اثر بخشی "واکسن فایزر" پس از ۶ ماه کاملاً از بین می‌رود

مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که آنتی‌بادی‌های واکسن "فایزر ـ بیونتک" بعد از ۶ تا ۷ ماه از زمان تزریق دوز دوم به‌طور کلی از بین می‌روند و کارایی آنها تا ۱۰برابر کاهش پیدا می‌کند!

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛

مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد آنتی‌بادی‌های واکسن "فایزر ـ بیوان‌تک" بعد از 6 تا 7 ماه به‌طور کلی از بین می‌روند.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که 6 ماه بعد از دریافت دوز دوم واکسن فایزر و بیو‌ان‌تک، بسیاری از گیرندگان واکسن، دیگر آنتی‌بادی ناشی از واکسن را ندارند که می‌تواند ایمنی در برابر انواع مختلف و نگران‌کننده ویروس کرونا را بلافاصله خنثی کند.

محققان بعد از دریافت دو دوز و گذشت شش ماه از دوز دوم، نمونه‌های خون 46 فرد سالم را که عمدتاً افراد جوان یا میانسال بودند مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که نتیجه این بود که واکسیناسیون با واکسن "فایزر ـ بیوان‌تک" سطوح بالایی از آنتی‌بادی خنثی‌کننده را علیه سویه اصلی ایجاد می‌کند اما در عرض 7 ماه تقریباً 10 برابر کاهش پیدا می‌کند! در نیمی از این افراد،‌ آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده که می‌توانند عفونت را در برابر انواع ویروس کرونا مانند بتا و دلتا مسدود کنند، 6 ماه بعد از دوز دوم قابل تشخیص نبودند!

آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده، تنها دفاع سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس نیستند اما با این حال آنها در محافظت در برابر عفونت SARS-CoV-2 بسیار مهم هستند؛ یافته‌های جدید دانشمندان نشان می‌دهد که تجویز یک دوز تقویت‌کننده در حدود 6 تا 7 ماه بعد از ایمن‌سازی اولیه، به‌احتمال زیاد محافظت در برابر SARS-CoV-2 و انواع آن را مقداری افزایش می‌دهد.

"شرکت فایزر" یکی از شرکت‌های داروسازی جهان است؛ فایزر به‌عنوان یک داروسازی تاکنون شرکت‌های بسیاری را خریداری و در خود ادغام کرده‌ است؛ واکسن کووید‌ـ‌19 "فایزر ـ بیوان‌تک" (Pfizer–BioNTech COVID-19 vaccine) با کد BNT162b2 که بیشتر به‌عنوان واکسن کووید‌ـ‌19 فایزر شناخته می‌شود، یک واکسن mRNA جهت پیشگیری از بیماری کووید‌ـ‌19 است؛ این واکسن توسط شرکت آلمانی بیوان‌تک توسعه داده شده است و توسط شرکت آمریکایی فایزر با نام تجاری Comirnaty تولید و توزیع شده‌ است و تا به امروز عوارض جانبی متعددی در افراد واکسینه‌شده با این واکسن در کشورهای مختلف جهان گزارش شده است.
اثربخشی اولیه واکسن فایزر- یبوان‌تک در برابر کرونا، یک ماه پس از دریافت دوز دوم، ۸۸ درصد بود اما این میزان ظرف پنج تا شش ماه به مقدار زیادی تقلیل می‌یابد.

اثر بخشی واکسن آکسفورد-استرازنکا نیز در یکماه نخست پس از دریافت دو دوز نخست، ۷۷ درصد بود اما بعدتر ظرف چهار تا پنج ماه به ۶۷ درصد کاهش می‌یابد.

محققان اما همچنان تاکید دارند که واکسن‌های کرونا در کاهش شدید شمار مرگ و میر مبتلایان موثر بوده است.

در حال حاضر بحث درباره دوز تقویتی واکسن کرونا پس از چند ماه از جمله مسائل مورد بررسی پژوهشگران است. با این حال تزریق دوز سوم واکسن کرونا را اغلب کشورها توصیه نکرده‌اند چرا که محققان هنوز به این نتیجه نرسیده‌اند که دریافت دوز تقویتی مانع باعث پایین‌ آمدن آمارها خواهد شد.

 

انتهای پیام/ف

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98912

مطالب مرتبط :
کرونا

آیا پایان کرونا نزدیک است ؟

کاهش میزان بستری و مرگ و میر COVID-۱۹ با قرص ضد ویروسی جدید

تلاش برای یافتن یک درمان آسان و زودهنگام COVID-۱۹ ممکن است بالاخره به پایان رسیده باشد.

تزریق یک میلیون و ۱۳۷ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد:

تزریق یک میلیون و ۱۳۷ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای از تزریق یک میلیون و ۱۳۷ هزار دُز واکسن در شبانه روز گذشته خبر داد.

واکسن

در پی بازگشایی مدارس؛

آغاز اجرای طرح واکسیناسیون کووید ۱۹ دانش آموزان بالاتر از ۱۲ سال

مدیر کل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت: اجرای طرح واکسیناسیون کووید ۱۹ دانش‌آموزان بالاتر از ۱۲ سال مشغول به تحصیل در دوره اول و دوم متوسطه شروع شد.

کدام واکسن ها در مقابل کرونا تاثیر گذارند؟

کدام واکسن ها در مقابل کرونا تاثیر گذارند؟

با توجه به جهش‌های جدید ویروس کرونا و کاهش اثربخشی برخی واکسن‌ها روی سویه‌های اخیر، دانشمندان درحال بررسی‌های بیش‌تری روی اثربخشی واکسن‌ها بر جهش دلتا داشته باشند. نکته قابل تأمل این است که هنوز نمی‌توان با قطعیت میزان اثربخشی واکسن‌ها در برابر گونه دلتا را اعلام کرد.

وقتی بـدن قوی تر از

وقتی آنتی بادی قوی تر از "واکسن فـایـزر" عمل می کند

داده‌های اولیه یک تحقیق نشان می‌دهد احتمال بسیار کمتری دارد افرادی که از عفونت طبیعی کووید-۱۹ به بهبود رسیده‌اند، نسبت به افرادی که به طور کامل با واکسن فایزر واکسینه شده‌اند؛ مجددا دچار عفونت دوباره با سویه‌ دلتای کرونا شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب