علم و فناوری گزارش می دهد

میزان آنتی بادی ایجاد شده توسط واکسن های مختلف

پیک پنجم کرونا همچنان با روزی بیش از ۲۵۰ قربانی ادامه دارد، هر چند که برخی کارشناسان تاکید می‌کنند کشور از پیک پنجم عبور کرده است، اما با اینکه روند مرگ‌ها نسبت به یک ماه گذشته، نزولی بوده اما همچنان بالاست. آنها می‌گویند خیز بیماری بلند است، به همین دلیل مرگ‌ها هنوز سه رقمی است، با این همه مرگ در افراد واکسینه شده، کاهش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ جهش‌های جدید ویروس کرونا و کاهش اثربخشی برخی واکسن‌ها روی سویه‌های اخیر، دانشمندان را بر آن داشته بررسی‌های بیش‌تری روی اثربخشی واکسن‌ها بر جهش دلتا داشته باشند. نکته قابل تأمل این است که هنوز نمی‌توان با قطعیت میزان اثربخشی واکسن‌ها در برابر گونه دلتا را اعلام کرد.
همچنین کیانوش جهانپور ، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در مورد همه واکسن‌های کرونا موجود در دنیا مدت زمان بیش از هفت یا هشت ماه مصونیت پیش‌بینی نمی‌شود.
وی توضیح داد: یک نوع ایمنی هومورال داریم که بر اساس وجود آنتی بادی های خنثی کننده است و یک نوع ایمنی سلولی داریم قاعدتا در  مورد کووید۱۹ ایمنی همورال مثلا بعد از تزریق واکسن چند ماه پیش بینی می شود و ایمنی سلولی نیز بیش از هفت تا هشت ماه پیش بینی نمی شود. البته واکسن های کرونا همگی در یکی دو ماه اخیر تزریق شده اند و هیچ مطالعه ای در مورد مدت زمانی ایمنی زایی آنها هنوز انجام نشده و اکنون هیچ کس نمی تواند اظهار نظر قطعی درباره مدت زمان ایمنی زایی این واکسن ها داشته باشد.

 

تاثیر واکسنها چقدر است
 با توجه به اینکه گونه دلتا ویروس کرونا مسری‌تر است پس با قدرت بیشتری به سلول‌های میزبان ریه متصل می‌شود و تأثیر پاسخ‌های آنتی بادی مونوکلونال را کاهش می‌دهد؛ شیوع این سویه باعث نگرانی محققان و متخصصان شده و از آنجایی که این گونه در چندین کشور شیوع پیدا کرده است از افراد درخواست شده است اقدامات پیشگیرانه را بیش از پیش رعایت کنند؛ از سویی دیگر جهش‌های جدید ویروس کرونا و کاهش اثربخشی برخی از واکسن‌ها روی سویه‌های اخیر، دانشمندان را بر آن داشته که بررسی‌های بیشتری روی اثربخشی واکسن‌ها بر جهش دلتا داشته باشند؛ نکته قابل توجه این گزارش این موضوع هست که واکسن‌های موجود علیه همه‌گیری در بازه‌های زمانی متفاوت اثربخشی‌های مختلف نشان داده  و درباره هیچ واکسنی نمی‌توان به قطعیت ایمنی ناشی از دریافت آنها را تخمین زد.با توجه به تحقیقات محدود تا کنون، تلاش برای تعیین اثربخشی هر واکسن در برابر نوع دلتا همچنان یک چالش  بزرگ است.
ایمنی‌زایی سینوفارم ۹۵ درصد مشابه آنتی‌بادی حاصل از ابتلا به کروناست
محققان دانشگاه سری جایواردنپورا سریلانکا، متوجه شدند واکسن کووید-۱۹ «سینوفارم» در برابر گونه دلتا کرونا بسیار موثر است. بر اساس نتایج این مطالعه ۹۵ درصد افرادی که دو دز واکسن سینوفارم را دریافت کرده‌ بودند، آنتی بادی‌های مشابه یک فرد بهبودیافته از کرونا را داشتند.
به گزارش پایگاه اینترنتی cgtn، همه ویروس‌ها با گذر زمان جهش پیدا می‌کنند. ویروس کرونا نیز از زمان آغاز شیوع تاکنون چندین بار جهش یافته است. همانطور که مشخص است گونه‌ های جدید ویروس کرونا نیز ویژگی‌ های منحصر به فرد خود را دارد که با گونه‌ های پیشین متفاوت خواهد بود.
یکی از گونه‌ های نگران کننده ویروس کرونا گونه دلتا است. محققان معتقدند که سرعت انتقال‌ پذیری این گونه از ویروس دو برابر گونه اصلی است و با سرعت بیشتری منتقل می‌ شود. همچنین آسان‌ تر به سلول‌ های میزبان ریه متصل شده و باعث بروز علائم شدید بیماری کووید -۱۹ می‌ شود. اطلاعات ارائه شده نشان می‌ دهد که گونه دلتا ویروس کرونا ممکن است تأثیرات آنتی بادی تولید شده توسط واکسن‌ ها را خنثی کند.

 


اکنون نتایج یک مطالعه که در یکی از دانشگاه های سریلانکا انجام شده است، نشان می دهد که واکسن سینوفارم کرونا ساخت چین در برابر گونه دلتا کرونا به اندازه زیادی موثر است. بر اساس نتایج این مطالعه ۹۵ درصد افرادی که دو دز واکسن سینوفارم دریافت کرده بودند، آنتی بادی های مشابه یک فرد مبتلا به کووید -۱۹ طبیعی را داشتند.
واکسن سینوفارم از نوع واکسن غیرفعال‌ شده ویروس کووید-۱۹ است. برای ساخت آن ابتدا ویروس روی کشت سلولی (Vero Cell) تکثیر شده و پس از غیرفعال‌سازی ویروس و عملیات تغلیظ و خالص‌سازی، با استفاده از ادجوانت آلومینیوم به شکل مایع واکسن تبدیل شده است.
این واکسن برای افراد بالای ۱۸ سال کاربرد دارد. اگرچه در بروشور واکسن ذکر شده که برای گروه‌ های بالاتر از ۱۸ سال قابل استفاده است اما با توجه به محدود بودن حجم نمونه در سالمندان در نتایج کارآزمایی اولیه منتشر شده در ابتدا و تا زمان دریافت اطلاعات تکمیلی، توصیه به استفاده این واکسن در گروه سنی ۱۸ تا ۶۰ سال شده بود. ولی اکنون در همه گروه‌ های سنی بالای ۱۸ سال استفاده می‌ شود.
ایمنی فایزر در برابر دلتا به ۴۲ درصد نزول می‌کند
طبق پژوهش جدیدی که اخیرا منتشر شده، واکسن کرونا فایزر به اندازه کافی در برابر سویه دلتا بدن فرد را ایمن نمی‌کند. این تحقیق اثربخشی واکسن‌های mRNA را از دی ۹۹ تا تیر ۱۴۰۰ را بررسی کرده که نشان می‌دهد تمام واکسن‌ها می‌توانند از علائم شدید کووید۱۹ جلوگیری کنند، اما اثربخشی آن‌ها روی دلتا کمتر از گونه‌های قبلی است. در این مطالعه از تست پی‌سی‌آر برای بررسی ابتلای افراد به  کووید ۱۹ در چندین ایالت آمریکا استفاده شد. در این بین، ۳۵,۹۰۲ نفر دو دز واکسن مدرنا و ۳۷,۵۷۳ نفر دو دز واکسن فایزر تزریق کرده بودند و نتایج حاصل از بررسی آنها نشان داد که واکسن مدرنا ۸۶ درصد و فایزر ۷۶ درصد از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرده؛ همچنین واکسن مدرنا ۹۱.۶ درصد از بستری شدن بیمار، ۹۳.۳ درصد از انتقال به آی‌سی‌یو و ۱۰۰ درصد از مرگ جلوگیری کرده است.

 

با این حال داده‌های مربوط به تیرماه ۱۴۰۰ همزمان با شیوع چشمگیر سویه دلتا در ایالات متحده، محققان را نگران کرده؛ محققان در پژوهش‌های اخیر خود در این ماه دریافتند، اثربخشی فایزر تا ۴۲ درصد و مدرنا تا ۷۶ درصد کاهش یافته، با توجه به شیوع دوباره ویروس کرونا در ایالات متحده و در شرایطی که تقریبا ۴۳۰ میلیون دز واکسن در این کشور تزریق شده و بیش از ۱۷۱ میلیون نفر دو دز  واکسن را دریافت کرده‌اند، به خوبی می‌توان کاهش اثربخشی واکسن‌ها را درک کرد؛ نوع دلتا در حال حاضر مسئول بیش از ۹۸ درصد از عفونت‌های جدید کروناویروس در ایالات متحده است و افزایش شمار بستری‌ها در بیمارستان حاکی از آن است که ایمنی واکسن‌ها در برابر گونه دلتا افت می‌کند.
براساس داده‌های یک منبع معتبر که در مجله نیچر منتشر شده بیانگر آن است  که تزریق یک دز از واکسن‌های دو دزی مانند فایزر و آسترازنکا به سختی محافظت ایجاد می‌کند.با این حال، محققان همچنین اعلام کردند افرادی که دو دز واکسن دریافت کرده‌اند، حفاظت بیشتری در برابر عفونت با نوع دلتا داشته‌اند، به طوری که محققان میزان اثربخشی آنها را ۹۵ درصد تخمین زده‌اند.این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که قبلاً  دچار کرونا شده‌اند ممکن است مجدد به نوع دلتا آلوده شوند.
کاهش ایمنی واکسن سینوفارم تا ۵۰ درصد/ اثربخشی ۹۴ درصدی در برابر مرگ ناشی از کرونا
در مطالعه اخیر آکادمی علوم پزشکی چین  طبق تحقیقات «بارهای ویروسی در عفونت دلتا تقریبا هزار برابر بیشتر از مواردی است که توسط انواع قبلی SARS-CoV-2 ایجاد شده است». «فنگ زیجیان» محقق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین و شاو ییمینگ، کارشناس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین، اثربخشی واکس‌ ها را در برابر نوع دلتا ویروس کرونا ارزیابی کردند و نوشتند: تحقیقات و یافته‌ها نشان می‌دهد اثر محافظتی واکسن‌های کووید ۱۹ در برابر نوع دلتا کاهش می‌یابد، اما واکسن‌های موجود هنوز خواص پیشگیرانه و محافظتی خوبی در برابر نوع دلتا دارند .یک بررسی در کشور پرو نشان می‌دهد که تزریق دو دز واکسن کرونای چینی سینوفارم در پیشگیری از عفونت در کارکنان پزشکی ۵۰.۴ درصد اثربخشی داشته است.
این پژوهش که درباره واکسن شرکت چینی سینوفارم به نام BBIBP-CorV انجام شد، داده‌های به دست آمده در فاصله ماه‌های فوریه تا ژوئن (اسفند تا خرداد) یعنی هنگامی که پرو دستخوش موج دوم شیوع با سویه‌های لامبدا و گامای کروناویروس بود را بررسی کرده و در حدود ۴۰۰ هزار نفر از کارکنان پزشکی خط مقدم انجام شده است.این بررسی همچنین نشان داد که دو دز واکسن سینوفارم در پیشگیری از مرگ ناشی از کووید  ۱۹ اثر بخشی ۹۴ درصدی دارد.

ایمنی‌زایی سینوفارم ۹۵ درصد مشابه آنتی‌بادی حاصل از ابتلا به کروناست

 

دو دز واکسن آسترازنکا ۶۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند
در تحقیقی که اداره سلامت همگانی انگلیس انجام داده مشخص شد یک نوبت واکسن آسترازنکا ۳۳درصد  ایمنی در مقابل سویه دلتا ایجاد کرده در حالیکه این رقم برای آلفا ۵۰ درصد بود. پس از نوبت دوم، اثربخشی آسترازنکا در برابر سویه دلتا به ۶۰ درصد رسیده است. پژوهش دیگری نشان داده، واکسن آسترازنکا که از همان فناوری جانسون اند جانسون استفاده می‌کند، ۳۳ درصد در برابر گونه دلتا موثر است.
واکسن جانسون اند جانسون در برابر گونه دلتا اثربخشی ندارد
 نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد واکسن تک دز جانسون اند جانسون نسبت به دیگر واکسن‌ها از اثربخشی بسیار کمتری در برابر گونه دلتا برخودار است. برهمین اساس، افرادی که با این واکسن در برابر کرونا ایمن شده‌اند نیاز به دریافت دز تقویت کننده دارند. این درحالیست که «متای مامن» رئیس بخش تحقیق و توسعه شرکت داروسازی «جانسون اند جانسون» پیش از این در بیانیه‌‌ای گفته بود: بررسی آمارها در مطالعات هشت ماه اخیر نشان می‌دهد که واکسن یک دوز کووید ۱۹ شرکت جانسون اند جانسون  آنتی‌ بادی خنثی‌ کننده قوی تولید می‌کند که نه تنها میزان آن کاهش نمی‌یابد، بلکه با گذشت زمان شاهد تقویت آن هستیم. یک مطالعه جدید نمونه‌های خون بیمارانی که واکسن‌های  مدرنا، فایزر و جانسون اند جانسون را علیه نوع دلتا دریافت کرده‌اند، مورد بررسی قرار داد و دریافت، سطح آنتی باد بیمارانی که واکسن جانسون اند جانسون را زده‌اند در برابر گونه دلتا  پنج تا هفت برابر کمتر بود، در حالی که  سطح‌آنتی بادی  آنهایی که فایزر و مدرنا زده بودند سه برابر کمتر بود.
وزارت بهداشت روسیه: اثر بخشی واکسن اسپوتنیک‌وی در برابر سویه دلتا کمتر از تصور قبلی است
میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه می‌گوید: اسپونتیک وی، نخستین واکسن روسیه ۸۳ درصد در برابر نوع دلتا موثر بوده است. پیش از این، شرکت سازنده واکسن اسپوتنیک وی اعلام کرده بود این واکسن در برابر این سویه کرونا ۹۰ درصد اثربخشی دارد.وزیر بهداشت روسیه گفت: واکسن اسپونتیک وی روسیه در برابر نوع دلتا حدود ۸۳ درصد ایمنی نشان داده که کمتر از تصور قبلی است. خبرگزاری رسمی روسیه نیز میزان اثربخشی این واکسن در برابر گونه دلتا را تأیید کرده است.

نگران کشور سازنده واکسن نباشید
اگر واکسیناسیون تحت نظارت وزارت بهداشت انجام نشود و به‌گونه‌ای خارج از زنجیره سراسری واکسن تزریق شود احتمال تقلب وجود دارد، بنابراین نخستین توصیه این است که افراد تنها از مسیر وزارت بهداشت یا نهادهایی با مجوز وزات بهداشت اقدام به واکسیناسیون کنند. به هر حال افراد در زمان تزریق واکسن، امکان چک کردن ویال تزریقی ندارند، اما چون واکسیناسیون از سوی وزارت بهداشت انجام می‌شود، نباید نگران باشند، چرا که احتمال سوءاستفاده صفر است. از سوی دیگر، با روش‌های ساده مثل دیدن نوشته‌های روی ویال، نمی‌توان اصلی یا تقلبی بودن واکسن را تشخیص داد. چرا که کشورهای چندملیتی هم واکسن ساخت کشورهای دیگر را با همان روش و با همان مواد می‌سازند. بنابراین نباید نگرانی در مورد اینکه واکسن ساخت چه کشوری است وجود داشته باشد. اصولا خارج از کشور، معمولا تنها به برند واکسن توجه می‌شود نه کشور سازنده. وقتی برندی محصولی را تولید کند طبیعتا در تمام کشورهایی که آن برند مجوز فعالیت گرفته باشد با همان کیفیت و با همان مواداولیه ساخته می‌شود. به همین دلیل نباید در این زمینه نگرانی وجود داشته باشد

نتیجه گیری
بنابراین گزارش نتیجه می گیریم که واکسیناسیون تنهاراه برگشت به زندگی عادی در بین مردم است و تمام کشورها همتشان براین است که سید واکسن خودرا غنی کرده و تمام مردم واکسینه شوند هر چند نمی توان منکر عوارض احتمالی آنها هم شد اما امیدواریم که در کشور ما هم هر چند واکسیناسیون طی روزهای اخیر سرعت گرفته اما هنوز کافی و کامل نیست وباید شهروندان هم همراهی بیشتری در بهره گیری ازاین واکسنها داشته باشند تا بتوانند به سرعت به زندگی دوران قبل از کرونا برگردند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98692

مطالب مرتبط :
دارو

اولین سیستم تحویل آنتی بادی-دارو در جهان

محققان مرکز استرالیایی بیماری‌های خونی در دانشگاه موناش با همکاری دانشگاه TU Graz (اتریش) کریستال را به آنتی بادی ها متصل و با داروهای قوی یا عوامل تصویربرداری شارژ کردند تا سلول بیمار را با دقت بالا پیدا کند تا عوارض جانبی روی بیمار کاهش یابد.

دیدار مسئولان دانشگاه آزاد اصفهان با بنیانگذار این واحد دانشگاهی/رابطه پدر و فرزندی میان فروغی و دانشجویان حاکم بود

بمنظور ارج نهادن مجاهدت‌های دکتر احمدعلی فروغی:

دیدار مسئولان دانشگاه آزاد اصفهان با بنیانگذار این واحد دانشگاهی/رابطه پدر و فرزندی میان فروغی و دانشجویان حاکم بود

به مناسبت سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)، اعضای هیات رئیسه، جمعی از مدیران و کارکنان این واحد دانشگاهی به دیدار دکتر احمد علی فروغی بنیانگذار این دانشگاه رفتند، رئیسی که با دانشجویان رابطه پدر و فرزندی داشت.

ی

در گفت و گو با علم وفناوری مطرح شد:

واکسیناسیون کرونا استراتژی کارآمدی بوده است

سرپرست گروه تحقیقاتی سیاستگذاری سلامت استان فارس گفت: انجام واکسیناسیون کشوری استراتژی بسیار کارآمدی برای مقابله با بیماری کووید۱۹ در کشور بوده و نتایج آن را در کاهش قابل ملاحظه موارد شدید منجر به بستری و مرگ، علی رغم موج سهمگین واریانت دلتا در کشور شاهد هستیم .

۱۲

رئیس مرکز رشد پارک علم و فناوری استان هرمزگان:

استفاده از تنفس ۲ ساله برای استارتاپ هایی که عضو پارک علم وفناوری می شوند

استارتاپ ها می توانند با عضویت در پارک علم و فناوری تسهیلات با تنفس ۲ ساله دریافت کنند.

واکسن کرونا و کسانی که بیماری پیش زمینه ای دارند

لزوم اقدام سریعتر دانش آموزان کهگیلویه و بویراحمد برای تزریق واکسن کرونا

دانش آموزان مقاطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه اول و دوم کهگیلویه و بویراحمد هر چه سریعتر برای تزریق واکسن کرونا اقدام کنند.

۲۵۸

رییس پارک علم وفناوری هرمزگان در گفت وگو علم وفناوری:

برای داشتن شهر ایده آل نیاز فناوری های جدید هستیم/ زیرساخت های علمی هرمزگان ‌آماده است

رئیس پارک علم و فناوری استان هرمزگان، گفت: سازمان‌ها، ارگان‌ها و دستگاه های اجرایی اگر از ظرفیت مازاد فضای فیزیکی حاکم بر مجموعه خود برخوردار هستند، مکان‌های مازاد خود را در اختیار پارک علم و فناوری قرار دهند.

تمام حرف حاج قاسم این بود؛ دفاع از ولایت و رهبری

سردار محمدهاشمی پور گفت:

ماموریت لشکر ۱۴ امام حسین (ع) در دفاع مقدس تا واکسیناسیون

فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین علیه السلام در نشست روایت‌گری دفاع مقدس، با بیان این جنگ ما جنگ رذالت بود یک طرف ایمان یک طرف رذالت محض؛ و صدام نماد کفر و استکبار بود، گفت: لشکر۱۴ امام حسین علیه السلام ماموریت‌های مختلفی هم در دفاع مقدس هم در بعد دفاع مقدس تا واکسیناسیون دارد.

۲۵

مأموریت رئیس کل دادگستری هرمزگان برای حفاظت از سواحل دریا

شناور‌های صید ترال به نفع دولت ضبط خواهند شد

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: شناور‌های صید ترال به نفع دولت ضبط خواهند شد.

همایش واکسن نورا ویژه داوطلبان این واکسن در بیمارستان بقیه ا...

گزارش تصویری/

همایش واکسن نورا ویژه داوطلبان این واکسن در بیمارستان بقیه الله

بسیجیان پایگاه مالک اشتر ناحیه ابوذر از بیمارستان بقیه الله بازدید و از مراجعه کنندگان جهت تزریق واکنس کرونا نورا تست کرونا گرفتند.

۱

مراسم تودیع و معارفه مسئول خانه نخبگان بسیج استان گیلان برگزار شد

دکتر محمد دوستار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت مسئول خانه نخبگان بسیج استان گیلان شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب