تصفیه یک لیتر آب با استفاده از قرص هیدروژل در عرض یک ساعت

دانشمندان و مهندسان دانشگاه تگزاس در آستین یک قرص هیدروژل ایجاد کرده اند که می تواند آب آلوده را به سرعت تصفیه کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از awsforwp ؛ استفاده از قرص هیدروژل برای تصفیه آب نیازی به مصرف انرژی ندارد و محصولات جانبی مضر ایجاد نمی کند.

بر اساس برخی برآوردها ، تقریباً یک سوم جمعیت جهان فاقد دسترسی به آب آشامیدنی پاک هستند و تا سال 2025، نیمی از جمعیت ممکن است در مناطق کم آب زندگی کنند. یافتن راه حلی برای این مشکل می تواند جان میلیون ها نفر را نجات داده و بهبود بخشد و این برای دانشمندان و مهندسان سراسر جهان از اولویت بالایی برخوردار است.

Image showing glass full of water

دانشمندان و مهندسان دانشگاه تگزاس در آستین یک قرص هیدروژل ایجاد کرده اند که می تواند آب آلوده را به سرعت تصفیه کند. یک قرص می تواند یک لیتر آب رودخانه را ضدعفونی کرده و ظرف یک ساعت آن را قابل نوشیدن کند.

Guihua Yu، استادیار گروه مهندسی مکانیک واکر، دانشکده مهندسی کاکرل و موسسه مواد تگزاس، می گوید: هیدروژل چند منظوره ما می تواند تفاوت زیادی را در کاهش کمبود جهانی ایجاد کند ، زیرا استفاده از آن بسیار آسان است ، بسیار کارآمد است و به طور بالقوه برای تولید انبوه قابل افزایش است.

یو و تیمش اخیراً یافته های خود را در مجله Advanced Materials منتشر کردند.

امروزه اصلی ترین روش تصفیه آب جوشاندن یا پاستوریزه کردن آن است. اما این به انرژی و زمان و کار زیادی نیاز دارد. این برای افرادی که در بخشهایی از جهان بدون منابع لازم برای این فرآیندها کاربردی نیستند.

این قرص هیدروژل می تواند یک لیتر آب رودخانه را در یک ساعت تصفیه کند

This hydrogel tablet can purify a liter of river water in an hour

هیدروژل های ویژه پراکسید هیدروژن تولید می کنند تا باکتری ها را با راندمان بیش از 99.999٪ خنثی کند. پراکسید هیدروژن با ذرات کربن فعال برای حمله به اجزای ضروری سلول باکتری ها و متابولیسم آنها اختلال ایجاد می کند.

این فرایند نیازی به ورودی انرژی ندارد و هیچ محصول جانبی مضر ایجاد نمی کند. هیدروژل ها به آسانی برداشته می شوند و اثری بر جای نمی گذارند.

هیدروژل ها علاوه بر تصفیه آب خود، می توانند فرایندی را که هزاران سال است وجود دارد ، بهبود بخشند: تقطیر خورشیدی، استفاده از نور خورشید برای جدا کردن آب از آلودگی های مضر از طریق تبخیر.

سیستمهای تقطیر خورشیدی اغلب با رسوب زیستی ، تجمع میکروارگانیسم ها بر روی تجهیزات که باعث خرابی آنها می شود، سروکار دارند. هیدروژل های ضد باکتری می توانند از این امر جلوگیری کنند.

کیث جانستون، پروفسور گروه مهندسی شیمی مک کتا که همکاری پروژه را بر عهده داشت ، می گوید: یک دانشجوی کارشناسی ارشد بسیار هوشیار، یوهونگ گو ، به طور غیرمنتظره ای این هیدروژل ها را هنگام انجام کار دیگری ، یعنی تصفیه آب با نور خورشید ، کشف کرد.

این تیم در تلاش است تا هیدروژل ها را با افزایش انواع مختلف عوامل بیماری زا و ویروس ها در آب که می توانند خنثی کنند ، بهبود بخشد. و تیم همچنین در حال تجاری سازی چندین نمونه اولیه است.

به گفته محققان، افزایش مقیاس هیدروژل ها آسان است. مواد برای ساخت آنها ارزان هستند و فرآیندهای سنتز ساده هستند و در مقیاس بزرگ باقی می مانند. و آنها می توانند به راحتی شکل و اندازه هیدروژل ها را کنترل کرده و آنها را برای مصارف مختلف انعطاف پذیر کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98884

مطالب مرتبط :
سلول های ریه

نقش سلول های ریه در هدایت سیستم ایمنی

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون (BUSM) نشان می دهد که ایمنی ریه توسط سلول هایی که در فضاهای هوا، سلول های اپیتلیال با استفاده از یک مولکول تخصصی ایمنی ، MHC-II قرار گرفته اند، ایجاد می شود.

معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان

در دوره اول ارزیابی عملکرد سازمانی؛

دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در حوزه توسعه مدیریت و منابع رتبه برتر شد

معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، گفت: در دوره اول ارزیابی عملکرد سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی سال ۹۹ که در قالب ۸ محور کلی و ۹۶ شاخص کلان مورد ارزیابی قرار گرفت حوزه توسعه مدیریت و منابع اصفهان امتیاز برتر را کسب کرد.

خبرگزاری علم و فناوری

۱۰ طرح پژوهشی در خراسان شمالی مصوب شد 

مدیر آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی گفت: اجرای ۱۰ طرح پژوهشی در دستگاه های اجرایی استان مصوب شده که تا پایان امسال قرار است حدود هفت میلیارد ریال برای اجرای آن هزینه شود.

مولکول

ابداع حسگری برای تشخیص مولکول های گاز

دانشمندان حسگر جدیدی برای تشخیص مولکول های گاز ابداع کرده اند. این سنسور ترکیبی از ترانزیستور گرافن با روکش فلزی و آلی است که نمونه اولیه سنسورهای کاملاً جدیدی را نشان می دهد.

لوزا

محققان انستیتوی فناوری ماساچوست و منچستر؛

داربستی با قابلیت تکرارپذیری رشد ارگانوئیدهای لوزالمعده و سایر بافت‌ها اختراع شد

مهندسان انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT)با همکاری دانشمندان موسسه تحقیقات سرطان منچستر، روش جدیدی را برای رشد "ارگانوئیدهای" پانکراس - چند کپی لوزالمعده - از سلول‌های سالم یا سرطانی پانکراس ایجاد کرده‌اند.

منابع آب شور

منابع آب شور

منابع آب شور

۰۴

با تلاش محققان دانشگاه کالیفرنیا میسر شد؛

کاتالیزور ساده می تواند آب آلوده روی زمین و خاک مریخ را تمیز کند

طی تحقیقات جدید به رهبری دانشگاه کالیفرنیا ریورساید یک کاتالیزور نسبتاً ساده شناسایی شده است، که می تواند به کاهش آلودگی آب و خاک در زمین کمک کند و این مواد شیمیایی را حذف نماید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب