علم و فناوری گزارش می دهد:

فشار خون بالا قدم به قدم تا مرگ

مصرف بیش از حد نمک، چاقی و بی تحرکی سه عاملی هستند که در بروز بیماری فشار خون بالا موثرند ، همین عامل های کوچک قدم به قدم، سال به سال باعث ایجاد بیماری و حتی مرگ می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ،مصرف بیش از حد نمک، چاقی و بی تحرکی سه عاملی هستند که در بروز بیماری فشار خون بالا موثرند ، همین عامل های کوچک قدم به قدم، سال به سال باعث ایجاد بیماری و حتی مرگ می شود.


قاتل خاموش، قاتل بی صدا و مرگ بی صدا هر روز تیتر روزنامه ها و رسانه ها می شود اما به دلیل اینکه این بیماری به یکباره اتفاق نمی افتد ترس و دلهره ای در بین مردم ایجاد نکرده است، اما این بیماری آرام آرام به سراغ افراد می آید و به یکباره از پا می اندازد.


گفته شده است که سالانه ۱۰۰هزار ایرانی به دلیل "فشارخون" می‌میرند.
این میزان مرگ و میر در حالی اتفاق می افتد که تنها با رعایت کردن چند نکته می توان از آن رها شد.


بیماری فشار خون بالا قربانیان خود  را از میان کسانی انتخاب می کند که بیشتر بی تحرک هستند، به این  دلیل نیز چاق شده اند و همچنین نمک زیادی مصرف می کنند.]


نمک = مرگ 
مهم‌ترین علت ابتلاء به فشار خون در افراد مصرف نمک زیاد شناسایی شده که متأسفانه مصرف نمک در کشور ایران ۳ برابر میزان مطلوب و ۲ برابر میانگین جهانی شناخته می‌شود. 
در همین راستا اگر بتوانیم فقط نمکدان را از سفره‌های غذا حذف کنیم می‌توان تا یک-سوم مصرف نمک را کاهش داد. 
از طرف دیگر یکی از برنامه‌های جدی وزارت بهداشت کاهش نمک فرآورده‌های غذایی کشور بویژه نان مصرفی خانوار است. 


فشار خون بالا همواره یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ ‌ومیر در جهان بوده و در ایران نیز بالغ بر نیمی از کل مواردمرگ ‌ومیر کشور را به خود اختصاص داده، موضوعی که بر اساس سند ملی برنامه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر باید به آن رسیدگی جدی شود.

بیماری پرفشاری خون از عوامل خطرساز و مرگ آفرین و ایجاد ناتوانی در جهان و ایران است که تا حدود زیادی قابل پیشگیری و البته کنترل‌پذیر است.

 

تحقیقات نشان می‌دهند حدود ۲۲.۴ درصد زنان و ۲۱ درصد مردان (در دو جنس ۲۱.۶۶ درصد) مبتلا به بیماری پرفشاری خون هستند که در سنین مختلف درصدهای متفاوتی را شامل می‌شود.


 پویش ملی کنترل فشارخون این روزها در کشور در حال برگزاری است که باید در استان ها جدی گرفته شود.
 بیماری فشارخون بالا بیماری مزمنی است که معمولا علائم آن به زودی مشخص نمی‌شود و وقتی افراد متوجه این بیماری می‌شوند که خیلی از ارگان‌های بدنشان دچار اختلال شده است و این موضوع در باره بیماری دیابت و چربی بالای خون هم صدق می‌کند.
به همین علت رصد کردن سلامتی و اقدامات پیشگیرانه در این باره ضروری است.


در پیمایش ملی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر، میزان شیوع فشار خون بالا در بین افراد 18 سال و بالاتر در سطح ملی در بین مردان و زنان شهری به ترتیب 25 و 26.5 درصد و در مردان و زنان روستایی به ترتیب 25 و 30 درصد می باشد.
بيماري‌هاي قلبي، عروقي، سرطان ها، ديابت و بيماري هاي مزمن تنفسي، شايع ترين بيماري هاي غيرواگير به شمار مي آيند. 
فشار خون بالا به عنوان يك فاكتور خطر، عامل بيش از 10 ميليون مرگ و مير در سراسر دنيا است. علاوه بر اين در كشور ما در سال 1396 بالغ بر 97 هزار مرگ ناشي از فشار خون برآورد شد.

فشار خون بالا قاتل خاموش

مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: فشارخون بالا یکی از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی عروقی است و به عنوان قاتل خاموش نامیده می شود.


مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: فشارخون بالا یکی از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی عروقی است و به عنوان قاتل خاموش نامیده می شود.

 

روح اله یزدانی اظهار کرد: فشارخون بالا معمولا هیچ علائم هشدار دهنده ای ندارد و بسیاری از افراد متوجه ابتلا به این بیماری نمی شوند.


وی با بیان این که قند خون بالا یکی از نشانه های بیماری دیابت است، افزود: بیماری قلبی عروقی علت اکثریت مرگ ها در افراد دیابتی است بنابراین اگر بدون تشخیص و درمان باقی بماند می تواند شما را در معرض خطر بیشتری از بیماری قلبی و سکته مغزی قرار دهد.


یزدانی عنوان کرد: کلسترول بالا سالانه به  4 میلیون مرگ می انجامد، لذا به پایگاه های سلامت و درمانگاه ها مراجعه کنید و از مراقب سلامت / بهورز درخواست کنید علاوه بر فشار خون، میزان کلسترول خون و وزن و نمایه توده بدنی شما را اندازه گیری کنند.

محسن محمدی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۲:۰۱

شناسه خبر: 98961

مطالب مرتبط :
روزه

تاثیر روزه داری در ماه رمضان بر تنظیم فشار خون

روزه داری در ماه رمضان به طور چشمگیری رژیم غذایی و شیوه زندگی را تغییر می دهد. مطالعه جدید دانشمندان کالج امپریال لندن تأثیر روزه داری ماه رمضان بر فشار خون را مشخص کرد.

سالم

ویژگی های جوانان و نوجوانان دارای بهداشت روان سالم

کارشناس سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به ویژگی هایی جوانان و نوجوانانی که دارای بهداشت روانی سالم هستند، گفت: جوانان و نوجوانان دارای بهداشت روان سالم مثبت اندیش و شاد هستند به خودشان و دیگران احترام می گذارند و با دیگران سازگاری دارند.

د

ورزش صبحگاهی، خواب شب را عمیق و باکیفیت می کند

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: تمرین‌هایی که در پایان روز انجام می‌شوند، خواب را در ساعات پایانی شب سخت می کند درحالی‌که ورزش صبحگاهی، خواب شب را عمیق و باکیفیت می‌کند.

ب

شناسایی نخستین نشانگر زیستی اختلال اضطراب

محققان "دانشگاه اوتاگو" نیوزلند در مطالعه اخیرشان موفق به شناسایی نخستین نشانگر زیستی اختلال اضطراب شده‌اند.

م

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اعلام کرد؛

حضور تیم فناورانه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی در هفتمین فن بازار ملی سلامت

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از حضور تیم فناورانه دانشجویی استان برای شرکت در هفتمین فن بازار ملی سلامت به صورت مجازی در آبان ماه سال جاری خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب