نقش سلول های ریه در هدایت سیستم ایمنی

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون (BUSM) نشان می دهد که ایمنی ریه توسط سلول هایی که در فضاهای هوا، سلول های اپیتلیال با استفاده از یک مولکول تخصصی ایمنی ، MHC-II قرار گرفته اند، ایجاد می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ یک مطالعه جدید توسط دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون (BUSM) نشان می دهد که ایمنی ریه توسط سلول هایی که در فضاهای هوا، سلول های اپیتلیال با استفاده از یک مولکول تخصصی ایمنی ، MHC-II  قرار گرفته اند، ایجاد می شود.

اپیتلیال MHC-II لنفوسیت های حافظه T (TRM) حافظه داخلی را در داخل ریه ها بومی سازی و اسکریپت می کند.

Image showing lungs

سلولهای اپیتلیال به عنوان عملکردهای حمایتی تنفسی تصور می شوند ، در حالی که MHC-II سلولهای ایمنی را به سلولهای ایمنی متصل می کند. این مطالعه جدید که MHC-II را بر روی سلولهای اپیتلیال ریه پیشنهاد می کند ، به سلولهای TRM می گوید که مستقیم و عملکرد آنها جدید و پیش بینی نشده است.

دانشمندان سلول های اپیتلیال ریه را از مدل های انسانی و تجربی تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که انواع مختلف سلول های اپیتلیال MHC-II را بیان می کنند و بیان آن را در طول عفونت ها افزایش می دهند.

در کشت سلولی ، سلولهای اپیتلیال ریه می توانند از این مولکول برای گفتن به سلولهای T استفاده کنند تا بتوانند به میکروبهایی که ممکن است باعث عفونت شوند پاسخ مناسب دهند.

مانع فقط MHC-II بر روی سلولهای اپیتلیال ریه باعث تحریف اعداد ، انواع و مکان سلولهای T4+ CD در ریه ها شد ، اما نه خون. این نشان می دهد که این سلول های خاص ریه مسئول هدایت ایمنی ریوی هستند.

نویسنده اول Anukul Shenoy ، دکترای علوم ، فوق دکتری در مرکز ریه BUSM ، می گوید: مطالعه ما نشان می دهد که سلولهای اپیتلیال ریه شبیه به دروازه بانانی است که وظیفه دارند به طور مناسب محل قرارگیری سلولهای CD4 TRM و توانایی آنها در مبارزه با آینده را آموزش دهند. عفونت ها با توجه به اینکه سلولهای TRM ، فراتر از نقشهای محافظتی خود در ذات الریه ، نقش کلیدی در مبارزه با سرطان و تحریک آسم دارند ، یافته های ما پیامدهای بیشتری در درک ، پیشگیری و درمان بیماریهای متعدد ریه دارد.

این مطالعه همچنین نشان داد: 1. سایر مولکولهای روبرو با سیستم ایمنی به MHC-II بستگی دارند تا به سطح سلول برسند ، جایی که می توانند با سلولهای دیگر تعامل داشته باشند تا دستورالعمل ایمنی خود را انجام دهند. 2. فقدان MHC-II بر روی سلولهای اپیتلیال ریه باعث تغییراتی در سیستم ایمنی محلی ریه می شود که نتیجه نادر اما جدی درمانهای سرطانی را هدف قرار می دهد (درمانهای مهارکننده بازرسی).

جوزف میزگرد، ScD ، پروفسور پزشکی، میکروبیولوژی و بیوشیمی د BUSM، می گوید: این امر به این نتیجه رسید که هدف مولکولی این درمان های سرطان یکی از مولکولهایی است که برای رسیدن به سطح سلول به MHC-II وابسته است ، و این پیشنهاد که عوارض جانبی مضر درمانهای بازدارنده ایست بازرسی ممکن است ناشی از مهار هدایت سلولهای ایمنی توسط سلولهای اپیتلیال ریه باشد.

شنوی گفت: این مطالعه می تواند به ما در طراحی مداخلات (اعم از پیشگیرانه و درمانی) کمک کند تا از توانایی سلول های اپیتلیال ریه در تعدیل ایمنی ریوی استفاده شود. به این ترتیب، ما می توانیم از سلولهای اپیتلیال ریه بیماران برای فعال کردن نقشهای محافظتی سلولهای TRM در طول ذات الریه و/یا سرطانها استفاده کنیم، در حالی که بتوانیم نقشهای پاتولوژیک آنها را در هنگام آسم ، در صورت لزوم ، خاموش کنیم.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98882

مطالب مرتبط :
سیستم ایمنی

انواع بیماری های خودایمنی، نشانه‌‌ها، تشخیص و درمان آنها

سیستم ایمنی بدن مجهز به مجموعه ای از سلاح هاست که می تواند از بدن در برابر انواع پاتوژن ها دفاع کند اما در برخی افراد، این زرادخانه قدرتمند از سلول‌های ایمنی و پروتئین‌ها، به سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های سالم حمله می کند.

آب

تصفیه یک لیتر آب با استفاده از قرص هیدروژل در عرض یک ساعت

دانشمندان و مهندسان دانشگاه تگزاس در آستین یک قرص هیدروژل ایجاد کرده اند که می تواند آب آلوده را به سرعت تصفیه کند.

 تولید حلال‌های سبز پایه آبی صنعت رنگ و رزین محقق شد/ورود ایران به بازار ۵ میلیارد دلاری حلال‌های سبز

توسط محققان شرکت زیست روانکار پویا؛

تولید حلال‌های سبز پایه آبی صنعت رنگ و رزین محقق شد/ورود ایران به بازار ۵ میلیارد دلاری حلال‌های سبز

سیدعرفان سجادیه، با بیان این که ارزش بازار حلال‌های سبز در دنیا سال ۲۰۲۳، به ۵.۹ میلیارد دلار خواهد رسید، گفت: اکنون شرکت زیست روانکار با دستیابی به این تکنولوژی برای اولین بار تولید حلال‌های سبز پایه آبی کیلینر (پاک کننده) برای صنعت رنگ و رزین و جوهر را برای کشور و هم ورود آن به این بازار را محقق کرده است.

خانواده ها در خصوص فضای مجازی مانند بحث اعتیاد نظارت کنند/استقبال دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تحقیقات دانشگاهی

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی برخوار گفت:

خانواده ها در خصوص فضای مجازی مانند بحث اعتیاد نظارت کنند/استقبال دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تحقیقات دانشگاهی

معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی برخوار در نشست تخصصی «امنیت در جامعه و نقش آن در کاهش جرایم» با بیان این که خانواده ها در خصوص فضای مجازی مانند بحث اعتیاد نظارت کنند، گفت: دفتر تحقیقات کاربردی ناجا از تحقیقات دانشگاهی استقبال می کند.

کتابخانه تخصصی یگان ویژه در اصفهان راه اندازی شد

همزمان با هفته نیروی انتظامی؛

کتابخانه تخصصی یگان ویژه در اصفهان راه اندازی شد

رئیس اداره امور کتابخانه‌ها و سالن‌های مطالعه سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان از راه اندازی کتابخانه تخصصی یگان ویژه در اصفهان همزمان با هفته نیروی نیروی انتظامی خبر داد و گفت: در مخزن این کتابخانه مجموعه‌ای بالغ بر هشت هزار جلد کتاب موجود است.

نمایشگاه

حضور شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان در نمایشگاه ایران فارما

شرکت دانش بنیان اندیشه سلامت سبلان در نمایشگاه ایران فارما با هدف معرفی محصولات خود به شرکت های داخلی و خارجی حضور دارد.

معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان

در دوره اول ارزیابی عملکرد سازمانی؛

دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در حوزه توسعه مدیریت و منابع رتبه برتر شد

معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، گفت: در دوره اول ارزیابی عملکرد سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی سال ۹۹ که در قالب ۸ محور کلی و ۹۶ شاخص کلان مورد ارزیابی قرار گرفت حوزه توسعه مدیریت و منابع اصفهان امتیاز برتر را کسب کرد.

خبرگزاری علم و فناوری

۱۰ طرح پژوهشی در خراسان شمالی مصوب شد 

مدیر آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی گفت: اجرای ۱۰ طرح پژوهشی در دستگاه های اجرایی استان مصوب شده که تا پایان امسال قرار است حدود هفت میلیارد ریال برای اجرای آن هزینه شود.

مولکول

ابداع حسگری برای تشخیص مولکول های گاز

دانشمندان حسگر جدیدی برای تشخیص مولکول های گاز ابداع کرده اند. این سنسور ترکیبی از ترانزیستور گرافن با روکش فلزی و آلی است که نمونه اولیه سنسورهای کاملاً جدیدی را نشان می دهد.

اهمیت صرف صبحانه در سلامت دانش آموزان

اهمیت صرف صبحانه بر سلامت سیستم ایمنی بدن دانش آموزان

متخصصان تغذیه معتقدند، مصرف مواد غذایی سالم و متناسب برای دانش آموزان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب