تغییرات در شرایط بحران باعث ترس و اضطراب در کودکان می شود

کارشناس فرزندپروری معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: ایجاد تغییرات در شرایط بحران، کودکان را می ترساند و مضطرب می کند.


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،  جمیله کوهی در گفتگو با خبرنگار ما  اظهار کرد: کودکان در زندگی روزمره از برنامه های خواب و بیداری و وعده های غذا خوردن گرفته تا رفتار و خلق و خوی مراقبین خود، به میزان بالایی وابسته به شرایط پیرامون خود هستند.
وی علت وابستگی کودکان را ناتوانی شناختی آنان در درک شرایط و نداشتن اختیار روی اوضاع دانست و افزود: کودکان هر چه خردسال تر و از نظر تکامل مغزی و ذهنی ناپخته تر باشند در تنظیم هیجانات و رفتارهای خود ناتوان تر هستند.
کوهی بیان کرد: وقتی رفتار والدین در مراقبت از فرزندشان و آموزش آنها مطابق با برنامه و همراه با نظم و انعطاف مناسب باشد، محیط و رفتارهای اطرافیان برای کودکان، قابل پیش بینی تر و قابل درک تر می شود.
وی ادامه داد: اگر شرایط معمول و قابل انتظار برای کودک به هر شکلی به هم بخورد، او دچار آشفتگی می شود و این نابسامانی وقتی شدت می گیرد که رفتار والدین و باقی اعضای خانواده هم در شرایط جدید غیرمعمولی و غیرقابل پیش بینی شده باشد و آنان نه تنها توانایی آرام کردن کودک را از دست داده باشند بلکه خود نیز به هم ریخته و مستأصل یا تحریک پذیر و ناآرام و پرخاشگر شده باشند.
کوهی درخصوص تاثیر بحران بر کودکان گفت: در شرایط بحران کودکان دچار مشکلاتی می شوند که از نظر نوع، شدت و مدت بسیار متنوع است.
وی عنوان کرد: بسیاری از کودکان در شرایط بحرانی و به هم ریختگی اوضاع نمی دانند که چه اتفاقی افتاده و قرار است چه اتفاقات دیگری هم بیفتد بنابراین تغییرات ناخوشایند در شرایط بحران، کودکان را می ترساند و مضطرب می کند و این اضطراب، خود را به شکل های بسیار متنوعی نشان می دهد.
کوهی ادامه داد: این تنوع به نون بحران و شرایطی که متعاقب آن ایجاد شده، سن و توان شناختی و هیجانی و کلامی کودک، و نوع رفتار و مراقبت اطرافیان دارد.
وی ترس از اینکه بلایی سر خود یا خانوادهشان بیاید، ترس از بیمار شدن، ترس از از دست دادن والدین، ترس از رخداد مجدد اتفاق ترسناک، وابسته شدن به والدین، بدخلقی و عصبانیت، گریه و نا آرامی، به هم خوردن خواب و اشتها، پرسیدن پرسشهای تکراری را برخی از انواع واکنش های اضطرابی کودکان دانست.

زمان انتشار: جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98814

مطالب مرتبط :
ا

علم و فناوری گزارش می دهد:

شروع آغاز دغدغه والدین

در آستانه شروع فصل مدارس اولیا دانش آموزان هم اکنون بیشتر دغدغه سرویس مدارس را دارند چرا که رفت و آمد فرزندان به آموزشگاه به چالشی تبدیل شده است. وجود مدارس گوناگون از جمله دولتی، هیات امنایی، غیر انتفاعی و سایر موارد باعث شده است که بهترین مدرسه نزدیک ترین مدرسه نباشد چرا که تنوع مدارس باعث شده است.

فتا

هشدار پلیس فتا خراسان شمالی: به تماس‌ های بی‌ پاسخ بین‌المللی توجه نکنید

رئیس پلیس فتا استان با اشاره به تماس‌های ناشناس خارجی به شهروندان گفت : برای مراقبت از امنیت خود در برابر فعالیت مجرمان سایبری ، پس از دریافت تماس از دست رفته از شماره‌های ناشناس خارجی ، آنها را مسدود کنید تا در مقابل مجرمان ایمن بمانید.

بسی

علم و فناوری گزارش می دهد:

دانش آموزانی که هنوز منتظر نگاه گرم نیکوکاران هستند

مهر گذشت هم اکنون در آبان ماه به سر می بریم اما متاسفانه هنوز هم در استان خراسان شمالی دانش آموزانی هستند که منتظر حمایت و نگاه خیران و نیکوکاران هستند، این دانش اموزان هنوز نتوانسته اند نوشت افزار لازم، لباس یا فرم مدارس کیف و کفش تازه تهیه کنند.دانش اموزانی هستند که شروع سال تحصیلی را با کفش های پاره، کیف کهنه و لباس کهنه خواهر و بردار خود جشن گرفتند، متاسفانه در اول سال تحصیلی ذوق و شوق بر لبانش خشکید.

گیاهان دارویی

در سفر هیأت دولت؛

مجوز ساخت دانشکده داروسازی کهگیلویه و بویراحمد صادر شد

در سفر رئیس جمهور و تعدادی از اعضای هیأت دولت به کهگیلویه و بویراحمد مجوز ساخت دانشکده داروسازی این استان در شهر یاسوج پس از ۱۰ سال انتظار صادر شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب