خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

زباله جدی‌ترین چالش استان‌های شمالی کشور

پروژه‌های ساماندهی زباله در استان مازندران با وجود اختصاص اعتبارات همچنان از نبود مدیریت مناسب در رنج است و زباله جدی‌ترین چالش استان‌های شمالی کشور است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، زباله یکی از مشکلات جدی استان‌های شمالی کشور است.

گیلان، گلستان و مازندران سه استان شمالی هستند که مشکل دفن یا ساماندهی پسماند دارند.

دلیل تداوم مشکلات زباله در استان‌های شمالی از منظر مختلف قابل بررسی است.

نبود مراکز مناسب دفن مناسب، طولانی شدن پروژه‌های ساماندهی زباله و وجود مافیای زباله که چندان علاقه‌ای به ساماندهی زباله ندارند.

دانش کافی برای ساماندهی زباله در استان مازندران وجود دارد، بحث تامین اعتبار هم تا حدودی رفع شده و متولیان ملی و استانی اعلام کردند که همه اعتبارات مناسب ولازم برای ساماندهی زباله در استان مازندران را تامین می کنند اما مهمترین موضوع وجود مافیای زباله که علاقه چندانی به ساماندهی پسماند ندارند.

در سال‌های اخیر با وجود تامین اعتبار لازم طرح‌های ساماندهی زباله در استان مازندران پیشرفت چندانی نداشته است.

پروژه کارخانه زباله سوز در نوشهر با وجود اینکه افتتاح شده اما به هدف نهایی که سوزان زباله و تولید برق بوده نرسیده است.

پروژه زباله سوز ساری هم با توجه به قول متولیان استانی مبنی بر بهره‌برداری تا پایان سال 99 بعید به نظر می‌رسد که تا پایان سال 1400 هم به بهره‌برداری برسد.

طرح تفکیک زباله از مبدا هم به دلیل عدم کارشناسی دقیق و نداشتن برنامه مدون با وجود اینکه در دوران فعالیت اسلامی استاندار مازندران تا حدودی پیشرفت داشت اما به دلیل نبود برنامه مدون عملیاتی نشده و نیمه تمام رها شده است.

سازمان پسماند استان مازندران که قرار بود تکیه‌گاه مناسب برای ساماندهی زباله استان مازندران باشد به دلائلی که متولیان امر چندان تمایلی به صحبت درباره آن ندارند آنطور که باید و شاید شکل نگرفت و این سازمان هم با چالش وجود مدیر مواجه شده است.

نداشتن برنامه مدون و مناسب برای زباله در استان مازندران زمینه ساز تخریب جدی محیط زیست و تقویت بنیه مالی مافیای زباله در استان مازندران شده است که اجازه نمی‌دهند طرح ساماندهی به سرانجام مناسب برسد.

طرح های نخبگانی هم آنطور که باید و شاید با سنگ اندازی‌های جدی مواجه است که با وجود طرح‌های متعدد ساماندهی زباله از سوی نخبگان به دلیل اینکه منافع مالی مافیای زباله را به خطر می‌اندازد به صورت جدی مورد حمایت قرار نمی‌گیرد.

وضعیت نامناسب پسماند تنها متعلق به مازندران نیست در استان گیلان هم وضعیت چندان مناسب نیست، استان گلستان تا حدودی وضعیت مناسبتری نسبت به مازندران دارد.

22 مرکز دفن نامناسب زباله در استان وجود دارد که هیچ یک از این مراکز استاندارهای لازم و مورد تایید را ندارند.

مهمترین موضوع در بحث زباله مازندران، وجود شیرابه است که طرح‌های کارخانه زباله سوز به دلیل وجود شیرابه در زباله نتواسته آنطور که باید و شاید به سرانجام برسد.

اگرچه در برخی از مراکز بحث راه اندازی دستگاه تصفیه شیرابه عملیاتی شده اما این دستگاه‌ها متناسب با نیاز واقعی هر منطقه نبوده و نتوانسته رضایت مندی مناسب زیست محیطی را به همراه داشته باشد.

نکته آخر اینکه زباله در مازندران بیشتر از آنکه نیاز به تامین اعتبار داشته باشد، نیاز به مدیر جهادی و دلسوز دارد تا بتواند اعتبارات اختصاص داده شده در این بخش را به خوبی مدیریت کند و در ثانی هم دست مافیای زباله را در این حوزه کوتاه کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98629

مطالب مرتبط :
ی

لزوم فرهنگ سازی جهت تفکیک زباله از مبدا

فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در جلسه شورای شهر خرم آباد گفت: متاسفانه به خاطر عدم توجه به موضوعات مربوط به زباله ، عدم تفکیک زباله از مبدا و چگونگی‌ انتقال و دفع ، این موضوع به یک چالش و معضل زیست محیطی تبدیل شده و سلامت مردم را به مخاطره انداخته است که باید فرهنگ سازی کنیم که زباله ها از مبدا تفکیک شود.

انجام آنالیز فیزیکی و شیمیایی زباله با همکاری دانشگاه  بیرجند

یک دهه فرصت سوز ساماندهی زباله در مازندران/ کارخانه‌ای که عاقبت به خیر نمی‌شود

کارخانه زباله سوز در استان مازندران با تکنولوژی منسوخ شده در جهان با طولانی شدن روند ساخت به نظر می‌رسد که نمی‌تواند زمینه ساماندهی زباله در مازندران را فراهم کند.

ی

شناخت دنیای کودکان موجب ارتباط بهتر با این گروه سنی

شناخت دنیای کودکان امکان ارتباط بهتر با این گروه سنی را فراهم می سازد.

موذن

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران:

فعالیت ۴۸ شرکت دانش بنیان در سازمان بسیج عملی و پژوهشی مازندران/ طرح ویژه بسیج علمی مازندران برای ساماندهی پسماند

مسئول سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از فعالیت ۴۸ شرکت دانش بنیان در سازمان بسیج علمی خبر داد و گفت: بیش از ۲۵۷ نفر در این شرکت‌ها مشغول فعالیت هستند.

افزایش مقاومت سیمان با استفاده از تفاله کاغذهای بازیافتی

گامی دیگر در جهت حفظ محیط زیست:

افزایش مقاومت سیمان با استفاده از تفاله کاغذهای بازیافتی

کارخانه های تولید پالپ (خمیر کاغذ) همه ساله مقدار قابل توجهی زباله تولید می کنند و ما دانشمندانی را می بینیم که می توانند با خلاقیتشان از این مواد فوم ها، باتری ها و بتن های مقاومی تولید می کنند. آخرین نمونه از این موارد خلاقانه توسط محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) انجام پذیرفته که از مواد زائد آسیاب پالپ یا خمیر کاغذ به عنوان ماده پرکننده سیمان استفاده کرده‌اند و به گفته آنان مقاومت بیشتری ایجاد کرده است.

ایده خلاقانه نروژی ها برای کاهش آلودگی سواحل دریاها

اپلیکیشن ها به کمک دریاها می آیند:

ایده خلاقانه نروژی ها برای کاهش آلودگی سواحل دریاها

اپلیکیشن طراحی شده توسط تیمی از دانشگاه علم و صنعت نروژ می تواند به شما کمک کند تا مکان دقیق زباله های پلاستیکی رها شده در کنار سواحل را ثبت کنید تا در اولین زمان ممکن برای پاکسازی آن اقدام نمایند.

کارگروه پسماند

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

ورود سازمان بسیج علمی مازندران برای رفع معضل پسماند

گام دوم سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران برای حل معضل زباله مازندران در دیدار با مسؤول سازمان پسماند استان برداشته شد

زباله

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

بیم‌ها و امیدهای ساماندهی پسماند در مازندران

ایجاد دو کارخانه زباله سوز اگرچه زمینه ساماندهی ۶۰۰ تن زباله در مازندران را فراهم می‌کند اما دپو غیر بهداشتی روزانه دو هزار ۴۰۰ تن زباله تولیدی دیگر چالش جدی حوزه پسماند در مازندران است.

موذن

برای نخستین بار در کشور انجام شد

ساخت دستگاه جامع ساماندهی زباله در مازندران/ تبدیل شیرابه به جلبک‌های اکسیژن ساز

رئیس سازمان بسیج علمی و پژوهشی مازندران از ساخت دستگاهی که قابلیت تفکیک، بازیافت، بی خطر سازی برای دفن و سوزاندن را دارد خبر داد.

خبرگزاری علم و فناوری

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

عدم استفاده از ظرفیت علمی برای ساماندهی شیرابه‌های زباله ساری

کارکرد نامناسب تصفیه خانه شیرابه زباله شهرستان ساری در منطقه چهاردانگه گلایه‌های مردمی را به همراه دارد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب