ایمنی واکسن کرونا از ایمنی طبیعی قوی تر است

پژوهشگران معتقد هستند: تزریق واکسن کرونا نسبت به ایمنی طبیعی به دست آمده از ابتلای این بیماری، ایمن‌تر و بی‌خطرتر است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛

متخصصان معتقد هستند واکسن‌های کووید -۱۹ از بروز بیماری جلوگیری می‌کند و انتخاب بسیار بی خطرتری است. واکسن بعضی از عوامل بیماری‌ زا مانند باکتری پنوموکوک، نسبت به عفونت طبیعی، ایمنی بهتری به وجود می‌آورد.

شواهد اولیه نشان می‌دهد واکسن کووید -۱۹ نیز ممکن است در این دسته بندی قرار بگیرد. 

البته در بیماری‌های دیگر، عفونت طبیعی نسبت به واکسن قوی‌تر است. به عنوان مثال ابتلا به اوریون که باعث عقیم شدن مردان می‌شود، ایمنی مادام العمر به وجود می‌آورد، اما برخی از افرادی که یک یا دو دوز از واکسن این بیماری را دریافت می‌کنند، هنوز به این بیماری مبتلا می‌شوند.

در حالی که بسیاری از دولت‌ها در سراسر جهان در تلاش هستند، بسیاری از افراد را واکسینه کنند تا در برابر بیماری کووید-۱۹ مصون باشند، بسیاری از طرفداران ضدواکسن تلاش می‌کنند تا افراد را از تزریق واکسن منصرف کنند و با حربه عدم مصونیت طولانی‌مدت واکسن‌ها نسبت به ابتلا به بیماری پیش می‌روند. اگرچه در بسیاری از کشورها که برنامه واکسیناسیون را اجرا می‌کنند میزان ابتلا کاهش یافته است اما ضدواکسن‌ها ادعا می‌کنند ماندگاری ایمنی واکسن گذا است.

شما نمی‌دانید ابتلا به عفونت در شما چگونه خواهد بود و با عدم واکسیناسیون ریسک خواهید کرد. ممکن است به شدت بیمار و یا مجبور به بستری در بیمارستان  شوید.

تعدادی از محققان اخیرا به بررسی ایمنی ایجاد شده با واکسن و بهبودی از کرونا پرداخته و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کردند.

نتایج حاکی از آن است که ایمنی طبیعی بعلاوه تزریق یک دوز از واکسن موثرترین ترکیب برای جلوگیری از ابتلای مجدد به عفونت است.

ایمنی بلندمدت از واکسن
دکتر الیزا سیل، مدیر آزمایشگاه سرولوژی بیماری‌های عفونی اخیراً به طی اظهاراتی تاکید کرد: پس از مطالعات متعدد، اکنون ما می‌دانیم که افراد مثبت (آنتی بادی مثبت)، چه درگذشته عفونت طبیعی را تجربه کرده و چه واکسن دریافت کردند، در مقایسه با افراد غیرمبتلا یا واکسینه نشده ، کمتر در معرض خطر COVID-۱۹ هستند با این حال، علیرغم گزارش‌های گاه و بیگاه در مورد کاهش ایمنی برخی واکسن‌ها، هنوز اثربخشی بلندمدت این نوع حفاظت در برابر سویه‌های مختلف ویروس کرونا ناشناخته است.

در همین حال، درجه و مدت حفاظت ایجاد شده بواسطه ابتلا به عفونت SARS-CoV-۲ نامشخص است و شناسایی عفونت‌های مجدد، برخلاف انتشار ویروسی طولانی‌مدت، یک یک چالش باقی می‌ماند. اکنون، از آغاز همه‌گیری و شروع تزریق واکسن‌ها زمان کافی گذشته تا حفاظت طولانی مدت در ارتباط با ایمنی طبیعی و همچنین ایمنی ناشی از واکسن ارزیابی شود.
تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد افرادی که هرگز به این عفونت مبتلا نشده‌اند و در ژانویه یا فوریه ۲۰۲۱ واکسن دریافت کرده‌اند، تا ۱۳ برابر بیشتر از افرادی که قبلاً به این عفونت مبتلا شده بودند، به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.

محققان همچنین میزان عفونت مجدد را در افرادی که قبلاً عفونت SARS-CoV-۲ آن‌ها تأیید شده و هنوز واکسینه نشده بودند با افرادی که یک بار به این عفونت مبتلا شده بودند و همچنین یک دوز واکسن نیز دریافت کرده بودند، مقایسه کردند. نتایج نشان داد که گروه واکسینه نشده در مقایسه با افرادی که یک دوز واکسن دریافت کرده بودند، دو برابر بیشتر به عفونت مبتلا شدند.
یافته‌ها نشان دهنده افزایش حفاظت ایمنی طبیعی نسبت به ایمنی واکسن است.

به گفته محققان، این ممکن است به دلیل پاسخ ایمنی گسترده‌تر به پروتئین‌های SARS-CoV-۲ در مقایسه با فعال‌سازی ایمنی ارائه شده با واکسن باشد. این در حالی است که کارشناسان بیماری‌های عفونی هشدار می‌دهند که چنین یافته‌هایی نباید بهانه‌ای برای اهمال یا کنار گذاشتن واکسیناسیون تلقی شود.
گفتنی است محققانی که این بررسی را انجام دادند تاکید کرده که بررسی‌های آنان دارای محدودیت بوده و عفونت‌های بدون علامت را در نظر نگرفته است.

همچنین تجزیه و تحلیل و تاثیر عواملی مانند فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک در این تحقیق در نظر گرفته نشده است.

دکتر علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: واکسن ها بدن را با میزان مشخص و ترکیب مناسبی از ویروس مواجه کرده و سیستم ایمنی را تحریک می‌کنند و این درحالیست که این موضوع را در ایمنی های طبیعی ناشی از کووید ۱۹ وجود ندارد.

وی ایمنی زایی با واکسن ها را راه کار مطمئن تر و اثربخش‌تری در مقایسه با ایمنی طبیعی دانست و خاطرنشان کرد: تعامل بدن با ویروس و مقدار ویروسی که به بدن وارد می شود می‌تواند در افراد مختلف شدت بیماری زایی و عوارض متفاوتی را به همراه داشته باشد.

ناجی گفت: ایمنی ناشی از عفونت های طبیعی خصوصا در کرونا و در افراد مختلف بسیار متغیر است.  

وی با اشاره به عوارض جانبی ناشی از واکسن کرونا اظهارکرد: عوارض واکسن ها به دو دسته موقتی و بی خطر و عارضه های خطرناک تقسیم می شوند.

ناجی افزود: درد و تورم محل تزریق، تب، لرز، درد بدن، گلو درد و یا  سندرم مشابه علایم آنفولانزا می تواند از علایم شایع و موقتی و عمومی تزریق واکسن ها کووید ۱۹باشد.

وی با تاکید بر این که هر گونه علامتی که موجب به خطر افتادن جان افراد به واسطه تزریق واکسن شود، قابل قبول نیست توضیح داد: اصولا مهمترین هدف کارآزمایی های بالینی پیشگیری از ایجاد عارضه های جدی است و بر همین اساس شرکت های واکسن سازی مجوزهای لازم را دریافت می کنند.

سیستم ایمنی بدن چگونه کار می کند؟
با شروع پاندمی کرونا و تبلیغات مداوم انواع داروها و ویتامین های تقویت کننده سیستم ایمنی، نقش مهم سیستم ایمنی در بدن برای اکثر ما پررنگ شده است. اما این که سیستم ایمنی بدن چیست و چگونه در برابر کرونا و سایر ویروس ها کار می کند، بحث امروز ما می باشد.

سیستم ایمنی بدن شبکه ای پیچیده می باشد که از سلول ها، ارگان ها و بافت های مختلفی تشکیل شده است. وقتی یک عامل عفونت زا مثل ویروس یا باکتری وارد بدن می شوند، اعضای مختلف این شبکه با هم متحد شده و از بدن شما در برابر عامل عفونی دفاع می کنند. از جمله اعضای محتلف سیستم ایمنی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پوست : مانع ورود اولیه عوامل عفونی به بدن می شود.
غشاء مخاطی: لایه نرمی که داخل برخی ارگان ها و حفرات بدن را پوشانده است، و با تولید و ترشح موکوس، ویروس ها و باکتری ها را به دام انداخته و با آن ها مبارزه می کند.
گلبول های سفید: با ویروس ها و عوامل عفونی مبارزه می کنند.
سیستم لنفاوی (لوزه ها، تیموس، طحال، غدد لنفاوی، عروق لنفاوی و مغز استخوان): گلبول های سفید که پیش تر به عملکرد آن هل در سیستم ایمنی اشاره شد، در این مکان ها تولید، ذخیره و سپس به جریان خون وارد می شوند.
اما توضیح دقیق تر این که سیستم ایمنی بدن چیست و چگونه در برابر کرونا و سایر ویروس ها کار می کند، در ادامه توضیح داده شده است.

زمانی که یک جرم خارجی مانند ویروس ها، باکتری ها، سموم یا سلول های سرطانی برای اولین مرتبه وارد بدن می شوند، آنتی ژن سطحی آن ها توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی می شود. سپس سیستم ایمنی شروع به تولید پروتئین هایی به نام آنتی بادی و سایر سلول ها جهت از بین بردن آن ها می کند. اما دفعات بعدی که این جرم های خارجی وارد بدن می شوند، سیستم ایمنی سریع تر آن ها را به خاطر آورده و آنتی بادی های مناسب جهت ازبین بردن آن ها را سریع آماده می کند. این گونه ایمنی در بدن شکل می گیرد و مانع بروز بیماری می شود.  

به طور کلی سه نوع ایمنی در بدن ایجاد می شود:

ایمنی ذاتی: همان ایمنی اولیه است که با آن متولد می شوید. شامل پوست و غشاهای مخاطی می باشد که مانع ورود و همچنین از بین بردن ویروس ها و باکتری ها می شود.
ایمنی فعال (اکتسابی): پس از یک مرتبه ابتلای به بیماری، و یا پس از تزریق واکسن ایجاد می شود. این نوع ایمنی طولانی مدت است و در برخی موارد تا آخر عمر نیز باقی می ماند.
ایمنی غیرفعال: به انتقال آنتی بادی ها از طریق محصولات خونی، یا از مادر به جنین، ایمنی غیرفعال گفته می شود. این نوع ایمنی معمولا درازمدت نبوده و پس از چند هفته الی چند ماه از بین می رود.

 

سیستم دفاعی بدن چرا ضعیف می شود؟
داشتن سیستم دفاعی ضعیف، شما در معرض ابتلا به بیماری شدیدتر قرار می دهد. اما سیستم ایمنی بدن چرا ضعیف می شود؟ عوامل و داروهای متعددی می توانند منجر به تضعیف سیستم دفاعی بدن شوند. نقص های ژنتیکی نیز می توانند یکی از عوامل تضعیف سیستم ایمنی بدن باشند. مصرف طولانی مدت کورتون، نوشیدنی های الکلی، سوءتغذیه، سیگار، خواب ناکافی، اضطراب، کمبود ویتامین دی، ابتلا به ایدز، بالا رفتن سن و بسیاری داروهای دیگر می توانند منجر به ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن شوند.


سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا
ویروس کرونا که نوعی RNAویروس است پس از ورود به بدن، به گیرنده اصلی اش که گیرنده ACE2 می باشد، متصل می شود. سپس شروع به تکثیر فراوان در بدن می کند. سیستم ایمنی ذاتی، نقش محدودی در برابر ویروس کرونا دارد. پس از ورود ویروس کرونا به بدن، لنفوسیت های B با تبدیل شدن به پلاسماسل ها و تولید آنتی بادی، سعی در خنثی کردن ویروس می کنند. همچنین لنفوسیت های T نیز نقش مهمی در پاکسازی ویروس از بدن دارند. سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا نقش مهمی در پیش بینی شدت درگیری با بیماری دارد. افرادی که سیستم ایمنی بدن آن ها در برابر کرونا ضعیف است، نه تنها به بیماری شدیدتری مبتلا می شوند، بلکه احتمال ایجاد ایمنی موثر کمتری به دنبال تزریق واکسن کرونا نیز دارند. این افراد باید دقت کافی در رعایت اصول ایمنی مانند استفاده از ماسک و دستکش حتی پس از تزریق واکسن داشته باشند.

افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، در ۸۰ درصد موارد بیماری در آن ها خفیف بوده و بدون درگیری ریه بهبود می یابند. اما در ۲۰ درصد افراد که معمولا سیستم ایمنی بدن آن ها در برابر کرونا ضعیف است، به درجاتی از درگیری ریه دچار می شوند. از این میان حدود ۴۰ درصد به بیماری شدید مبتلا می شوند.

 

سیستم ایمنی بدن بعد از کرونا
به طور معمول انتظار می رود پس از ابتلا به کرونا، آنتی بادی های ایجاد شده توسط سیستم ایمنی در بدن، به مدت بیش از سه ماه باقی بمانند.  البته با ظهور جهش های جدید دلتا و لامبدا در ویروس کرونا و مقاومت آن ها در برابر آنتی بادی های ایجاد شده توسط سیستم ایمنی، نقش سیستم ایمنی بدن بعد از کرونا نیز کمرنگ شده است. لذا به تمامی افراد، حتی در صورت ابتلا به کرونا در گذشته و داشتن آنتی بادی در بدن علیه ویروس، اکیدا توصیه به تزریق واکسن می شود. زیرا واکسیناسیون ایمنی به مراتب قوی تری را در بدن افراد ایجاد می کند.

 

چگونه سیستم ایمنی قوی داشته باشیم؟
داشتن سیستم ایمنی قوی که بتواند در زمان مناسب، پاسخ مناسبی در برابر عفونت ایجاد کند، نقش مهمی در مبارزه با ویروس کرونا دارد. اما چگونه سیستم ایمنی قوی داشته باشیم؟

ویتامین B: مصرف مقادیر کافی ویتامین B در رژیم غذایی، نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی دارد.
ویتامین C: نقش مهمی در کاهش علائم مانند سرماخوردگی دارد.
ویتامین E و D: دیده شده کمبود این دو ویتامین در بدن منجر به تضعیف سیستم ایمنی شده و با بیماری شدیدتر ارتباط دارد. قرارگرفتن در معرض نور آفتاب و مصرف میوه ها و سبزیجات و دانه های روغنی و مکمل های حاوی این ویتامین ها، نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند.
آهن: هم کمبود آن و هم مصرف بیش از حد آن هردو منجر به تضعیف سیستم ایمنی می شوند.
زینک: مصرف زینک نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.
پروتئین ها: مصرف غذای پرپروتئین علاوه بر کمک به ساخت ایمونوگلوبولین ها در بدن و تقویت سیستم ایمنی، اثرات مستقیم ضدویروسی نیز دارند.
لذا مصرف غذاهای متنوع شامل غلات، میوه ها، پروتئین ها، حبوبات و گیاهان نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی در بدن دارند. همچنین مصرف ۶ الی ۸ لیوان آب در روز نیز توصیه شده است. داشتن خواب و فعالیت کافی در طول شبانه روز نیز نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارند. از طرف دیگر مصرف گوشت قرمز، مصرف بیشتر از ۵ گرم نمک در روز و چربی های اشباع، منجر به تضعیف سیستم ایمنی در بدن می شوند.

 

نقش ایموپرت در تقویت سیستم ایمنی
فاگوسیت ها مانند نوتروفیل ها و ماکروفاژها، بخشی از سیستم ایمنی ذاتی در بدن هستند که پس از ورود ویروس ها و باکتری ها به بدن، به آن ها حمله کرده و آن ها را از بین می برند. داروی ایموپرت که حاوی ۷ گیاه پوست بلوط، گیاه قاصدک، برگ گردو، بومادران، دم اسب صحرایی، ریشه مارشمالو و گل بابونه می باشد، از طریق کمک به عملکرد فاگوسیتوز، نقش قابل توجهی در تقویت  سیستم ایمنی ذاتی و فعال جهت پیشگیری از ابتلا به عفونت های ویروسی و باکتریایی داشته است.

انتهای پیام/ ف

زمان انتشار: جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98521

مطالب مرتبط :
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تشریح وخامت اوضاع بیمارستان‌های استان استمداد کمک کرد

خانواده شهید مدافع سلامت کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شد

خانواده دکتر محمد زارع به عنوان تنها شهید مدافع سلامت کهگیلویه و بویراحمد در آیینی با اهدای لوح سپاس و جوایز ارزنده در شهر یاسوج مرکز این استان تجلیل شد.

قف

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خبرداد

کاهش ۵۰ درصدی فوتی‌های کرونایی در هرمزگان/ ۸ فوتی جدید

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: در ۲۴ ساعت گذشته با جانباختن ۸نفر دیگر از بیماران کرونایی در هرمزگان، شمار کل جانباختگان این بیماری در استان به دوهزار و ۲۷۲ نفر رسید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب