسی مشکلات کلیوی روشن می کند. بهرحال شکایات و علائم زیر می توانند نشانگر بیماری کلیوی باشند که در صورت وجود، انجام آزمایشات و بررسی های بیشتر توصیه می شود

بعضی از علائمی که می تواند نشانگر بیماری کلیوی باشد عبارتند از:

    خستگی

    پرفشاری خون

    ورم چشم ها، دست یا پا

    دفع ادرار خونی، تیره یا رنگ چای

    شب ادراری (بیشتر از یک بار در موقع خواب)

    کاهش اشتها (کاهش وزن)

    خارش سراسری پایدار

زمانی که کلیه ها نارسا شوند مواد زائد و مایعات در بدن تجمع پیدا کرده و شما نیاز به درمان دیالیز (برای تصفیه خون یا به وسیله ماشین یا از راه شکم و بصورت دیالیز صفاقی) یا پیوند کلیه دارید چگونه می توانید در پیشگیری از بیماریهای کلیوی موثر باشید.

پیوند کلیه و هر آنچه که در مورد آن باید بدانید | درمانکده

فشار خون خود را بطور منظم چک کنید. فشار خون بالا و کنترل نشده سرعت طبیعی هر گونه بیماری کلیوی را افزایش می دهد. اگر شما مبتلا به بیماری قند، دیابت می باشید، باید بیماری شما تحت کنترل درآید. تعداد زیادی از بیماران کلیوی مبتلایان به بیماری قند می باشند به خصوص و حتی الامکان از مصرف داروهایی که توسط پزشک تجویز نشده اند ماند مسکن ها خودداری کنید. قبل از مصرف هر دارو حتما با پزشک خود مشورت نمائید

سایر داروهای خاص مانند سموم، آفت کش ها و مواد مخدر و ...- نیز می توانند موجب آسیب کلیه شوند. پزشک شما مشکلات و عوارض ناشی از مصرف طولانی مدت و بدون مجوز این داروها را بیان می کند

کلیه مصنوعی زیستی جایگزین دیالیز

 بیماران مبتلا به نارسایی کلیه به طور منظم به دیالیز نیاز دارند که یک درمان تهاجمی و بالقوه خطرناک است. اما اکنون محققان دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو (UCSF) نمونه اولیه کلیه مصنوعی زیستی را با موفقیت نشان داده اند که می توان بدون نیاز به دارو کاشت و کار کرد.

کلیه چندین عملکرد حیاتی را در بدن انجام می دهد که مهمترین آنها سموم و مواد زائد را از خون خارج می کند ، اما فشار خون ، غلظت الکترولیت ها و سایر مایعات بدن را نیز تنظیم می کند.

A bioartificial kidney prototype has been tested in the lab

بنابراین هنگامی که این اندام ها شروع به از کار افتادن می کنند ، تکرار این فرایندها پیچیده می شود. بیماران اغلب با دیالیز شروع می کنند ، اما این کار زمان بر است و خیلی راحت نیست. راه حل طولانی مدت پیوند کلیه است که می تواند کیفیت زندگی بالاتری را بازگرداند ، اما عوارض جانبی خطرناکی را در پی دارد که نیاز به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای جلوگیری از رد شدن دارد.

برای پروژه کلیه UCSF ، تیم تحقیقاتی کلیه ای را ساختند که می تواند برای انجام وظایف اصلی در بیمار کاشته شود ، اما بدون نیاز به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا رقیق کننده خون ، که اغلب مورد نیاز است.

این دستگاه از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. هموفیلتر از غشاهای نیمه رسانای سیلیکون تشکیل شده است که مواد زائد را از خون خارج می کند. در همین حال، بیوراکتور شامل سلول های لوله ای کلیوی مهندسی شده است که حجم آب ، تعادل الکترولیت ها و سایر عملکردهای متابولیک را تنظیم می کند. غشاها همچنین این سلول ها را از حمله سیستم ایمنی بدن بیمار محافظت می کنند.

آزمایشات قبلی باعث شده بود که هر یک از این قطعات به طور مستقل کار کنند ، اما این اولین بار است که تیم آنها را به صورت پشت سر هم در یک دستگاه آزمایش می کند.

The new bioartificial kidney contains two components, a hemofilter that removes toxins and waste from the blood, and a bioreactor containing renal tubule cells that perform other metabolic functions

کلیه مصنوعی زیستی به دو شریان اصلی بیمار متصل می شود - یکی که خون را برای فیلتر کردن منتقل می کند و دیگری که خون فیلتر شده را به بدن منتقل می کند - و همچنین مثانه ، جایی که مواد زائد به عنوان ادرار در آن رسوب می کنند.

این تیم در حال حاضر شواهدی از آزمایشات مفهومی را انجام داده است و نشان می دهد که کلیه مصنوعی زیستی به تنهایی تحت فشار خون و بدون نیاز به پمپ یا منابع تغذیه خارجی کار می کند. سلولهای لوله کلیه زنده ماندند و در طول آزمایش به کار خود ادامه دادند.

به خاطر تلاش های انجام شده ، محققان UCSF اکنون به عنوان یکی از برندگان جایزه مرحله 1 کلیه مصنوعی ، 650،000 دلار جایزه از KidneyX دریافت کردند.

شوو روی ، محقق ارشد این پروژه می گوید: تیم ما کلیه مصنوعی را برای حمایت پایدار از فرهنگ سلول های کلیه انسان بدون ایجاد واکنش ایمنی طراحی کرد. اکنون که امکان سنجی ترکیب هموفیلتر و بیوراکتور را نشان داده ایم ، می توانیم بر ارتقاء فناوری برای آزمایش های دقیق تر بالینی و در نهایت آزمایشات بالینی متمرکز شویم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98352

مطالب مرتبط :
۱۴

با تلاش محققان دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو (UCSF) میسر شد؛

کلیه مصنوعی زیستی می تواند جایگزین دیالیز شود

بیماران مبتلا به نارسایی کلیه به طور منظم به دیالیز نیاز دارند که یک درمان تهاجمی و بالقوه خطرناک است. اما اکنون محققان نمونه اولیه کلیه مصنوعی زیستی را با موفقیت نشان داده اند که می توان بدون نیاز به دارو کار کند.

پوست

رمز و راز پوسته انعطاف پذیر

محققان رمزگشایی کردند که چرا پوشش محافظ بازوی پا Discinisca tenuis در آب بسیار نرم می شود و دوباره در هوا سفت می شود.

صرع

یک متخصص بیماری های مغز و اعصاب مطرح کرد:

یک درصد مردم دچار صرع هستند/انواع صرع با تکنیک‌های تشخیصی و لزوم آن تشریح شد

متخصص بیماری های مغز و اعصاب (نورولوژی)،در وبینار «آشنایی با صرع» با بیان این که یک درصد جامعه دچار بیماری صرع هستند، گفت: انواع صرع به دو نوع موضعی و عمومی تقسیم بندی می‌شود و در ادامه انواع صرع با تکنیک‌های تشخیصی و لزوم آن را تشریح کرد.

لیگ پایا

با کسب چهار مدال رنگارنگ؛

درخشش دانش آموزان استان یزد در لیگ علمی پایا/ رتبه ششم یزد در کشور

عاشق طوسی مسئول علمی سازمان بسیج دانش آموزی استان یزد گفت: دانش آموزان استان یزد در این دوره از لیگ علمی پایا موفق به کسب یک طلا، دو نقره و یک برنز شدند.

بعضی از عوارض داروهای ضد تشنج نادر اما خطرناک‌اند/ انواعی از صرع‌ها موروثی اما اغلب حاصل یک تعاملند

یک متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب گفت:

بعضی از عوارض داروهای ضد تشنج خطرناک‌اند/ انواعی از صرع‌ها موروثی اما اغلب حاصل یک تعاملند

یک متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با بیان این که بعضی از عوارض داروهای ضد تشنج خیلی نادر است ولی می‌تواند خطرناک باشد، گفت: انواعی از صرع‌ها موروثی اما اغلب حاصل یک تعاملند.

۱۰۰هزار متر مربع فضای مورد نیاز دانشگاه اصفهان بدون بار اضافه مالی بر دوش دولت آماده شد

رئیس دانشگاه اصفهان خبر داد؛

۱۰۰هزار متر مربع فضای مورد نیاز دانشگاه اصفهان بدون بار اضافه مالی بر دوش دولت آماده شد

رئیس دانشگاه اصفهان، گفت: ۱۰۰هزار متر مربع فضای مورد نیاز دانشگاه اصفهان شامل احداث ۵۰ هزار مترمربع فضای ساختمان جدید و همین مقدار بازسازی و تغییر کاربری را بدون این که پول اضافه و بار اضافه مالی بر دوش دولت بگذاریم، انجام داده ایم.

تشریح استاندارسازی نیروی انسانی دانشگاه اصفهان تا احقاق حق چندهزار کارمند/ ۱۴پروژه عمرانی این دانشگاه افتتاح شد

با حضور رئیس دانشگاه؛

تشریح استاندارسازی نیروی انسانی دانشگاه اصفهان تا احقاق حق چندهزار کارمند/۱۴پروژه عمرانی این دانشگاه افتتاح شد

امروز معاون اداری و مالی دانشگاه اصفهان، به تشریح استاندارسازی نیروی انسانی دانشگاه اصفهان تا پیگیریهایی که الگویی برای احقاق حق چندهزار کارمند شده پرداخت و گفت: از نظر عمرانی و تجهیزات هم کارهای بسیار قابل توجهی انجام شده است. امروز هم ۱۴ پروژه عمرانی دانشگاه اصفهان افتتاح شد.

ی

ارتباط کرونا ویروس و نارسایی کلیوی

مطالعه اخیر محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس نشان می‌دهد افرادیکه دارای علائم این بیماری در طولانی مدت هستند در معرض ابتلا به بیماری‌های کلیوی هستند.

۱۰ درصد موارد زوال عقل به دلیل بیماری مزمن و عملکرد ضعیف کلیه است

ارائه خدمات درمانی رایگان به بیماران دیالیزی کهگیلویه و بویراحمد

کارشناس مسئول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: خدمات درمانی مورد نیاز به طور رایگان به ۲۴۳ بیمار دیالیزی کهگیلویه و بویراحمد ارائه می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب