ابداع حسگری برای تشخیص مولکول های گاز

دانشمندان حسگر جدیدی برای تشخیص مولکول های گاز ابداع کرده اند. این سنسور ترکیبی از ترانزیستور گرافن با روکش فلزی و آلی است که نمونه اولیه سنسورهای کاملاً جدیدی را نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ دانشمندان موسسه فناوری کارلسروهه (KIT) و دانشگاه فنی دارمشتاد حسگر جدیدی برای تشخیص مولکول های گاز ابداع کرده اند. این سنسور ترکیبی از ترانزیستور گرافن با روکش فلزی و آلی سفارشی است که نمونه اولیه سنسورهای کاملاً جدیدی را نشان می دهد.

به لطف این ترکیب ، سنسور امکان تشخیص انتخابی مولکول ها در فاز گازی را می دهد. برخلاف حسگرهای تجاری موجود ، نه به الکل پاسخ می دهد و نه به رطوبت.

The sensor unit

رالف کروپکه، پروفسور موسسه فناوری نانو (KIT) و موسسه علوم مواد دانشگاه TU Darmstadt ، گفت: گرافن اصلاح کربن با ساختار دو بعدی است. از نظر طبیعت ، مستعد مولکول های خارجی است که به سطح متصل می شوند. با این حال ، گرافن هیچ فعل و انفعالی خاص برای مولکول هایی که برای استفاده به عنوان سنسور مورد نیاز است نشان نمی دهد. برای رسیدن به انتخاب پذیری مورد نیاز ، ما یک چارچوب فلزی-آلی را روی سطح رشد داده ایم.

با رشد یک چارچوب آلی فلزی روی سطح (SURMOF) مستقیم بر روی ترانزیستور اثر گرافنی (GFET) ، دانشمندان یک پلت فرم حسگر انتخابی را ارائه کردند که حساسیت بالا و خوانایی ساده GFET و انتخاب پذیری بالای SURMOF را ارائه می دهد.

پروفسور کریستوف وول ، رئیس موسسه رابط های عملکردی KIT (IFG) ، می گوید: ترکیب خواص الکترونیکی منحصر به فرد گرافن با تنوع شیمیایی بالای MOF ها پتانسیل بالایی را ایجاد می کند. از آنجا که انواع مختلفی از SURMOF ها قابل تولید هستند و طرح های شیمیایی رابط بین GFET و SURMOF ممکن است متفاوت باشد ، این کار یک کلاس کاملا جدید از حسگرها را با انتخاب پذیری و حساسیت خاص تنظیم می کند. در اینجا ، شبیه سازی کمک می کند ، زیرا ما می توانیم MOF های زیادی را بدون نیاز به سنتز روی کامپیوتر ایجاد کنیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶:۲۵

شناسه خبر: 98881

مطالب مرتبط :
ترانزیستور

با همکاری دانشمند ایرانی تحقق یافت؛

منعطف ترین ترانزیستور در جهان ساخته شد.

منعطف ترین ترانزیستور در جهان با همکاری دانشمند ایرانی دانشگاه TU Wien (وین) با استفاده از ژرمانیوم تولید شده است.

گرافن

محققان برانگیختگی های جمعی بین باندی را در گرافن دولایه پیچ خورده مشاهده می کنند

محققان با استفاده از یک تکنیک نوری به نام میکروسکوپ نوری میدان نزدیک فروسرخ میانی برانگیختگی های جمعی بین باندی را در گرافن دولایه پیچ خورده مشاهده می کنند

حسگر

ابداع حسگر گوش برای نظارت بر بیماران کووید ۱۹

محققان آلمانی موفق به ابداع حسگری شدند که به پزشکان اجازه می دهد وضعیت بیمار را در زمان واقعی ردیابی کنند.

آب

تصفیه یک لیتر آب با استفاده از قرص هیدروژل در عرض یک ساعت

دانشمندان و مهندسان دانشگاه تگزاس در آستین یک قرص هیدروژل ایجاد کرده اند که می تواند آب آلوده را به سرعت تصفیه کند.

سلول های ریه

نقش سلول های ریه در هدایت سیستم ایمنی

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون (BUSM) نشان می دهد که ایمنی ریه توسط سلول هایی که در فضاهای هوا، سلول های اپیتلیال با استفاده از یک مولکول تخصصی ایمنی ، MHC-II قرار گرفته اند، ایجاد می شود.

نمایشگاه

حضور شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان در نمایشگاه ایران فارما

شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان در نمایشگاه ایران فارما با هدف معرفی محصولات خود به شرکت های داخلی و خارجی حضور دارد.

معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان

در دوره اول ارزیابی عملکرد سازمانی؛

دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در حوزه توسعه مدیریت و منابع رتبه برتر شد

معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، گفت: در دوره اول ارزیابی عملکرد سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی سال ۹۹ که در قالب ۸ محور کلی و ۹۶ شاخص کلان مورد ارزیابی قرار گرفت حوزه توسعه مدیریت و منابع اصفهان امتیاز برتر را کسب کرد.

جلبک

تشخیص سلامتی جلبک با فناوری جدید

شیمیدانان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو فناوری را برای نظارت بر سلامت محصولات جلبک توسعه داده اند ، یکی از امیدوار کننده ترین منابع جهان برای محصولات پایدار که برای مقابله با مسائل جهانی ناشی از آلاینده های سوخت فسیلی و ضایعات محصول توسعه یافته است.

تولید کیت‌های آزمایشگاهی بر پایه شناسایی توالی‌های تشخیص مولکولی اصلی حیات

در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان؛

تولید کیت‌های آزمایشگاهی بر پایه شناسایی توالی‌های تشخیص مولکولی اصلی حیات

دکتر کاظم دستجردی موفق به تولید کیت‌های آزمایشگاهی بر پایه شناسایی توالی‌های تشخیص مولکولی اصلی حیات یعنی DNA و RNA با دقت تشخیص بالا شد.

تشخیص سکته قلبی

تشخیص حمله قلبی در ساعات طلایی با دستگاه حسگر

محققان حسگری ساخته‌اند که می‌تواند در کمتر از ۳۰ دقیقه حمله قلبی را تشخیص دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب