علم وفناوری گزارش می دهد

نقش شهرک هاي صنعتي در توسعه اقتصادي

شهرک های صنعتی به عنوان خوشه های صنعتی و اقتصادی هر منطقه ای شناخته شده و نقش مهمی در توسعه اقتصادی و اجتماعی دارند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ افزايش سريع جمعيت، گسترش شهرنشيني، کمبود فرصتهاي شغلي بويژه در کشاورزي، فشار جمعيت بر منابع طبيعي و ناکامي در ايجاد و گسترش صنايع متوسط و بزرگ بويژه در کشورهاي در حال توسعه باعث شد که اين کشورها راهبرد صنعتي سازي روستاها را از اواسط دهه 1970 در برنامه هاي توسعه خود مد نظر قرار دهند. در اين رابطه تاکيد بر صنايع روستايي، صنايع کوچک، شهرکهاي کوچک صنعتي و تمرکز زدايي از فعاليت هاي صنعتي مورد توجه قرار گرفت. ايجاد و گسترش شهرک هاي صنعتي مي تواند از طريق ايجاد تنوع و افزايش اشتغال و درآمد، افزايش ارزش افزوده فعاليتهاي کشاورزي، گسترش فرهنگ صنعتي، نقش موثري در توازن و تعادل شهر و روستا و توسعه نواحي روستايي داشته باشد.
صنعتی شدن به عنوان یک تصمیم سرنوشت ساز برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای در حال رشد ضرورتی است که قابل انکار نمی باشد، براین اساس استقرار صنعت در روستا و ایجاد شهرک های صنعتی با هدف دستیابی به توسعه روستایی، در دو دهه اخیر مورد توجه برنامه ریزان توسعه روستایی بوده است.

استاندار هرمزگان: شهرک های صنعتی رویکردصنعتی سازی شهرهاست
می توان گفت ایجاد شهرکها و نواحی صنعتی، یکی از رویکردهای رایج صنعتی سازی در کشورهاست که به منظور تسهیل و تمرکز فعالیت ها انجام می شود، درحقیقت، توسعة این قبیل مناطق صنعتی، محرک مناسبی برای افزایش تولید و بهبود بهره وری صنایع فعال است که درنتیجه، افزایش پایداری، فرایند صنعتی سازی در روستا و کشور را امکان پذیر ساخته است. به عبارتی فرایندی در جهت دگرگونی فناورانه در راستای بهبود کیفیت زندگی، به ویژه در مناطق روستایی بوده است و شکوفایی و توسعة روستا و کل کشور را به همراه داشته است. 

استاندار هرمزگان: کمترین بحران کارگری را در کشور ‌داریم- اخبار هرمزگان -  اخبار استانها تسنیم | Tasnim

 

 

فریدون همتی  با اشاره به اینکه بیش از نیمی از شاغلان بخش صنعت در صنایع کوچک و متوسط در حال فعالیت هستند، خاطر نشان کرد: به همین دلیل در کشور، به منظور توسعه فعالیتهای اشتغال‏زا، بنگاه‏های خرد و متوسط مورد توجه قرار گرفته‏اند تا بتوانند در برنامه ‏های آتی توسعه صنعتی و اقتصادی کشور نقش موثر داشته باشند.
وی در خصوص اهمیت و جایگاه شهرک های صنعتی بیان داشت: شهرک های صنعتی نقش مهمی در اشتغال و رونق اقتصادی منطقه دارند و با توجه به قابلیت های استان می بایست به دنبال جذب سرمایه گذاران صنعتی باشیم.

مدیرعامل شهرک های صنعتی هرمزگان : به دنبال سرمایه گذارانی از بدنه صنعت هستیم
سید امیر امیری زاد مدیرعامل شهرک های صنعتی هرمزگان در خصوص شناسایی و جذب سرمایه گذاران واقعی بیان داشت: جذب سرمایه گذار بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد اما سرمایه گذاری که، از جنس و بدنه صنعت باشد به عبارتی یک سرمایه گذار واقعی باشد و تمام توان خود را برای احیای صنعت استان به کار گیرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی هرمزگان:افزایش محصولات صادرات محور مستلزم  ایجاد “مرکز مشاوره تخصصی” است | پایگاه خبری تحلیلی مکران

 

وی افزود: صنایع کوچک به دلیل کمک به رشد کارآفرینی و توسعه کسب و کار به عنوان ستون فقرات اقتصاد کشورهای توسعه ‌یافته شناخته می شوند.
به گفته مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی هرمزگان،امروزه صنعتی شدن یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای توسعه همه جانبه و متوازن کشورهای درحال توسعه محسوب می‌شود و از آنجایی که برای بسیاری از شهرهای ایران رشد شهرنشینی همراه با رشد صنعتی بوده است احداث صنایع در قالب مجتمع‌ها و شهرک‌های صنعتی یکی از مهم‌ترین مؤلفه ها برای توسعه پایدار شهرها به شمار می رود. صنعتی شدن به عنوان یک تصمیم سرنوشت ساز برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای در حال رشد ضروری محسوب می شود. ایجاد شهرکهای صنعتی در نواحی روستایی م یتواند در تثبیت و نگه داشت جمعیت،تأمین اشتغال و افزایش درآمد برای روستاییان مؤثر باشد. براین اساس در دو دهه اخیر، استقرار صنایع در نواحی روستایی در قالب شهرکها و نواحی صنعتی با هدف دستیابی به توسعه روستایی مورد توجه برنامهریزان قرار گرفته است. به طوری که تا پایان سال 1389 تعداد نواحی صنعتی مصوب در کشور ما برابر با 335 ناحیه بوده است که این روند منجر به تغییرات عمدهای در مناطق روستایی شده است.

پیشرفتها نتیجه تلاش جمعی است
رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک های صنعتی استان هرمزگان بیان داشت: تلاش جمعی مجموعه همکاران در شهرک های صنعتی در جهت ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری است. استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب نظیر آب، فاضلاب و تامین انرژی در قالبی ساختار‌یافته با هزینه اجرایی پایین‌تر، امکان حضور صنایع مرتبط در کنار هم را نیز میسر می‌کند. به‌دیگر بیان، نحوه چیدمان و استقرار واحدهای صنعتی به مراتب از هزینه‌های واسطه‌ای و مبادله‌ای فعالان حوزه صنعت کاسته و به‌طبع قدرت رقابت‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد.
وی تصریح کرد: شهرک‌های صنعتی بستر مناسب برای ایجاد خوشه‌های صنعتی در سیستم اقتصادی کشور ایجاد می‌کنند. وقتی صنایع همگن و مرتبط در کنار یکدیگر شروع به فعالیت می‌کنند فاصله بین اجزای تولید بسیار کم شده و زنجیره تولید در بهترین فرم با کمترین هزینه شکل خواهد گرفت.

تعامل مستمر موجب کاهش هزینه هاست

امیری زاد تاکید کرد: بدون شک، کسب مزیت رقابتی و سهم بیشتر از بازارها از اهداف اصلی همه سازمان‌هاست. وجود هماهنگی و همکاری بین اعضای زنجیره تامین همواره از عواملی بوده است که مدیران زنجیره تامین در جهت آن گام برداشته‌اند زیرا تعامل مستمر موجب کاهش هزینه‌ها،  افزایش سرعت تصمیم‌گیری، تغییر محصول طبق نظر مشتریان، افزایش توان رقابتی در مقابل تغییرات سریع و ناگهانی خواهد شد؛ این موضوع از طریق شبکه خوشه‌های صنعتی و کنسرسیوم‌های صادراتی قابل انجام است که در دستور کار شهرک‌های صنعتی قرار دارد.
این مقام مسئول گفت: از جمله ابعاد مهم دیگر در توسعه اقتصادی یک کشور نظارت دقیق بر عملکرد بخش‌های مختلف است. شهرک‌های صنعتی نقاط جغرافیایی در اقتصاد کشور هستند که محل تمرکز صنایع مختلف‌اند. این امر امکان نظارت بهتر بر آن‌ها را با هزینه‌های کمتری میسر می‌سازد. عملکرد واحدهای صنعتی مانند فعالیت یا عدم فعالیت و راندمان تولید واحدها (پیشرفت فیزیکی) به‌صورت ماهیانه از طریق مدیران شهرک‌ها و نواحی صنعتی رصد و تصمیمات مقتضی نیز انجام می‌شود. باید اضافه کرد اقدامات موثری نیز برای به‌ظرفیت رساندن و پشتیبانی از راه‌اندازی مجدد واحدهای غیر فعال شده نظیر عارضه‌یابی آسیب‌شناسی، همچنین کمک به بهبود آنها با کمک مشاوران صنعتی صورت می‌گیرد.

امیری زاد با تأکید بر نقش شرکت شهرک های صنعتی به عنوان حامی و هدایت کننده صنایع کوچک خاطر نشان کرد: دلسوزی برای صنعت استان بسیار شایسته و مهم است، ضمن این که حمایت از صنعت و ایجاد اشتغال می تواند از آسیب های اجتماعی جلوگیری کرده و باعث ایجاد سلامت روحی و روانی جامعه گردد ، که صنایع کوچک بهترین راه حل برای تحقق این امر در استان می باشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98457

مطالب مرتبط :
۳۴

استاندار هرمزگان در گردهمایی فرمانداران سراسر استان عنوان کرد:

تاکید استاندار بر تلاش مجدانه فرمانداران و نظارت بر کار دستگاه ها/تکمیل پروژه های عمرانی با جدیت دنبال شود

استاندار هرمزکان گفت: مدیران تا آخرین لحظه خدمت باید از اختیارات قانونی خود برای رفع دغدغه های مردم بهره بگیرند و در انجام وظایف محوله به خود سستی راه ندهند.

۲۵

استاندار هرمزگان در آیین نکوداشت پیشکسوتان جهاد و مقاومت استان هرمزگان مطرح کرد :

دفاع مقدس درس ایثار، شهادت و ولایتمداری بود/ خنثی سازی توطئه دشمنان با فرمان پذیری از ولایت فقیه

استاندار هرمزگان گفت: دفاع مقدس همانند دانشگاهی به تمام مردم ایران درس شهادت، ایثار و ولایتمداری داد.

خبرگزاری علم و فناوری

استاندار هرمزگان:

هرمزگان از مزیت آبشیرینکن یک میلیون متر مکعبی بهره مند شده است

استاندار هرمزگان گفت: هرمزگان با آبرسانی به شهرها و روستاهای مختلف این استان از طریق خط انتقال آب از خلیج فارس از آبشیرین‌کن یک میلیون مترمکعبی بندرعباس به خوبی از مزیت این زیرساخت بهره‌مند شده است.

چهار شرکت مستقر در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی دانش بنیان شدند

چهار شرکت مستقر در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی دانش بنیان شدند

چهار شرکت مستقر در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی از شهرستانهای طبس، فردوس و بیرجند موفق به اخذ درجه دانش بنیانی شدند.

انرژی

اهمیت توسعه انرژی‌ پاک در تحقق اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی

توسعه و گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر موجب كمك به تحقق اهداف توسعه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی ‌شده و از عوامل اساسی در رسیدن به توسعه پایدار در هر كشوری محسوب می‌شود.

ثق

استاندار هرمزگان در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اعلام کرد:

تمامی مبادی ورودی و خروجی به شدت کنترل و از سفرها جلوگیری می‌شود

استاندار هرمزگان گفت: اعمال ممنوعیت تردد دو هفته‌ای از ۲۴ مرداد و تعطیلی یک هفته‌ای ادارات از ۲۵ مرداد همزمان با سراسر کشور در استان هرمزگان با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا صورت می گیرد.

۲۵

رییس دانشگاه آزاد بندرعباس در گفت و گو با علم وفناوری :

موفقیت دولت سیزدهم در گروی حل چالش های صد روز اول

رییس دانشگاه آزاد بندرعباس گفت: آقای رئیسی در بدو ورود به دولت با هجمی از انتظارات مردمی رو به رو است؛ که بر اساس شعارها و وعده های انتخاباتی اش شکل گرفته است.

ل

مدیرعامل شهرک های صنعتی هرمزگان در گفت و گو با علم و فناوری عنوان کرد؛

شهرک صنعتی شماره ۲ بندرعباس " سبز " شد/ بازگشت ۲۸ واحدصنعتی تعطیل شده به مدار تولید

​مدیرعامل شهرک های صنعتی هرمزگان با اشاره به استفاده انرژی خورشیدی در شهرک های صنعتی برای تولید برق جهت مصارف گفت: شهرک صنعتی شماره۲بندرعباس ازظرفیت پنل های خورشیدی استفاده کرده و لقب شهرک سبز را در این استان از آن خود کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب