مخترع و پژوهشگر خوزستانی عنوان کرد:

ایجاد تحولی شگرف برای تصفیه پساب ها/استفاده از انرژی خورشیدی برای اجرای فرایند

مخترع و پژوهشگر خوزستانی گفت: با توجه به شرایط کشور ایران می توان با استفاده از انرژی خورشیدی تحول شگرفی در زمینه تصفیه پساب ها به وجود آورد.

دکتر محمد گلستانباغ مخترع و پژوهشگر خوزستانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار کرد: امروزه تصفیه پساب های صنعتی با توجه به کمبود منابع آب شیرین اهمیت به سزایی دارد.

تولید پساب های قابل توجه از سوی صنایع نفت و گاز

وی در ادامه بیان کرد: بسیازی از صنایع از قبیل صنعت نفت و گاز، پتروشیمی و همچنین کشاورزی روزانه آب زیادی را به عنوان آب شیرین در فرآیند خود مورد استفاده قرار می دهند و از طرفی پساب تولیدی بالایی نیز دارند.

مخترع و پژوهشگر خوزستانی با بیان نکاتی در ارتباط با این موضوع خاطرنشان کرد: امیدواریم با استراتژی تصفیه پساب های صنعتی تا حدی که حدی حذف شود بتوان از پساب تصفیه شده در همان صنعت استفاده کرد که می تواند علاوه بر حل مشکلات زیست محیطی کمک به سزایی به کمبود منابع آب کشور و همچنین کمبود آب شیرین در فرآیند های صنعتی کند.

دکتر گلستانباغ با بیان اینکه به طور کلی پساب های صنعتی بر اساس نوع آلاینده ها دسته بندی می شوند عنوان کرد: فرایندهای معمول کنونی مثل چربی گیرها، شناورسازی گاز، فیلترشنی برای حذف جامدات معلق و حذف روغن، هوادهی به همراه تهنشینی برای حذف آهن و کنترل ذرات معلق و کربن فعال برای جذب آلاینده های آلی در انواع پساب های صنعتی به کار می رود.

وی در همین ارتباط تصریح کرد: البته فرایندهایی مانند ترسیب و تعویض یونی برای حذف سختی مرسوم هستند.

تکنولوژی های نوظهور از دیگر انواع پساب ها

این مخترع جوان تکنولوژی های نوظهور را از دیگر روش های تصفیه پساب ها دانست و در همین ارتباط خاطرنشان کرد: فرایندهای بیولوژیکی، اکسیداسیون پیشرفته، اسمز معکوس و الکترودیالیز از این نوع هستند.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: تصفیه شیمیایی با فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته AOPs  اکثر ترکیبات آلی مقاوم را به طور کامل به آب، دی اکسید کربن و ترکیبات معدنی تجزیه می کند و مابقی ترکیبات مقاوم را به صورت جزئی به مواد قابل تجزیه تبدیل می کند. چنين واكنش هاي اكسيداسيون بر پايه تشكيل راديكـال ماننـد OH هستند. OH  بسیار واكنشگر (فعال) و غيرانتخابي است.

دکتر گلستانباغ در همین زمینه عنوان کرد: به طور کلی از محاسن روش های اکسیداسیون پیشرفته می توان به انجام فرايند در دماهای محيط و پايين، دوستدار محیط ‌زیست بودن فرآيند تصفيه، امكان تصفيه آب در محل اشاره کرد.

مخترع و پژوهشگر خوزستانی در تشریح این بخش از سخنان خود گفت: عدم نياز به مصرف مواد شيميايی، انرژی مورد نیاز بسيار كم، امكان حذف غلظت‌ های خيلی پایین ترکیبات سمي و آلاینده‌های خطرناک، كاهش سميت تركيبات موجود در آب يا فاضلاب‌ های صنعتی، افزايش تجزیه ‌پذیری آن ‌ها، تجزيه محدوده وسيعی از آلاینده‌ ها، عدم توليد لجن، عدم نياز به روش ‌های كنترل زائدات، امكان انجام فرآيند در غلظت ‌های خيلی كم مثل میلی‌ گرم در ليتر و يا كمتر و قابليت تثبيت آن‌ ها از جمله مزايای استفاده از اين روش ‌ها برای تصفیه پساب ها است.

كاربرد تكنولوژي اكسيداسيون جديد برای توسعه تصفیه آب

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی دیگری از مزایای استفاده از این روش برای تصفیه پساب ها اشاره کرد و در همین راتباط افزود: همه اين موارد سبب كاهش هزینه ‌ها و اقتصادی ‌تر بودن اين فرايندها (حتي تا حد بعضاً 25 برابر انرژي كمتر) شده است.

دکتر گلستانباغ اضافه کرد: از الزامات اصلی مورد نیاز این روش هم پرتوهاي فرابنفش و یا مرئی هستند كه با تمهیداتی از انرژی پرتو خورشيدی نیز قابل تأمین است.

این مخترع و پژوهشگر جوان خوزستانی یادآور شد: كاربرد تكنولوژي اكسيداسيون جديد به معنی توسعه تصفیه آب به كمک پرتوهاي فرابنفش و مرئی است كه سادگي فرآيند، حداقل بودن فضاي لازم، عدم توليد محصولات سمی و موارد بسیار دیگر از مزیت ‌های آن به شمار می رود.

وی با اشاره به این مطلب که انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژی های تجدیدپذیر و از مهمترین آنها است، خاطرنشان کرد: میزان تابش انرژی خورشیدی در نقاط مختلف جهان متغیر بوده و در کمربند خورشیدی زمین بیشترین مقدار را دارا است.

استفاده از تجهیزات خورشیدی در ایران مناسب است

دکتر گلستانباغ یادآور شد: کشور ایران نیز در نواحی پرتابش واقع است و مطالعات نشان می دهد که استفاده از تجهیزات خورشیدی در ایران مناسب بوده و می تواند بخشی از انرژی مورد نیاز کشور را تأمین نماید.

این مخترع و پژوهشگر جوان خوزستانی تصریح کرد: ایران کشوری است که به گفته متخصصان این فن با وجود 300 روز آفتابی در بیش از دو سوم آن و متوسط تابش 5.5 – 4.5 کیلووات ساعت بر متر مربع در روز یکی از کشورهای با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی معرفی شده است.

این جوان خوزستانی در پایان سخنان خود تاکید کرد: با توجه به شرایط کشور ایران با استفاده از انرژی خورشیدی و روش های اکسیداسیون پیشرفته بر اساس طراحی راکتورهای خورشیدی چند منظوره می توان تحول شگرفی در زمینه تصفیه پساب ها به وجود آورد.

گفت و گو از حسین یزدی

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 98924

مطالب مرتبط :
فوتوسنتز

رویکردی جدید برای فتوسنتز مصنوعی

مهندسان شیمی در EPFL رویکرد جدیدی برای فتوسنتز مصنوعی ایجاد کرده اند. آنها روشی را برای برداشت انرژی خورشیدی ایجاد کردند که هیدروژن را به عنوان سوخت پاک از آب تولید می کند.

سیاه‌چاله‌ها همراه با انبساط جهان رشد می‌کنند!

سیاه‌چاله‌ها همراه با انبساط جهان رشد می‌کنند!

رصدخانه‌های LIGO و Virgo سیاه‌چاله‌های زیادی با جرم بیش‌تر از ۵۰ برابر خورشید پیدا کرده‌اند که جرم برخی از آن‌ها به ۱۰۰ برابر خورشید نیز می‌رسد.

۱

توسط مخترع همدانی انجام شد؛

طراحی و ساخت راکتور چند مرحله ای تصفیه پساب های صنعتی با روش نوین تلفیقی

دکتر امید پورئی ، مسئول هسته پژوهشی شیمی بسیج دانشگاه بوعلی سینا موفق به ساخت نوعی دستگاه برای تصفیه آب با فناوری نوین شده است که می تواند صنایع داخلی را از واردات این تکنولوژی برای مراکز صنعتی و کارخانه ها بی نیاز نماید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب