خلاقیت و اختراعاتی که تاریخ را تغییر داد

در طول تاریخ نوآوری‌ هایی رخ داده که باعث تغییر و پیشرفت بشر شده که در این گزارش به آنها پرداخته ایم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری  استان مرکزی؛ همیشه خلاقیت‌ها و نوآوری‌هایی بوده که انسان را به سوی پیشرفت سوق داده است، از اختراعات پیشگام گرفته تا پیشرفت‌های جسورانه علمی و پزشکی، درمورد ۱۱ نوآوری که مسیر تاریخ بشر را تغییر داده است، بیشتر بدانید.

دستگاه چاپ

قبل از ظهور اینترنت، هیچ نوآوری به اندازه دستگاه چاپ گوتنبرگ به گسترش دانش کمک نکرد. دستگاه گوتنبرگ که در سال ۱۴۴۰ در ماینز آلمان توسعه یافت، با استفاده از قالبی که امکان تولید سریع قطعات از نوع آلیاژ سرب را فراهم می‌آورد، کمک بزرگی به صنعت چاپ کرد.

دستگاه چاپ نه تنها کتاب‌ها را برای طبقات پایین جامعه مقرون به صرفه کرد، بلکه به روشنگری و گسترش ایده‌های جدید و اغلب بحث برانگیز کمک کرد. این دستگاه در برانگیختن انقلاب‌ها، تحولات مذهبی و اندیشه علمی آنقدر تأثیرگذار بود که مارک تواین بعدا نوشت: "آنچه امروز در جهان هست، چه خوب و چه بد، مدیون گوتنبرگ است. "

دستگاه چاپ

قطب نما

قطب نما‌های مغناطیسی ممکن است توسط ماهواره‌ها و سیستم‌های موقعیت یابی جهانی تا حدودی منسوخ شده باشند، اما تأثیر آن‌ها در ناوبری و اکتشاف اولیه غیرقابل تخمین است. قطب نما در اصل در چین اختراع شد، اما در قرن ۱۴ قطب نما‌ها به طور وسیعی جایگزین ابزار‌های نجومی، به عنوان ابزار اصلی ناوبری دریانوردان شده بودند. قطب نما روشی قابل اعتماد برای عبور از اقیانوس‌های جهان را در اختیار کاوشگران قرار داد. همچنین قطب نما اجازه تعامل - چه مسالمت آمیز و چه غیر آن - را به مردم دنیا داد.

قطب نما

پول کاغذی

در طول تاریخ، پول به شکل فلزات گرانبها، سکه‌ها و حتی کالا‌های مختلفی وجود داشت، اما ظهور پول کاغذی دوران جدیدی را رقم زد، دنیایی که در آن پول می‌تواند کالا و خدمات را خریداری کند با وجود اینکه خودش ارزش ذاتی ندارد. ارز کاغذی در چین در قرن نهم به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، اما تا اواخر دهه ۱۶۰۰ در اروپا ظاهر نشد. باتوجه به کمبود مکرر سکه، بانک‌ها اسکناس‌های کاغذی را به عنوان وعده‌ای در برابر پرداخت‌های آینده فلزات گرانبها منتشر کردند.

پول کاغذی

در اواخر قرن نوزدهم بسیاری از کشور‌ها شروع به صدور وجه قانونی تحت حمایت دولت کردند که دیگر نمی‌توانست به طلا یا نقره تبدیل شود. روی آوردن به پول کاغذی نه تنها باعث نجات دولت‌های در حال بحران بود، بلکه دوره جدیدی از مقررات پولی بین المللی را نیز شکل داد.

فولاد

در حالی که جوامع بشری اولیه از سنگ، برنز و آهن استفاده گسترده‌ای می‌کردند، فولاد بود که به انقلاب صنعتی دامن زد و شهر‌های مدرن را ساخت. شواهد مربوط به ابزار‌های فولادی به ۴۰۰۰ سال پیش برمی گردد، اما این آلیاژ تا دهه ۱۸۵۰ تولید انبوه نشد. سپس فولاد به یکی از بزرگترین صنایع روی کره زمین تبدیل شد و در ایجاد همه چیز از پل‌ها و راه آهن گرفته تا آسمان خراش‌ها و ماشین‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

فولاد

چراغ برق

در حالی که به راحتی می‌توان آن‌ها را بدیهی تلقی کرد، اما تنها چیزی که نیاز است یک قطع برق کوتاه مدت است تا اهمیت نور‌های مصنوعی را به ما یادآوری کند. چراغ‌های برقی که در اوایل قرن نوزدهم توسط همفری دیوی و چراغ قوس کربنی اش راه اندازی شد، به لطف مخترعانی مانند وارن د لا رو، جوزف ویلسون سوان و توماس آلوا ادیسون در دهه ۱۸۰۰ توسعه یافت. این ادیسون و سوان بودند که اولین لامپ‌های طولانی مدت را در سال ۱۸۷۹ و ۱۸۸۰ ساختند و جامعه را از وابستگی تقریباً کامل به نور روز آزاد کردند.

چراغ برقی

چراغ‌های برقی در همه چیز از روشنایی خانه و چراغ‌های خیابان گرفته تا چراغ قوه و چراغ‌های جلو اتومبیل استفاده می‌شود. شبکه‌های پیچیده‌ای از سیم‌ها که برای تغذیه لامپ‌های اولیه نصب شده اند نیز به ایجاد اولین سیم کشی برق خانگی کمک کرده و راه را برای بی شماری دیگر از لوازم خانگی هموار کرده است.

اهلی کردن اسب

از زمان اهلی شدن اسب‌ها در حدود ۵۵۰۰ سال پیش، آن‌ها به طور جدایی ناپذیری با رشد انسان پیوند خورده اند. آن‌ها مردم را قادر ساختند تا مسافت‌های زیادی را طی کنند و به فرهنگ‌های مختلف این فرصت را داد که تجارت و ایده‌ها و فناوری را مبادله کنند. قدرت و چابکی اسب به این معنی است که اسب‌ها می‌توانند بار حمل کنند، زمین‌های کشاورزی را شخم بزنند و انسان‌ها را نیز حمل کنند.

اسب اهلی

شاید از همه مهمتر، اسب‌ها ماهیت جنگ را تغییر دادند. قبلا جنگجویان از هیچ چیز بیشتر از یک ارابه با اسب یا یک جنگجوی سواره نمی‌ترسیدند و جوامعی که در استفاده از اسب‌ها مسلط بودند معمولاً در جنگ غالب می‌شدند.

ترانزیستور‌ها

ترانزیستور یک نوآوری مهم در تاریخ است و یکی از اجزاء ضروری تقریباً هر ابزار الکترونیکی مدرن است. این دستگاه‌های نیمه هادی کوچک که برای اولین بار در اواخر سال ۱۹۴۷ توسط آزمایشگاه بل توسعه یافتند، امکان کنترل دقیق مقدار و جریان را در تخته مدار فراهم می‌کنند. ترانزیستور‌ها که در اصل در رادیو‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اکنون تبدیل به قطعه‌ای اساسی از مدار در تعداد بیشماری از دستگاه‌های الکترونیکی از جمله تلویزیون، تلفن همراه و رایانه شده اند. میزان ترانزیستور‌ها در مدار‌های مجتمع تقریباً هر دو سال یکبار دو برابر می‌شود (پدیده‌ای که به قانون مور معروف است) بنابراین تأثیر قابل توجه آن‌ها بر روی فناوری در حال افزایش است.

ترانزیستور

بزرگنمایی عدسی‌ها

لنز‌های بزرگنمایی ممکن است یک اختراع غیرقابل توجه به نظر برسند، اما استفاده از آن‌ها تصویری کلی از همه چیز از ستارگان و کهکشان‌های دور گرفته تا عملکرد جزئی سلول‌های زنده را برای بشر ارائه کرده است. لنز‌ها برای اولین بار در قرن ۱۳ به عنوان یک وسیله کمکی برای افراد کم بینا مورد استفاده قرار گرفتند و اولین میکروسکوپ و تلسکوپ در اواخر قرن ۱۶ و اوایل قرن ۱۷ ساخته شدند. لنز‌های بزرگنمایی منجر به پیشرفت‌های جدیدی در زمینه‌های فراوانی از جمله نجوم، زیست شناسی، باستان شناسی، بینایی سنجی و جراحی شده است.

عدسی

تلگراف

تلگراف اولین مورد در خط توسعه طولانی ارتباطات بود که بعداً شامل رادیو، تلفن و ایمیل شد. تلگراف که در قرن‌های ۱۸ و ۱۹ توسط بسیاری استفاده می‌شد، از کد معروف مورس (ساموئل مورس) برای انتقال پیام با متوقف کردن جریان برق در امتداد سیم‌های ارتباطی استفاده کرد. خطوط تلگراف در دهه ۱۸۵۰ افزایش یافت و تا سال ۱۹۰۲، کابل‌های فرا اقیانوسی کره زمین را احاطه کردند. تلگراف و جانشینان بی سیم آن اولین پیشرفت عمده در ارتباطات جهانی بودند. توانایی ارسال سریع پیام‌ها در فواصل دور، تأثیر غیرقابل وصفی بر دولت‌ها، تجارت، بانک، صنعت، جنگ و رسانه‌های خبری گذاشت و بستری برای عصر اطلاعات تشکیل داد.

تلگراف

آنتی بیوتیک‌ها

آنتی بیوتیک‌ها که یک قدم بزرگ در زمینه پزشکی به شمار می‌روند، با کشتن و جلوگیری از رشد باکتری‌های مضر، جان میلیون‌ها نفر را نجات دادند. دانشمندانی مانند لوئیس پاستور و جوزف لیستر اولین کسانی بودند که باکتری‌ها را شناختند و تلاش کردند با باکتری‌ها مبارزه کنند، اما این الکساندر فلمینگ بود که اولین جهش را در آنتی بیوتیک‌ها انجام داد هنگامی که در سال ۱۹۲۸ به طور تصادفی کپک مهار کننده باکتری موسوم به پنی سیلین را کشف کرد.

آنتی بیوتیک

هیچ کجا تأثیر آن‌ها بیشتر از میدان جنگ مشهود نبود. در حالی که تقریباً ۲۰ درصد از سربازانی که به ذات الریه باکتریایی مبتلا شده بودند در جنگ جهانی اول جان باختند، اما با آنتی بیوتیک‌ها این تعداد در طول جنگ جهانی دوم به یک درصد کاهش یافت. آنتی بیوتیک‌ها از جمله پنی سیلین، ونکومایسین، سفالوسپورین و استرپتومایسین تقریباً با هر نوع عفونت شناخته شده از جمله آنفولانزا، مالاریا، مننژیت، سل و اکثر بیماری‌های مقاربتی مقابله کرده اند.

موتور بخار

اگر پیشرفت اولیه موتور بخار نبود، هیچ یک از روش‌های حمل و نقل از جمله خودرو‌ها، هواپیما‌ها، کارخانه‌ها، قطار‌ها، فضاپیما‌ها و... عملی نمی‌شد. اولین استفاده عملی از احتراق خارجی به سال ۱۶۹۸ برمی گردد، زمانی که توماس ساوری یک پمپ آب با بخار تولید کرد. موتور‌های بخار سپس در اواخر دهه ۱۷۰۰ توسط جیمز وات تکمیل شدند و در طول انقلاب صنعتی یکی از مهمترین جهش‌های تکنولوژیکی در تاریخ بشر را تقویت کردند.

موتور بخار

در طول دهه ۱۸۰۰، احتراق خارجی باعث پیشرفت تصاعدی در حمل و نقل، کشاورزی و تولید شد. از همه مهمتر، اصل موتور بخار در حرکت، زمینه را برای نوآوری‌های بعدی مانند موتور‌های احتراق داخلی و توربین‌های جت فراهم کرد که باعث ظهور ماشین‌ها و هواپیما‌ها در طول قرن بیستم شد

 

اختراع جنگ جهانی دوم که زندگی روزمره را تغییر داد

یکی از بدنام‌ترین اختراعات جنگ جهانی دوم بمب اتم است. در آگوست ۱۹۴۵، ایالات متحده آمریکا در پی حملات هسته‌ای خود به هیروشیما و ناکازاکی، بین ۱۱۰ تا ۲۱۰ هزار نفر (فقط در آن زمان و بدون تلفات جانبی بعدی) را کشت. در حالی که این بمب به دلیل تاثیر مخرب خود بسیار برجسته است، اما جالب است بدانید بسیاری از اختراعات دیگر نیز در طول جنگ جهانی دوم در زمینه‌های پزشکی و فناوری وجود داشت که جهان را به شدت تغییر داده است. در ادامه شش نوآوری که در جنگ جهانی دوم رخ داد، آمده است.

رایانه‌های الکترونیکی

در دهه ۱۹۴۰، کلمه "computers" به افرادی (عمدتا زنان) نسبت داده می‌شد که محاسبات پیچیده‌ای را با دست انجام می‌دادند. در طول جنگ جهانی دوم، ایالات متحده شروع به توسعه ماشین‌های جدید برای محاسبه مسیر‌های بالستیک کرد و کسانی که محاسبات را با دست انجام می‌دادند، برنامه نویسی این ماشین‌ها را انجام دادند.

کامپیوتر

برنامه نویسانی که روی دستگاه ENIAC دانشگاه پنسیلوانیا کار می‌کردند شامل ژان جنینگز بارتیک (که در توسعه ذخیره سازی و حافظه کامپیوتر پیشرو بود) و فرانسیس الیزابت بتی هولبرتون (که اولین برنامه نرم افزاری را ایجاد کرد) بودند. ستوان گریس هاپر (که بعد‌ها دریاسالار نیروی دریایی ایالات متحده شد) نیز در طول جنگ ماشین "Mark I" را در دانشگاه هاروارد برنامه ریزی کرد و اولین زبان برنامه نویسی رایانه‌ای را توسعه داد.

در بریتانیا، آلن تورینگ یک دستگاه الکترومکانیکی به نام Bombe اختراع کرد که به شکستن رمز Enigma آلمان کمک کرد. از نظر فنی آنچه ما اکنون آن را "رایانه یا کامپیوتر" می‌نامیم، همان بمب پیشگام ماشین‌های Colossus، مجموعه‌ای از رایانه‌های الکترونیکی انگلیسی است. در طول جنگ نیز، برنامه نویسانی مانند دوروتی دو بوسان و السی بوکر از دستگاه‌های Colossus برای شکستن پیام‌های رمزگذاری شده با رمز لورنز آلمانی استفاده کردند.

رادار

اولین سیستم راداری عملی در سال ۱۹۳۵ توسط فیزیکدان انگلیسی رابرت واتسون وات تولید شد و تا سال ۱۹۳۹ انگلیس شبکه‌ای از ایستگاه‌های راداری در امتداد سواحل جنوبی و شرقی خود ایجاد کرده بود. "آزمایشگاه Rad"، نقش بزرگی در پیشرفت فناوری رادار در دهه ۱۹۴۰ ایفا کرد. با این حال، هدف اصلی آزمایشگاه، استفاده از تشعشعات الکترومغناطیسی به عنوان سلاح بود، نه نوعی تشخیص دهنده که امروزه از آن استفاده می‌شود.

رادار

اولین ایده آن‌ها این بود که اگر بتوان یک پرتو انرژی الکترومغناطیسی را به هواپیما فرستاد، شاید بتوان با "پختن" آن‌ها یا چیز دیگری، خلبان را کشت. اولی کار نکرد، اما آن‌ها فهمیدند که می‌توانند از تابش الکترومغناطیسی استفاده کنند؛ بنابراین آن‌ها کار روی رادار را آغاز کردند.

رادار به نیرو‌های متفقین در تشخیص کشتی‌ها و هواپیما‌های دشمن کمک کرد. بعد‌ها ثابت شد که کاربرد‌های غیر نظامی زیادی نیز دارد، از جمله هدایت صنایع دستی غیرنظامی و تشخیص حوادث آب و هوایی مهم مانند طوفان.

پنی سیلین

قبل از استفاده گسترده از آنتی بیوتیک‌ها مانند پنی سیلین، حتی بریدگی و خراش‌های کوچک می‌توانست منجر به عفونت‌های کشنده شود. الکساندر فلمینگ دانشمند اسکاتلندی در سال ۱۹۲۸ پنی سیلین را کشف کرد، اما ایالات متحده تا جنگ جهانی دوم تولید انبوه آن را به عنوان یک درمان پزشکی آغاز نکرد.

پنی سیلین

اما بعدا تولید پنی سیلین برای سربازان یک اولویت اصلی برای وزارت جنگ ایالات متحده بود، تا حدی که این تلاش را در یک پوستر به عنوان "مسابقه با مرگ" معرفی کرد. جراحان نظامی از اینکه چگونه این دارو درد را کاهش می‌دهد، شانس زنده ماندن را افزایش می‌دهد و مراقبت از سربازان در میدان جنگ را برای پرستاران و پزشکان آسان می‌کند، شگفت زده شده بودند.

موتور‌های جت

فرانک ویتل یک مهندس انگلیسی در نیروی هوایی انگلیس، اولین حق ثبت اختراع موتور جت را در سال ۱۹۳۰ ثبت کرد. اما اولین کشوری که با هواپیمای موتور جت پرواز کرد آلمان بود که در ۲۷ آگوست ۱۹۳۹ پرواز آزمایشی مدل خود را انجام داد.

موتور جت

راب والاس، متخصص آموزش STEM در موزه ملی جنگ جهانی دوم در نیواورلئان می‌گوید: "آلمان و ژاپن تقریباً برای یک دهه آماده جنگ جهانی دوم شده بودند. "

با شروع جنگ، دولت انگلیس هواپیما‌هایی را براساس طرح ویتل توسعه داد. اولین هواپیمای متفقین که از پیشرانه جت استفاده کرد در ۱۵ می سال ۱۹۴۱ پرواز کرد. هواپیما‌های جت می‌توانستند سریع‌تر از هواپیما‌های ملخی حرکت کنند، البته در عین حال به سوخت بسیار بیشتری نیاز داشتند و کار با آن‌ها دشوارتر بود. اگرچه آن‌ها هیچ تاثیری در جنگ نداشتند (چون هنوز در مراحل اولیه توسعه خود بودند)، اما موتور‌های جت بعداً حمل و نقل نظامی و غیرنظامی را متحول کردند.

انتقال پلاسمای خون

در طول جنگ جهانی دوم، یک جراح آمریکایی به نام چارلز درو تولید پلاسمای خون را برای مصارف پزشکی استاندارد کرد. بر خلاف خون کامل، پلاسما را می‌توان بدون در نظر گرفتن گروه خونی فرد به هرکسی داد، بنابراین استفاده از آن در میدان جنگ آسان‌تر بود.

پلاسما خون

واکسن آنفولانزا

همه گیری آنفولانزا در سال‌های ۱۹۱۸ و ۱۹۱۹ تأثیر زیادی بر جنگ جهانی اول داشت و این امر انگیزه‌ای را برای ارتش ایالات متحده ایجاد کرد تا اولین واکسن آنفولانزا را تولید کند. دانشمندان در دهه ۱۹۳۰ شروع به جداسازی ویروس‌های آنفولانزا کردند و در دهه ۱۹۴۰، ارتش ایالات متحده به حمایت از توسعه واکسن کمک کرد.

واکسن

ایالات متحده اولین واکسن آنفولانزا را برای استفاده نظامی در سال ۱۹۴۵ و برای استفاده غیرنظامی در سال ۱۹۴۶ تأیید کرد. یکی از محققان اصلی این پروژه، یوناس سالک، دانشمند آمریکایی بود که بعداً واکسن فلج اطفال را توسعه داد.

 

انتهای پیام / ن

 

منبع:

YJC

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98865

مطالب مرتبط :
اندازه‌گیری عینی بی‌اشتهایی عصبی با حرکات موجی مربعی چشم ممکن شد

محققان استرالیایی گزارش کردند:

حرکات موجی مربعی چشم بعنوان نشانگر عینی خطر بی‌اشتهایی عصبی شناسایی شد

محققان استرالیایی در یک مطالعه جدید موفق به کشف یک نشانگر زیستی بالقوه« حرکات موجی مربعی چشم» برای شناسایی خطر ابتلا به بی اشتهایی عصبی در افراد شده اند.

مشکلات و راهکارهای حضور کودکان در فضای مجازی

مشکلات و راهکارهای حضور کودکان در فضای مجازی

استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت خصوصا در شرایط کرونا و نبود نظارت والدین بر فعالیت آن‌ها در فضای مجازی باعث بروز مشکلاتی برای آن‌ها می شود.

عكس

تقویت مواد کامپوزیت با استفاده از نخ های نانولیفی

موفقيت مخترعي كه اثرش در اداره ثبت اختراعات آمريكا پذيرش و ثبت بين المللي شد.

نکات مهم تغذیه در فصل پاییز

نکات مهم تغذیه در فصل پاییز

با ورود به فصل پائیز و ایجاد هوای سرد زمینه برای ابتلا به بعضی از بیماری‌های عفونی خصوصا عفونت تنفسی مهیاست و بنابراین مصرف ریزمغذی‌ها نباید فراموش شود.

م

کسب مقام سوم توسط دانشجوی اسفراینی در مسابقات جهانی تخصصی مخترعان

سرپرست تیم اختراعات ایران از کسب رتبه سوم جهانی در مسابقات جهانی تخصصی مخترعان سوئیس توسط دانشجوی اسفراینی خبر داد و گفت: این نخبه از خراسان شمالی رتبه برتر در مسابقات نوآوری و اختراعات سازمان‌های مالکیت فکری جهان را هم از آن خود کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب