با همکاری دانشمند ایرانی محقق شد؛

ساخت شیشه ای قوی با الهام از لایه داخلی پوسته های نرم تن

دانشمندان دانشگاه مک گیل با همکاری دانشمند ایرانی خود و با الهام از لایه داخلی پوسته های نرم تن، شیشه ای قوی تر و سخت تر ساختند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از دانشگاه مک گیل؛ دانشمندان دانشگاه مک گیل با الهام از لایه داخلی پوسته های نرم تن، شیشه ای قوی تر و سخت تر ساختند. این ماده جدید به جای اینکه در اثر برخورد با آن خرد شود، قابلیت ارتجاعی پلاستیک را دارد و می توان از آن برای بهبود صفحه نمایش تلفن های همراه در آینده در کنار سایر کاربردها استفاده کرد.

در حالی که تکنیک هایی مانند مقاوم سازی و لمینت می تواند به تقویت شیشه کمک کند، هزینه بر است و هنگامی که سطح آسیب دیده است دیگر کار نمی کند. تا به حال بین قدرت بالا، استحکام و شفافیت سازش وجود داشت.

(A) Glass composite (without index-matching strategy on left and with index-matching on right), (B) Glass composite’s microstructure, (C) View of the nacreous layer in red abalone shell, and (D) Nacre’s microstructure.

آلن ارلیچر، دانشیار گروه مهندسی زیستی در دانشگاه مک گیل می گوید: مواد جدید ما نه تنها سه برابر قوی تر از شیشه معمولی است، بلکه بیش از پنج برابر مقاوم تر در برابر شکست است.

طبیعت به عنوان استاد طراحی

این دانشمند، با الهام از طبیعت، یک شیشه و مواد کامپوزیت اکریلیک جدید ایجاد کرد که از مروارید یا مروارید تقلید می کند. طبیعت استاد طراحی است. مطالعه ساختار مواد بیولوژیکی و درک چگونگی کار آنها الهام بخش است ، و گاهی اوقات نقشه هایی برای مواد جدید ارائه می دهد.

وی گفت: به طرز شگفت انگیزی ، سفت و سخت بودن یک ماده سفت و دوام یک ماده نرم است که بهترین حالت را در هر دو جهان ارائه می دهد. این ماده از قطعات سفتی از ماده گچ مانند ساخته شده است که با پروتئین های نرم و بسیار کشسان لایه بندی شده اند. این سازه استحکام استثنایی تولید می کند و 3000 برابر سخت تر از مواد سازنده آن است.

(A) Glass composite’s microstructure and (B) Nacre’s microstructure.

دانشمندان معماری nacre را در نظر گرفتند و آن را با لایه هایی از تکه های شیشه ای و اکریلیک تکرار کردند و یک ماده فوق العاده قوی و در عین حال مات به دست آوردند که می تواند به راحتی و ارزان تولید شود. سپس آنها یک قدم جلوتر رفتند تا کامپوزیت از نظر نوری شفاف شود.

علی امینی ، محقق فوق دکتری در مک گیل، می گوید: با تنظیم ضریب شکست اکریلیک، ما آن را به طور یکپارچه با شیشه ترکیب کردیم تا یک کامپوزیت واقعاً شفاف ایجاد کنیم. در مراحل بعدی، آنها قصد دارند با استفاده از فناوری هوشمند، به شیشه اجازه دهند تا خواص آن، مانند رنگ، مکانیک و رسانایی را تغییر دهد.

اختراع گمشده شیشه انعطاف پذیر

شیشه های قابل انعطاف ظاهراً یک اختراع گمشده از زمان سلطنت امپراتور روم ، تیبریوس سزار است. بر اساس روایات تاریخی مشهور نویسندگان رومی گایوس پلینیوس سکوندوس و پترونیوس ، مخترع یک ​​کاسه نوشیدنی ساخته شده از مواد را قبل از امپراتور آورد. هنگامی که کاسه مورد آزمایش قرار گرفت تا آن را بشکنند ، به جای خرد شدن فقط سوراخ شد.

پس از اینکه مخترع قسم خورد که تنها شخصی است که می داند چگونه این مواد را تولید کند ، تیبریوس مرد را اعدام کرد ، زیرا می ترسید که شیشه طلا و نقره را بی ارزش کند زیرا ممکن است ارزش بیشتری داشته باشد.

ارلیچر می گوید: وقتی به داستان تیبریوس فکر می کنم، خوشحالم که نوآوری مادی ما به انتشار منجر می شود نه به اجرا.

نتایج این مطالعه در مجله  Science منتشر شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98850

مطالب مرتبط :
ایمپلنت مغزی آزمایشی باعث کاهش افسردگی در زمان واقعی می‌شود

محققان در نیچر گزارش کردند:

درمان افسردگی با ایمپلنت مغزی محقق شد

یک مطالعه باورنکردنی اثبات کرده است که چگونه ایمپلنت مغزی می تواند با تحریک الکتریکی مناطق خاصی از مغز، افسردگی شدید را درمان کند.

۲۰درصد بزرگسالان با جراحی‌های غیرقلبی دچار آسیب قلبی می‌شوند/راه حل مانیتورینگ متوالی آنزیم قلب است

در بیانیه انجمن قلب آمریکا گزارش شد:

۲۰درصد بزرگسالان با جراحی‌های غیرقلبی دچار آسیب قلبی می‌شوند/راه حل مانیتورینگ متوالی آنزیم قلب است

بر طبق بیانیه انجمن قلب امریکاه یک پنجم بزرگسالانی که تحت عمل جراحی غیر قلبی قرار می‌گیرند، سطح بالایی از تروپونین، آنزیم قلبی که می‌تواند نشان دهنده آسیب قلبی باشد را تجربه می کنند، آنها راه حل این مسئله را مانیتورینگ متوالی آنزیم قلب بعد عمل توصیه کرده اند.

اولین همایش و مسابقه «کلیک امن» به مناسبت هفته ناجا برگزار می‌شود

توسط پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان با همکاری بسیج اساتید استان؛

اولین همایش و مسابقه «کلیک امن» به مناسبت هفته ناجا برگزار می‌شود

پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان به مناسبت هفته ناجا و با همکاری موسسه آموزش عالی فیض الاسلام، دانشگاه آزاد اسلامی واحد دولت آباد، سازمان بسیج اساتید استان اصفهان و باشگاه فرهنگی ورزشی سپاهان، اولین همایش و مسابقه «کلیک امن» را با شعار پلیس هوشمند امنیت پایدار برگزار می‌‌کند.

دانشمندان در خصوص واکسن آرتریت روماتوئید به نتایج درخشانی رسیده‌‌اند

توسط دانشگاه تولیدو؛

دانشمندان در آزمایش واکسن آرتریت روماتوئید به نتایج درخشانی رسیده‌‌اند

محققان دانشگاه تولیدو درمان جدیدی را برای آرتریت روماتوئید کشف کرده اند. استراتژی درمانی مبتنی بر واکسن در مطالعات اولیه روی حیوانات موفقیت آمیز بود و محققان به دنبال انجام آزمایشات بالینی بیشتری در آینده هستند.

نوبل

جایزه نوبل فیزیک به دانشمندان ژاپنی، آلمانی و ایتالیایی تعلق گرفت

آکادمی علوم سلطنتی سوئد تصمیم گرفت جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۱ را "برای کمک های پیشگامانه به درک ما از سیستم های پیچیده فیزیکی" دانشمندان ژاپنی، آلمانی و ایتالیایی اعطا کند.

کن

فشار خون بالا قاتل خاموش

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: فشارخون بالا یکی از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی عروقی است و به عنوان قاتل خاموش نامیده می شود.

تسکین

به رهبری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

درمانی جدید برای تسکین بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید

محققان یک درمان جدید مبتنی بر سلول های بنیادی را توسعه داده اند که می تواند در نهایت تسکینی برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب